Little Monsters (2019)

Zombie filmy sa posledné roky stali viac oddychovou záležitosťou. Napadne mi ich viac v komickom, než hororovom podaní. "Little Monsters" nie je žiadnou výnimkou. Osobne som nevedel čo môžem od filmu očakávať, no myslím si, že ak očakávate ľahký film so zombíkmi, tak toto by mohlo byť pre vás. Úvodných 15 minút síce pôsobí, ako keby boli vystrihnuté z úplne iného filmu, no na druhú stranu musím povedať, že tie hádky ma skutočne bavili a prišli mi komické. A dúfal som, že raz tiež nebudem viesť podobné debaty so svojou manželkou. Držím si palce. Každopádne aj záver má svoje vtipné časti a film rozhodne vie mať zmysel pre humor. A musím uznať, že "Shake It Off" budem mať teraz v hlave celý deň. Naši hlavní hrdinovia sú podľa mňa dobrí. Páči sa mi Lupita Nyong´o, ako sa snaží deti presvedčiť, žej e to všetko iba hra. A musí improvizovať. Vidno, že má tie decká rada a nechce, aby nastala panika. Niektoré scénky sú možno trošku moc stupídne, no dokážem to tomuto filmu odpustiť, lebo ma nenudil. Nemal miesto, ktoré by mi vyslovene prekážalo. Jediné čo ale je treba povedať, že ak máme vo vojenskom tábore veľké množstvo zombies, tak nenechám otvorenú bránu dokorán, aby mohli všetci vyjsť von. Vôbec je tu pre mňa otázka, prečo bola tá brána otvorená, keď mali červený kód a strážca predtým hovoril, aby nechali bránu zatvorenú. Prečo ju niekto potom otváral? To by mi mal niekto asi vysvetliť. Plus by som asi tiež rád vedel ako dopadla japonka so šiltovkou, ktorej sa nejaký čas podarilo celkom dobre utekať. Ako celok to síce moc zmysel nedáva, no nemôžem povedať, že by som sa na tom nepobavil. A v tomto prípade mi to stačilo. Nevadí mi ak sa hororový žáner používa aj na komédiu. Niekedy človek potrebuje niečo ľahšie, aby si oddýchol. A ak to funguje, tak prečo nie? Hodnotenie: B

Světlo mého života (2019)

"Light Of My Life" bol skutočne fascinujúcim filmom. Obdivujem Caseyho Afflecka. Dokázal to napísať, zrežírovať a okrem toho zahrať hlavnú rolu. Myslím si, že to je skutočne dosť veľký výkon. Okrem toho ide o originálny film, ktorý by som k ničomu čo som asi videl nedokázal priradiť. Možno vďaka svojej komornosti to na mňa urobilo taký silný dojem. Nepotrebujeme veľkú dávku akcie a tvrdosti v tomto svete. Nepotrebujeme na všetko strieľať. Možno to môže len ukázať lásku otca k dcére. A ich snahu o prežitie v tomto šialenom svete, v ktorom viac-menej neplatia už žiadne pravidlá. A rieši sa skôr čo je morálne a čo sú zásady etiky. A to sú podľa mňa skvelé otázky, ktoré film kladie. Napriek tomu, že som už v úvode Caseyho pochválil, tak by som ešte doplnil, že podal skutočne fantastický výkon. Veril som mu snáď každý jeden moment. Dal to maximálne presvedčivo. Anna Pniowsky ako jeho dcéra je rovnako skvelá. Niekedy proste môžu len byť spolu a rozprávať si príbehy a ja som zvedavý čo sa z toho dozviem. No rovnako sú tu aj mínusy. Musím priznať, že miestami vie byť film trošku nudný a hlavne hovoríme dokopy o ničom. Ako som povedal, nie je tam skoro žiadna akcia a skôr sa to venuje dramatickým častiam. No miestami som mal pocit, že by sme mali opustiť trošku kruh a posunúť sa ďalej. Napriek tomu ale platí, že sú tu scénky, ktoré nikdy nezabudnem. Ako napríklad objavenie prvého domu, alebo keď ich zvezie mladý muž v aute. Alebo aj záverečná momentka. Nič nie je tak dôležité tak ako rodina a otec by urobil pre svoju dcéru všetko, čo by mohol, aby ju ochránil. A je to silné. Flashbacky mi síce nevadia, no možno by som skôr ocenil, keby boli obsažnejšie. Mali možnosť nám ukázať toho viac. A hoci pochopíme z nich dosť, tak sú to skôr čriepky než reálne flashbacky. Ale Elisabeth Moss tomu vie niečo pridať. Ak máte radi pomalé dialógové filmy, tak toto na vás určite urobí dojem. Rozhodne ho urobilo na mňa a som zvedavý čo prinesie Casey Affleck nabudúce. Hodnotenie: B+

