Mavka: Strážkyně lesa (2022)

Ak mám byť celkom úprimný, tak som si "Mavka. The Forest Song" úprimne užil. Viem, že príbehovo je to veľmi staré, a rovnako aj postavy sú všetko čo sme v minulosti videli už obrovské množstvokrát. Dokonca veľmi podobný príbeh má aj tohtoročná "The Little Mermaidod Disney. No popravde mi to vôbec neprekáža. Tento film totiž robí dve veci skvele. Romanca medzi našimi dvomi hrdinami je veľmi uveriteľná a pôsobí skutočne, no rovnako je treba uznať, že animácie sú na tak kvalitnom leveli, že by to museli uznať aj obrovské animované štúdia v USA. Na tento film bola úprimne radosť sa pozerať a svojimi vizuálmi ma skutočne dokázal dostať do deja. V závere dokonca ešte prinesie aj jedno celkom dobré prekvapenie a hoci sa to môže zdať, že na určité veci sa zabudne... nebude tomu tak. No je treba priznať, že skrz všetky pozitíva sú tie klišé a hlavná myšlienka a rovnako aj postavy obohrané a tento film nemá žiadny nový element, ktorý by z toho nejakým spôsobom vybočil, narozdiel od "Princess Mononoke". Takže berte to tak. Príjemný film, ktorý však nič nové neprináša. Ale bavilo ma to sledovať. Hodnotenie: B

Becky je zpět (2023)

Na úvod by som mal asi povedať, že pôvodný film "Becky" ma bavil viac. Prišlo mi to, že tvorcovia spracovali reálny thriller, ktorý vedel pracovať s atmosférou a fakt ako naši zloduchovia podcenili Becky malo za dôsledok všetko čo sa stalo. "Wrath Of Becky" sa snaží byť podobným filmom ako bol ten prvý, no pôsobí to, že si z nás tvorcovia chceli robiť viac srandu a svojim spracovaním nám to po celú dobu vedia dávať solídne najavo. A miestami mi to neprekázalo, v iných momentoch som mal pocit, že vytiahnú zbytočné prekvapenie, ktoré filmu skôr poškodilo, než pomohlo. Jediná osoba, ktorá tu okrem Lulu Wilson však pôsobí solídne ja Seann William Scott, ktorý si tú rolu v neprebádaných vodách (aspoň ja som ho v niečom podobnom ešte nevidel) celkom užíva a pôsobí miestami hrozivo. Viac som čakal, že budú mať títo dvaja spolu scénky, ktoré by ma dokázali dostať do toho, no skôr sa film venuje iným postavám, ktoré mi až tak zaujímavé neprišli. Na druhú stranu by som ale povedal, že osoba, ktorá mala zomrieť ako prvá si toto miesto vychytí a skutočne zaslúžene, pretože taký ľudský odpad sa hľadá len veľmi ťažko. Rovnako je škoda, že postava Seana nedostala väčší priestor na to, aby mohla niečo urobiť. Zbavia sa ho príliš skoro. Čo viac dodať? Uvidíme či bude pokračovanie (ktoré sa tak nejako v závere sľubuje), ktoré konečne odpovie na kľúčovú otázku. Hodnotenie: B-

Showing Up (2022)

Drámu v "Showing Up" som postrehol, no s komédiou je to už o niečo náročnejšie.e Celé to viac pôsobí ako artový film, ktorý sa okrem toho drží celú dobu v blízkosti umenia, takže je to myslené aj metaforicky aj doslova. Vo výsledku je to však film, ktorý vo mne nevyvolal absolútne nič a je zabudnuteľný v momente ako ho dopozeráte. Jediné, čo som si z neho ozaj odniesol je to, že niekedy môže byť v nedokonalosti väčšia krása, než v dokonalosti. A fakt, že niekedy je treba svojho kocúra držať ďalej od jeho loveckých inštinktov, lebo nakoniec sa budete starať o holuba, ktorého zachráni žena, u ktorej máte prenájom. Prečo? Lebo ona na to nebude mať čas a vy ste dostatočne dobre po ruke a nakoľko ho napadol váš kocúr (čo si ale necháte pre seba) cítite sa voči tomu živému tvorovi zaviazaná. Asi. Pristihol som sa, že film ma usprával a nudil. Čo nie je dobré. Hodnotenie: C

