Seabeast

Seabeast

Tonda Smrčka Jr.

okres Praha
mořská obluda

homepage
Facebook: tonda.smrcka
Instagram: _seabeast_

40 bodů

Moji oblíbení režiséři

  • foto

    David Lynch

    ------------------

    Když se řekne, že je film "Lynchovně zmatený", tak to znamená něco, u čeho řadový konzumní divák bude nechápavě kroutit hlavou nebo celek šmahem zavrhne. Já osobně jeho filmy jako zmatené neshledávám, protože umělec má bujnou fantazii a představa, že točí jen divné věci, aby byl zajímavý mi nepřipadá košer. David Lynch zkrátka servíruje příběhy s naprosto osobitým a rozeznatelným rukopisem, který není určen pro každého a jeho tvorba, pokud vás osloví, se zaručeně na každém podepíše a bude vás vést do myšlenkových labyrintů. Za chaosem je třeba hledat řád, protože je tam hluboko skryt.

     

    TOP:

    Městečko Twin Peaks (1990) 

    Mulholland Drive (2001)

    Sloní muž (1980)

    Inland Empire (2006)

    Rabbits (2002)

    Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

     

  • foto

    David Cronenberg

    --------------------------

    Pro méně otrlé jsou Cronenbergovy filmy zcela nevhodné na večerní promítání před spaním (většina). Kladou spíše nároky na psychiku. Ovšem je třeba je rozdělit na novější a starší tvorbu, které se od sebe značně liší - ranější byla zkrátka více explicitní ve zobrazování nechutností a bizarností. Tak či onak jsou to snímky, co mají sílu vám navodit opravdu zvláštní pocity a emoce, které ve vás ještě nějakou dobu dokáží setrvat.

     

    TOP:

    eXistenZ (1999)

    Videodrome (1983)

    Mláďata (1979)

    Moucha (1986)

    Východní přísliby (2007)

     

  • foto

    Christopher Nolan

    --------------------------

    Čím to je, že se veškeré Nolanovy filmy nenesou na stupnici průměrnosti a znamenitě se do vás zaryjí jako kočičí drápy, které vás nechtějí jen tak pustit? Především v perfektní interakci s divákem, detailní promyšleností a tou veškerou precizní řemeslnou dřinou, kterou Christopher Nolan do filmů vkládá. Je to pro mě jedinný režisér u kterého mi platí okřídlené vyjájdření "co film, to perla" a nenacházím u něj vyloženě průměrný ne-li slabý kousek!

     

    TOP:

    Memento (2000)

    Počátek (2010)

    Temný rytíř povstal (2012)

     

  • foto

    Karel Zeman

    -------------------

    Modla z dětsví a okouzlení jeho Dílem až doteď. Jakmile vidíte byť jen kus nějaké scény z jeho filmů, ihned je jasné, že je tvůrcem Karel Zeman. Originalita zavádějící nás do říše pohádek a klukovských fantazií. Snové dobrodružství ze kterého se nechcete probudit.

     

    TOP:

    Cesta do pravěku (1955)

    Ukradená vzducholoď (1966)

    Bláznova kronika (1964)

    Baron Prášil (1961)

     

  • foto

    Alejandro Amenábar

    ------------------------------

    Takovou atmosféru jakou dokáže navodit Alejandro Amenábar umí opravdu málokdo a v tomhle je pro mě jeden z nejlepších. Přitom se jeho filmy velmi od sebe liší a každý zanechá zcela jinou impresi. Amenábarova filmografiie sice není tak početná, ale zato musím uznat, že zatím pokaždé trefa do černého. Uvidíme co dál, ale ve zklamání moc nevěřím.

     

    TOP:

    Otevři oči (1997)

    Diplomová práce (1996)

    Ti druzí (2001)

     

  • foto

    Mike Cahill

    ----------------

    Nemá příliš obsáhlou filmografii, ale jedná se o kousky, které jsou mi tématikou, pojetím a hloubkou velmi blízké. Jsou to filmy, které nám dávají šanci nahlédnout do našeho nitra a podniknout do něj přesahující výlet. Ještě bude zajímavé jeho počínání sledovat!

     

    TOP:

    Výchozí bod (2014)

    Jiná země (2011)

     

  • foto

    Bruno Forzani

    Hélène Cattet

    ----------------------

    Tyhle dva experimentátory je třeba počítat za jednu tvůrčí bytost, protože vše, s čím se zatím vytasili, bylo pod jejich společnou režií. Čerpají hodně z odkazu italského Gialla a jsou znamenití především v audiovizuálu, který poskytuje zážitek na zcela jiné úrovni. Velmi hravý až barevně stylistický obraz spolu s kamerou a neskutečně detailní zvuková složka vtahujíce do díla. Na druhou stranu hlavním mínusem je scénář, který takovou sofistikovaností neoplývá, ale věřte, že jakmile se tak stane, tak půjde o pekelný majstrštyk!!!

     

    TOP:

    Podivná barva slz tvého těla (2013)

    Amer (2009)

     

  • foto

    Lars von Trier

    --------------------

    Kontroverze, síla, vnitřní démoni, umění, deprese, promyšlenost... A takhle by se dalo pokračovat ve výčtu Trierových charakteristik až donekonečna. I přes svou nesnadnou koukatelnost jsou veškeré jeho počiny vytříbené a s vysokou uměleckou hodnotou. Jsou jako procházkou v tom nejtemnějším lidském nitru, které je v každém z nás a ne každý má odvahu tuhle cestu "očistcem" absolvovat a vstřebat.

     

    TOP:

    Antikrist (2009)

    Království I (1994)

    Království II (1997)

     

  • foto

    Ken Russell

    ------------------

    Osobité pojetí u sledování filmů Kena Russella se nedá upřít. Tento vynalézavý brit kombinující kontroverzní styl, naléhavost, bizarnost, halucinaci a hrátky s prostředím, mě několikrát dostal do kolen. Asi nepatří mezi tolik známé, ale o to větší radost jsem měl, když jsem narazil na ty jeho skvosty.

     

    TOP:

    Mutace (1980)

    Doupě bílého červa (1988)

    Noc hrůzy (1986)

  • foto

    Quentin Tarantino

    --------------------------

    Je třeba něco k tomuto "magorovi z videopůjčovny" něco víc dodávat? Málokdo se může pyšnit takovou vypiplanou scénáristickou precizností jako sám Tarantino. Obdivuji v jeho tvorbě také pěkně úchylnou a morbidní nadsazenost, která z obrazovky cáka do všech rohů v místnosti. Kdo umí, ten umí.

     

    TOP:
    Hanebný pancharti (2009)

    Osm hrozných (2015)

    Gauneři (1992)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace