Panacek

Panacek

Česko

• 18.1.2010  13:08

Příjemné překvapení. Dokonce ani prima televíze tentokrát nezpatlala dabing až tak nesmírně, jak má ve zvyku.

• 15.1.2010  11:40
    2046 (2004)

Prapodivný, jakoby francouzský, film zasazený buhví proč buhví kam (Hongkong, ale je to v podstatě jedno, je to globální až běda, včetně hudby). Číňani (a hlavně Číňanky!) tu vypadají pěkně úhledně pro oko Evropana a pořád slaví Ježíškovy narozeniny a na hod boží je jim obzvlášť smutno a zima. Dost to atmosférou připomíná příběhy o amerických spisovatelích, kteří mezi válkami pochlastávali v Paříži, Francouzi (nebo kteří běloši?) ale tyhle hotelový filmy dělají tak nějak věrohodnějc. Délka filmu je zvolena precizně: první den jsem usnul přesně v půlce, při pokračování u závěrečných titulků...

• 11.1.2010  09:39

Krása! Rockový koncert jako umělecká akce. Jeden z absolutních vrcholů rockových dějin. Absolvovat tohle ve dvaceti naživo, tak mám asi taky problém...

• 5.1.2010  23:21

Jsou filmy natočené proto, aby měly co nejvyšší tržby a filmy, které hrozně chtějí američanskou sošku. Jsou filmy, často české, natočené bůhví proč. Jsou filmy natočené upachtěnými neuměteli bez talentu. Jsou filmy natočené podle mizerných scénářů. Jsou filmy ve 3D. A jsou naštěstí i filmy jako Betonová zahrada. K tý rodině jsem dost přilnul a není mi příjemná představa, jak by její příběh asi pohračoval za titulky. (Proč mi u toho v hlavě znělo Porque te vas?)

• 5.1.2010  09:29
    Antikrist (2009)

"Na světě působí dva principy, jin a jang, které však nejsou v protikladu, ale naopak se vzájemně doplňují a stanovují si míru." Cheche! Prejžerejže!

• 14.12.2009  10:34

Po 30 letech mi při koukání s předstihem naskakoval každej obraz, každý slovo. 5!

• 10.12.2009  14:47
    Gottwald (TV seriál) (1986)

Štěpničkovu matku komanči za Klémy málem popravili, nakonec ji aspoň poslali na 15 let do lochu...co dodat...je to Pan Herec

• 10.12.2009  14:44
    Okres na severu (TV seriál) (1981)

Vyválet Dietla, Sokolovskýho, Moučku, hajnýho Řehoře, Olivu, koňáka Haničince, Prachaře, Sklenčku a všechny ty ostatní sráče v dehtu a peří...nebo aspoň jejich mrtvoly...ale co se tady budu vytáčet...http://www.youtube.com/watch?v=rCYF0mbbrA4&feature=related

• 9.12.2009  09:10
    Memento (2000)

Nolan se pustil na hodně tenkej led a s jistotou po něm přešel na protější břeh. Originální, promyšlené a důsledné rozmlácení kauzality na fašírku není v Mementu nějakou formální onanií, ale asi tím nejlepším způsobem, jak odvyprávět příběh o tom, že sovy nejsou, čím se zdají být. Pantoliano a Moss měli na přelomu tisíciletí kliku na role.

• 3.12.2009  09:07
    Auto*Mat (2009)

"Situace je už tak dost vážná a vy tady do toho eště jezdíte na kole. To snad nemyslíte vážně!" Nepamatuju si to úplně doslova, ale ta fízlanda přesně vystihla názory zdejších fajnově vytůněných hlav. Ve filmu zazní i snad nejoblíbenější věta konzumních demagogů a uctívačů "dopravní obslužnosti" a stoprocentního pokrytí signálem (telefonních vysílačů na každým kopci): "dobřééé, tak se vrátíme na stromýýý, vole!" Auto*Mat není žádnej zázrak, ale je dobře, že běží v kinech. Přesně to tu vystihuje Marigold. P.S.: Příznivcům "města pro lidi", jak ho buduje Pavel Bém, doporučuju projížďku po cyklopruhu na Štefánikově mostě. Myslím na kole.

• 30.11.2009  14:46
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Jenom Twin Peaks mě dovedl v roce 93 vylákat z Blatničky, Modrý opice atd. do mý chmurný komůrky k televizní obrazovce. Tenhle seriál nechává všechny ostatní daleko za sebou.

• 30.11.2009  12:29
    Medvěd (1988)

Medvědi mi nastavili zrcadlo. Vidím v něm cynickou kreaturu.

• 30.11.2009  12:21

60.léta v čsl.filmu jsou zázrak - dobrej film natočil dokonce i Vávra.

