• Pohádka

Ostravak Ostravski (2016)

„Z exrkementu bič neupleteš“, ale platí to i obráceně: ze skvostu ještě větší skvost neuděláš. Dívat se na to dalo, ne že ne. Ba dokonce i náznak katarze (odpálil důl a nedopatřením byl povýšen) tu byl. Troufalko, famózní!

Johnny English se vrací (2011)

Na film jsem natrefil čirou náhodou. Kdyby to bylo myšleno vážně (klasická špióňárna), určitě bych na to nečučel jelikož mi dost vadí koncept „naši o5 vyhráli a ani to nebolelo“ a jak špióni dovedou s roztodivnými cajky, o řidičské genialitě ani nemluvě - Stig by bledl závistí... V životě je to ovšem jinak a vždy jsem si přál vidět film, který by ukázal, jak něco tu a tam zas až tak úplně nevyjde. A tady to všechno bylo! Jak vidno, kromě krátkých sad gagů coby Mr. Bean, zvládne i celovečerák a dobře. Rowan je naprosto boží! Výjimečně jsem se nedíval se svou nejmilejší, ale s chutí jsem ji film podrobně vylíčil. Za mě paráda.

Balada o pilotovi (2018) (TV film)

Rozjezd byl hbitý, jakoby v Mogulu byly hrudky, ale pak se to rozjelo a běželo jako nebývale dobrý biják. Škoda, že ke konci došly peníze či co to bylo. Věru Českému lidu by se opravdu mělo rvát do hlávek, jak to doopravdy bylo, aby měli jasno, ale pochybuji, že ti, co by to potřebovali, by takovýto film dali. Na všeliké kódy a přístavy se kouká o dost snáze a jeden je tak nějak v klidu. Ono komanči i jejich přisluhovači s nezbytnou třídní nenávistí a závistí řídící se heslem: „Jsme trpěliví, nezapomínáme a neodpouštíme...“, jsou bez mála nezmaři. odstavec David Švehlík byl zde určitě lepší než jako Mattoni. Dost mne pobavilo, že si lev salónů nakonec nabrnkne babu, která je snad horší než NKVD. Naopak, Špalkajda mne bere čím dál víc. Pan Javorský o5 báječný! Príma komentáře: Radek99 a Big Bear

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Viděl jsem toho jen kousek (do nejbližší reklamy), ale myslím že tu klíčovou scénu (odhalení) a vypadá to dobře. Budu to muset sehnat a mrknout na to. Mám rád filmy, které se sice (pro požírače lupínků) tváří jako veselohry, ale v podstatě jsou smutné a vlastně k zamyšlení. Pokračování 2.1.2019: Docela báječný film, hlavně pojetím otcovské lásky vs. kariéry dosti podivné manželky. Bába neustále dělala typicky americké xichty a zahrála (nevím, zda to byl proti úkol čili nic) parádní blbku, která si nevšimne, že ji balí bývalý známý, natož že doma má prímovního chlapa… No nic. Tvůrcům trochu utekla taťkova obhajoba u soudu. Přál bych si něco propracovanějšího či niternějšího. O5 se potvrdilo, že transvestiti jsou mnohdy hezčí „ženské“ než mnohé opravdické ženy. :-)

Jak se boří monarchie (2018) (TV film)

Tento dokument mne naprosto dostal, hlavně kvůli průvodcům pořadu. Dva vědcové, kteří ví o čem mluví (a dobře) jsou dle mého vkusu daleko lepší než pitvořící se najatý umělec, který jen interpretuje text, který mu strčili do ruky. Jako špatný příklad nechť je předešlý pořad „Maffiáni“, kterým provázel Ťulda ml. … Naopak třeba Prof. PhDr. František Dvořák, DrSc., český historik umění, byl boží vždy… Vím, národ má zato, že presidentský stolec víc sluší prognostikovi než vědci…

Po čem muži touží (2018)

Takových celebrit... to bude asi dost blbé. ___ doplněno 25.2.2019 Film jsme viděli u našich filmových guru a nebylo to jen tak - došlo ke koitu interruptu – dorazila návštěva a film jsme museli stopnout. Naštěstí hned v úvodu, nedovedu si představit sílu, která by to dokázala později v rozpumpovaném ději. Langoš to nemá jednoduché – myslím, že ho stejně vylili z fleku i v Sezn@mce. Ač obvykle hraje prasáky, zde si chudák ani neškrtl... ___ Pravda, není to poprvé, co chlapi hrají ženy (napadají mne minimálně tři světové a jedno tuzemské dílo), ale zde nic nehrají – shodou okolností (došlo k otočení rolí, kdy gádžo dostal to, na co si zrovna vzpomněl) se ženou prostě stanou. Ano, pohádka, ale pro děj nezbytná. Zde musím uznat, že Anička Polívková je naprosto dokonalá a film na ní stojí a padá. Nechápu, proč nedělá kariéru někde ve světě, ale chvála bohu! Viděl jsem jí na Prázdninách v Telči (ahoj Medvěde!), kde měla celý večer k disposici sama samotinká Konírnu. Předváděla všeliké hudební styly podpořené převleky a mě definitivně docvaklo, že je NAPROSTO ŠPIČKOVÁ herka. Holt taťku nezapře. Stejně tak i v tomto filmu (za Langoše) zahrála ženu a to ne nějakou šťabajznu jako občas Lenka Vlasáková, která se také nezdá, leč ve vývoji - od příšerné obludy o kterou by si jeden neopřel kolo až po krásnou babu pro kterou by si chlapi vzájemně rádi dali na budku jen proto, aby byla tak laskavá a usmála se na ně. Použitý humor mne vůbec neurážel a zaznamenal jsem i nějakou tu katarzi i když na ni nebyl kladený dostatečný důraz, aby pro bůh nebyl poplašen (až znechucen) divák, prahnoucí jen po „srandě“. Dělám to nerad, ale film by se nechal přirovnat k Vorlíčkovské klasice, např. Pane, vy jste vdova, ale nejen. ___ Poslední dobou jsem v rychlém sledu viděl: Léto s gentlemanem, Ženy v běhu a nyní Po čem muži touží. Ta vzestupná tendence je nabíledni. Kéž by se strážcové měšce chytli za nos a dávali kačku jen na rozumnou tvorbu, ale chápu, PP těžko naroubuješ na něco rozumného... Abych nezapomněl, slečna Sara Sandeva je fakt okouzlující žena. Doufejme, že dostane rozumné role, aby měla šanci svoji neotřelou vizáž a nesporný talent náležitě zúročit. Bohužel nyní se netočí závažné filmy, které by jí slušely. Nyní může být luznou mrtvolou či nanejvýš emancipovanou vyšetřovatelkou... 30.9.2019 O5 jsem to viděl – svěží, srandovní, prostě paráda!

