Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Dvouhodinová vysokooktanová jízda vytočená do ruda. Šlehající plameny, turba přeplněná žhavým vzduchem. Nekončící adrenalinová akce bez zbytečných keců, kde výbuchy střídají smrt pod koly. To vše za doprovodu kytaristy připoutaného na lanech k Tatře a zase výbuchy a oheň. Oheň z krku kytary, oheň z výbušných kopí, oheň z explodujících aut a oheň vlastně charakterizuje celou tuhle zběsilou road movie. K tomu záporák s velkým Z, stáčírna mateřského mléka, tlustej trpaslík a stovky dalších postav a věcí, morbidně propracovaných do posledního detailu, které bravurně dokreslují atmosféru postapokalyptických časů ve světě, kde překvapivě hlavní roli nehraje Max, ale jednoruká Charlize "Furiosa" Theron. V dnešní době nažehlených hrdinů v takřka neexistujícím žánru akčních filmů je Fury road smrtícím napalmem.

Neutečeš (2014)

Neutečeš? Klidně uteč, jinak tě zážitek z tohoto filmu bude pronásledovat jako důchodci hlavní hrdinku. Důchodci, kteří jsou děsivý nanejvýš, tak svou artrózou, stařeckýma skvrnama a bradavicema na svých sešlých obličejích. Zážitek, který byl povadlej jak jejich údy a otřesnej stejně jako prádlo, co v něm nosí.

Noe (2014)

Naprosto nechápu zdejší nízká hodnocení. Ano, na film je potřeba si zvykat. Ano, film je zcela jiný než by se čekalo. Ano, jde o pelmel různých žánrů. Ano, potopa jako taková je zde odbytá za pár minut. Ano, Aronofskymu více sedí komornější témata. Znamená to však, že by šlo o propadák, to rozhodně ne. To co jiní kritizují, já naopak považuji za přednosti. Nezvyk, odlišnost, různorodost to je to, co z Noeho dělá skvělou podívanou navíc obohacenou autorovo vizuální nirvánou. Všechny nedávné velkofilmy mohou jen závidět. Avataři ještě víc zmodrat a "znalci" nechápat, když někdo z druhý ligy v prvním pokusu zvítězí v lize mistrů.

Zbytečná krutost (1984)

Jak to ti dva zatracený parchanti dělají,že mě vždy připoutaj k obrazovce a nechaj mě jen zírat na své dílo. Hodina a půl plná skvělé atmosféry a napětí v příběhu milostného trojúhelníku,respektive čtyřúhelníku díky výborně pojatém soukromém vočku. V příběhu,kde všechny postavy ani na chvilku nenudí a přináší nečekané zvraty a právě tahle nečitelnost ve vývoji děje mě na filmech bratrů nejvíc baví. Všechno hladce zapadne do famózně napsaného a zrežírovaného filmu. Ať je to kamera,hudba a nebo cit pro detail. Všechno,jako by mi bylo ušito na míru a tím velkou většinu ostatních kriminálních thrillerů nechává daleko za sebou.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Moderní Růžena či Růžena třetího tisíciletí dopadla skoro tak,jak bych čekal. Díky dnešním technologiím vizuélně zajímavý a reinkarnovaný klasický příběh kletby s několika změnami splnil účel oddechovky. Otázkou zůstává,jestli tyto změny byly nutné a zda filmu spíše neuškodily. Některé určitě ano a ostatní moc nenadchnou,ale ani neurazí. V souboji Růžen u mě stále vítězí ta "naše" oproti této Disneyovské. Zloba zůstane pouze na oči pěknou,americky zprzněnou pohádkou.

Annabelle (2014)

Už dlouho jsem neměl z nějakého filmu tak rozporuplné dojmy jako z Annabelle. Zklamáním bylo,že panenka ve filmu není skoro vůbec důležitá. Rozhodně jsem od její posedlosti čekal mnohem víc,než sama předvedla. Co se týká lekavých a děsivých scén,tak těch,kde by se mi opravdu tajil dech,bylo málo a ve zbytku bylo vše více či méně čitelné bez nějakého zajímavějšího nápadu. Dokonce jsem se párkrát přistihl s úsměvem na tváři. Ztvárnění démona mi přišlo hodně slabé,až kýčovité a v dnešní době dávno překonané. Co stojí za pochvalu,tak to jsou souvislosti s panenkou a budování atmosféry i když bohužel s předvídatelným koncem. Možná jsem ovlivněný konkrétně tímto filmem,ale pokud to takhle půjde dál,tak je tento žánr vyčerpaný a tvůrci by měli co nejdříve přijít s něčím "novým".

Afghánistán: Past (1986) (TV film)

Místo vyprávění průběhu války a popisu jednotlivých bitev,tento film syrově zachycuje obě strany konfliktu v Afghanistánu,kde na jedné straně stojí zfanatizovaný a odhodlaní afghánci a na druhé mocný Sovětský svaz. Ve válce,kde bojují bosí Mudžahedíni proti obrovské přesile ruských bezvěrců a právě v syrovosti zachycení všech aktérů je síla tohoto dokumentu. Devítiletý afghánský chlapec s kalašnikovem v ruce nebo popravčí Islámského soudce to vše jen umocňuje.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Home neřekne a ani neukáže nic co by jsme už neviděli v jiných dokumentárních filmech a s jeho myšlenkou blízkého katastrofického skonu lidstva určitě nebude souhlasit každý. Jeho síla je v záběrech z ptačí perspektivy nebo výšky,které pusobí jako samostatné obrazy. Díky autorovo oku a natáčení z balónu nebo helikoptéry tvoří z naší planety umělecké dílo. Za tento vizualní zážitek dávám lepší 4*.

Mazací hlava (1977)

Kdo je větší magor? Lynch a nebo já? On,protože napsal a natočil něco takového nebo já,protože se mi to líbilo? Mazací hlava je jeden z nejlepších hororů a nebo jeden z největších nesmyslů. Ať je to tak nebo tak,byl to sakra zážitek. Díky tomuhle filmu a díky lidem jako je David Lynch je tu opět další důvod proč mít filmy rád.

Fargo (1996)

Celou dobu jsem si říkal,že Fargu něco chybí,že mu chybí právě to "něco". Je dobré,ale není výborné. Je zajímavé,ale není vyjímečné. Čím déle jsem si s touto myšlenkou pohrával tím více jsem měnil názor. Fargo je brilantní film plný černého humoru na bílích pláních Minnesoti. Skvěle obsazený i zahraný a to zmiňované "něco" mít nemusí,protože Fargo celé je NĚCO.