Death Race 2000 (1975)

Najväčším a možno aj jediným plusom Death Race je vznik Carmageddonu, ktorý je ale omnoho väčšia prdel.

Romský král (2009)

Nikdy som nebol nábožensky založený, skôr naopak. Nad fanatyckými kresťasnkými obradmi, aké boli napríklad v Boratovi som vždy len krútil hlavou. No tu vidiac v podstate to isté v Slovenskom/rómskom vydaní v DK v Spišskej novej Vsy, vnímal som to úplne inak. V žiadnom prípade to síce nemení môj postoj, ale keď je cesta vykúpenia a odovzdania sa Ježišovi cestou vyriešenia rómskeho problému, tak kľudne. Mali by sa podobné stretnutia robiť vo veľkom a celoplošne, lebo je zjavné, že to fakt funguje.

Provaz (1948)

9 strihov na 80 minút je výkon viac než úctihodný. Z toho 5 si bežný divák ani nemusí všimnúť. A keďže som veľký fanúšik dlhých záberov, film si ma získal hneď od začiatku. No odhliadnuc od technickej stránky, Povraz nedosahuje kvalitu Majstrových neskorších "hitov". Každopádne Hitchcock bol génius a sledovať ho pri práci musel byť úžasný zážitok a škola.

Muzika (2007)

Bezchybné to síce nebolo, ale keď sa slovenský film bude uberať namiesto cesty "veľkolepých epických opusov", cestou menších, sympatyckých, dobre obsadených a zahraných filmov ako Muzika, tak si myslím, že ešte máme nádej.

The Wonderful Wizard of Oz (1910)

Túto obskúrnosť som si pozrel po prečítaní knihy a musím povedať, že takto som očami pri filme už dávno negúľal. 100 rokov je síce 100 rokov ale predsa už vtedy muselo byť všetkým jasné, že toto s predlohou veľa spoločného nemá. Videl som pár filmov točených v tej dobe, ktoré boli zaujímave a hlavne mali hlavu a pätu, takže viem že to ide. Tu nešlo vôbec nič a nemať predlohu ešte čerstvo v pamäti, tak nemám absolutne šajnu o čo tým tancujúcim a skákajúcim kreatúram ide. To som vlastne nemal ani tak, ale aspoň som si dokázal zhruba domyslieť, čo sa momentálne na plátne deje. Jedine plus sú podarené efekty a výprava.

Flashdance (1983)

Na jednej strane skvelý vizuál a hudba, na druhej strane príbeh ambicióznej 18 ročnej tancujúcej zváračky a škaredého predáka, ktorý by mohol byť jej otcom je tak naivný, klišovitý a predvídateľný, že to jednoducho nad primer nemá. Som zvedavý čo na to Dirty Dancing. Áno, áno mam medzery.

Piraňa 3D (2010)

Na to aby takýto film fungoval, potrebuje vyváženú porciu kvalitnej krvi a mäsa, sexu a vtipnej vaty medzi tým. Perfektným príkladom je Hatchet od Greena, ktorý naplno zabodoval až grotesknými gore scénami a vtipnými postavami ktoré tú krv poskytli. Nová Piranha síce vo vatových scénach nefunguje bezchybne, zato to naplno vynahradzuje za prvé zástupmy najhottest bitches, ktoré museli producenti zbierať po celej Amerike minimálne pol roka. Jednoducho pastva pre každé (nielen) mužské oko. Druhá pastva sú práve mega krvavé scény, ktoré snáď ani nemajú v týchto pohnutých, korektných časoch v mainstreame obdobu. Rozmelonovaná hlava Eliho Rotha, vlasy vo vrtuli, či Ving Rhames ala Brainded masaker je len zopár z lahôdok, ktoré si na nás Aja pripravil. Ťažko povedať nakoľko by to bolo lepšie v 3D kine, no aj keď nie som práve fanúšik tohto nového trendu, skôr naopak, som si istý, že zopár scén v 3D musi byť fakt skvelý zážitok...Áno, mám na mysli tanec pod vodou...Poézia v pohybe. Asi som sa zamiloval do Kelly Brook.

Zbytečná krutost (1984)

Musím uznať, že na debut je to vynikajúco remeselne zvládnuté. Hlavne čo sa týka práce s kamerou. Coeni pekne od začiatku pevnými krokmi budujú svoj typický filmársky štýl. No jednanie skoro všetkých postáv, ktoré mi prišlo niekedy až vyložene stupídne a nepochopiteľné, mi nedovoľuje ísť s hodnotením vyššie.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Dva a pol hodinový film, v ktorom sa dokopy nič podstatné nedeje. Ani finále neprináša vykúpenie, keďže už vieme čo sa bude diať a kto koho zabije. Množstvo zbytočných scén, ktoré absolútne neslúžia k napredovaniu príbehu a kľdune si viem tento film predstaviť v 100 minútovej verzii. Som si istý, že by mu to len prospelo. Na porovnanie, v Ingloriuos Basterds, ktorý vyšli pár mesiacov po Princovi a majú podobnú stopáž, by som ťažko našiel čo i len 5 minút, ktoré by som mohol s pokojným svedomím vystrihnúť. Film aj napriek svojej dížke ani chvíľu nenudí a dokonca by som sa vôbec nebránil povedzme troj hodinovéme Direrctor's cutu. Zatiaľ čo u Polovičného Princa mám pocit, že je dlhý preto, lebo potterovky sú jednoducho dlhé a ľudia si už na to zvykli, očakávajú to a tým pádom ma režisér a hlavne scenárista kopec priestoru na zbytočnosti, ktorými je šiesty Harry Potter preplnení. Najväčšie sklamanie avšak je fakt, že film totálne zlyhal v tom najpodstatnejšom. Kniha a takisto film majú titul Half-Blood Prince pre nejáký dôvod. V predlohe bola línia s knihou elixírov naplno rozvinutá a bol jej venovaný značný priestor natoľko, že čitateľ chápal prečo je tá kniha dôležitá a v konečnom dôsledku dala meno celému príbehu. Vo filme to však skôr pôsobí akokeby sa tejto témy zľakli, alebo z akýchsi nepochopitelných dôvodov necítili potrebu sa jej venovať. Tým pádom divák vôbec nechápe prečo sa Harry a Ginny zrazu rozhodli knihu skryť, a finálna veta od Snapa, ktorý monumentálne prenesie, že on je Half-blood Princ, nedáva žiaden zmysel a je na skôr na smiech. Najhorší filmový HP, po ktorom fakt nemám chuť vidieť, čo dokáže Yates a spol. vyplodiť v 5 hodinovom finálnom opuse, ktorého knižná predloha je asi najfádnejšia a najnudnejšia zo všetkých siedmych.

Saltová (2010)

Je zbytočné sa vôbec zamýšlať, či by sa niečo také mohlo odohrať v skutočnom svete. FiIm sa našťastie ani nesnaží pôsobiť relalistycky a nakoniec je to aj tak celé o Angeline s nadľudskými schopnosťami, ktorá beží, skáče, strieľa, kope a neviem čo všetko ešte lepšie a efektnejšie ako celý A-team dokopy. Podmaz pri akčných scénach, ktorý až nápadne pripomína ten Terminátorov, tam určite nie je náhodou. Je to síce blbosť, ale baví a svojou rozumnou stopážov len tak tak nestihne liezť na nervy.