pakobylka

pakobylka

Dana ---

okres Plzeň
trochu blázen a trochu snílek

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82
    • 14.5.2020  10:39

Romantika, která mi prostě není příjemná. Snad kvůli hlavní hrdince, která je pozoruhodnou, leč poměrně nesympatickou směsicí lehkovážné dryáčnice a cílevědomého pracanta. Snad kvůli jejím dvěma charakterním ctitelům, kteří by se z neznámého důvodu přetrhli, jen aby ji mohli mít. Snad kvůli finálnímu zvratu, který vyústí v pozoruhodný end - naschvál pomíjím přívlastek "happy", neboť jeho cena je na můj vkus neúměrně vysoká ... obzvláště když ji platí někdo jiný. Bídné 3*

• 14.5.2020  10:35

Trochu odfláknuté, tudíž plytké a prostoduché, řekla bych ... po stránce příběhové, herecké - a vlastně i trikové. Dějová linka svižně kvačí kupředu a přitom se neohlíží napravo ani nalevo, tudíž zbytečně tlačí na pilu, leč její zápletka stvrzuje obdivuhodnou schopnost, která je odedávna lidstvu vlastní: Prakticky jakýkoli vynález dokáže člověk přetvořit v účinnou zbraň ... 2,5*

• 14.5.2020  10:33

Roztomilý, byť zbytečně ukecaný nesmysl, který spolu s notnou dávkou lehce halucinogenní fantazie přebývá v době kamenné. V každém případě má na to, aby vám zvedl náladu téměř v jakékoli době - a téměř v jakékoli situaci. P.S.: Všimli jste si ? Hlavní hrdina usilovně vynalézal NADĚJI. Proč ? Poněvadž jeho soukmenovci ho předběhli, když vynalezli DESTRUKCI.

• 14.5.2020  10:31
    Velký dar (2017)

Poctivý příběh, který nikterak neusiluje o to, aby se stal velkým dramatem - a právě proto jím je.

• 14.5.2020  10:30

Půvabný retro výlet do světa úsměvné retro romantiky, která se nepodbízí, protože zná svou cenu ... i cenu každého z nás.

• 14.5.2020  10:28
    Seabiscuit (2003)

----- "Víte ... nezahodíte celej život jenom kvůli tom, že není bez chyby." ----- Nanejvýš poutavý příběh malého koníka s velkým srdcem ... na pozadí velké hospodářské krize. Brzdí ho jen trochu pomalejší rozjezd, který dopodrobna vykresluje životní peripetie těch, kdož k němu měli blízko - a stáli za jeho oslnivou kariérou ... za oněch časů, kdy ho ještě nepoznali. Na něho samotného jakoby se přitom zapomnělo, když jeho rané mládí nastíní jen několik vět, doprovázených náčrtem kraťoučkých scének. Až poté dostává zasloužený prostor - a stává se tak rovnocenným partnerem dvounohých hereckých hvězd, ztělesněním amerického snu - a nadějí všech, které krach na newyorské burze stáhl až na samotné ekonomické - a mnohdy i lidské dno.

• 14.5.2020  10:24
    Tarzan (1999)

Tarzan může být kreslený, ale dle mého soudu by neměl být tajtrlíkem ... to je asi tak všechno, co bych jemu i vám chtěla říct ... 2,5*

• 14.5.2020  10:21
    Génius - Einstein (série) (2017)

Rozhodně nadprůměrný počin, byť z mého pohledu nedokázal vždy zcela naplnit očekávání, která vzešla z prvních dvou epizod.

• 14.5.2020  10:16

Poněkud skličující - a snad i maličko rozpačité loučení ... s géniem, k němuž se země neomezených možností nezachovala právě nejlépe - neboť studená válka zasáhla do životů mnoha lidí nejen na východě, ale i na západě. Hony na čarodějnice jsou zábavou, která je lidstvu vlastní ... a žádný vědecký ani jakýkoli jiný pokrok je nezastaví. Jen vychytrale proměňují svoji podobu, abychom jim snáze naletěli.

• 14.5.2020  10:15
    Dědictví na úvěr (TV film) (1965)

Je libo něco málo nefalšované deprese, navlečené do obnošeného kostýmu smutného klauna ? Pojednává o marných snech, které se točí okolo financí ... které jsou schopné člověka nadobro pohltit - a ukrást mu tak jeho osobní život.

