• Western
  • Mysteriózní

Ryba břichem vzhůru (2020)

Komorní příběh  milostného n-úhelníku , jako v starořeckém dramatu musí nastat tragedie a  rozuzlení. To je nečekané  Edita přítelkyně  Philipa je  bi.   103 min. kvalitního filmu,  na to že je to celovečerní druhotina  to má grády a nenudí. 4****

Strachy v nás (2021)

Film se  mi líbil. Poláci většinově katolíci se nebojí kontroverzních témat (Corpus dei).  Gay z katolické komunity  v pohodě,  máš tam i svýho kluka. Ale když  se kvůli šikaně oběsí lesbická dívka, je všechno jinak.   Jsi vyvrhel a  na pokraji lynče. Syrový pohled na  polský venkov a  morálku věřících.  Kněz jen rozdmychává nenávist.  4****

Ohlédni se v hněvu (1958)

Příjemné překvapení. Osborne   nová vlna  britského dramatu. Jimmy ( R. Burton)  táhne celý film a  exceluje- výkon na oscara.  Na jeho honorář padla půlka rozpočtu, ale vyplatilo se. G. Raymond  slušně  sekunduje.   Na to , že je to prvotina T. Richardsona je to  super  výkon. 4****

Hrana zlomu (2021)

Konečně zase tuzemský horror. Umírněný, bez obskurním násilných psychopatů. Kozub  ovládaný matkou ovládá celý film s  bravurou. Závislost na matce ala Psycho.  Jen se nevraždí.  Film   má spád,  Celý film  udržuje  napětí. Má pořádnou gradaci.  Povedený biják po všech směrech, bez slabých míst. 4****

Svatba (2021)

Opět  Smarzowski nemilosrdně  vrtá do bolavého zubu polské historie 20. století.  Antisemitismus, pogrom , kde  nacisti jsou v roli diváků.  Podnikatelské mafiánské praktiky  současnosti   a jako  kontrapunkt  reminiscence na  dobu okupace Polska a  exploze antisemitismu polských  vlastenců. Koláže a  flashbacky  vyžadovaly  plné soustředění diváka, ale jink 4****

Není čas zemřít (2021)

Dobře natočený Bond. Akčních scén tak akorát.  Bond  je méně cynický, více  bilancuje se životem a dochází k sebepoznání. Závěr je melodrama. Na Jamese.   Každá pohádka má  někdy konec. Craig byl dobrej Bond.  Jen se my zdálo, že těch filosofických úvah bylo víc než by  se hodilo. 4*

Tábor padlých žien (1997)

Bohužel zapadlý povedený film s  česko slovenským hereckým obsazením. Silný příběh, kvalitní scénář. 4*

Herec (2020) (seriál)

Peter Bebjak, to je pojem. Těším se na každý jeho nový počin. Herec je zasazen do charakterylamačského období 50 let, kdy lidi, co se nenechali zlomit končili nadlouho v lágrech nebo na popravišti. Mohl se Standa pochlapit a vymyslet podraz na estébáky? Byl schopný, ale charakterově plochý. Jak jednou začneš spolupráci, není úniku. Dělal to pro rodinu, soused zarytej bolševik bylo memento. Ale stejně si scénář mohl s hlavní postavou pohrát. Od 1. dílu začínala být postava Standy dost předvídatelná, co díl, to jeden podraz a jeden milenec předhozený hochům od STB. V posledním díle ne, tam napráskal ségru a skoro švagra. Zpracování postavy zůstalo pod možnostmi scénáře. Jinak Jan Cina je talent a nesporný příslib kvality u nové herecké generace. 4*

Jízda vysočinou (1962)

Poctivej western. Chlapy co tak trochu účtují se životem. Každej po svym. Drsný zlatokopové svatbu považují za hodně rodinnou záležitost a pro farmářovu dceru je to zlej sen. Ale jsou chlapi, co pro ně čest není jen slovo, ale životní zásada. Často se na ni umírá. Scénář se povedl, herci jsou uvěřitelný, ve svém žánrů top 10! 4*

Fany a pes (2019)

Nápad podívat se na revoltu - pád komunismu ve východním Německu očima 12-ti leté školačky je neotřelý. Pečlivě prokreslené scény. Scény z demonstrací působivé. Realistické vystižení doby a změny postojů obyčejných lidí. Závěr je na mě dost afektovaný , trochu hollywoodský , jinak nelze nic vytknout. 4*