PALINO

kraj Bratislavský
študent

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 25.8.2006  22:50

Ak by som mal prstom ukazáť na film, ktorý sa mi z tohtoročných letných blockbusterov páčil najviac, namieril by som ukazovákom práve na Supermana. No zároveň, kým jedno oko sa spokojne pozerá, druhé plače, pretože Bryan Singer mal v rukách všetko (obrovský rozpočet 270 mil. $, skvelého superhrdinu, príbeh...), ale napriek tomu podľa mňa nevytvoril 100%-ný film. Ale nevadí, novému Supermanovi určite nechýba hĺbka, srdiečko, zápal pre vec a ako celok musí potešiť nejedného priaznivca muža z ocele. Singerovi sa však opäť nepodarilo naplno presvedčiť v akčných scénach, čo je škoda, pretože Supermanove schopnosti ponúkajú nekonečné možnosti. Vo výsledku to ale veľmi nevadí, lebo nový Superman rozhodne nestojí na akčných scénach a zimomriavkové momenty dokáže vyvolať mnohými inými spôsobmi. Brandon Routh je príjemným prekvapením a aj keď Christopher Reeve bol rozhodne jedinečným a svojim spôsobom aj neprekonateľným Supermanom, v jeho tieni sa však nový predstaviteľ muža s S-kom na hrudi nestratil. Producenti pri porovnávaní tržieb a rozpočtu síce nemajú dôvody na majestátne oslavy, no napriek tomu dúfam, že dajú peniažky aj na ďalšie Supermanove dobrodružstvá. Superman i Singer by si ďalšiu šancu rozhodne zaslúžili.

• 1.8.2006  21:16

Toto filmové leto je pre mňa plné zmiešaných pocitov a druhí Piráti ako ďalší očakávaný film nie sú výnimkou. Sú síce opäť zábavní, výpravnejší, veľkolepejší, po príbehovej stránke bohatší, ale svojho staršieho súrodenca v mojich očiach neprekonali. Zo strany tvorcov cítiť snahu vytvoriť z celej pirátskej trilógie veľkú epickú ságu a tak je škoda, že v tomto ohľade skončili na pol ceste. Všetky dôležité postavy z jednotky sa samozrejme vracajú a sú opäť fajn, len z Jacka scenár niekedy až zbytočne robí komediálneho šaša a aj keď Gore Verbinski povedal, že nám ho bude servírovať s mierou, aby sme sa ním neprejedli, myslím, že túto hranicu prekročil. O to viac potešia vážnejšie postavy, predovšetkým bravúrny Davy Jones, ktorého scény sú vždy okorenené tou správnou atmosférou a otec Willa Bootstrap Bill. Napriek tomu, že som od Truhlice mŕtveho muža čakal viac, som veľmi rád, že sa z Pirátov stala trilógia, pretože rozprávajú príbeh, ktorý sa oplatí byť vyrozprávaný.

• 28.7.2006  00:06

Zaujímavý austrálsky počin, ktorý sa svojim obsahom radí ku skupine kontroverzných snímkov. Nie je veľa filmov, pri ktorých mám pri pohľade a konaní hlavných postáv chuť vstúpiť do deja, zobrať na seba schopnosti Supermana a všetkých ich poriadne zmalovať. Film sa ich ale v rámci možností snaží zobraziť ako ľudí, ktorí konajú pre dobro svojej krajiny, veď napokon zlí ľudia väčšinou nevedia, že sú zlí a pri postave Daveyho dokonca možno povedať, že vo vnútri skrýva aj niečo, čo sa podobá na svedomie. Na opačnej strane ale stojí nekompromisný Hando, z ktorého ide poriadny strach a klobúk dole pred Russellom Croweom, ktorý ho takto bezchybne dokázal stvárniť. Ale nech si o neonacistoch myslíte čokoľvek, doležitý je v tomto prípade samotný film a tu naozaj možno hovoriť o kvalite.

• 27.7.2006  20:07

Match Point je pre mňa veľkým paradoxom. Nepatrím medzi veľkých priaznivcov Woodyho Allena i jeho najoceňovanejšie filmy ako napríklad Annie Hall ma nechávajú chladným, ale Match Point sa mi až prekvapujúco páčil a v mojich očiach je to rozhodne najlepší Woodyho film. A to paradoxne Match Point nie je typický Allenovský výtvor; neodohráva sa v New Yorku, nehrá v ňom ani Woody a hlavný hrdina nie je ukecaný okuliarnatý chlapík. Woody skrátka podstúpil určitú zmenu a ja som po prvýkrát pri jeho filme nepocítil ani na chvíľku pocity nudy.