• 14.5.2020  10:14

Dle mého soudu zbytečně přepálené finále - ostatně tak jako obvykle. Proč musí být i v animácích určených primárně pro děti TAK přeexponované, TAK na hraně? Všeho moc škodí, řekla bych. Jakoby se z dětského filmového světa nedobrovolně vytrácely něha a poetika, neomaleně odklízeny do ústraní ostrými lokty akčních sekvencí, které mívají sklon k brutalitě. Jinak je všechno O.K. - jak animace, tak i dějová linie, která podtrhuje význam a sounáležitost rodiny, do níž se může infiltrovat i osamělé stvoření, jediné svého druhu ... stvoření, původně vytvořené k destrukci. Slabší 4*

• 14.5.2020  10:11

Léta spojená se ztrátou iluzí ? Jistě ... každopádně ani Albert Einstein neměl příliš na výběr. Existovalo vůbec dobré rozhodnutí ? Byl vizionářem na poli fyziky ... mohl předvídat, že předvedení atomové zbraně v praxi se stane otázkou prestiže - a praktickou ukázkou síly a převahy ?

• 7.3.2020  22:38

Zvenčí VELICE minimalistický příběh ... o to víc myšlenek a emocí ukrývá. Začíná zářivou nocí - a pokračuje modrým ránem ... než se svět promění ve změť střepů, kterým už nelze vrátit původní tvar. Berete je do rukou ... jeden po druhém. Jsou lhostejné k vašim pocitům ... tvrdé jako diamant, ostré jako nůž a chladné jako led. Neznají výhry ani prohry, radost ani žal, svítání - ani soumrak ... nelpí na minulosti a nevybírají si budoucnost. Možná i proto dovolí vyprávění, aby skončilo zdánlivě tak, jak začalo: zářivou nocí - a modrým ránem ... které jsou ve skutečnosti TAK vzdálené těm dychtivým a bezstarostným okamžikům, které se v jediném zlomku vteřiny propadly kamsi do hlubin času, aby v ruletě osudu směnily své ztráty za cizí nálezy.

• 7.3.2020  22:35

Jednoduchý, přímočarý příběh, který by dost možná nic neznamenal ... bez obou hlavních protagonistů, kteří ho statečně nesou na svých mužných bedrech. Berou se vážně, jen pokud je to nezbytně nutné ... a přitom zůstávají věrní svým úlohám - i sami sobě, takže na solidní 3* pohodlně dosáhnou.

• 7.3.2020  22:34

VELICE mrazivé ... VELICE autentické ... a VELICE výmluvné vyprávění. Zachycuje vzestup zla, které se zmobilizovalo a zorganizovalo, aby snáze využilo slabosti druhých ... a obojakost světa, který v mezidobí mezi dvěma válkami ke své vlastní škodě nedokázal rozlišit hrozby skutečné od hrozeb fiktivních či nevýznamných. A takřka uprostřed nestabilní Evropy Albert Einstein ... jako Žid - a pacifista, který se všemožně snažil uchovat si tvář. P.S.: ----- "Židé z celého světa POTŘEBUJÍ útočiště !" ----- "Palestina je řešení ? Není to neobydlená země !" ----- "Měl bys tam se mnou zajet. Arabští přátelé tam žijí s našimi židovskými bratry v harmonii." ----- "Ti Tví Arabové proti takovému přílivu nově příchozích povstanou ! No a nejde o to ZDA, ale KDY !" -----

• 7.3.2020  22:14
    Grošák (1966)

Nejzajímavější postavou široko daleko - byť čtyřnohou - je bezesporu nestandardně flekatý koník. Neboť hlavní dvounohý hrdina má v podstatě DALEKO víc štěstí nežli rozumu - válečného veterána bych si představovala přece jenom maličko jinak ... a jeho úhlavní nepřítel a záporák v jedné osobě v roli prachsprostého zloděje koní a nákupčího žen taky moc rozumu nepobral, poněvadž naprosto nepochopitelně promrhá je jednu, ale hned několik šancí, jak svého otravného pronásledovatele definitivně vyřídit. Umolousané 3*

• 7.3.2020  22:10

Jak zestárnout cca o deset až patnáct roků ... během pouhých pěti let ? Hlavním hrdinům seriálu v čele s Albertem Einsteinem se to beze vší pochyby podařilo, což lze pokládat za malý zázrak - a to i přesto, že čtyři z oněch pěti let byla léta válečná. Nemám zdání, zdali má takový do očí bijící nepoměr co dělat s teorií relativity, ale nevyhlíží zrovna nejvěrohodněji, odvádí pozornost a odsouvá vlastní příběh na druhou, ne-li až na třetí kolej, což není žádná velká výhra. Prohra taky ne, to uznávám - nicméně ... s ohledem na ne zcela zvládnuté "střídání stráží" ... výsledný efekt je někde na pomezí tří *

• 7.3.2020  22:00

Dosti pochybná love story s nanejvýš trapnou ústřední dvojicí (ano - myslím i TEBE, milý Keanu Reevesi), s dokonale dementními dialogy, s hluboce zmrazenými emocemi ... a s teoreticky i prakticky neexistující atmosférou. Netuším, kam se zašila, když na vlastní oči viděla na place tu bídu s nouzí, ale její absence je takřka hmatatelná ... dokonce jsem byla chvilku na pochybách, zdali se ona rádoby komediální fraška neodehrává ve stoprocentním vakuu. Neodehrává ... jako nezvratný důkaz může posloužit prostý fakt, že všichni protagonisté natáčení přežili - a filmový štáb jakbysmet. Nicméně ... co se mě týká, jsem znechucena do té míry, že nejsem s to vydolovat ani jednu jedinou nedomrlou * ... je mi líto. Kecám: NENÍ mi to líto, škoda jen zbytečně ztraceného času .. MÉHO času.

