Adéla ještě nevečeřela (1978)

"Mám ji sprznit hned, nebo až potom, pane?" Čo viac dodať, legendárna a hlavne nadčasová československá klasika, ktorá si získala moje srdce už v detstve. Čím viac ju pozerám, tým viac sa jej neviem napozerať.

Angst (1983)

Kultový snímok Angst som už videl nejaký ten piatok dozadu, no a jeho hlavným problémom je, že mi nepripadal ani trochu výnimočný. Dokonca som v deji nezachytil ani nejaký výraznejší moment alebo prvok, ktorý by sa mi vryl do pamäti a teraz by som vám o ňom mohol porozprávať. Priemerná podívaná.

Avengers: Endgame (2019)

Ťažko povedať, či je Endgame vydareným koncom jednej pomyselnej éry marveloviek, avšak ako samotný film na mňa nijak extra nezapôsobil. Ak by som to mal nejak rozumne zhrnúť, tak to určite nie je prepadák, ani nič podobné, ale ani zďaleka sa to v mojich očiach nepribližuje skvelému Infinity War, ktoré perfektne zaskočilo a prelomilo bariéry v klasickom superhrdinskom filmovom svete. Najväčší problém Endgame je, že sa vytráca akýkoľvek moment prekvapenia alebo nevyspitateľnosť, ktorou jej predchádzajúci diel vyslovene sršal. Dej je veľmi prostoduchý, drží sa tradičných marvelovských spôsobov a akoby zabúda na to, čo sa mu podarilo vytvoriť v predošlom dieli. Endgame vôbec nie je taký prelomový ako sa o ňom momentálne povráva - dovolím si poznamenať, že je to v podstate veľmi priemerný film, ktorý dopláca na to, že je miestami až príliš prekombinovaný. V týchto Avengers možno fungujú jednotlivé pasáže, ale ako celok to pôsobí veľmi chabo a nedostatočne. A práve to mi veľmi prekážalo, že tento film nebol pre všetkých. Isteže, film pre všetkých nemožno natočiť, avšak strašne som cítil, že toto je rozlúčka venovaná vyslovene skalným fanúšikom, ktorí videli každý jeden film od Marvelu minimálne 5x. Ďalej si dovolím si tvrdiť, že väčšina postáv absolútne nedostala priestor, ktorý by si práve zaslúžili, ale zasa buďme k sebe úprimní - Robert Downey Jr. a Chris Evans dostali koniec hodný hrdinom, ktorých zopár rokov zobrazovali a patrili na pomyselný vrchol samotného MC Universe. Niečo mi tu proste úplne nesadlo - nesmial som sa, neplakal som, a po istej časti už ani nejavil záujem o koniec, na ktorý sa všetci tak dlho pripravovali.

Avengers: Infinity War (2018)

S marvelovkami som si nikdy úplne nerozumel. Pre mňa to bola vždy značka, ktorá predstavovala radu tuctových blockbusterov, populárny, no na druhej strane ničím výnimočný label na peniaze. Ale s ich poslednými výtvormi pomaly prehodnocujem to, čo som o nich prehlásil. Avengers: Infinity War je jednoducho všetko, čo si mohol fanúšik, aj odporca Marvel univerza želať naservírované na zlatej tácke. Nemá to slabšieho konca, všetko do seba skvelo zapadá, a na mňa to priam pôsobí, ako keby všetky tie nezáživné, priemerné filmy, ktoré boli tomuto predchádzali konečne dávali zmysel. Videné v kine, v 3D, a teda musím povedať, že to stálo za to! Nemôžem sa dočkať pokračovania, avšak prekonať latku, ktorú nastavil tento diel už vôbec nebude také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Babovřesky (2013) odpad!

Odpad, čistý nepoškvrnený Troškovský odpad. A to si myslím, že som bol doteraz k jeho tvorbe ešte celkom tolerantný. Človek, ktorý natočí jeden film a potom už 20 rokov recykluje svoju vyschnutú studňu humoru u mňa nemá miesto, ale teraz už nemá čo recyklovať, a to je potom teda sakra veľký problém. Bol som už z jeho predošlej tvorby zvyknutý asi fakt na každý extrém českej kinematografie, a tak som sa nevinne rozhodol si pozrieť niečo z jeho novšej majstrovskej poézie, ale na Babovřesky (a to teraz vôbec nepreháňam) sa pripraviť nikto nedokáže. A i keď som pečlivo hľadal, nenašiel som ani najmenšiu štipku, náznak nejakého humoru (dokonca ani toho vyschnutého). Už sa teším na trilógiu, notyvole to bude ale pecka.

Big Lebowski (1998)

''Řeknu ti to na rovinu. Nelíbí se mi, jak nám tady otravuješ občani, Lebowski. Nelíbí se mi tvý idiotský jméno, tvúj idiotskej ksicht a tvý idiotský chování. A ani ty se mi nelíbíš, idiote. Jasný?''... ''Omlouvám se. Neposlouchal sem.'' Tak taký je ten náš Dude, je to chlapík! Od bratov Coenovcov som toho veľa nevidel, ale toto je jednoznačne to najlepšie čo mohli ponúknuť svetu roku 1998 a je to aj to najlepšie čo niekto môže ponúknuť dnes. Sám neviem, čo sa mi tak strašne páčilo, pretože sa mi páčilo úplne všetko. Každá postava, bola detailne opísaná, detailne premyslená, každá postava bolo proste jedinčná. To isté platí o hercoch, tento výber je fakt hviezdna pechota. Je to absolútne iná liga pre filmové dejiny, je to ohromný prevrat pre všetky komédie, je to Big Lebowski. Fakt neviem, čo všetko by som tu mohol vyniesť a chváliť si nad nebesia, Dude je Dude, a Dude ma sakra zlý deň. Toto sa nedá vymyslieť, toto sa musí prežiť. Bratia Coenovci dokázali nedokázateľné, dokázali, že Dude -je proste chlapík. You don't need to love this film, this film loves himself...

Birdman (2014)

Alejandro González Iñárritu si už chodí pre ocenenia ako na bežiacom páse.

Bohemian Rhapsody (2018)

Bohemian Rhapsody je hodne nekomplexný a roztržitý snímok, čo sa filmarskej práce týka. Nájdeme tam veľa chybičiek krásy, tak trochu z "uzdy utrhnuté" dejové línie, ale to všetko kompenzuje krásna audiovizuálna pornografia, ktorej zážitok je ešte niekoľkokrát znásobený pomocou veľkého plátna. Proste je to nárez, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, kým je ešte v kinách.

Borat búra všetky medze v novodobej komédii a svojim neortodoxným prístupom a formátom formuje nový druh v tomto žánri. Cohenove pseudonymy sú proste geniálne - v prestrojení sa cíti ako doma a parádne sa dokáže vcítiť do každej úlohy, ktorú si sám pre seba vymyslí. A že teda toho dokáže Sacha navymýšľať mu o tom svedčí každá scéna v tomto filme. Aka ako to dokáže jeden komik natrieť všetkým vďaka zaužívaným stereotypom o východných civilizáciách.