Israha

Israha

Oživlá Apokalypsa

okres Vsetín

6 bodů

Moje zajímavosti

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Při průchodu doly pod obchodním centrem oznámí jedna z postav, že ucítila zápach methanu. Methan ale ve skutečnosti je sloučeninou, která žádný zápach nemá.

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Ve filmu je vidět, jak samci křižáků nosí zámotky s kořistí gigantické samici snovačky. Toto chování se u některých druhů pavouků vyskytuje, ale nikdy mezidruhově. Není jasné, jestli byl tento prvek do filmu vložen záměrně jako další z projevů mutací pavouků, nebo se jedná o chybu.

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Film má alternativní verze jak úvodní, tak závěrečné scény. V té úvodní Harlan (Doug E. Doug) informuje ve svém rádiovém pořadu o nově otevřeném obchodním domě, načež následuje záběr na ukládání toxického odpadu v jeho sklepení. Alternativní závěrečná scéna obsahuje jednak šerifova zástupce Petea (Rick Overton), kterak se cestou pouští snaží přesvědčit Harlana, že obří pavouci nebyli mimozemského původu; druhak záběr na líbajícího se Chrise (David Arquette) a Sam (Kari Wuhrer).

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Při souboji s pavouky v obchodním centru je jeden z obyvatel města vybaven hokejovou maskou jako Jason Voorhees ze série Pátek třináctého. Místo typické mačety však jako zbraň používá motorovou pilu po vzoru konkurenčního Leatherface ze série Texaský masakr motorovou pilou.

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - V lednu roku 2003 bylo na amerických webech ohlášeno natáčení druhého dílu. Jednalo se o první a poslední zmínku o tomto nikdy nevzniklém pokračování.

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Mike Parker (Scott Terra) sleduje v jedné scéně v televizi relaci „Monster Movie Marathon“, v jejímž rámci zrovna běží klasický monsterfilm Them! (1954).

    • 16.9.2019
    Pavoučí teror (2002)

    - Ve filmu se objeví několik různých druhů pavouků, například křižáci, skákavky, sklípkani (jak klasičtí zemní, tak tzv. „trapdoor spiders“, lovící kořist z podzemních úkrytů) či lepovky (v angličtině tzv. „spitting spiders“). Obří Consuela je pak zástupce rodu snovačka.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Události prvního a druhého dílu Monsterverse Godzilly spojuje komiks s názvem „Godzilla: Aftershock“, jehož události se odehrávají několik měsíců po zničení San Francisca, ke kterému došlo v prvním díle.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Bojový letoun Argo nese jméno lodi, na které se řecký hrdina Jásón plavil při hledání zlatého rouna. Ve filmové adaptaci této báje, na které se podílela trikařská legenda Ray Harryhausen, se posádka lodi Argo střetne s hydrou. Stejně jako se posádka moderní Argo střetne s trojhlavou hydrou Kingem Ghidorahem.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Ve scéně konfrontace letky stíhaček s Rodanem spolkne létající monstrum pilota, který se katapultoval z poškozeného stroje. Téměř stejný záběr je k vidění v klasickém americkém monster movie The Giant Claw z roku 1957.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Na začátku filmu je ve scéně demonstrace proti ochraně monster vidět transparent „Destroy All Monsters“. Stejný název má film z roku 1968, na jehož konci také dochází k souboji pozemských kaiju s Kingem Ghidorahem, který přilétá z vesmíru.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - King Ghidorah, kterého tým režiséra Doughertyho vytvořil, si půjčuje tu větší, tu menší elementy od všech svých předešlých inkarnací. Pochází z vesmíru a jeho krycí jméno zní Monstrum Nula (stejně jako Ghidorah ve filmu Godzilla vs. Monster Zero, r. 1965); v boji s Godzillou se pokouší o přiškrcení svého protivníka jedním z krků, a také přijde o jednu z hlav, stejně jako Ghidorah ve filmu Godzilla vs. King Ghidorah z roku 1991. Schopnost sát energii prostřednictvím kousnutí ovládal Kaiser Ghidorah v Godzilla: Final Wars (2004), hibernace v ledu zase charakterizuje Ghidoraha, vystupujícího v GMK: Giant Monsters All-Out Attack (2001). A konečně sršení paprsků z okrajů křídel bylo typické pro Grand King Ghidoraha, který účinkoval v třetím díle málo známé série Rebirth of Mothra (1998).

