Moliere (2007)

O muži, který poznal, jakou cenu má smích ... když svůj úspěch vykoupil slzami. Fiktivní příběh o nefiktivním herci a dramatikovi mně učaroval. Má v sobě něco ryzího a opravdového - stejně jako jeho hrdina ... dokonce i v těch chvílích, kdy klame své okolí - což je skoro pořád. Vyprávění někdy jen s obtížemi překonává nástrahy scénáře i režie, přesto vítězí na celé čáře svým přístupem k námětu. Hlídá si, aby jeho vtípky nadměrně neshazovaly ústřední postavy, tudíž neztrapňuje ani samo sebe - když podle vzoru Jeana-Baptiste Poquelina zdánlivě bez přípravy spojuje prvky pokleslé frašky, trefné satiry i velkého dramatu.

Se slovníkem v posteli (2003)

Romance, která má zajištěnou všestrannou péči a podporu pečlivého vizážisty, tudíž je kdykoli a bez ohledu na rozmary počasí (či režie) připravená zúročit svůj vzhled před kamerou. Své ideály používá jako zbraň i štít, takže její cestu lemuje snad až příliš mnoho obětí ... které přinášejí ti druzí. Leč její vzpoura je veskrze sympatická - směle hází rukavici nejen všem konvencím, ale i všem výdobytkům, kterými se nekriticky a bez sebemenších výčitek honosí naše pokrytecká, sebestředná civilizace, takže celkový dojem je jednoznačně pozitivní ... 3,5*

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Je to přinejmenším zvláštní, ale "Chlapec v pruhovaném pyžamu" ve mně nedokázal vzbudit adekvátní emoce. Možná je příliš průhledný, když mě chce odzbrojit prostřednictvím dětského pohledu na svět ... možná jsou všichni jeho hrdinové bez výjimky příliš schematičtí ... možná se příliš vzdaluje realitě, pokud nechává "pracovní" tábor střežit tak nedbale, aby se synek nacistického pohlavára mohl tajně scházet s židovským chlapcem někde u ostnatého drátu - a dokonce ani Jack Scanlon jako Shmuel nepůsobí úplně věrohodně. Jenomže téma jeho příběhu je natolik zásadní, že mu nedokážu sebrat čtvrtou *, i když podle mého názoru není úplně zasloužená ... 3,5*

Kokosy na sněhu (1993)

Kromě jiného i o tom, že někdy není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Protože všichni máme své velké i malé sny, ale ne každý z nás sebere odvahu, aby se pokusil je uskutečnit. Některé vtípky jsou zbytečně přeexponované ... nebo spíš trochu primitivní ... tak nějak na americký způsob - ale jinak v pohodě. Příběh jamajských bobistů má něco do sebe - možná i proto, že někde hluboko pod nánosem hollywoodského make-upu lze objevit pravdivý základ.

Začalo to jedné žhavé noci (2001)

----- "Máš ráda vodu ?" ----- Miluju ji ! Je to má druhá nejoblíbenější věc." ----- "Vážně ? A co je ta první ?" ----- Ano - je to přesně tak, jak předpokládáte: Za vším hledej ženu. Čekají vás nejenom žhavé noci, ale i dny - zlehka a úmyslně i trochu ledabyle přetřené na černo ... tak, aby prosvítal barevný podklad ... tak, abyste zůstali nad věcí - a přitom si mohli vychutnat skvělou zábavu.

Pravda zabíjí (1999)

Clint Eastwood jako novinář ... a děvkař ... ;-) ... s duší policajta. Za přispění přiměřeného nadhledu a trochy nadsázky si přitom zkouší hrát na "Drsného Harryho" - a jsou momenty, kdy mu to docela vychází. Bohužel je střídají scény, kdy se marně hledá, kdy ztrácí dech - i zdravý úsudek. Kdyby se celý snímek odehrával v duchu finále, byla by to paráda ... ale neodehrává se. P.S.: Víš, Clinte Eastwoode, já vím, že jsi sympaťák, že máš charisma - o tom mě nemusíš přesvědčovat ... ale neměl by sis až tak fandit - někdy to prostě nestačí. Když už nic jiného, vynechala bych "rychlou ZOO". Myslím, že jsou i jiné způsoby, jak ukázat, že Tvůj hrdina je (kromě jiného) taky táta.