• 25.2.2020  22:04

Moderní epická fantasy, která dokonale ovládá vypravěčské umění. Nebojí se ani vizuální zkratky, když lehkou rukou načrtne obrysy určité fáze svého příběhu - a minimalisticky, ve zrychleném tempu odprezentuje to podstatné. Zjevně preferuje radikální inovace, neboť legendu o králi Artuši a jeho meči s gustem překope doslova od základů - a kreativně přetvoří k obrazu svému. Přitom neztrácí kontrolu nad pozoruhodnými aspekty světa, který si vysnila, který přivedla k životu - a který vám hodlá předvést ... s hrdostí rodiče, který dovedl k prahu dospělosti své vymodlené dítě ... 4,5*

• 19.2.2020  16:30

Možná si to jen namlouvám, ale kdykoli vyprávění o životě Alberta Einsteina upozadí různé časové roviny, jakoby maličko ztrácelo na atraktivitě. Nicméně JEHO osud je i tak dostatečně netradiční ... až výbušný - tím spíš, že nečekána-nezvána vstupuje na scénu První světová. Opravdu mu svým příchodem (jako vedlejšák při svém zavrženíhodném konání) zachránila renomé ? Ať tak či tak ... jak vidno, ani genialita vás nemusí ochránit před omyly - obzvláště pokud se ocitnete ve vleku touhy něco převratného dokázat. A zrovna tak nemůžete mít všechno - obzvláště pokud jste vedeni primárně egoistickými pohnutkami.

• 13.2.2020  11:02
    Pěna dní (2013)

VELICE speciální ... a velice halucinogenní. V první fázi nadmíru svůdné ... ve druhé fázi mírně odpudivé - a snad i maličko nudné ... a ve třetí fázi ... ve třetí fázi nečekaně, zato globálně depresivní - až maniodepresivní. Zajímavý vývoj. P.S.: Myslím, že se nemění ani zdaleka jen věci ... v neklidném, nestabilním světě, který neskýtá žádné záruky. Draze prodává jen iluze, které se hroutí tak lehce jako pověstné domečky z karet. Poměrně přesvědčivé 4*

• 13.2.2020  10:22

Do poslední chvíle jsem doufala, že se dozvím něco bližšího O NĚM, o mladičkém střelci s nevinnou tváří a přímým pohledem. Namísto toho mi bylo umožněno odhalit leccos zajímavého o všech ostatních - a následně jsem seznala, že s větší jistotou nežli kulka zabíjí STRACH, obzvláště ten, který má původ v černém svědomí. Je to dost nebo málo ? Nejsem si úplně jistá ... tak na 3,5*

• 13.2.2020  10:09

Do hry opět vstupují dvě časové roviny, aby do vyprávění vnesly trochu neklidného čerstvého vánku - a získávají na významu, neboť nabízejí širší souvislosti a tím pádem i jiný pohled na problematické soužití manželů Einsteinových ... a jejich dětí. Střídají tak optiku současnou a budoucí ... nebo snad minulou ? Podle toho, jak se to vezme. Takže jsme zpátky i u teorie relativity - tentokrát obecné ... skrze komplikované soukromí rodiny, kde nikdo nemá na růžích ustláno.

• 13.2.2020  09:51

Navenek srdečné a bezprostřední, ale uvnitř neupřímné - a povrchní dílko. Jakoby prezentovalo jakýsi globální zámořský náhled na řeckou komunitu ... náhled, v němž se jednotliví protagonisté dílem ztrácejí - a dílem jsou za šašky. Krom toho jsem marně hledala pouhým okem viditelné jiskření, z něhož by se dala odvodit LÁSKA, což u romantické komedie není zrovna ideální stav ... a nemohla jsem se ubránit dojmu, že nešikovnost záměrná se zvrtla v nešikonnost nechtěnou. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Nicméně ... nakonec se ukáže, že komplet všichni jsou OVOCE (jaké překvapení !) - zdali i chutné, to už je na vás. Z mého pohledu slabé 3*

• 10.2.2020  15:47
    Rango (2011)

Naprosto bezkonkurenční ostrovtipná záležitost, která vás má na mušce prakticky od první vteřiny. Cílí na všechny, kdož milují klasické westerny ... vlastně ... v první řadě na všechny DOSPĚLÉ, kteří milují klasické westerny.

