30 minut po půlnoci (2012)

Na tento snímek jsem byl velmi zvědavý, zvláště po velmi úspěšném filmu Smrt čeká všude, nicméně ve výsledku jsem tolik odvařen nebyl. Herecké výkony bych nazval velmi průměrné, občas se sice našla nějaká výjimka (Mark Strong), ale hlavní představitelé mi nepřišli moc přesvědčiví. Moc tedy nechápu nominaci na Oscara pro Jessicu Chastain, ale to je asi můj problém. Co se scénáře týče, potenciál byl velký, nicméně skákání mezi tolika lokacemi, z nichž v některých kamera zůstane jen půl minuty, mi přišlo dosti zmatečné. Samotné finále (pokud se to tak dá nazvat) rozhodně nebylo vrcholem filmu a jediné uspokojení, které to divákům přinese, je fakt, že se už je konečně konec. Kamera byla opět klasicky handheld, takže kdo trpí mořskou nemocí z houpání, neměl by si toto dílo vůbec pouštět. Ale je to prostě styl Kathryn Bigelow, takže není co vyčítat. Podobně dobře je na tom střih a ostatní technické aspekty. Závěrem bych jen uvedl menší osobní poznatek. Američtí vojáci v cizí zemi, akce, která se týká jedné budovy, pád vrtulníku, závěrečný záběr z nákladního letadla na zavírající se dveře až do úplné tmy - podobnost s filmem Černý jestřáb sestřelen náhodná?

Amadeus (1984)

3 hodiny Miloše Formana, operního zpěvu, extrémně otravného smíchu a relativně napínavého příběhu - tak by se dal shrnout jednou větou film Amadeus. Ale vezměme to pěkně po pořádku. Příběh mi ze začátku vůbec neutíkal, nicméně zhruba ve třetině se to rozjelo a až do závěrečných titulků měl film moji plnou pozornost. Herecké výkony byly na velmi dobré úrovni a kromě Toma Hulce (který se rozjel hlavně po zmiňované první třetině snímku) bych vypíchl především F. Murray Abrahama. Jeho ztvárnění Salieriho bylo naprosto dokonalé, hlavně pak ve staré verzi (v kombinaci se skvělým makeupem samozřejmě). Kostýmy, hudba, kamera - vše na jedničku. Pozornost si zaslouží hlavně záběry osob hrajících na klavír, ve kterých není vůbec poznat, že ve skutečnosti hraje někdo jiný. Finální hodnocení: velmi povedený životopisný snímek, který však, hlavně díky první třetině, není důvod vidět dvakrát.

Doodlebug (1997)

Zajímavý námět, jednoduchá "zápletka", kvalitní one-man show, prostě ideální prvotina. Christopher Nolan už zamlada ukazoval, že to za kamerou prostě umí.

Pravidla moštárny (1999)

Jeden z mála snímků u kterých jsem nevědel, co očekávat. Romantické drama s nic neříkajícím názvem, oceněno Oscary, tak to teda zkusím. Výsledný požitek byl dokonalý. Zajímavý příběh, který něměl problém udržet mě dvě hodiny u obrazovky, plno relativně nečekaných zvratů, nádherná atmosféra a hlavně perfektní herecké výkony. Michael Caine v roli "feťáckého" doktora byl naprosto skvělý, podobně pak většina ostatních herců, nicméně hlavní housle hraje samozřejmě Tobey Maguire. Jeho puberťácky roztomilý obličej totiž dodává zvláštní přísadu relativně náročné a chvílemi šokující atmosféře. Hrát prostě umí, což ostatně dokazuje (až na pár vyjímek) i jeho následující filmografie. Finální hodnocení: perfektní film k láhvi vína, popř. moštu.

Černý kotel (1985)

Dle názvu jsem absolutně netušil co čekat a měl jsem pravdu. Tento snímek je první disneyovkou, která naprosto vybočuje z konceptu předchozích děl. Temná, chvílemi až hororová atmosféra, perfektní záporák, magické prasátko, žádné písničky a hlavně Černý kotel. Všechna tato fakta dělají z tohoto filmu unikátní zážitek, který stojí za to zhlédnout. Nebudete rozhodně litovat.

