Kovbojové a vetřelci (2011)

Tak nějak prvoplánově odlfáknuté. Jako by si režisér jednoho dne řekl "Jo, udělám nějakou fakt pecku" a naškrábal si do svého bločku cestou metrem pár poznámek ve stylu "Western,Mimozemšťani,Akce,Indiáni,Víc akce,Sexy ženská postava" a pak jen hledal způsob jak všechny ingredience jistě garantující kasový trhák násilně smíchat dohromady. "A aby se nic neponechalo náhodě, hodíme tam tak 2-3 známý herce.." ... Ne, i přes některé světlé momenty, tohle se opravdu moc nepovedlo.

Zrození Planety opic (2011)

Původní planetu opic si už téměř nepamatuju, a proto jsem přistupoval k novému filmu bez předsudků a očekávání. A vyplatilo se. Shlédnul jsem výtečné drama naštěstí bez nadbytečných akčních scén, které by jistě dokázaly atmosféru filmu dokonale zruinovat. Síla filmu tkví především v pasážích, kde se toho zdánlivě dějě málo - a divák má tak (mnohdy s mrazením v zádech) šanci soustředěne pozorovat myšlení a postupný vývoj hlavního opičího hrdiny. Digitální triky, díky své vysoké úrovni, pak neruší a působí přirozeně. Litovat lze jediného - že film nemá o půl hodiny víc. Ano, nastavené tempo má něco do sebe a do jisté míry asi umocní filmový zážitek. A navíc vzhledem k nákladným trikům se ani neodvažuju doufat v případné budoucí vydání rozšířené verze. Trochu nepřirozeně zrychlený konec může být ale filmu odpuštěn s vědomím, že nás čeká minimálně jeden další díl. A to je jedině dobře.