• Western
  • Mysteriózní

Tancuj Matyldo (2023)

Mám nedůvěru k autorským filmům, ale tenhle se vyvedl. Civilní, uvěřitelný příběh. Stojí a padá na Matyldě -  Regina Rázlová - jednou herecká extratřída  , to se nezapomíná, na věku to nezáleží.  Roden   je druhou hvězdou filmu a  třetí A. Šoposki . Hudba je třešnička na dortu. Důkaz, že český film nejsou jen slaboduché komedie s přihlouplými dialogy a mizerným scénářem. Díky, pane Slavíku. 4*

Přízraky v Benátkách (2023)

Ten scénář se silně inspiroval u Šestého smyslu s Brucem Willisem. Nebo naopak. Způsob provedení  vraždy. Motivy jsou  odlišné. Je to jiný Hercule. Mysteriozní Benátky. Lokace na výtečnou. Ukazuje, že film nemusí být nabitý hvězdami a  dokáže být  dobrý biják!  Porovnávat  se dvěma předchozími je ošidné.  To byl jiný Hercule. Tento nový se rozhodně může s předchozími směle měřit.  Kamera  je  nápaditá,  Děj má spád.  Případ vyřešen za  1  noc. 4*

Světlonoc (2022)

Byl jsem zvědavý ale  trochu mě zklamal ten závěr.  Jinak kvalitní mysteriozní biják.  Takových moc není. Ani od  českých tvůrců, musel bych moc dlouho vzpomínat.  Je to příslib  do budoucna.  4*

Oppenheimer (2023)

Dlouho očekávaný film. Film má silný příběh. Byl by ještě lepší kratší o půl hodiny. Druhá půle, jednání výboru se táhne a nudí, pro celkové vyznění příběhu nebylo nutné.  Murphy  zaslouží absolutorium.  Matt Damon taky.   Krásná snědá milenka  je odlehčení a  dává titulní postavě lidský rozměr.  3*

Krok do tmy (2014)

Zase film podle knihy.   Drama o  posuzování chování za války  úhlem poválečného pohledu.  Charaktery se vyvíjejí a  z hrdiny  je slaboch a z podváděné manželky   sebeobětující a odpouštějící  postava.  Po změně režimu  jí budou odsuzovat.   Líbila se mi postava dr. Maleny  M. Donutil.    Nakonec pochopil  na čem nejvíc  záleží.   Dobře natočený film.  3*

Citlivý člověk (2023)

Bez znalosti literární předlohy  je to trochu šok.  Road movie D. Prachaře   při ní  setkání  s postavami jak z jiného světa většinou extroverti různého ražení.  Klein měl odvahu obsadit shakespearovského herce  Prachaře  do role  takového exota, ale  musím uznat, že to vyšlo.  Ocenil bych hudbu, ta filmu hodně pomohla. 3*

Hatari! (1962)

Pistolník a šerif John Wayne jako šéf party   na odchyt divokých zvířat.  Duke  v plné síle.  Záběry  se zvířaty,  dynamická kamera, náročné exteriéry  to posouvá film  na vyšší level. Poklonu kameramanovi Harlanovi.  Filmu by neuškodil střih  - zkrácení o 20 min.  Scénář by dostal dynamiku. Hudba je plus  filmu  Plným právem  4*

Maratón (1968)

To je čisté zklamání. Od Procházky jsem čekal víc.  Brejchová uprostřed povstání táhle kufr cementu tátovi na chlívek. Hanzlík  obvyklá role podceňovaného zelenáče.  Dialogy  jsou  jak z parodie. 2*  kvůli snaze o jiný pohled. Znovu a lépe.

Mít a nemít (1944)

Kdo četl knihu nestačí se divit.  Film se jí velmi vzdáleně podobá. Kniha taky není vrcholné dílo E.H. , ale film je trochu jako Casablanca 2 .   H. Bogart  zvládá tyhle role dokonale. Ostatní mu zdatně sekundují.  L. Bacallová  je femme fatale , ale  trochu moc umělá, prkená... 3*

Jen jednou se miluje (1981)

Balkánské filmy  mají vždycky koule.   Žádná konverzačka. City naplno.  Ve válce hrdinové, ale po válce  se trochu lámou charaktery  a do vedení se dostávají jiné typy.  Chlap , co míříl přesně a věděl na koho a proč se najednou  stává   potížístou .   Dostal co chtěl, velký byt, krásnou baletku, ale s ní i rodiče, co jsou nóbl a vadí jim chlap , co spí s pistolí pod polštářem a rakijí u postele.  Nakonec pozná, jak to chodí , ale to už  je pozdě, karty jsou rozdané a na něj  žádné nezbyly.  Povedený film 4*

Ovládací panel
2 body