Král (2019)

"The King" je pre mňa skutočne príjemne osviežujúcim historickým filmom. Najmä po tom, čo človek vidí tak nudne historický film ako bol "Peterloo". Tentokrát som bol úprimne zvedavý ako to celé bude pokračovať, kam sa dostaneme a ako to nakoniec dopadne. A za to môže viacero faktorov. V prvom rade Timothée Chalamet je skvelým hlavným hrdinom. Perfektne sa dostal do role Henryho V. a dal mu potrebné srdce. Joel Edgerton bol rovnako skvelý. Je zaujímavé vidieť, že súčasne na filme pracoval aj ako producent a scenárista. Tiež dal do toho maximálne všetko a jeho postava je mojou najobľúbenejšou. Záverečný súboj je pre mňa jeden z highlightov filmu. Vyzerá to silne, efektne a cítime každý jeden úder meča. Ako keby som bol na tom bitevnom poli s našimi hrdinami. A potom Robert Pattinson. Myslím si, že sa tu priam ukážkovo hodil do role tohto egocentrického princa. A jeho záverečný súboj je pre mňa skutočne perfektná komédia. Na tom sa nedalo nesmiať. Kostýmy a výprava sú taktiež skvelé. A tempo filmu bolo skoro úplne ideálne. Je tu možno pár scénok, ktoré sa dali trošku upraviť, no reálne ma film nenudil. Plynul veľmi dobre. Mal som asi len pocit, že po záverečnom súboji už príde koniec, no film ešte išiel reálne ďalších asi 20 minút. A ja som už nevedel, čo ešte chce dopovedať. No na druhú stranu mi to potom ukázal a zmysel to dalo. Každopádne si nebudeme klamať, že sú tu momentky, ktoré vieme odhadnúť ako nakoniec vyplynú. Ani vám ako divákom tam proste niečo nehrá a cítite tie zákulisné hry. Ale opäť nemôžem povedať, že by ma to nezaujímalo. Takže ako celok podľa mňa film skutočne funguje a aj napriek tej dlhej minutáži je naozaj hoden vášho času. A je dostupný na Netflixe. Čeknite si ho a uvidíte sami. Verím, že nebudete sklamaní. Hodnotenie: A-

Rány (2019)