• 27.7.2006  19:34
    Poseidon (2006)

Wolfgang Petersen dostal do rúk slušnú filmovú látku a nemenej slušný rozpočet 160 mil. $, ale dokázal z nich vykúzliť snáď len dve poriadne scény (úvodný dlhý neprerušovaný záber na Poseidon a scéna s prívalovou vlnou). Vzhľadom na priemerné kvality samotného filmu je veľkým prínosom, že Poseidon nemá ani 100 minút a tak sa ani poriadne neusadíme do kresla a prívalová vlna už zmieta ľoď hore nohami. Od tohoto okamihu sa prakticky stále niečo deje, jedna akcia strieda druhú, na nudu nie je ani pomyslenia, ale napriek tomu ma film nedokázal výraznejšie ohúriť a ako celku mu chýba výraznejší náboj, väčšie emócie, väčšia filmová sila. Už Trója naznačila, že Petersen stráca formu a Poseidon to bohužiaľ iba potvrdil a tak dúfam, že sa z toho Wolfgang dostane.

• 1.6.2006  23:30

Ďalší, pre mňa veľmi očakávaný film tohto leta a ďalšie mierne sklamanie. Prečo si len museli producenti vybrať priemerného Bretta Ratnera a neurobili všetko preto, aby sa Bryan Singer vrátil? Iste, po komerčnej stránke si teraz môžu mydliť ruky a asi ich veľmi netrápi, že nejedného priaznivca X-Menov Ratnerov film neuspokojí. Ale treba byť aj úprimný, tretích X-Menov považujem rozhodne za dobrý film, ktorý sa mi páčil, ale na druhej strane z tohto príbehu plného obrovského filmového potenciálu a skvelých postáv by ani Ed Wood nedokázal natočiť zlý film. A môj kritický komentár vyplýva hlavne z toho, že pod taktovkou talentovaného režiséra a s doladeným scenárom mohol byť tento príbeh vyrozprávaný v 100%-nom filme. Ratner to ale bohužiaľ nedokázal. Podľa všetkého ide o vyvrcholenie celého príbehu, celej ságy (aj keď posledný záber a scénka po záverečných titulkov tomu úplne nenasvedčujú), kde sa spečatí osud nejednej dôležitej postavy a z tohoto pohľadu mal byť tretí diel emocionálnym vrcholom celej série, niečím podobným ako bola Epizóda III pre novú STAR WARS trilógiu. Ale ak zo mňa dokázali tretí X-Meni vydolovať nejakú emóciu, bolo to hlavne preto, že mám tieto postavy rád a prežil som s nimi v predošlých dvoch dieloch pekné filmové chvíle a nie preto, že by Ratner dokázal prekvapiť svojou réžiou. Mohol dať ešte väčší dôraz na serióznosť, pridať viac politiky (napríklad modrák Beast ako minister pre záležitosti mutantov je jednoznačne najlepším nováčikom) a hlavne pridať viac minút (kľudne mohol mať film aj vyše 140 minút), pretože celková stopáž je na vyrcholenie takejto skvelej ságy nedôstojná. Ale čo čakať od režiséra, ktorý sa orientuje hlavne na popcornové publikum. Som presvedčený o tom, že keby dokončil tento príbeh Singer alebo nejaký ešte talentovanejší režisér, boli by tretí X-Meni jedným z najserióznejších a najlepších comicsových filmov všetkých čias. A takto, aby som mohol povedať, že X-Meni mali vynikajúce a nezabudnuteľné vyvrcholenie, bude sa musieť stať X-Menovská séria minimálne tetralógiou.

• 24.5.2006  20:01

Sklamal alebo nesklamal ma Da Vinciho kód? Vymyslený príbeh Dana Browna je rozhodne neskutočne fascinujúci a zaujímavý, súčasne i málo pravdepodobný, ale zároveň nie je ani nemožný a i preto núti diváka sa nad ním zamyslieť. Z toho pohľadu sa mi Howardov film (ako divákovi, ktorý nečítal Brownovu knižku) páčil a zapôsobil na mňa, pretože dobrý a zaujímavý príbeh bol, je a vždy bude kľúčom k dobrému a zaujímavému filmu. Ale takisto nemenej dôležité je jeho spracovanie a z tohto pohľadu (aj vzhľadom na prítomnosť talentovaných tvorcov) nesplnil Da Vinciho kód moje očakávania. Ron Howard natočil Brownov príbeh rutinne, staticky, bez výraznejších filmárskych chutoviek (flashbacky sú ale celkom pekné) a potenciál, ktorý mu naservíroval Brown bohužiaľ utopil vo svojej nenápaditej réžií a to je vzhľadom na jeho predchádzajúce vynikajúce filmy nepochopiteľné. Takisto Tom Hanks v úlohe Langdona zaostal za očakávaním, autor ho síce v knižke prirovnáva k Harrisonovi Fordovi, no z jeho povestnej charizmy, ktorú rozdával z čias najväčšej slávy, ponúka Hanks iba slabý odvar. Herecké obsadenie si ale rozhodne nezaslúži kritiku, napokon aj Tom Hanks sa snaží a na plátne je to stále sympaťák, problém je skôr v nie príliš podarene napísanom scenári.