Za vším hledej ženu (2022)

"Za Vším Hledej Ženu" je v mojich očiach jedno nefalšované a ťažké komediálne fiasko. Myslel som si, že Vagnerová s Vašutom to potiahnú... no mali čo robiť aby miestami tento scenár zachraňovali. Je to jeden tupý film, ktorý má málo kvalitného humoru, na všetko ide cez nekonečnú salvu klišé, ktoré poznáme a miestami mi svojimi rozhodnutiami pripomenul kvalitatívne "Zoufalé Ženy Dělají Zoufalé Věci". Našťastie do takého levelu trápnosti film nespadol, no nemyslím si, že by mu od toho miestami chýbalo až tak veľa. Celý film má pre mňa dokopy iba jedno skutočné pozitívum a myslím to úprimne. Jediná známka kvality v tomto filme je postava Daniely Kolářovej a spôsob, akým ju hrá. Vďaka dobrým dialógom, uveriteľným momentkám a žiadnej strojenosti je jej postava jediný skutočne uveriteľný človek v celom filme. A to myslím úplne vážne. Rola Alexinej babičky jej sadla perfektne a predala to so všetkým čo mohla. Ak niekomu teda skladám v tomto filme poklonu, je to jednoznačne ona. Ostatné ide kvalitatívne od okey, po skutočne trápne a nudné. Hodnotenie: D+

Nic ve zlým (2023)

"No Hard Feelings" je pre mňa dobre spracovaná feel good komédia, ktorá úprimne funguje a zo správnych dôvodov. Všetky scénky, ktoré majú spolu Jennifer Lawrence a Andrew Barth Feldman podľa mňa fungujú, humor je kvalitný, no rovnako sa film nebojí ani tých vážnejších scénok, ktoré ale vie nechať správnym spôsobom vyznieť a zapracovať ich do svojho konceptu. Ku koncu sa to bohužiaľ pokazí klasickými klišé, ktoré poznáme a vieme odhadnúť od začiatku do konca čo sa bude diať... no minimálne sa nám vďaka tomu film postaral o skutočne komické finále, ktoré ma pobavilo viac, než som si myslel. Ten deja-vu efekt bol podľa mňa spracovaný solídne. Je tu niekoľko vynikajúcich scénok, mimo iné aj možnosť vidieť nahú Jennifer Lawrence na pláži (čo ma celkom prekvapilo), Percyho hra na klavíri je vynikajúca a jeho pomsta Maddie keď pochopí pravdu je vymyslená tiež dobre. Najviac mi však utkveje v hlave asi momentka, keď sú k sebe Maddie a Percy úprimní a vedú spolu dialógy, ktoré nijakým spôsobom nesúvisia s jej dohodou s jeho rodičmi. Vďaka tomu má film svoje srdce na správnom mieste a funguje. Ale áno... komédia je rovnako kvalitná. Keď som sa mal smiať, tak som sa skutočne smial. Hodnotenie: B+