Asi som viac mainstream človek v rámci hororového žánru. Oceňujem snahu o niečo iné a film má svoje momentky, plus záverečná scénka podľa mňa funguje. S výnimkou toho však pre mňa "Wounds" dokopy neprináša nič. V prvom rade mi to príde rozsypané ako keby ste rozbili celý porcelánový servis. A teraz sa k tomu posaďte a skúste to zlepiť dokopy. A výsledok je to čo som mal práve možnosť vidieť. Myslím si, že keby to bolo jednoduchšie, keby to vedelo so svojim scenárom lepšie pracovať a keby sme sa možno nejaké veci dozvedeli, alebo by sa počas filmu nejako rozobrali, tak by som bol ochotný byť k filmu miernejší, no reálne je toto len jazda plná hnevu, chlastu a švábov. V úvode sme mali nejaký nápad, ktorý sme začali rozvíjať. Pomaly som sa do toho dostával, veci v telefóne boli zaujímavé, vidíme že nášho hrdinu sleduje auto, dostáva zvláštne odkazy, počuje nepríjemné zvuky a nejako som bol zvedavý kam sa to posunie. Potom ma to však začalo čím ďalej, tým viac frustrovať a frustrovať. Prečo? Pretože sa to dokopy stalo obrovskou kopou dialógov, ktoré ma nezaujímali, nemali reálne žiadny náboj a dokonca si myslím, že záverečná časť musela byť sama o sebe halucináciou a nášmu hrdinovi proste z chlastania zmäkol mozog a toto sa stalo z jeho sveta. Problém je ten, že jeho osud ma dokopy nezaujímal. Viac som chcel vedieť o iných postavách. Ako napríklad o Alicii. Ako napríklad prečo ostala Carrie zhypnotizovaná z pohľadu na čierny tunel. Nikdy poriadne nerozoberieme o čo sa tu jedná, nikdy viac už nestretneme študentov, ktorí to (podľa všetkého) vyvolali. Tým pádom záhada ostáva záhodou, otázky ostávajú nezodpovedané a ja len sledujem ako sa niekomu borí celý život a doslova z toho zblbne. Pravdepodobne. Pretože istý si tu nie som dokopy ničím. Je to zlepené ako špatný film Davida Lyncha. Je super, že si v tom diváci vedeli nájsť svoje, no vo mne to zanecháva kopec otázok a veľké prázdno. Necítim sa obohatený a film zo mňa skutočne vysal energiu. Takže sorry, ale za mňa nie. Ani náhodou. Hodnotenie: D

Addamsova rodina (2019)

"The Addams Family" bolo pre mňa jeden z tohtoročných najočakávanejších animovaných filmov. Mám veľmi rád túto rodinu, ich spoločné momentky a videl som potenciál na skvelú animovanú komédiu. No výsledne si film toto miesto nevybudoval a skôr sa momentálne stal jedným z mojich najmenej obľúbených animovaných filmov roku. Povieme si o chvíľu v čom tkvejú moje problémy, no najprv si povedzme, čo na filme podľa mňa fungovalo. Film podľa mňa celkom dobre zachytil osobnosti Adamsovcov. Viem v nich tie postavy spoznať a prijať. To ma teší. Keby film nezvládol ani toto, mali by sme veľmi veľký problém. Vizuálne gagy sú celkom dobré. Páči sa mi, ako si Morticia dáva na seba make up z popola svojich rodičov, Pugsleyho úvodný bombový útok je vizuálne super spracovaný, Ichabod je skvelý a Large je za klaviatúrou proste najväčší majster. A popravde ani neviem ako by mohol niekto pokaziť "Veca" a "bratranca Itta". No potom sú tu už spomínané problémy. Príbeh a animácie. Kým animácie na dome Adamsovcov a dizajny našej rodiny fungujú, tak dizajny postáv vonku a ich krásne mesto je podľa mňa absolútne bez vlastnej identity. Pôsobí to ako keby sa MGM rozhodli vykradnúť štýl iného štúdia, konkrétne Illumination. Vo všetkom to robí ten efekt. Dizajny ľudí, dizajn mesta, všetko. A je mi ľúto, strašne ma to štvalo a pútalo moju pozornosť úplne iným smerom, než bolo treba. Príbeh je tiež trošku komplikovaný, no nie v dobrom. Máme tu niekoľko dejových línií, kým reálne z nich vás nezaujíma ani jedna. Nezaujíma vás či Wednesday nájde svoju vlastnú cestu, nezaujíma vás či Puglsey zvládne svoju šabľovú mazurku, reálne vás ani nezaujíma, či zloduch filmu presvedčí ľudí aby vyhnali Adamsovcov z domu. Pretože je to staré, plné klišé a dokopy to neprináša nič nové. Po žiadnej stránke. A čo sa týka humoru, tak ako som povedal je tu pár dobrých vizuálnych gagov, no dialógy mi moc smiechu nepriniesli. Najlepší fór je na záver, kde Fester nájde rovnakú nulu ako je on sám. To ma pobavilo. A bezpochyby to bol najlepší vtip celého filmu. Inak to v sebe moc nemá. Neviem čo viac mám o tom povedať. Reálne podľa mňa film moc nefunguje. Nie je otrasný, má dobré momentky, no myslím si, že táto rodinka by si zaslúžila oveľa lepšie spracovanie. Pretože je v tom veľký potenciál. Treba len, aby si to vzal do rúk niekto iný a pracoval na tom lepšie. Hodnotenie: C

