Adéla ještě nevečeřela (1978)

"Mám ji sprznit hned, nebo až potom, pane?" Čo viac dodať, legendárna a hlavne nadčasová československá klasika, ktorá si získala moje srdce už v detstve. Čím viac ju pozerám, tým viac sa jej neviem napozerať.

Cobra Kai (2018) (seriál)

Ja osobne som o niečo viac preferoval Cobru Kai v jej začiatkoch, kedy sa poberala viac komickým štýlom a neriešila dejové linky milión postáv. 3. a 4. séria podľa mňa v istých momentoch trpí práve na príliš veľa prepletených dejových línií charakterov, pričom niektoré dostávajú zbytočne veľa priestoru a iné sú zasa ponechané v pozadí. Celkovo je to ale veľmi štýlová a príjemná zábavka bez ohľadu či ste fanúšikom Karate Kida, alebo ako ja - nie. Osobne si myslím, že Cobre pomaly dochádza šťava a verím tomu, že v priebehu 1 až 2 sérií bude seriál ukončený, pretože by bola veľká ak by to autori naťahovali, keď sme podarilo stvoriť niečo tak unikátne a príjemné. Určite odporúčam, je to skvelá nenáročná podívaná.

K zemi hleď! (2021)

Majstrovské dielo, ktoré dnešná doba potrebovala ako soľ. Síce sa Don't Look Up nesnaží nasilu tlačiť žiadne názory, ani presvedčenia, a nestavia sa vyložene na niečiu stranu, za to humorným a veľmi kritickým štýlom prináša neprifarbený obraz našej doby, v ktorej sa nachádzame. Keby tento film vznikol inokedy, možno by vôbec nebol taký diskutovaný a kontroverzný, ale práve jeho dokonalé načasovanie je jedna zo silných stránok, z ktorých ťaží. Už dlho vo mne film nevyvolal záchvaty smiechu, ktoré striedali vnútorné úzkosti či momenty ticha, v ktorých mi neostávalo nič iné len sa zamýšľať na tým, ako veľmi v prdeli sa ľudstvo v tejto dobe nachádza. A to všetko je obohatené skvelými dialógmi, vtipnými hláškami a momentami, výborným hereckým obsadeným, v ktorom bezkonkurenčne exceloval pán Mark Rylance (ktorý ak za toto nedostane Oscara, tak sa len potvrdí, že ľudstvo nemá nádej). Samozrejme vyzdvihnúť treba aj výkony Meryl Streep, Leonarda DiCapria a prekvapivo aj výborného Jonaha Hilla či Cate Blanchett, ktorí sa dokopy skvelo dopĺňali. Netreba zabúdať ani na bravúrne hudobné vsuvky od Nicholasa Britella, ktoré boli síce veľmi netradičné, no presne sedeli do tematiky celého snímku. Verím tomu, že v tomto filme sa nájde každý človek, ktorý má aspoň štipku sebareflexie, pretože Don't Look Up dokázal pokryť extrémne veľké spektrum problémov a oblastí, s ktorými sa naša spoločnosť každodenne stretáva, a ktoré častokrát prevažne ignoruje. PS: Negatívne hodnotenia a komentáre by som veľmi neriešil, sú presne od takých ľudí, čo zjedli všetku múdrosť sveta a pravidelne sa o ňu delia s ostatnými v horlivých facebookových debatách.

Hoří, má panenko (1967)

Dobre sa na to pozeralo, rýchlo to zbehlo a hlavne, akokoľvek veľká fraška to navonok mala byť - vo svojej podstate to malo hlavu aj pätu. Miloš Forman bol veľmi inteligentný chlap.

Všichni dobří rodáci (1968)