• 10.2.2020  15:44

Z logiky věci bych měla být nadšená, neboť hlavním neohroženým hrdinou je pravý divoký koník (byť nakreslený), středobodem jeho příběhu je touha po svobodě - a zápletka se opírá o odvěký souboj dobra a zla. Jenomže příběh se až příliš podřizuje svému subjektivnímu, poněkud zjednodušenému a trochu vykalkulovanému vnímání světa a jeho zákonitostí ... krom toho ze zorného pole nadmíru lehkomyslně a bez špetky empatie či alespoň povrchního zájmu ztrácí všechny ostatní koníky, kteří se mladému mustangovi připletli do cesty.

• 10.2.2020  15:34

Speciální teorie relativity ... a speciální rodinné problémy, kterými prochází mladý manželský pár. Neboť vědecká kariéra a rodičovství jdou většinou proti sobě ... na tom nic nezměnilo ani samolibé jedenadvacáté století, které si o sobě myslí, že spolklo všechnu moudrost světa, a pokouší se produkovat mladé rodiče - profesionály, které nebude nic omezovat v rozletu ... kteří levou zadní zvládnou jak výchovu dětí a domácnost, tak i vlastní zářivé profesní kariéry - každý tu svou, jak jinak. Přitom zapomíná, že člověk prostě nemůže mít všechno, nač si vzpomene - bez ohledu na to, jak je finančně i jinak zajištěný. VŽDYCKY musí něco obětovat ... kvůli něčemu jinému, na čem mu záleží. Pokud to neudělá, život mu to obyčejně vrátí ... někdy ... nějak ... i s úroky, protože takový život umí být zákeřný - a času má dost ... tím spíš, že ČAS je veličina relativní. P.S.: Jeho matka byla ze staré školy, tudíž nebyla ideální moderní babičkou, která by chápala a uznávala ženskou emancipaci - a která by (krom toho) milovala svou snachu. Bohužel měla v mnohém pravdu ... ne snad úplně ve všem, ale ve všem podstatném.

• 8.2.2020  21:07
    33 životů (2015)

PŘÍBĚH, KTERÝ SE STAL - což je deviza, která mu dodává punc ryzosti ... jako když se vám otevře srdce hory. Mohl se přidržet reality - nebo se jí vzdálit ... mohl zkrotit své emoce - nebo je zdůraznit ... mohl se vydat napřímo - nebo oklikou. Nemám zdání, co a jak udělal - důležité je, že zůstal věrný sám sobě. Jeho základ je nezpochybnitelný ... a stačí k tomu, aby vás pohltil - aby vás přiměl k cestě hluboko do podzemí, kde budete spolu s jeho hrdiny vydáni na milost rozmarům neklidné hory ... a odkázáni na dobrou vůli, finanční prostředky (!) a technické možnosti svých potencionálních zachránců. Zachránců, kteří netuší, zdali jste ještě naživu. A možná se přitom dozvíte, kolik životů musí být v sázce, aby o vás projevila zájem i chilská vláda.

• 8.2.2020  20:46
    Destry (1954)

Odlehčený a přitom OPRAVDOVÝ - tak jako písně, které jsou jeho nedílnou součástí ... western, který inovativně zkouší nastolit vládu zákona za pomoci psaného práva, nikoli koltů (zavěšených proklatě nízko), jak káže tradice. Ale jakou může mít šanci na úspěch ... za nesmlouvavých časů Divokého západu, který preferuje silová řešení všech problémů ? Nicméně ... to už uvidíte sami - a jako bonus dostanete odpověď na zapeklitou otázku, který dojem je důležitější - zdali ten první ... nebo naopak ten poslední.

• 30.1.2020  15:49

Třetí epizoda jakoby si vybírala oddechový čas, na který v předchozím vyprávění nevyzbylo místo ... když se detailněji zaobírá rozporuplným vztahem Alberta Einsteina a Milevy Maricové. Tím pádem ztrácí sílu a intenzitu a přesvědčivost, které byly až dosud jeho základními devizami. Výsledkem jsou solidní, leč nikterak výjimečné 3* P.S.: Všimli jste si ? Albert Einstein se ve vztahu k ženám neprezentuje jako ten nejspolehlivější životní partner ... ani zdaleka, neboť jeho celoživotní láskou je v první řadě FYZIKA - teprve se značným odstupem následují lásky ostatní. Takže ... milé dámy ... myslete na to, až se o vás bude pokoušet nějaký nadaný student s nadprůměrným intelektem a se silnou vazbou na svůj studijní obor - vězte, že se upíše vědě, umění nebo čemukoli jinému neodolatelně přitažlivému (dosaďte si samy) ... nikoli vám.

<< předchozí 1 2 3 4 21 42 62 82