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Oběť, kterou v tomto filmu provede Mothra a která vede k využití její životní energie ke vzkříšení Godzilly, se také v historii kaiju filmů neobjevila poprvé. Ve snímku Godzilla vs. Mechagodzilla II (1993) se takto obětoval Rodan. Mothra samotná podobnou oběť vykonala v roce 2001 ve snímku Godzilla, Mothra, King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack, tam ale monstrem, které takto bylo oživeno, byl paradoxně Ghidorah.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Godzilla v tomto filmu kromě atomového dechu uvolňuje jadernou energii ze svého těla také v podobě takzvaného nukleárního pulzu. Tuto „bojovou techniku“ poprvé použil v roce 1989 ve filmu Godzilla vs. Biollante. Pozorní posluchači také mohli zachytit, že při prvním uvolnění nukleárního pulzu se v pozadí ozvalo charakteristické pískání Mothry (jejíž životní energie umožnila Godzillovi tento druh útoku použít).

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Motiv „přehřívajícího se“ Godzilly poprvé zpracovával film Godzilla vs. Destoroyah (1995). V něm však toto přehřátí v konečném důsledku vedlo k úmrtí Krále monster.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Ačkoliv se Rodan a Mothra potkávají na plátnech kin a obrazovkách televizí už od šedesátých let, teprve nyní se poprvé ocitli na opačných stranách barikády a došlo mezi nimi k souboji. Naopak Godzilla s Ghidorahem zde mezi sebou mají už neuvěřitelné deváté měření sil.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Součástí flotily amerického námořnictva je také křižník U.S.S. Brody. Je pravděpodobné, že tato loď nese jméno protagonisty prvního dílu Forda Brodyho, kterého hrál Aaron Taylor-Johnson.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Americká armáda se pokouší usmrtit Godzillu i Ghidoraha nově sestrojenou superzbraní s názvem Oxygen destroyer. Stejné jméno neslo také zařízení, které způsobilo smrt prvního Godzilly ve filmu z roku 1954. Silueta tohoto původního Oxygen destroyeru je ve filmu dokonce vidět na monitoru, který zobrazuje vnitřní konstrukci zbraně.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Křestní jméno postavy doktora Serizawy (kterého hraje Ken Watanabe), zní Ishiro. Tento japonský vědec tedy nese křestní jméno režiséra prvního filmu o Godzillovi, a příjmení postavy, která v onom filmu titulní monstrum nakonec přemohla.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Ve filmu se objeví celkem devět monster. Krom Godzilly, Mothry, Rodana, Ghidoraha a Konga je to ještě další jedinec druhu MUTO, kteří se poprvé objevili v prvním filmu Monsterverse od Garetha Edwardse; poté obří pozemní lenochod s kly, který je identifikován jako biblická nestvůra Behemoth; dále pavoukovitý tvor s chapadly okolo úst, který je identifikován jako monstrum Scylla z řecké báje o Odysseovi; a konečně titán, připomínající horu, a nesoucí jméno Methuselah (česky Metuzalém). Také ostatní titáni, jejichž jména se objeví na obrazovkách organizace Monarch, mají jména mytologických tvorů. Objevují se zde například bibličtí Abaddon či Leviathan, řecké mýty dále reprezentuje Typhon a jako zástupci domorodých bájných tvorů jsou přítomni kupříkladu africký Mokele-Mbembe a australský Bunyip.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Godzilla, Rodan i King Ghidorah byli ztvárněni pomocí technologie motion capture. Aby byla lépe zachycena skutečnost, že každá Ghidorahova hlava má svou vlastní osobnost, měla každá z nich svého samostatného herce.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Zhang Ziyi ve dvojroli ztvárnila sestry-dvojčata Chenovy, které jsou v rámci své rodiny několikátou generací dvojčat a třetí generací, pracující pro Monarch. Režisér Dougherty prohlásil, že sestry Chenovy jsou jeho vlastní, moderní verzí Shobijin, miniaturních dvojčat, které v původní sérii figurovaly jako kněžky Mothry. V jedné ze scén si doktorka Chen prohlíží fotografie, a na jedné z nich jsou zachyceny její matka a teta při výzkumu na lokalitě Infant Island. Tento ostrov je místem, kde v roce v 1961 ve stejnojmenném filmu výzkumná expedice poprvé objevila Mothru.