Sám doma (1990)

Trochu (dost) prdlé, ale srada jako řemen, jen si nejsem jistý, že by americké dítě bylo něčeho takového s to. Vždy jsem měl slabost pro taková ta udělátka, kdy jedna akce uvede do chodu jinou a tak dokola (i Džery líčívá na Toma něco podobného ), proto i toto musím brát s pochopením a humorem. A mladý je fakt boží! Oceňuji, že příkoří lumpům nestrojí ze zlomyslnosti, leč, s knedlíkem v krku a strachy napůl v bezvědomí, v sebeobraně. Před časem jsem zachytil, že podobně reagovali kočka se psem (že by to byla reklama na nějakou mazlíčkovskou krmi?), ale to (ač je mi jasné, že mají veliké schopnosti, hihi) je už fakt jen scifi, ale řehtal jsem se, ne že ne. P.S.: Radyo bravo!

Nikola Tesla (2016) (TV film)

Jsem velice zklamán - nedozvěděl jsem se nic, co bych nevěděl! Nikola byl bezesporu génius a frajer k tomu a TESLA opravdu neznamenalo TEchnicky SLAbší... Dost se divím, že ho pod křídla nevzal nějaký zazobanec zběhlý v obchodování a nezabezpečoval tuto stránku věci. Vždyť každý herec či zpěvák má svého agenta! On pan Westinghouse mne zklamal, že mu něco nezaplatil, když Nikola tak „velkoryse“ odstoupil od podepsané smlouvy. (odstavec) Vysvětlení podstaty některých jeho zařízení mne tedy ťalo. Není čemu se divit – natočili to v júesej. Tam se to se vzděláním natož vědou mezi lidem moc nepřehání a odmítají i Darwinovu teorii. Hlavně že konzumují a oběživo kolotá! Škoda, že někdo nenatočí pořádný dokument. Ono kdoví, zda to není účelové – o jeho dílo se zajímal i Áda a amíci jakbysmet, čili možná proto jen tyto náznaky...

Zahradnictví: Dezertér (2017)

Taxem si myslel, že mi půlměsíční nesledování TV či filmů poněkud otupilo vnímavost k umění a ono to vypadá, že se diví i mí oblíbení komentovači. První díl jsem neviděl, ale tento mne málem porazil: mdle zahrané podivné scénáristické smyšlenky a celkovou nudu nerozptýlila ani žertovná scéna „honili se a hapali“ do skleníku... Křečovitě jsem svíral područky křesla, kdy v léčebně Otto obdržel vánočku. Čekal jsem, že ji rozlomí a bude v ní pilník – oblíbená, těžce klišovitá, pomůcka trestanců při překonávání mříží. Opravdu mne překvapilo (bezmála zklamalo), že tam nebyl. Ještě mne napadlo, že vánočku hodí do záchodu – bylo by pak pochopitelné, že si přes půl republiky přijel pro křídlo. Obě varianty se omylem dostaly na plátno, jelikož by byly bezvadným rozcestníkem v Kinoautomatu. Podivuji se nápadu, že STB hlídaný maník se (i s ošetřovatelkou) vytratí z psychiny, někde seženou luxusní oficínu (původně jsem si myslel, že se skrývají ve zrušeném modistickém závodě), vesele tam vniknou, žijí a provozují činnost pro odpolední směnu. To soudruzi nezkoumali, co jsou zač?! Věru naivní představa dobové atmosféry v roce, kdy zdrhali Mašíni... Klára Melíšková byla ségrou za všechny prachy, ale dorazil mne modelový (poněkud součastný) účes mladého klavíristy. Pokud mne paměť neklame, hoši této věkové kohorty mívali na hlavách model tzv. rendlík. (odstavec - závěr) Řekl bych, že zase jeden CZ filmový propadák. On Macháček věděl, proč se nechal umřít. Před časem jsme v kině viděli díl „Nápadník“ a jevil se mi o dost lepší. P.S.: xxmartinxx bravo!

Věci (2009) (TV film)

Čekal jsem trochu poetičtější či filosofičtější pojednání o věcech. Tato dokusranda (ať jsem IN!) byla spíš o lidech kteří mají věci. Číňanka byla úžasná, herka místy také, ale pan farář (i se svojí slečnou k ruce) úplný mimoň. Ale bejvák měl graniósní – možná by nebylo od věci, kdyby v něm ubytoval pány s úvodu. Církev svatá by konečně měla přestat mamonit a zrušit celibát – pan papež by pak nemusel lítat na sever, jih či kde se co prolákne...