• 19.5.2006  22:34

Do tretice všetko dobré alebo lepšie povedané, aj tretí pokus Piercea Brosnana v úlohe Jamesa Bonda sa pretavil vo vydarený film. A spolu so Zlatým okom by som túto, v poradí už 19. bondovku zaradil medzi najkvalitnejšie Piercove kúsky. Okrem toho ju zdobia i vydarené akčné scény, či už je to úvodná predtitulková sekvencia, vrtuľník so sekáčikom alebo tradičná bondovská disciplína - lyžovanie. Zaujímavá, trošku až smutná situácia nastáva v okamihu, keď nám Q v podaní nezabudnuteľného Desmonda Llewelyna predstavuje svojho nového nasledovníka R v podaní dobre vybraného Johna Cleesea, akoby spolu s tvorcami vycítil, že už v nasledujúcej bondovke sa nikdy nebude môcť vrátiť. A bohužiaľ osud to tak naozaj zariadil. Tradičnou a veľmi dôležitou súčasťou bondoviek sú i záporáci a Robert Carlyle i Sophie Marceau v tomto ohľade určite nezklamali. Postava Renarda v podaní Carlylea je síce z lekárskeho hľadiska nezmyselná, ale z filmového ide o veľmi zaujímavý nápad.

• 19.5.2006  22:22

Po úspechu Zlatého oka len málokdo mohol predpokladať, že by sa do obleku Jamesa Bonda obliekol niekdo iný ako vynikajúci Pierce Brosnan a ten svojim výkonom opäť konkuruje fenomenálnemu Seanovi Connerymu. Úvodná predtitulková sekvencia a vlastne celý film sa síce nevyrovná predchádzajúcemu Zlatému oku, zato nám ponúkne nefalšovaného typického bondovského záporáka Carvera v podaní výborného Jonathana Prycea, ktorý spĺňa potrebné kritéria pre túto kategóriu; je to megalomanský vyšinutý blázon, spája sa s ním zaujímavé prostredie a po svojom boku má silácku vraždiacu mašinu, tentokrát nemčúra Stampera. Celkovo však táto, v poradí už 18. bondovka nemá toľko zapamätaniahodných momentov a v konfrontácií s ostatnými troma Piercovými kúskami obsadzuje v mojich očiach posledné miesto. No zároveň platí, že Pierce Brosnan nenatočil slabú bondovku.

• 15.5.2006  12:50

Mel Gibson vytvoril svojim druhým režijným počinom nezabudnuteľné filmové dielo, ktoré sa v mojich očiach okamžite zaradilo medzi vrchol kinematografie. Sila STATOČNÉHO SRDCA spočíva v množstve vynikajúcich nezabudnuteľných filmových momentov, pri ktorých sa nikdy nedokážem ubrániť zimomriavkám. Za všetky stačí spomenúť vynikajúci bojový preslov na modro zmalovaného Williama, ktorý je zároveň jeden z najpamätnejších v histórií kinematografie, krásnym dojmom pôsobí i ľúbostná línia, vydýchnuť nedajú ani dobre natočené bojové scény, zvlášť jedna z nich sa končí neobyčajne pôsobivou scénou, kedy zranený William poznáva tvár zradcu, no a samozrejme záverečná poprava končiaca sa Williamovým výkrikom ´SVOBODA´ nenechá chladným žiadneho filmového fanúšika. Na tom, že je pre mňa STATOČNÉ SRDCE veľkým emocionálnym zážitkom, má svoj veľký podiel i nádherná, pre uši lahodiaca hudba Jamesa Hornera, ktorý opäť raz dokázal, že pri vytváraní krásnych a ľúbivých hudobných motívov patrí k absolútnej špičke. STATOČNÉ SRDCE zostane navždy v mojom filmovom srdci.

• 6.5.2006  20:04

Tom Cruise pre nezhody nahradil pôvodne vybraného Joea Carnahana (čo nikdy neveští nič dobré) za doposiaľ televízneho režiséra J.J. Abramsa a ten sa mu naštastie odvďačil slušne odvedenou, ale rozhodne nie dokonalou prácou. Veľkým pozitívom tretej Mission Impossible a zároveň jednou z vecí, ktoré sa mi na filme najviac páčili, je zvýšená serióznosť, ktorú dokumentuje hneď úvodná scéna s odratávaním času, ktorú by som zároveň označil najlepšou v celom filme. Dobrým dojmom pôsobia i akčné scény, úvodná oslobodzovacia misia i akcia na moste dokážu rozprúdiť krv v žilách, napínavo pôsobí i scéna únosu Daviana, aj keď na Langley z jednotky nemá. Prvých približne 70% filmu je skrátka veľmi vydarených, ale najdôležitejšia záverečná časť ma trošku sklamala. Možno to chcelo nejakú bombastickú akciu, či nejaké originálne vyvrcholenie, no potrebná gradácia sa nedostavila. Takisto je škoda, že Davian v podaní P. S. Hoffmana nemá väčší priestor, že mu chýba výraznejší background, že nie sú v dostatočnej miere prezentované jeho motívy, nehovoriac o tom, že sa ani nedozvieme, čo je to vlastne tá Zajačia labka. Ale nevadí, M:I 3 je rozhodne dobrý a vydarený film, no zároveň vo mne nedokázal zanechať silnejší dojem. Pre mňa čistých 70%.