Paradise Hills (2019)

Tohto roku som tu mal jeden film, ktorý je veľmi podobný s tým, čo hovorí "Paradise Hills". A konkrétne ide o "Level 16". Ten film bol ale tak nudný a tak zle napísaný, že sa z toho stala jedna neskutočne pomalá a monotónna jazda. Tentokrát tu máme hneď niekoľko udpatov. V prvom rade Emma Roberts v hlavnej role. Na ňu sa vždy dobre pozerá a dokáže dať role charizmu. Máme tu Milu Jovovich, ktorú som už v serióznej a vážnej role nevidel ani nepamätám. Mám pocit, že asi si priam vyberá role, kde môže byť absolútne šialená. A na konci sa teda môže teda poriadne rozbehnúť. Potom tu máme aj priateľky Umy, ktoré hrajú Elza González, Danielle Macdonald a Awkwafina. Podľa mňa sú tiež veľmi dobrou voľbou a dokážu do toho priniesť nejaké srdce. Osobne najviac sa mi asi z tejto trojice páčila Elza González. Potom sú tu ale veci, ktoré nás nejako moc neprekvapia. Ako fakt, že niečo na tomto ostrove proste nedáva zmysel. Ako fakt, že nedokážu sa udržať hore a ďalšie veci, ktoré jednoducho nefungujú tak, ako by to mohlo na prvý pohľad vyzerať. Všetko zlé je pod povrchom niekde ukryté. Ako celok to relatívne funguje, záverečné vyvrcholenie má svoje dobré momentky a celkovo som celý čas Emme Roberts fandil. A musím uznať, že som sa pri sledovaní nenudil, ako to bolo v prípade "Level 16". Takže ak sa vám to zdá ako zaujímavý námet a chcete si to pozrieť, myslím si, že na jedno pozretie to celkom funguje. Ale myslím si, že raz a dosť. Hodnotenie: B-

Terminátor: Temný osud (2019)

