Making Sense (2020)

"Making Sense" sa mi v jadre asi nakoniec páčilo, no vôbec by mi neprekážalo, keby si to radšej nabudúce vzal do rúk nejaký schopnejší režisér. Nápad je zaujímavý, postavy sú dobré, sú tu scénky, ktoré pôsobia celkom schopne a miestami má film aj dosť dobrú atmosféru. Ale na prvý pohľad je vidno, že ide o amatérsky projekt. To nie je vyslovene negatívum. Koniec koncov, všetci môžeme mať túžbu spracovať svoj vlastný film. A ja to podporujem. No je škoda, že potom to pôsobí trošku nedotiahnuto a je mi jasné, že v rukách niekoho iného by to ten potenciál využilo oveľa lepšie. Ako film o hľadaní šiesteho zmyslu a tým, že ľudia ochudobnený o jeden z nich majú iný oveľa silnejší je zaujímavý. Ale niečo tomu chýbalo. Niečo čo by urobilo z jemne nadpriemerného filmu skvelý. Škoda. Hodnotenie: B-

Hurt by Paradise (2019)

"Hurt By Paradise" je dokopy melancholický poetický britský film. Tak by sa to asi dalo v jadre celé definovať. Miestami to celkom funguje, miestami to nudí. Niektoré časti sú celkom vtipné, iným chýba akýkoľvek náboj a v jadre ide o film, ktorý bol pre mňa pozerateľný, ale nijako ma vnútorne neobohatil. Najprv to vyzeralo celkom zaujímavo, potom sa film trošku motal krížom krážom a záver bol celkom nečakaný a zaujímavý. A keď scénka funguje alebo sú postavy v dobrej momentke, tak sledovanie je v pohode. Ale vnímam to ako film, ktorý asi nikoho nejako výrazne nechytí. Nikoho neotrávi, ale nemyslím si, že by si našiel nejakých extra veľkých fanúšikov. Na to pôsobí až moc poeticky a ťažko sa mi na to občas chytá. Hodnotenie: C+

100 Days to Live (2019)

"100 Days To Live" ma skutočne veľmi príjemne prekvapilo. Myslel som si, že pôjde o klasický krimi thriler, akých som videl počas rokov už celkom slušnú dávku, no tento film si dokázal celkom dobre ukryť niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré potom na nás vytiahli. A vďaka tomu som na konci ostal skutočne prekvapený z toho, k čomu sme sa nakoniec dostali. Toto nie je klasický policajný krimi thriller. Hoci to tak môže spočiatku pôsobiť. No v jadre je tento film predsa len o niečo hlbší. Pôsobí to viac ako keby sme sledovali "Myšlienky Vraha", akurát vyšetrovanie je veľmi vzadu a sústredíme sa viac na vzťah vraha a hlavnej protagonistky. Ktorá má byť jeho najnovšou obeťou. A čím viac toho film vysvetlí a čím viac toho pochopíme, tým výraznejšie som si uvedomoval, že najdôležitejšie elementy tohto thrilleru fungujú. Naša hrdinka je skvelá. Viem ju pochopiť a rovnako aj cítim, keď sa postupne vo svojom trápení začne posúvať hlbšie a hlbšie. A pochopenie čo sa skutočne udialo je skutočne ťažké. A veľmi dobre som ju vedel pochopiť. Zloduch je vynikajúci tiež. Jeho manipulatívne schopnosti sú obdivuhodné a je skutočne fascinujúce pochopiť, ako to celé vlastne spracoval a dokázal. Najviac by som ho asi dokázal prirovnať k Johnovi Kramerovi, ktorý pôsobil vždy ako človek, ktorý tragédiou získal o niekoľko kolečiek viac. No jeho motivácie a spôsoby sú predsa len zase odlišné. Ale to by som už dával spoilery a tomu sa chcem vyhnúť. Možno miestami sú flashbacky vo filme trošku otravné, ale na druhú stranu nám vedia ukázať jednotlivé situácie z trošku inej perspektívy. Čo pomáha lepšie pochopiť celý kontext. Takže vo výsledku hovorím, že som skutočne spokojný. Tento thriller ma reálne prekvapil. Dobrá práca Ravin Gandhi. Hodnotenie: B+

Natural Disasters (2020)