Netvor (2011)

Nic moc jsem nečekala ... a nic moc jsem nedostala. Přitom stačilo tak málo ! Nejrůznější variace na téma "Kráska a Zvíře" budou pro ženskou část divácké obce vždycky atraktivní - jen se musí šikovně prezentovat, což se v tomhle případě zrovna dvakrát nepovedlo. Děj je až trestuhodně prostoduchý a snaha o nějaké výraznější zdramatizování zápletky nebo o přiblížení charakterů jednotlivých postav veškerá žádná. Milá "Kráska" je TAK všestranně naivní a TAK všestranně kladná, až mě odpuzuje ... a "Netvor" se mi daleko víc zamlouvá jako Netvor nežli jako téměř dokonalý hezoun s blond kšticí, což taky není úplně v pořádku. Pravda - už mnohokrát jsem se přesvědčila, že mám trochu zvrácený vkus, ale to na mém názoru nic nemění.

Orphan (2009)

Něco málo, co byste měli vědět o úskalích adopce. Spojíte tak příjemné s užitečným: Leccos nového se dozvíte - a přitom se rozhodně nebudete nudit. Téma je možná trošičku obehrané, leč nápaditě inovované. Jeden z rodičů je za hlupáka - ale s tím se už dopředu tak nějak počítá. Co se týká Esther, trochu jsem s ní cítila, protože svět prostě NENÍ dokonalý - ale to ji nikterak neomlouvá.

Děkan Spanley (2008)

----- "Jen uzavřená mysl má jistotu." ----- Ne že bych byla nějak zaujatá proti myšlenkám, které se hlásí k reinkarnaci. Jenomže jakmile pronikly na scénu, začaly se chovat jako rození záškodníci. Sotva se trochu porozhlédly, neúnavně a systematicky začaly nabourávat křehkou, mírně zasněnou atmosféru příběhu - nezastavila je ani lehounká nostalgie a vcelku příjemné vtípky, které děj doprovázely. S důsledky jejich činnosti jsem se vyrovnávala jen s obtížemi ... navzdory vcelku působivému vizuálu, který nenásilně podtrhoval styl vyprávění. Možná i proto, že jsem neměla po ruce Tokajské, ale pouze a jenom Chardonnay z italských hroznů vyrobené ve Velkých Pavlovicích (ročník se mi bez brýlí nepodařilo identifikovat) ... a k inkriminovanému snímku poněkud provokativního zaměření to patrně nebylo úplně to pravé. P.S.: Nevím, jak vy, ale já jsem přesvědčená, že žádný pes se nikdy nepokoušel ulovit Měsíc ... za žádných okolností - na to jsou naši čtyřnozí průvodci příliš inteligentní ... ;-)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Rozloučil ses víc než důstojně, Harry Pottere ... popravdě je to poprvé (a vzhledem k okolnostem patrně i naposled), co mi s Tebou bylo opravdu dobře. V podstatě mám připomínku jen k tomu, co sám nemůžeš ovlivnit - co jsem zmiňovala už v komentáři k první části pojednávající o Relikviích smrti ... a vážně nevím, jestli má nějaký smysl, abych se opakovala. Vezmu to zkrátka: Pokud není úplně jasné, zdali jsou Tvá dobrodružství určená malým dětem nebo teenagerům, není to úplně nejideálnější stav. Sám musíš uznat, že všichni, kdo šli od samého začátku ve Tvých stopách, během čekání na stále temnější filmová pokračování Tvého příběhu bez problémů téměř dospěli - stejně jako Ty ... a Tví přátelé. Ale je logické, že další generace chce vidět celou sérii NAJEDNOU - děti nejsou hloupé a dobře vědí, že EXISTUJE. Na jejich místě bych byla taky nedočkavá ... i za tu cenu, že bych následně měla zlé sny. Ale možná to mělo napadnout v první řadě J. K. Rowlingovou, díky které ses narodil ... možná si měla rozmyslet, komu chce o Tvém životě vyprávět.