    • 17.6.2019
    Godzilla II Král monster (2019)

    - Základny organizace Monarch, které mají za úkol „dohlížet“ na příslušná monstra, nesou číselné kódy podle roku, kdy spatřily světlo světa první filmy, ve kterých konkrétní monstrum účinkovalo. Godzillu monitoruje základna číslo 54, Rodana základna číslo 56, Mothru základna číslo 61 a v oficiální novelizaci filmu se dočteme, že Kong je pod dohledem základny číslo 33. Pouze antarktická základna monitorující Ghidoraha se tomuto vymyká, protože má číslo 32 a Ghidorah se ve filmu poprvé objevil v roce 1964 (Ghidorah, the Three-Headed Monster).

    • 13.5.2019
    Godzilla a jiní netvoři (1998)

    - V ČR vysíláno na ČT2 v podobě dvoudílné minisérie pod názvem Godzilla a jiní netvoři.

    • 9.4.2018
    Ready Player One: Hra začíná (2018)

    - Daito (Win Morisaki) používá v závěrečné bitvě robota RX 78 Gundam z anime seriálu Mobile Suit Gundam (1979). Ve filmu má tento robot aktivitu limitovanou třemi minutami, což předloze neodpovídá. Tento limit je ve skutečnosti odkazem na jiný ikonický japonský seriál, konkrétně Ultraman (1966), kde mohl hlavní hrdina v transformované podobě existovat právě po dané tři minuty. Ultraman hrál klíčovou roli v Clineově knižní předloze, ve filmu se však nakonec z důvodu chybějících autorských práv neobjevil a jeho role se rozdělila právě mezi RX 78 Gundam a Iron Gianta.

    • 9.4.2018
    Ready Player One: Hra začíná (2018)

    - Při scéně aktivace Mechagodzilly hraje v pozadí klasická skladba Akiry Ifukubeho, která doprovázela příchod titulního monstra v původním Gojirovi (1954).

    • 9.4.2018
    Ready Player One: Hra začíná (2018)

    - Mechagodzilla Nolana Sorrenta (Ben Mendelsohn) je soudě dle svých tělesných proporcí inspirován vzhledem Godzilly z filmu Garetha Edwardse. Rakety, které vystřeluje z prstů, jsou zase poctou úplně původnímu Mechagodzillovi, který se objevil v dnes již kultovním snímku Godzilla vs. Mechagodzilla (1974). Zajímavé je, že v knize je Sorrentův Mechagodzilla označován jako „Kiryu“, což bylo jiné jméno pro moderní inkarnaci tohoto monstra z filmu Godzilla Against Mechagodzilla (2002).

    • 9.4.2018
    Ready Player One: Hra začíná (2018)

    - King Kong, který se objevuje jako finální překážka v závodě o první klíč, svým vzhledem a pohyby připomíná Konga Petera Jacksona z roku 2005. Jeho demolice nadjezdu a likvidace přijíždějících vozidel je naopak odkazem na klasického King Konga z roku 1933, kde gigantický lidoop podobným způsobem poškodil železniční nadjezd a zničil vlak, který přes něj projížděl.

    • 29.3.2018
    Pacific Rim: Povstání (2018)

    - Dvě významné postavy z prvního dílu, Raleigh Beckett (Charlie Hunnam) a Hannibal Chau (Ron Perlman), jsou ve filmu pouze zmíněny, ale nedovíme se více o jejich osudech. Beckettův osud je přiblížen v oficiální novelizaci, zatímco dění okolo Chaua sleduje šestidílná komiksová série „Pacific Rim: Aftermath“.

    • 29.3.2018
    Pacific Rim: Povstání (2018)

    - Situování finálního souboje do Tokia a okolí hory Fudži je jasnou poctou klasickým japonským kaiju filmům, které se v těchto lokacích často odehrávaly také.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6