"All About Sex" alebo "Natural Disasters" je novou dramédiou od môjho (posledné roky) obľúbeného štúdia Gravitas Ventures. A ani tentokrát som nemal pocit, že by ma sklamali. Dakota Gorman síce režijne aj scenáristicky predstavuje svoj filmový debut, no príbeh ako taký pôsobí skoro ako keby bol absolútne zo skutočnosti. Postupne som si uvedomoval, že všetky postavy sú podľa mňa dobré, dialógy nepôsobia umelo a hoci nemôžem povedať, že by mi vždy vyhovovala téma debaty, tak film mal v sebe obrovskú dávku úprimnosti. Nemusíte vždy súhlasiť s tým, ako naše hrdinky reagujú, no ani raz to nie je mimo charakter. Myslím si, že všetky naše tri hrdinky sú veľmi dobre pochopené. Takže v tomto smere palec hore. Rovnako je super, že film nedáva jednoznačnú odpoveď a nemá potrebu do toho pridávať nejaké klišé z romantických dramédií, kde viete presne odhadnúť čo sa stane. V tomto filme podľa mňa odhadnete niektoré situácie, ale nemyslím si, že by ste mali šancu odhadnúť ako to celé na konci dopadne alebo aj ako jednotlivé príbehy budú uzatvorené. Pretože to nejde cestou klišé. A veľmi to oceňujem. Film funguje ako komédia a má niekoľko skvelých hlášok, na ktorých som sa skutočne rehotal. Ale aj z dramatického uhla pohľadu ide o dobre napísaný príbeh. Takže áno, teším sa čo prinesú Gravitas Ventures nabudúce. Hodnotenie: B+

Nikdo (2021)

Absolútne excelentné. Reálne nemám ani čo dodať. Len, absolútne excelentné a vyšperkované s absolútnou eleganciou, skvelým humorom a bohovými hláškami, ktoré ostanú v pamäti ("Goes from zero to sixty in about to find the fuck out"). Nemyslel som, že Bob Odenkirk je človek pre túto rolu, no zvláda spracovať postavu Hutcha tak perfektne, že som si to po celú dobu užíval s ním. Má svoje ľudskejšie momentky počas začiatku filmu, no v momente ako sa pustí do akcie, tak je z neho skutočné zviera. Natočené je to vynikajúco, kamera je skvelá a záverečné finále v továre by som povedal, že vo väčšom štýle by to nedokázal ani Mac Gyver. Časť v autobuse je podľa mňa tiež skvelá. Najmä už len preto, že Hutch nie je okamžite perfektný, no už z formy sa ukáže ako poriadny tvrďák. A potom je tu spád. Ani raz som sa pri filme nenudil. A za to vďačím skvelému humoru, kvalitnej akcii a božiemu soundtracku, ktorý to po celú dobu robí ešte elegantnejšie. "Nobody" je pre mňa topka vo svojom žánri na tento rok. A nepredpokladám, že to tento rok ešte niečo prekoná. Ak milujete akciu, čeknite si tento film. Myslím si, že nič lepšie vo svojom žánri na tento rok nenájdete. Hodnotenie: A+

Dawn of the Beast (2021)

"Dawn Of The Beast" je v jadre celkom pozerateľná amatérčina, no filmu absolútne chýba nejaká atmosféra, ktorá by ma dokázala chytiť. Dá sa povedať, že celý film sa dá sledovať čo len bez jediného momentu, kde by som sa cítil nejako vydesený. A bohužiaľ za to môže trošku slabý príbeh a nie najlepšia produkcia. Hoci monstrá nevyzerajú najhoršie, či už Bigfoot alebo Wendigo, tak dokopy neprinášajú niečo, čo by z toho robilo niečo zaujímavejšie. Najhrozivejšia je tu asi pretvorená Isabelle. Popravde aj poviem, že z môjho uhla pohľadu to malo na konci dopadnúť asi trošku inak. Ale neviem ako to povedať bez spoilerov. Prial by som si asi aby jedna postava nezomrela. Lebo bola asi najzaujímavejšia zo všetkých čo tento film priniesol. Film ako taký je vizuálne okey. Hoci digitálne efekty a krvavé scénky sú trošku iná story. Ale nemá v sebe žiadnu silnú momentku. Dokopy všetko čo sa udeje by som ohodnotil od okey po vysoko podpriemerné až slabé. Ale pozerať sa to dá. Hodnotenie: C-

Poslední výstřel (2021)

Je treba súhlasiť, že "The Marksman" má trošku zavádzajúci marketing. Už sme si posledné roky zvykli, že Liam Neeson je novým akčným hrdinom a potom to takto dopadne. Niekto očakáva akčný thriller, kde bude Liam s puškou chrániť chlapca pred drogovým kartelom, kým v realite je to skôr road trip dráma, kde hrozí nebezpečenstvo od drogového kartelu. A to je dosť rozdiel. Film nemá veľkú dávku akcie, no skôr sa sústredí na momentky medzi Jimom a Miguelom. Podľa mňa sú vo filme celkom dobré dialógy a má v sebe dobré momentky. Aj to ako si naši hrdinovia k sebe musia postupne budovať dôveru. No nemyslím si, že to bude to, čo budú chcieť od filmu diváci. Takže verím, že keď si prečítajú tento koment, dá im to trošku lepšiu predstavu do čoho pôjdu. Podľa mňa je film dobrý. Ale to súvisí aj s faktom, že mám rád drámy tohto typu. A tie akčné momentky sú spracované celkom slušne. No to je osobný dojem a pochopím každého, kto sa bude filmom cítiť oklamaný. Hodnotenie: B