• 5.5.2006  00:15
    Gejša (2005)

V okamihu, keď sa filmový svet dozvedel, že sa Rob Marshall pustil do spracovania tohto krásneho príbehu, začalo sa o GEJŠI šuškať ako o potencionálnom oscarovskom kandidátovi. Ambície i potenciál tomu rozhodne zodpovedali, no nakoniec sa GEJŠI podarilo zabodovať "iba" vo vedlajších kategóriach. A pre tentokrát musím s akademikmi súhlasiť. Rob Marshall mal k dispozícií skutočne fascinujúci príbeh, ale vyrozprával ho pomerne nezáživne, bez výraznejších emócií. Výtvarná stránka jeho filmu je ale prekrásna, oku lahodiaca, uši poteší i tradične kvalitná hudba Johna Williamsa, skrátka na prvý pohľad vyzerá všetko veľmi sľubne, no ak by som mal GEJŠU nejako charakterizovať, prirovnal by som ju k jedlu, ktoré vyzerá veľmi lahodne, no ak si z neho trošku odkusneme, zistíme, že chuť nezodpovedá výzoru. Bolo by ale nespravodlivé, keby som GEJŠU úplne odsúdil, pretože sa mi rozhodne páčila a považujem ju za kvalitný film, ale zároveň mi je tiež veľmi ľúto, že Steven Spielberg zostal v tomto prípade iba u produkcie.

• 29.4.2006  22:00
    Bourák (1993)

RUDY je jedným z mnoha filmov točiacich sa okolo amerického futbalu, no aspoň jeden originálny prvok v sebe nesie. Samotný RUDY nie je ani tak veľkým futbalovým talentom, ani nerozhodne rozhodujúci zápas v poslednej sekunde, ale práve naopak, je skromným chalanom s bojovným srdcom, ktorého snom je aspoň raz vybenhúť na trávnik v majstrovskom zápase po boku prvého mužstva. Celkovo je RUDY pekným filmom, no zároveň v ňom driemu všetky atribúty priemernosti. Až na jednu vec! A tou je nádherná hudba Jerryho Goldsmitha. Ústredný hudobný motív je vôbec jeden z najkrásnejších a najdojemnejších, aké som v priebehu svojho života počul a nebyť toho, že sa mi jedného dňa naskytla možnosť si ho vypočuť, asi by som si RUDYHO s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nepozrel.

• 29.4.2006  18:00

Rodinka comicsových filmov sa nám týmto zaujímavým počinom rozrástla o ďalšieho člena, ktorý sa aj napriek svojim nepochybným kvalitám nezaradil v mojich očiach k absolútnej špičke žánru. Režisér James McTeigue ale odviedol slušnú prácu, vynikajúci príbeh sa mu podarilo obliecť do nápaditého a štýlového kabátu, čo je pri debutantovi príjemné konštatovanie. Ja osobne veľmi nepatrím k akciuchtivým divákom, ale v tomto prípade by som viac akcie určite privítal, lebo aj to málo, čo tu možno vidieť, stojí za to a napríklad taký nápad s odrážajúcimi sa siluetami dýk je vynikajúci a hlavne veľmi efektný. Scenár je ale napísaný skutočne dobre a tak nás V ako Vendeta dokáže pohltiť bez ohľadu na to, či na plátne vidíme akciu, výbuchy alebo kľudné scény. Určite na tom majú svoj podiel i výborní herci v hlavných i vedlajších úlohách. Natalie Portman hrá dobre ako obvykle a Hugo Weaving hrajúci celý čas v maske zase vytvoril vskutku nezabudnuteľnú postavu, vo svojej (myslím, že už kultovej) maske sa nestráca a nedovolí jej, aby ho pohltila. Celý film mi trošku pripomenul Wimmerov Equilibrium s Christianom Baleom v hlavnej úlohe, ktorý považujem za celkom vydarený film a V ako Vendeta je v porovnaní s ním ešte veľkolepejšia, prepracovanejšia i zábavnejšia. A povedané slovami školskej klasifikácie, McTeigueho film je naozaj V ako Veľmi dobrý.