• 26.11.2009  23:01

Kámen mudrců je hodně povedená knížka pro lidi od 6 let. JR napsala roztomilou pohádku i napínavou detektivku v tradičním anglickém střihu, navíc tak, že je pochopitelná i pro malé děti (to není zdaleka samozřejmé ani u čistokrevných pohádek). Příběh, včetně kompletního úvodu do kouzelnického světa, se jí vešel do útlé knížky. Všechny další knihy byly o to tlustší, oč méně byly ivenční a o to méně invenční, oč byl humbuk okolo větší. Někdy v půlce se do věci vložili zlatokopové z Továrny na sny, protože nešlo přehlédnout, že se dolary jen pohrnou. Protože ale 6.díl nedává smysl bez předchozích pěti, musí se jednat v podstatě o seriál. Protože se jedná o seriál, musí v něm hrát titíž herci a protože nemohou filmařům příliš zestárnout pod rukama, musí se točit ostošest. A jelikož v Hollywoodu (nebo kde) chtěli prachy rychle, začali točit v době, kdy některé knihy nebyly ještě napsány. To jistě zpětně tlačilo na JR, která musela psát ve dne v noci a na škrtání nebylo kdy. Knihy jsou čím dál tlustší, času čím dál míň, herci pod psa (něco tak prkenýho a necharizmatickýho, jako Radcliffe, se jen tak nevidí, ale kdo to měl před 10 lety tušit?)...a tohle je výsledek.

• 23.11.2009  11:50
    Občan Havel (2007)

Při hodnocení tohoto filmu, který šel natočit na 1000 způsobů a jistě i lépe, se neubráním sklonu hodnotit především jeho hlavní postavu. A její schopnost sebereflexe a sebeironie. To byly časy...A že Jan Čulík, tvůrce filmu o nebezpečí azbestu, jemuž Občan H. připomíná pronacistické experimenty Leni Riefenstahlové (jen je snad méně novátorský), zůstal ve svých očekáváních neuspokojen ("Film vytvoří právě jen zdání, že nám poskytuje exkluzivní přístup do Havlova soukromého světa, avšak ve skutečnosti se o něm a o zajímavých a závažných či kontroverzních aspektech jeho prezidentství či jeho soukromého života nedovíme skoro nic. Příklad: Havlovi se před Kouteckého kamerami podařilo ukrýt Dagmar Veškrnovou až do doby těsně předtím, kdy Havel oficiálně oznamuje jejich svatbu. Má divák brát skutečně vážně, že se Koutecký s Dagmar Veškrnovou v Havlově domácnosti nesetkal nikdy dříve, když s ní Havel už udržoval poměr? Pokud je ve filmu Havlovo přátelství s Veškrnovou utajeno až do poslední chvíle před jejich sňatkem, co všechno ostatního měl Havel ještě v Kouteckého filmu pod kontrolou? O kontroverzích kolem prodeje Lucerny se ve filmu hovoří pouze povrchně, z Havlova hlediska. Po smrti Havlovy první manželky Olgy Šplíchalové hovoří Havel o tom, kolik pro něho Olga znamenala. Vytváří to falešný dojem, že v době sňatku s ní neměl milenky. " - a to J.Č ještě nezmiňuje, že stejně potměšile se Koutecký, Havel a Špaček zachovali ve věci nemoci Olgy Havlové. To mohl být teprve rachot !)? Nojo, no...škoda...

• 13.11.2009  11:02
    Krkonošské pohádky (TV seriál) (1974)

Je srandovní, jak čas pootočil významy a dnešní děti nechápou, proč Řepočet trestá Trautenberka za to, že chce prodávat balenou vodu za tržní cenu. V postavách Kuby, Ančete, hajnýho a sojky dokonalá metafora toho nejhnusnějšího z české národní povahy. 89,9%.

• 13.11.2009  10:49
    Inženýrská odysea (TV seriál) (1979)

Kultovní seriál, kde Satoranský vytvořil svoji životní roli, které může v jeho tvorbě konkurovat snad jen statečný Kubíček z Trautenberka. Oslava československého technického, manažerského a diplomatického umu, oslava čsl. děcáků chrlících jedno génie za druhým. A Benešova postava jako plivanec do tváře buržoazních dekadentů, kteří nepochopili, že patří na smetiště dějin a drze posílají mamičku uvařiti kávu. Věřím, že kdyby se Dietl dožil panování pana Václava Velikého, tak by jeho prsa ozdobila medaile za zásluhy vysokého stupně. Nad řemeslem E.Sokolovského nezbývá než v údivu vydechnout: "ach!"