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

"Indiana Jones And The Dial Of Destiny" bolo jedno z tohtoročných veľkých očakávaní, ktoré bohužiaľ sklamalo. Mrzí ma to o to viac, že v režisérskej stoličke sme mali Jamesa Mangolda, ktorý sa v roku 2019 postaral o môj absolútne najobľúbenejší film roku. O tomto filme však môžem povedať, že vyzerá dobre, má kompetentných hercov, ktorí si vedia odviesť kvalitnú robotu a myslím si, že väčšinou zachraňujú všetko okolo, no filmu chýba to čaro, ktoré mala pôvodná trilógia. Nemôžem od Harrisona Forda čakať fantastické kaskadérske kúsky, keď má 80 rokov, no veľká časť čara, ktoré pôvodné filmy vyžarovali bolo aj v tom. Mads Mikkelsen ako ústredný zloduch je podľa mňa celkom okey, no nedokázal ma nejakým výraznejších spôsobom presvedčiť o tom, že som ho chcel sledovať. Phoebe Waller-Bridge je možno skvelou herečkou, no jej postava mi liezla v tomto filme vrchovatou mierou na nervy, pretože drvivá väčšina negatívnych udalostí, ktoré sa tu prihodia sú na jej zodpovednosť. Aby som jej ale kompletne nekrivdil... má tu aj pár dobrých momentiek. No najväčším problémom filmu pre mňa bolo, že dokopy som v ňom nenašiel jediný moment, ktorý by ma nejako výraznejšie zaujal, alebo by som nemal pocit, že som to už videl niekde spracované predtým. Vďaka tomu som sa počas sledovania viac nudil, než bavil a viem si predstaviť, že keby si ten film pustím znovu, unavilo by ma to ešte viac. Realita je taká, že najlepším momentom filmu je jeho asi úvodných 20 minút, ktoré by pokojne stačili na nejaký krátky film o Indianovi Jonesovi a boli by sme vybavení. No miesto toho tu máme tento 154 minútový zázrak, ktorý ma vôbec nedokázal nadchnúť a to napriek tomu, že viem v mnohých momentoch vnímať jeho kvality. Je tu dokopy len jedna momentka, ktorá ma od srdca pobavila a to je keď sa Helene podarí zbaviť v lietadle veľkej dávky nemcov. Spôsob, akým to urobí je pre mňa luxusný. No to je dokopy jedna scénka v obrovskej dávke nudy. Dokonca aj objavenie hrobky a hľadanie indícií (čo tu máme raz) nebolo na mňa tak zaujímavé ako by som si predstavil. Za jedno pozretie to možno stálo, no s filmom som mal viac problémov a pôvodne som chcel dať hodnotenie nižšie, než som sa nakoniec rozhodol. Hodnotenie: C

Double Threat (2022)

"Double Threat" vnímam ako jeden absolútne nedotiahnutý a tuctový akčný film, ktorý má veľmi málo momentov, ktoré fungujú. Highlightom je tu jednoznačne Dawn Olivieri, ktorá hrá akčnú agentku s menom "Ask". Myslím si, že s jej dialógmi a najmä charakterom je jediná, ktorá dokáže nejakým spôsobom pretlačiť celý tento divný naháňačkovský koncept, ktorý má byť na jednej strane braný ako komédia, no v princípe pôsobí tak chaoticky, ako keby scenár robil nejaký totálny amatér, ktorý ho vytiahol od niekiaľ zo svojej skrine. Proste máme tu chalana, ktorý je totálny zbabelec a k tomu dievča, ktorá má dve rozdielne osobnosti. Jednu nevinnú a millú a druhú akčnú, nebezpečnú a vrhajúcu sa do akéhokoľvek nebezpečenstva v rámci ochrany svojho druhého ja. Tá dvojrola je miestami celkom fajn, no inokedy mi už jej scénky vedeli liezť trochu na nervy. Ako film na zhliadnutie určite nebudem odporúčať. Hodnotenie: D+

Černé zrcadlo - Démon 79 (2023) (epizoda)