• 20.4.2006  15:11

Ang Lee pri vyberaní filmových scenárov len málokedy vstúpi dvakrát do tej istej rieky a tentokrát si vybral vskutku zaujímavú látku. A spracoval ju vynikajúco. Jeho filmu nechýbajú kvality, srdce, ani schopnosť získať si diváka. Takisto sa mohol pri natáčaní spoľahnúť na bezchybných hercov, Heath Ledger i Jake Gyllenhaal si svoje oscarové nominácie právom zaslúžili. Príbeh (ktorý je z veľkej časti zasadený do naozaj prekrásneho prostredia) je asi tou najväčšou devízou filmu, ťažko povedať, ako by Skrotená hora vyzerala, keby rozprávala tradičný ľúbostný príbeh muža a ženy, možno by jej to neubralo veľa z výslednej kvality, ale jej celková zaujímavosť by určite poklesla. Nedá mi si trošku nerýpnuť do hudby Gustava Santaolalla, ktorá je síce dobrá a do filmu vhodne pasuje, ale získaný Oscar je precenením jej kvalít (ani sa nedivím dvakrát spoločne nominovanému Johnovi Williamsovi, že sa tak divne zatváril po otvorení obálky). Ale kašlať na Oscarov, napokon v hlavnej kategórií, kde by si tohto zlatého chlapíka zaslúžil vyhrať Brokeback asi najviac, nakoniec vyhral úplne iný film. Ale to, že Ang Lee natočil výborný a pekný film, mu už nikdo nevezme.

• 17.4.2006  17:11
    Zlaté oko (1995)

Po Timothy Daltonovi berie Walther PPK do rúk Pierce Brosnan, ktorý je mojím zatiaľ najobľúbenejším bondovským predstaviteľom. Jeho bondovky mám zo všetkých najradšej a ZLATÉ OKO odštartovalo brosnanovskú éru vo veľkom štýle. Hneď úvodná predtitulková sekvencia si vďaka svojim dvom zoskokom (z priehrady a zoskok priamo do lietadla) získala kultový status a vo vysoko nastavenej latke sa pokračuje aj počas úvodných titulkov, kedy zaznie Golden Eye, jedna z najlepších piesní (ak nie najlepšia), aké boli pre bondovskú sériu napísané. Ani záporáci nezaháľajú, okrem šialeného Ourumova zaujme predovšetkým Alec Trevelyan v podaní Seana Beana. ZLATÉ OKO je skrátka veľmi podarenou v poradí už 17. bondovkou s vynikajúcim hlavným predstaviteľom, ktorý dokázal priniesť tejto sérií nový sviežy dych.

• 19.3.2006  19:43
    Švindlíři (2003)

Pohodový filmík v podaní tentokrát komornejšieho Ridleyho Scotta, pod ktorého vedením žiari Nicolas Cage, ktorý zahral svojho tikmi trpiaceho neurotika naozaj vynikajúco a hlavne uveriteľne. V závere nás prekvapí aj scenárista, ktorý na nás vybafne s prekvapivou pointou, tá však v dnešnej dobe už nepôsobí tak zaujímavo, ako by tomu bolo ešte v minulom storočí. A tak treba byť vďačný hlavne za prítomnosť Scotta s Cageom, v podaní menej talentovaných ľudí by asi vznikol obyčajný priemer, no vďaka nim je to aspoň zábavný a zapamätaniahodný priemer.

• 8.2.2006  19:35
    Mnichov (2005)

Steven Spielberg siahol po veľmi zaujímavej a závažnej téme, ale aj napriek tradične slušne odvedenej práci zostal tentokrát mierne dlžný svojmu menu. Po formálnej stránke nie je jeho filmu čo vytknúť, Spielberg dokáže naozaj pracovať v každom žánri, ale po stránke obsahu nie je MNÍCHOV dokonalým filmom. Ponúka síce veľa vynikajúcich scén, ale zároveň mu chýbajú výraznejšie emócie, výraznejšia filmová sila. Hereckí predstavitelia na čele s Ericom Bana zahrali svoje postavy dobre, ale scenár z nich niekedy až zbytočne robí neprofesionálov a tiež to, že sú pri hľadaní ľudí zo zoznamu odkázaní na francúzskeho vševeda, pôsobí skôr proti filmu akoby zvyšovalo jeho atraktivitu. Spielberg pristúpil k tejto téme veľmi citlivým a obozretným spôsobom, no aj napriek tomu už stihol pohnevať obe strany konfliktu, čo naozaj nechápem, pretože viac tolerantnejším a objektívnejším spôsobom sa to natočiť asi nedalo. Hudba Johna Williamsa je v priebehu filmu skôr minimalistická, no keď sa poriadne rozozvučí (predovšetkým Avnerov motív), je to veľký hudobný zážitok (ale aj tak si myslím, že jeho hudba k Pomste Sithov by si zaslúžila viac nomináciu na Oscara ako táto). Celkovo sa mi MNÍCHOV páčil, no aj napriek tomu som musel pri výslednom hodnotení prižmúriť oči, ale to nie je až tak dôležité, pretože jedna vec je istá; Steven Spielberg rozšíril svoju bohatú filmografiu o ďalší dobrý film.