"Zlá bylina nevyhnije. Lepší odcházijou, enom my potvory ostáváme." Presne jedna jediná hláška z tohto nezabudnuteľného filmu vám stačí na to, aby ste pochopili, o čom Všichni dobří rodáci sú.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Chápem tú vlnu sklamania, chápem, že ľudia čakali ďalšieho Djanga alebo Pulp Fiction a dostali z toho len slabý odvar, ale na druhej strane chápem aj tú obrovskú vlnú nadšenia od skalných fanúšikov, ktorý si tento film po zhliadnutí zamilovali rovnako ako ja. Once Upon a Time in Hollywood je jednoznačne najzáhadnejší film, ktorý kedy Tarantino natočil a zrejme aj natočí. Nie je to pre každého - ľudia, ktorí videli Pulp Fiction a nepoznajú ho budú zrejme krútiť hlavou, tak ako väčšina kina po konci premietania. Ale o to zaujímavejšia podívaná to je, ak ozaj rozumiete, prečo vlastne niečo takéto vzniklo a prečo si to Tarantino tak neskutočne chválil. Once Upon a Time in Hollywood je totižto omnoho viac, než sa na povrchu tvári - avšak dostať sa dovnútra tohto filmu a Tarantinovej hlavy nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pre mňa to bolo o to osobnejšie, že Sergia Leoneho považujem za najlepšieho režiséra všetkých čias, a načítal som a napozeral som o ňom pomaly viac, ako opakovane videl všetky jeho filmy dokopy. Toľko skrytých odkazov, toľko čistej lásky k filmu a toľko úprimnej pocty kinematografii a obdobiu, v ktorom sa film odohráva budete ťažko hľadať v nejakých iných snímkoch. Ak som Tarantinovi niekedy niečo v jeho tvorbe vyčítal, bola to prílišná priamočiarosť - jednoducho som si nikdy po dopozeraní jeho filmu nemohol povedať "Wau, to bol skvelý odkaz a myšlienka za tým všetkým." Teraz je to však práve naopak, keďže film len okrajovo slúži na pobavenie a dáva viac priestoru osobnému odkazu Tarantina, pre ktoré sú filmy celým jeho životom. Brad Pitt a Leonardo DiCaprio sú spolu úžasní. Každý vedel, aké majú títo herci kvality, avšak spolu tvoria ozaj tak skvelé dynamické duo, že je prirovnanie "noví Newman a Redford" ozaj na mieste. A i keď je to len fiktívny príbeh založený na skutočnej udalosti, jeho grády to ozaj nestráca a ten feel éry zažijete na plné gule. Dovolím si tvrdiť, že toto bol Pittov a DiCapriov najlepší herecký výkon, ktorý kedy dokázali podať, takže verím, že ich ešte niekedy uvidíme pokope s takým množstvom priestoru, ako dostali práve v tomto filme. Záverečná polhodinovka je podľa môjho skromného názoru zrejme najlepší ending, aký kedy Tarantino doručil, a to nie len pre dávku humoru, ale aj vďaka veľkému priestoru pre hlavné duo, ktoré si robí, čo sa im zachce. A áno - v detailoch je tento film úžasný. Najtarantinovskejší film, ktorý kedy vznikol a za mňa skvelá rozlúčka s kinematografiou a veľkou životnou érou Tarantina.

"Gentlemen! you can't fight in here! This is the War Room!" Povedal by som, že tento "raný Kubrick" je patrične odlišný od jeho neskorších filmov, a to či už obsahovo, alebo aj vizuálne. A Dr. Strangelove to ani trošku neškodí, ba naopak. Čiernobiely obraz pridáva filmu mrazivú atmosféru, a prevažne na tej, a samozrejme, aj na hereckom koncerte Petera Sellersa a George C. Scotta, zakladá úspech snímku. Zápletka okolo atómového konfliktu počas Studenej vojny je tak silná a nadčasová, že to bude zrejme aktuálne aj za 1 000 rokov. Navyše paradoxne, podobných ľudí, ktorých Kubrick vyzobrazil pomocou hlavných funkcionárov, a to či už šialeného nacionalistu, fanatického fašistu, podvodníka alebo konšpirátora tu máme doteraz. Popravde som zrejme ešte ani nevidel také dobré a trefné znázornenie vojny. A je výborné vidieť, že Kubrick poukazuje prevažne na to, ako sa počas vojny "strieľa" za stolmi vysoko postavených ľudí. Za pomoci ostrej, ale inteligentnej satiry si tiahne svoje bremeno a ukazuje, že v boji niet lepšieho a horšie - tam je iba víťaz a porazený. Film o tom, ako vo vojne je to posledné, na čo ľudia myslia morálka alebo vyššie dobro. No a najhoršie na tom celom je, keď si človek uvedomí, že to koniec koncov nie je žiadna sranda, ale skutočný obraz dnešného sveta.

Velký útěk (1963)

Až keď uvidíte Steva McQueena lietať malebnou krajinkou vojnového Nemecka pred obrovskou tlupou fašistov, pochopíte skutočný význam slov túžba po slobode.

Pelíšky (1999)

Ťažko povedať, či dokážete nájsť film rovnocenne nabitý skvelými a hlavne pamätnými hláškami, akým sú práve Pelíšky. Donutil, Kodet a Polívka by mohli dostať minimálne nomináciu na Oskara za to, čo tu predviedli. Nadčasová filmová udalosť.

Trailer Park Boys (2001) (seriál)

S1: Náhodným prekliknutím pri prehliadaní Netflixu som narazil na Trailer Park Boys, a i keď je ešte po 6-tich epizódach priskoro na to, aby som robil nejaké závery, tak musím povedať, že ma tento podivuhodný a netradičný seriál masívne strhol. Zatiaľ nechcem nič hovoriť, ale je dosť možné, že som našiel kultový seriálový klenot. S2: Priam neuveriteľné sa stalo realitou, a latka, ktorú nasadili posledné diely prvej série bola pokorená a hneď niekoľkokrát prekonaná. Iste - je to prvotriedna hlúposť, ale ja som si ju zamiloval a humor, ktorým disponuje celý tento sedlácky koncept zbožňujem. Takto nejak si predstavujem geniálne podanú blbosť!