Petr Pan (1953)

Další povedená disneyovka, která kromě klasicky kvalitní animace a příběhu, překvapila hlavně mírně sexistickou zápletkou a scénami. Víla Zvonilka (která se bůhví proč v mé české verzi jmenovala Nezbeda) si prohlíží svůj velký zadek v zrcadle, žárlí na Wendy, pak jí chce zabít, to je jen slabý výčet momentů, které mě přinejmenším překvapily. Cílová skupina už prostě nejsou jen děti. Nutno říci, že to snímek oživilo, takže si ve výsledku 4 hvězdy zaslouží.

Dánská dívka (2015)

Zajímavý námět, navíc podle skutečných událostí, kvalitní herec v hlavní roli, uznávaný režisér, co víc si přát. Dánská dívka je povedený snímek, který mírně šokuje, divák neví jestli se má smát nebo jen nevěřícně kroutit hlavou, ale ve výsledku celkem funguje. Nutno říci, že filmaři nemohl vybrat zženštilejšího herce než jakým je Eddie Redmayne, což v tomto snímku je více než žádané. Makeup byl navíc dokonalý, takže těžko byste poznali, že se jedná o muže. Ostatní herecké výkony byly taktéž dobré, podobně kamera a ostatní technické aspekty. Plný počet nedávám hlavně z důvodu, že se nejedná o film, který by člověk musel či chtěl vidět vícekrát. Jednu šanci si však rozhodně zaslouží.

Dítě číslo 44 (2015)

Očekávání bylo celkem velké, nicméně zůstalo naplněno. Předpoklady přitom byly více než dobré. Zajímavý námět, hromada skvělých herců a hlavně temné téma poválečného Ruska, které vezme za srdce každého. Ve finále ale stojí za zmínku jen ten námět. Herecké výkony jsou totiž přinejlepším průměrné a osobně mi dvouhodinový pokus amerických herců mluvit s ruským přízvukem trhal uši. Nechápu to. Buďto ať natočí film v ruštině a nebo ať mluví anglicky normálně. U Nepřítele před branami to fungovalo, tak nevím proč tady vymýšlet něco jiného. Rozhodně to ale není jediný problém. Příběh je totiž (i přes zajímavý námět) celkem nudný a vydržet u něj dvě hodiny není lehké. Má však pár zajímavých či šokujících momentů a pokud k tomu přičtu povedené akční scény, jedná se o průměrnou podívanou.

Batman a Robin (1997)

Myslím, že ohledně "kvalit" tohoto snímku se už napsalo dost, takže to nebudu moc protahovat. Herecké výkony (především záporáků) jsou velmi slabé, vizuální efekty už příliš neohromí a zápletka je vyloženě k smíchu. Pominu-li nelogičnosti v příběhu, hromadu zbytečných postav a extrémně stupidní a otravné dialogy (opět především záporáků), moc z tohoto filmu nezbude. Docela by mě zajímalo, kam šel ten 120 miliónový rozpočet, na výsledku to totiž není vidět (pokud samozřejmě Clooney a Schwarzenegger nechtěli každý po padesátce). Finální hodnocení: jedna hvězda za zmrzlého Robina, kterého Batman odnáší v podpaží, druhá pak za Batprdelku (myslím tu od Batgirl, nikoli Robina či Batmana).

Batman navždy (1995)

Nevím proč producenti toužili po rodinějším filmu, každopádně temnější atmosféra této sérii seděla podstatně lépe. Val Kilmer už je drobet slabším Batmanem než jeho předchůdce, nicméně záporáci tempo celkem drží. Jim Carey se zase jednou mohl pořádně vyřádit a Tommy Lee Jones mi stylem připomínal Jokera z prvního dílu. Zbytečností pro mě osobně byl Robin, ale možná za to mohla jeho náušnice. Vrcholem trapnosti pak byly bradavky na kostýmu a detailní záběry na zadky v latexu. Ve výsledku se tak jedná jen o průměrný film, který se dá vydržet, ale není to žádný zázrak. Btw, pokud máte úchylku na výbuchy jako např. Michael Bay, budete toto dílo milovat.

Ovládací panel
3 body