• 4.2.2006  20:13

Vianočné filmy mám rád, počas vianočného obdobia dokážu pekne spríjemniť chvíľe a navodiť tú správnu atmosféru. Niečo podobné dokáže určite aj ELF, ale ja som ho zhliadol deň po Silvestri, kedy vianočná atmosféra už trochu vyprchala, čo mi ale zároveň umožnilo pozrieť sa na film kritickejším okom. ELF ja slabý film, scenár je plný klišé (človek nedotknutý veľkomestom prichádza do New Yorku), čo by ani tak nevadilo, keby bol aspoň vtipný, no naozaj zábavné momenty by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Škoda, ja som z filmu príliš nadšený nebol, spokojní ale musia byť producenti, ktorým ELF priniesol pod stromček prehnaných 173 miliónov $ na amerických tržbách.

• 4.2.2006  20:04

Vtipná a zábavná záležistosť, ktorá svojim spracovaním a príbehom v dobrom osviežuje českú kinematografiu. JEDNA RUKA NETLESKÁ dokáže baviť skôr svojimi momentami, než ako celok a treba uznať, že niektoré scénky dokážu vyvolať úsmev, niektoré i úprimný smiech. Takisto herci miestami nemajú chybu. Jiří Macháček si tu vystrihol jednu zo svojich ďaľších blbečkovských postáv, ktoré mu tak dobre sedia a pohľad na jeho indiánske vlasy v úvode filmu naozaj stojí za to. Výborní sú i Jan Tříska, či Vladimír Dlouhý so svojou reláciou Načapám tě, ale najväčší herecký koncert predvádza Ivan Trojan, ktorého výrazové prostriedky vyvolávajú neudržateľné výbuchy smiechu, ktoré naplno explodujú pri jeho hitlerovskom prejave.

• 2.2.2006  19:13
    Oliver Twist (2005)

Škoda, že Roman Polanski pristúpil k známej literárnej klasike príliš formálnym a neosobitým spôsobom, jeho OLIVER TWIST je síce rozhodne dobrým filmom, ale nedokázal vo mne vyvolať výraznejšie filmové emócie a až na pár výnimiek pôsobí skôr chladným ako vrelým dojmom. Herecké obsadenie ale poteší, Barney Clark v úlohe Olivera rozhodne nesklamal a Fagin Bena Kingsleyho je skutočne zaujímavou kreáciou. Zato Rachel Portman odviedla iba svoju rutinu, čo je škoda, pretože aspoň jeden krásny a dojemný hudobný motív ála Pravidlá muštárne alebo Legenda o slávnom návrate by sa sem nesmierne hodil. Ale taký je OLIVER TWIST, miestami pripomína málo pocukrovaný koláč; dá sa jesť, ale nie je to ono.

• 25.1.2006  21:55
    Planeta opic (2001)

Tim Burton a Planéta opíc? Na prvý pohľad geniálna kombinácia, ktorá sa ale bohužiaľ nepretavila v geniálny film, ktorý by dokázal ohroziť postavenie pôvodnej klasiky. Chváliť na ňom ale možno veľa vecí, počnúc vynikajúcimi maskami (akademici opäť raz zaspali), dobrej Elfmanovej hudby, kostýmov, končiac kvalitnou výpravou. Napriek tomu ale Burtonovej Planéte opíc chýba to najpodstatnejšie a tým je poriadna dávka nezabudnuteľnej atmosféry, ktorú na nás pôvodná Planéta opíc chrlila všetkými stranami. Páči sa mi ale, ako sa Burton snaží zobraziť opičiu komunitu, ich zvyklosti a politiku (výborná je scéna spoločnej večere), no všetky tieto motívy iba hodil pred diváka, ale nedotiahol ich. Malé výhrady mám tiež k hereckému obsadeniu, pri všetkej úcte k Markovi Wahlbergovi si nemyslím, že jeho výber bol najštastnejší, na druhej strane hereckí predstavitelia, ktorí stvárnili opice, sú bezchybní. A čo znamená sakra ten záver? Keby to dávalo aspoň nejaký zmysel, tak nepoviem, ale ako snaha vyrovnať sa vyvrcholeniu pôvodnej Planéty opíc je to dosť chabé.