• 12.11.2009  11:08
    Hej-rup! (1934)

Kdybych nezažil reálný socialismus a bratrství se SSSR, kdybych nevyslechl miriády budovatelských písní a neměl plný zuby dělnický třídy, kdybych zkrátka vyrůstal v tomhle nablblým kapitalismu vláčen neviditelnou rukou, tak bych se na to asi koukal s větším porozuměním. Takhle jsem to dokoukal jen ze zvědavosti, jestli se to náhodou nezvedne. A nezvedlo..

• 10.11.2009  23:33
    Svatý rok (1976)

Pozdrav z dob, kdy v nenáročných francouzských a italských hříčkách hráli prvotřídní herci a dabingové studio Barrandov odvádělo špičkovou práci (LK dabing ponechaly a navíc film neobalily reklamami na špekáčky!). Je těhle filmů ze 70.let kupodivu dost.

• 19.10.2009  10:23

Není to taková slabota, jako obvykle třetí výluhy bývají, ale stejně už by autoři měli uložit veverku a Sida k ledu, protože příště už nejspíš nebude z čeho brát a technologie to nezachrání.

• 17.10.2009  23:26

Filosofii bych tady v souvislosti s tímhle filmem nevytahoval, pointa je silně přitažená za vlasy a děravá jak cedník. Shyamalan hadr. Ale na druhou stranu tam byly nějaký vtipy .

• 13.10.2009  12:06

Nejrychlejší film, jakej jsem viděl.

• 12.10.2009  14:03
    Vinnetou (1963)

Z Barkera (a Rážova dabingu - furt mi v hlavě vyskakuje MUDr.Veselý ze SNB) se mi vždycky dělalo lehce na nic, o tom pitomci s foťákem nemluvě. Německej humor, to je fakt peklo. Z mojeho milovanýho Maye nezůstal kámen na kameni.....I když jako dítěti se mi to dost líbilo a tedy sypu nějaký hvězdičky. Měl jsem dokonce v pokladech na pouti vystřelenou černobílou pohlednici s fotkou z tohohle filmu, kde si kluci zrovna mísili krev. Vinnetou tam měl rozpáranej mundůr v podpaží, což mě dost mrzelo.

• 10.10.2009  23:29

Tarantino je zpátky v plný síle a vytírá si dějinami zadek zcela bez předsudků, což po všech těch rekonstrukcích pravdivých a jinak skutečných příběhů vážně potěší. Je snad první, kdo se dovede na 2.s.v. podívat z odstupu, jako jiní na dobu Ludvíka XIV.. Film jede jak namydlený blesk od začátku do konce a je dlouhý přesně jak má být. Krásně si pohrává s národnostními stereotypy, má napětí a při tom baví. Cenu za herecký výkon v hlavní nebo vedlejší roli si tu zaslouží kdekdo. Hezky se na to kouká a to se tam nesvlíkají žádný krasavice donaha (a snad nikde u Tarantina!). Kdo tohle dokáže? A navic je Tarantino snad jediný v Americe, kdo zná mayovky.

• 8.7.2009  23:02
    Jen počkej, zajíci! (TV seriál) (1969)

Při čekání na vlak jsem si vždycky v parku před Hlavákem, kde to jelo v televizi na větracím komínu nonstop, přál, aby vlk toho ušatýho šprta z první lavice před katedrou, aby toho nesnesitelnýho pionýra s debilním hlasem dostal jednou pro vždy . Škoda nových dílů s reklamou na Nokii.

• 11.6.2009  11:13
    Wrestler (2008)

Rourka hraje opravdu dobře a Marisa Tomei má ve skoro 50 ještě fakt pěkný tělo. A to je asi tak všechno.

• 1.6.2009  11:28
    La Bohème (2008)

Výborně zazpívaná slavná opera v naprosto konvenčním provedení. Villazón a Netrebko nehrají jako herci ve filmu, ale jako zpěváci v opeře, což ovšem (prvotřídní) taky jsou. Co je na diskusi, je "filmová" hlasitost v kině, je ale pravda, že výsledný dojem z hudby spíš umocňuje. Operu na této úrovni je u nás jinak možno vidět jen v rámci projektu MET in HD,ten je ale v Praze vyprodán půl roku dopředu . Kdo jde do kina na "Muzikál / Romantický", ten se pobaví jak na Bollywoodu a v půlce může jít domů.

• 19.5.2009  10:08

Jeden z nejpádnějších důkazů pro tvrzení, že v Československu vznikaly v 60.letech filmy srovnatelné se světovou špičkou. Pozoruhodné je, jak se zejména Slováci dokázali už po 20 letech podívat na své angažmá v "konečném řešení". Dneska něčeho podobného evidentně nejsme, alespoň v umění, schopni. Vynikající film!

• 29.4.2009  19:22
    Smoke (1995)

Dobrý druholigový film.

• 9.3.2009  09:41

Po půlroce si sotva vzpomínám, co to bylo. Jen vím, že to mělo hnusnou, jakoby normalizační, panelákovou atmosféru.