It's Not You, It's Me (2020)

Málokedy sa stane, že by som mal pocit, že najlepšia časť filmu bol jeho stred. "It's Not You, It's Me" však toto absolútne perfektne napĺňa. Začiatok je strašne rozpačitý, a okrem toho Jeff Friedman sa ukazuje ako absolútne mizerný herec. Popravde som viac začal očami blúdiť po jeho byte a hľadal som koľko "Star Wars" vecí v ňom objavím. Bolo to zaujímavejšie, než sledovať jeho herecké výkony a fakt, že pôsobil ako absolútny zúfalec. No akonáhle sa vydá na cestu po stopách minulosti za svojimi bývalými priateľkami, tak veci naberú úplne iný spád a začalo ma to úprimne baviť. Časti s Nicole, Molly a Kate hodnotím ako skvele. Najmä Kate. Neviem jak to, ale tam tá chémia fungovala na sto percent. S Madison to bolo vyslovene kamarátstvo, nakoľko sa ukázala ako lesbička a Izzy... tak dievča asi rokmi vysoko ovplyvnilo čítanie erotickej literatúry, ktorá sa tvári ako červená knižnica. A áno, mám na mysli presne to. V závere však film opäť skĺzne do klišé a hlavne sa skvele ukáže, že so svojou poslednou ex priateľkou Melissou nemali absolútne nič medzi sebou. Toto nie sú Jason Biggs a Shannon Elizabeth. Vizuálne možno, ale tá chémia bola absolútne na bode mrazu. No film nakoniec prinesie ešte malú záverečnú vsuvku, ktorá predsa len robí záver o niečo zaujímavejší. Takže výsledne by som povedal, že som si film užil a nakoniec ma dokázal celkom fajn presvedčiť. A ak by som mal vybrať Jasonovi najlepšiu holku, tak jednoznačne by som ukázal prstom na Kate. Keby som nevedel, že ste sa v minulosti rozišli, tak by som povedal, že by ste stále reálne boli spolu. Hodnotenie: C+

Echo Boomers (2020)

"Echo Boomers" je v jadre vysoko zabudnuteľným filmom. Keby to bolo spracované zaujímavejšie, možno by sa z toho niečo vytiahnuť dalo. Koncept nie je najhorší, niektoré scénky vo filme sú fajn a herecké výkony sú obstojné. No scenár je napísaný ako prvoplánové klišé a finálna pointa je dokopy úplne zbytočná. Výsledne som v tomto filme nenašiel postavu, ktorá by mi prišla zaujímavá alebo nejakým spôsobom hodná toho, aby som ju poznal. Film ma dokopy nechal v stave, že som mal pocit, že som videl niečo, čo sa dá označiť ako film. Ale nejaký väčší prínos? Nie. Hodnotenie: C

Bratrstvo pěti (2020)

"Da 5 Bloods" síce potrebuje trošku čas na rozbeh, no keď chytí vietor do plachiet v druhej polovici, tak sa z toho skutočne stane filmový zážitok. Veľmi silný film so skvelou atmosférou a okrem toho vynikajúcimi postavami, ktoré ma bavilo sledovať. Veril som našim "bratom" každý spoločný moment a rozhodne ich spájala veľmi nepríjemná udalosť. A najmä keď poznáme Paulov príbeh trošku hlbšie, pochopíme jeho silnú traumu. A má to rozhodne svoje dôvody. Musím uznať. Film má miestami trošku "Far Cry" atmosféru, ale rozhodne ma to bavilo. A keď sa udeje niečo silné, tak to rozhodne ostane v pamäti. Ako Eddieho smrť. Myslím si, že tak naturalistický obraz som nevidel už dlho a nemám absolútne predstavu ako to vlastne natočili. Film však potrebuje prejsť do svojej druhej polovice, aby začal byť trošku zaujímavejší. Lebo vtedy skutočne zaberie a už nepustí. Udalosti predtým sú dobré, no nemôžem povedať, že vynikajúce. V mojich očiach skvelý film. A rozhodne ho nejaký čas nepustím z hlavy. Hodnotenie: B+