• 25.1.2006  21:34

HARRISONOVE KVETY sú pomerne menej známym alebo lepšie povedané menej medializovaným filmom, od ktorého som očakával skôr rutinnú komornejšiu záležitosť, no vo výsledku ponúka veľkú vojnovú drámu a poctivý filmový zážitok. Na kvalite filmu sa okrem iného podpísalo aj herecké obsadenie, dá sa povedať, že každú dôležitejšiu postavu hrá kvalitný herec a mne osobne sa na filme páčilo aj to, že zobrazuje filmom nepresýtenú vojnu v Juhoslávií a vzdáva zaslúženú poctu odvážnym fotoreportérom. A už len kvôli niekoľkým silným scénam sa oplatí venovať HARRISONOVÝM KVETOM našu pozornosť.

• 22.1.2006  23:22

Timothy Dalton sa vracia, no zároveň sa touto, v poradí už 16. bondovkou aj lúči. A to je podľa mňa škoda, pretože Dalton by si zaslúžil obliecť sako Jamesa Bonda aj viac ako dvakrát a fuga, ktorá vznikla medzi Licence To Kill a Zlatým okom mohla byť na vznik jeho tretej bondovky ideálnou príležitosťou. Ale Licence To Kill nepriniesla do kasičky toľko peniažkov, ako by si producenti želali a tak bondovská séria na 6 rokov uľahla na zimný spánok. Licence To Kill je ale celkom vydarená bondovka alebo lepšie povedané vydarený akčný film, pretože typická bondovská atmosféra sa tu trošku vytratila, čo platí aj pre hudbu Michaela Kamena. Veľmi sa mi ale páčilo, že James sa vykašle na svojho zamestnávateľa a ide do akcie na vlastnú päsť a celé jeho dobrodružstvo je z tohto pohľadu drsnejšie, ako sme zvyknutí.

• 13.1.2006  18:59

Peter Jackson ma so svojim Pánom Prsteňov naučil veriť v zázraky, naučil ma nepochybovať o výbere menej známeho režiséra pre veľký projekt so silným príbehom a obrovským rozpočtom. A tak som veril aj Andrewovi Adamsonovi, keď som si rok pred premiérou zistil informácie o pripravovanej Narnií, bol by som ochotný vsadiť všetky moje úspory na to, že bude pre mňa stopercentným filmovým dobrodružstvom, nezabudnuteľnou fantasy klasikou, no ak by som tak urobil, bol by som dnes na mizine. Adamson mal k dispozícií veľa potenciálom nabitých filmových prísad, ale bohužiaľ z nich nedokázal uvariť tú pravú filmovú lahôdku, ale aj napriek tomu vo mne Narnia predsa len dokázala zobudiť moju slabosť pre fantasy príbehy a bolo by neférové nepovedať, že sa mi naozaj páčila. Úvod filmu sa rozbieha veľmi sľubne, no po niekoľkých desiatkach minút strávených v Narnií sa na plátno začínajú vkrádať aj slabšie chvíľky, ktoré ale spoľahlivo zaženie lev Aslan, pretože od okamihu jeho príchodu až po záver sa zábavnosť drží na vysokej úrovni. Škoda ale, že samotná Narnia aj napriek množstvu zaujímavých mytologických bytostí (fanúšikovia počítačových hier Heroes of Might & Magic sa musia cítiť ako doma) nie je tak funkčne dokonalým svetom ako sme zvyknutí z iných filmových ság, príbeh je zase vzhľadom na celkovú stopáž pomerne plytký a takisto dôležitejšie postavy sú síce fajn (či už je to sympatický Peter, charizmatický Aslan alebo zlatá Lucy), ale o ich prepracovanosti nemôže byť reč. Očákavania ale naplnila hudba Harryho Gregson-Williamsa, ktorá vo mne v spojení s niektorými peknými zábermi dokázala vyvolať zimomriavky a minimálne Peterov motív sa dokáže vryť do pamäte. Celkovo som od Narnie čakal viac, ale nakoniec som dostal dosť na to, aby som si z nej odniesol dobrý a príjemný pocit.

• 10.1.2006  21:28
    Dech života (1987)

Dalton, Timothy Dalton si po Rogerovi Mooreovi oblieka sako Jamesa Bonda a aj keď v ňom vydržal iba dvakrát, bondovskej sérií aspoň priniesol viac serióznosti. Timothy Dalton je sympaťák, ale nie je obdarený až takou charizmou ako jeho kolegovia a aj preto si myslím, že Lazenbyho síce prekonal, ale Conneryho a Moorea nie. Jeho titulná bondovka ale patrí k tým lepším, na druhej strane proti nej hovorí fakt, že nemá výrazného zloducha. Veľkou udalosťou v poradí už 15. bondovky je pre mňa ako rodeného Bratislavčana to, že časť príbehu sa odohráva v Bratislave (kvôli komančom sa ale muselo natáčať vo Viedni), takže o zábavu nie je núdza. Je sranda vidieť, že bondgirl je vlastne Slovenka, že v bondovskom filme viackrát počuť slovenčinu (aj keď v českom dabingu sa to stráca) a že James Bond si to rozdáva s VB vo vydarenej akčnej scéne. Takisto John Barry odviedol tradične dobrú prácu, hlavne jeho hudba, ktorá podmaľováva scény z Afganistanu, sa mi veľmi páčila a Barry sa vo filme dokonca aj na niekoľko sekúnd mihne v úlohe ako-inak dirigenta. Timothy Dalton skrátka začal celkom dobre, no svoj cieľ nachádza už v nasledujúcej bondovke.