"Terminator: Dark Fate" pre mňa najviac stojí na dvoch elementoch. Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger. Kedykoľvek sa objavia a sledujeme ich, tak film stúpa na cene. A musím ešte pochváliť aj Mackenzie Davis. Zvyšok filmu je pre mňa mix dobrého a nie moc dobrého. Pravda je taká, že v tomto bode už ani nečakám, že by mal "Terminátor" film originálny nápad. Počítam s tým, že sa opäť objavia elementy, ktoré už poznáme z minulých filmov. A asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že sa tu dočkáme veľkého množstva známych momentiek, ktoré sú staré a dobre známe. A vďaka tomu je potom film vysoko predvídateľný. Úvod bol pre mňa trošku zmätok, lebo som nerozumel do čoho to vlastne celé bude zapadať. No nakoniec to príde na svoje miesto, takže si počkajte. Samozrejme budeme mať veľkú dávku expozície. A samozrejme sa história opakuje. Tentokrát už ale ľudstvo nevynájde "Skynet" ale bude sa to volať "Legion". Film sa snaží byť pokračovaním filmu "Terminator 2: Judgement Day". Ignoruje udalosti z nasledujúcich troch filmov a miesto toho sa odohráva v roku 2020, kde Sarah Connor zachránila svet a 3 miliardy ľudí. No v budúcnosti proste vytvoríme niečo iné, čo sa rozhodne ľudstvo zničiť. A treba niekoho ochrániť, kto sa dokáže postaviť umelej inteligencii na odpor. Takže do minulosti príde Terminátor, ktorý má niekoho zabiť a príde aj niekto, kto má danú osobu ochrániť. Toto nie sú žiadne novinky. Čo sa týka akcie, tak niekedy je to celkom super, no inokedy mám pocit, že je to už absolútne stupídne. Sú tu scénky, ktoré sa odohrávajú na miestach, kde mi to reálne už ani nepríde zaujímavé a zábavné. Len pozerám, že čo ešte dokážu vymyslieť. A koniec filmu samozrejme indikuje pokračovanie. A kto vie? Možno sa ho aj dočkáme. Ale pravdou je, že by som si ho aj pokojne pozrel. Pokiaľ tam bude znovu Linda Hamilton, prečo nie? Neviem či by boli schopní vrátiť po tomto filme ešte aj Arnolda. To je pre mňa trošku diskutabilné. Myslím si, že v tomto filme sa Arnold rozlúčil so cťou. A slušalo mu to. Záverečný boj je skvelý a je super, že náš nový Terminátor dokáže oddeliť svoju tekutú časť od kovovej kostry. Celkovo film vyzerá super, no nemyslím si, že sa k nemu tak skoro vrátim. Kým prvé dva filmy budú pre mňa nestarnúce klasiky, tento film do tej kategórie nespadne. Má dosť dobrých momentiek, aby som povedal, že je hodný toho, aby ste si ho pozreli, no nemyslím si, že z neho budete mať rovnaký zážitok, ako priniesli prvé dva filmy. Moc nového táto séria neponúka. Ale musím uznať, že to bolo lepšie ako "Terminator: Genisys".Hodnotenie: B-

Malá lež (2019)

"The Farewell" by som nenazval komédiou. Pre mňa je to skôr úsmevná dráma. S veľkou dávkou kultúry, s dobrým srdcom a silnými momentkami. Je zaujímavé vedieť, že je to podľa skutočnej udalosti, ktorú si prežila samotná režisérka Lulu Wang a chce nás trošku oboznámiť so svojim životom. Okrem toho aj trošku kultúry. Lebo je zaujímavé sa dozvedieť, že klamstvo o zdravotnom stave pre nich znamená niesť bremeno niekoho iného, aby to nemusel niesť on, a aby nebol nešťastný zo života. A je skvele vidieť, že vo filme je aj veľká dávka bolesti, ale súčasne aj veľká dávka vďaky. A krásne to z filmu na nás vyžaruje. Awkwafina je podľa mňa veľmi dobrá ako hlavná hrdinka a presne jej dôvodom rozumiem. A rozumiem aj všetkému čím si prechádza. Najlepšia scénka filmu je pre mňa keď sa rozpráva s mamou v miestnosti s veľkou kopou balónov. Začína to hľadaním náušnice, no potom sa dialógy dostanú do úplne inej roviny a majú v sebe všetko čo potrebujú. No takýchto skvelých scénok je tam viac. Ako aj napríklad reč jej strýka na pódiu alebo keď majú spolu spraviť rodinnú fotku. Okrem toho babička je veľmi sympatická. Plná energie, života, radosti z malých vecí a vďačná za každú jednu momentku, ktorú môže stráviť so svojou rodinou a svojimi blízkymi. A toto všetko z toho robí skvelý film. Mrzí ma, že som sa na niektorých scénkach ale nezasmial toľko, ako som si myslel, že sa reálne budem smiať. Každopádne ale platí, že film stojí za pozornosť a váš čas. Toto rodinné stretnutie určite tak skoro nezabudnem. Hodnotenie: B+

Hodní hoši (2019)