Našťastie záverečná epizóda "Demon 79" je opäť to, čo by som od Black Mirror reálne viac očakával. Napriek tomu, že to má tiež trošku iné elementy, na aké som zvyknutý, vie to pracovať so svojim námetom a dáva veľmi zaujímavú otázku k tomu, čo je vlastne správne a ako by sme v tomto smere mali vlastne zareagovať. Pripomenulo mi to v mnohom príbeh, ktorý napísal Stephen King a dočkal sa aj filmovej adaptácie "The Dead Zone". Keby ste vedeli, čo ten človek urobí, ako by ste sa zachovali? Čo by ste reálne urobili? Anjana Vasan v hlavnej role je vynikajúca a rovnako aj Paapa Essiedu, ktorý stvárňuje démona. Okrem toho ma bavili aj momentky, kde sme mali možnosť vidieť predstavy Nidy, keď ju ľudia skutočne vytočili. No potom k tomu pridáme jej reálne reakcie a vidíme, aký bol vlastne aj reálny svet. A keď ešte do toho Katherine Rose Morley hrá neskutočne nesympatickú kravu, o to lepšie to vynikne. Dobré zakončenie tohtoročnej série, uvidíme s čím príde Black Mirror nabudúce. Hodnotenie: B

Černé zrcadlo - Mazey Dayová (2023) (epizoda)

"Mazey Day" je pre mňa epizóda, ktorá v rámci konceptu Black Mirror považujem za absolútne najväčšie sklamanie, ktoré mi tento seriál priniesol. V mojich očiach ide o skutočne najslabšiu epizódu, ktorá vôbec nepôsobí, ako keby bola vystrihnutá zo sveta Black Mirror. Ten scenár by sa skôr hodil do niečoho ako je "V/H/S" alebo "American Horror Story". Tu by to podľa mňa nejaké uplatnenie našlo a nepôsobilo by to tak neskonale gýčovito ako to čo som tu mal možnosť vidieť. Myslím si, že do určitého bodu je ten príbeh celkom zaujímavý. Budovanie atmosféry, predstava toho čo sa deje a hlavne to (z pohľadu toho čo sme vedeli) malo aj potenciál do toho dostať zaujímavú hlavnú myšlienku. Problém nastáva v presne jednom konkrétnom bode... a myslím si, že všetci, ktorí túto epizódu videli vedia veľmi dobre, ktorý moment mám na mysli. Nielenže to zabilo dobrý koncept, no prišlo mi to ako to absolútne najabsurdnejšie, čo do toho tvorcovia mohli vraziť. V prvom rade je to neskutonče tuctové a v druhom rade to nijakým spôsobom príbehu nepomáha a nerobí ho v ničom lepším. Čo by som spravil je prepísal finálnu časť scenáru a nahradil to niečím trochu iným... čo by lepšie zapadlo do Black Mirror konceptu a pôsobilo ako reálna epizóda tohto seriálu. Nie niečo iné. Bohužiaľ takto je to pre mňa veľké sklamanie. Hodnotenie: D+

Černé zrcadlo - Beyond the Sea (2023) (epizoda)

"Beyond The Sea" je najväčšia tohtoročná epizóda v Black Mirror a taktiež aj jedna z najlepších. Je super vidieť po dlhej dobe opäť Kate Mara, ktorú som vo filme už nevidel celkom dlho, no atmosféra vo vesmíre, ktorou si prechádzajú Aaron Paul a Josh Hartnett je absolútne perfektná. Je super vidieť ich rozličné charaktery a následné reakcie na udalosti, ktoré otrasú ich životmi. Najmä v prípade Davida, ktorý oproti Cliffovi pôsobil oveľa otvorenejšie, žoviálnejšie a najmä sa k svojej rodine správal úplne iným spôsobom. Takže keď mu Rory Culkin a jeho nasledovatelia urobia to absolútne najhoršie čo môžu, veľmi dobre rozumiem tomu, že sa mu zosype absolútne všetko, na čom mu záležalo. Veci však postupne naberú oveľa temnejší spád a je treba uznať, že John Crowley to absolútne skvele vie pracovať s atmosférou, kde v závere je povedané v maličkostiach absolútne všetko. Rozhodne skvelá epizódá, ktorá stojí za pozornosť. Hodnotenie: A-