• 7.1.2006  17:38

Na režisérsku stoličku tentokrát usadol vizuálne zdatný Francúz Jean-Pierre Jeunet a natočil štvrtého Votrelca, ktorý je hodný svojho mena a to aj napriek tomu, že v porovnaní s predchádzajúcimi súrodencami je najslabší. Scott a Cameron ale nastavili laťku veľmi vysoko, tak niet divu. Jeunet zahalil svoj film do štýlového žlto-hnedého filtra, vizuálne spracovanie je v tomto ohľade jeho silnou zbraňou a na mnohých miestach sú cítiť až prvky comicsovosti. Štýlová je takisto vydarená akčná scéna pod vodou a tradične i výtvarné a tentokrát i počítačové spracovanie Votrelcov (na rozdiel od Fincherovho trikového Votrelca, ktorý bol na smiech). Na druhej strane biely človeko-Votrelec, ktorý sa vyliahne v závere filmu, mi až taký štýlový neprišiel, jeho likvidácia je síce poriadne efektná, ale jeho vizuálne spracovanie ani moc nie. Zato posádka sa hemží zaujímavými charaktermi, len Ripleyová ako klon už nie je to, čo bývala Ripleyová ako človek. Ja len dúfam, že votrelčia sága nezostane navždy tetralógiou, pretože kvalita tu stále je.

• 5.1.2006  22:07
    Okrsek 49 (2004)

Príbehy o hasičoch v sebe skrývajú ideálny podklad pre vynikajúci a napínavý film a o to viac ma mrzí, keď vidím, že ich potenciál nie je využitý. Bohužiaľ to je prípad Posádky 49. Núka sa porovnanie s Howardovým Ohňom, ktorý považujem za vynikajúci stopercentý film a v tomto ohľade Posádka 49 výrazne zaostáva. Na druhej strane rozhodne nie je zlým filmom, hasičský príbeh podáva citlivo a s náležitou poctou k tejto ťažkej práci, ale zároveň sa filmu nedarí výraznejšie vtiahnuť diváka do deja, akčné scény zase trpia nedostatkom dynamiky a aj ten jeden výraznejší hudobný motív od Williama Rossa mohol byť využitý častejšie alebo efektívnejšie. Takisto na jednotlivých postavách (s výnimkou Jacka Morrisona v podaní Joaquina Phoenixa) mohli scenáristi viac zapracovať, lebo aj napriek ich dobrým hereckým predstaviteľom sú pomerne málo výrazné. Každopádne Posádka 49 sa mi aj napriek trpkej chuti v ústach páčila.

• 3.1.2006  21:10

Aj lacný, amatérsky pôsobiaci film môže zasiahnuť masy ľudí a získať status kultový (a masy to skutočne boli, veď len v USA našporili ich tvorcom celoživotnú rentu vo výške 140,5 mil. $). A ZÁHADE BLAIR WITCH sa to poďla môjho názoru podarilo právom. Ako jeden z mála hororov vo mne dokáže tento film vyvolať pocit strachu a myslím, že každého, kto sa dokáže ponoriť do tohto príbehu, čakajú podobné pocity. A to určite nie je málo. Najlepší čas, kedy si sadnúť k tomuto filmu sú ale samozrejme neskoré večerné hodiny.

• 30.12.2005  19:52
    Sláva (1989)

Je naozaj veľa vecí, ktoré možno na Zwickovom filme pochváliť. Začnem hercami. Či už je to Matthew Broderick, Denzel Washington, Morgan Freeman, ale aj ostatní, tí všetci odvádzajú poctivú prácu a vytvárajú charaktery, ktoré dokážu zaujať, získať si naše sympatie a tým pádom v nás vyvolať i pocit smútku z ich neodvratnej straty. Ed Zwick na režisérskej stoličke velí pevnou rukou, jeho réžia a vlastne celá formálna stránka filmu je na vysokej úrovni. Hudba Jamesa Hornera takisto v ničom nezaostáva, pomocou krásnych motívov dokáže v spojení s rôznymi dobrými scénami vyvolať celú škálu emócií a v záverečnej vynikajúcej scéne vo Fort Wagner nás prekvapí veľkolepými chorálmi. Skrátka podarilo sa vytvoriť film, ktorý si právom zaslúži našu pozornosť.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15