"Good Boys" možno niektorých divákov odpudí vďaka vulgarizmom a sexuálnym narážkam, ktoré idú z úst našich detských protagonistov, no ja si myslím, že by to bola škoda. Ten humor totiž neprichádza s vulgarizmami a sexuálnymi narážkami. Prichádza zo situácií, do ktorých sa naši hrdinovia dostanú, ich riešení a sčasti aj z ich reálnej nevedomosti o jednotlivých veciach. Nebudem spoilovať, no mal som tu vďaka tomu pár skutočne poriadnych stavov rehotu. Okrem toho ale funguje aj fakt, že naši hrdinovia sú mi sympatickí. Človek si uvedomí, že ako chalani sme boli všetci v tomto podobní. Chceli sme skúšať nové veci, spoznávať nepoznané a robiť zakázané. Lebo sme si mysleli, že sme veľkí. A film to podľa mňa veľmi dobre zachytáva. No súčasne zachytáva aj veľmi dobre priateľstvo medzi našimi hrdinami. Rovnako je pravda, že sme si v tom čase mysleli, že sme nesmrteľní. A viac sme sa báli, či sa niečo dozvedia rodičia, než či sa nám niečo reálne stane. Je tu niekoľko vynikajúcich momentiek, a po celú dobu som si hovoril, že by som asi reagoval v podobnom duchu vo svojom detstve. Vďaka tomu dokážem filmu uveriť, dokážem sa s našimi hrdinami stotožniť. Pretože reálne každý jeden z našej trojice reprezentuje niečo, čo v sebe máme. Nechceme pôsobiť ako loser, tak radšej zabijeme svoje sny, aby sme pôsobili ako všetci ostatní. Veríme, že to čo zažívame teraz bude celý život rovnaké. A keď človek vyrastie, pomaly si uvedomuje skutočnosti, že veci sa zmenia. A nič nebude také ako to je v tom danom momente. Niekedy si hovorím, že by som dal čokoľvek za to, aby som si mohol opäť zažiť roky 2000 alebo 2002. A zažiť ešte raz aké to bolo vtedy. A možno najlepšie s dnešným rozumom. Aby som si to odžil so skúsenosťami a mal z toho aj väčšiu radosť. A všetko čo sa nám v živote stane nás môže vyformovať. A spraviť z nás tých, kým sme dnes. Takže v tomto smere film oceňujem. Myslím si, že vie o čom hovorí a podáva to správne. Film má samozrejme aj momentky, ktoré úplne nefungujú a má fóry, ktoré ma nepobavili, ale ako celok ide o veľmi schopnú komédiou s dobrými myšlienkami. Gene Stupnitsky, teším sa s čím prídeš nabudúce. Hodnotenie: B+

Operace Brothers (2019)

"The Red Sea Diving Resort" ma celkom príjemne prekvapilo. Chris Evans, Haley Bennett a Ben Kingsley v Netflix filme? Som zvedavý. Výsledok, ktorý nám tu Gideon Raff predstaví celkom funguje. Okey, nemôžem povedať, že pôjde o veľkú filmovú klasiku, no za pozornosť film určite stojí. Chris Evans je podľa mňa dobrý hlavný hrdina a celkom sa mi páči, ako pre funkčnosť toho plánu musia začať reálne improvizovať. A nakoniec sa z falošného hotela musí stať skutočný hotel, ktorý bude reálne ubytovávať hostí a súčasne v noci prevážať utečencov do Izraela. A je to veľmi dobré krytie. Uznávam. No čo film pre mňa ťahá dole je fakt, že máme tu film podľa skutočnej udalosti, ktorý ale pôsobí veľmi filmovo. Spolu so všetkými jednotlivými klišé. Film musí mať zloducha, musí mať vtipné momentky, musí mať funkčné časy, no potom na konci budeme mať dramatické momentky, aby sme s napätím očakávali, ako to celé dopadne. Vadí to nejako výrazne? Nemyslím si. Film má podľa mňa dobrú atmosféru, dobre spracované postavy a vedú medzi sebou aj celkom uveriteľné dialógy. A čo sa týka scénok, tak dokážu mať aj svoje momentky, kde som si nebol úplne istý, ako to celé nakoniec dopadne. Keby pôsobil film autentickejšie a nie spracovaný pre filmových divákov, bolo by moje hodnotenie vyššie. Výsledok teda znie, stojí za pozornosť. Hodnotenie: B