• Western
  • Mysteriózní

Smršť (2024)

Na tenhle snímek jsem se skutečně těšil. Kariku mám načteného - vše co vyšlo, P. Bebjak je u mě pan režisér a herec a dokázal , že umí.   Obsazení česko - slovenské, ale Aňa je herecká velkého formátu, neschematická a  role  jí sedla  musím opět tleskat ve stoje. T. Maštalíř  to samé.  Scénárista  si nedokázal poradit se závěrem a to je slabina díla.  Peter Bebjar  film pojal dosti hororově a  na pozadí obskurního lázeňského komplexu nechal zaznít silné vztahové drama, kde erotika  tématicky zapadá, neruší integritu příběhu a  táhne příběh jako lietmotiv snímku.  Škoda , že si se závěrem nevěděl rady ani scénárista, ani režisér. 3*

Citlivý člověk (2023)

Bez znalosti literární předlohy  je to trochu šok.  Road movie D. Prachaře   při ní  setkání  s postavami jak z jiného světa většinou extroverti různého ražení.  Klein měl odvahu obsadit shakespearovského herce  Prachaře  do role  takového exota, ale  musím uznat, že to vyšlo.  Ocenil bych hudbu, ta filmu hodně pomohla. 3*

Hadí plyn (2023)

Film podle literární předlohy je výzva  a už jsem viděl hodně mizerných adaptací. Neznám předlohu k tomuto filmu, ale  myslím, že ani   na druhý pokus bych nenašel záměr autora. Podobenství jsou srozumitelná asi jenom jemu. Herci mohli dělat  zázraky, ale vyznívá to naprázdno.  Je to art pour art. Film pro kritiky , ne pro diváky. 2*

Jedno malé noční tajemství (2023)

Po Annině  válce  jsem čekal víc.  Ten scénář  my připadal nedotažený,  závěr je vyloženě nezvládnutý. Herecký výkon  Kalininy je výborný, ostatní obstojné, ale celkově to  je nuda. Zklamání  3*

O malých věcech (2023)

Gejzír  nápadů . Nápadité tvůrčí provedení. Je to lehčí žánr , ale  proč ne.  Příjemné osvěžení od 180 min. filmů  s předlouhými statickými záběhy na  západ slunce nad mořem.  Takový film bych čekal jako absolventský  na FAMU.   Nápad dostal Denis  Šafařík, příslib do budoucna  4*

Oppenheimer (2023)

Dlouho očekávaný film. Film má silný příběh. Byl by ještě lepší kratší o půl hodiny. Druhá půle, jednání výboru se táhne a nudí, pro celkové vyznění příběhu nebylo nutné.  Murphy  zaslouží absolutorium.  Matt Damon taky.   Krásná snědá milenka  je odlehčení a  dává titulní postavě lidský rozměr.  3*

Přízraky v Benátkách (2023)

Ten scénář se silně inspiroval u Šestého smyslu s Brucem Willisem. Nebo naopak. Způsob provedení  vraždy. Motivy jsou  odlišné. Je to jiný Hercule. Mysteriozní Benátky. Lokace na výtečnou. Ukazuje, že film nemusí být nabitý hvězdami a  dokáže být  dobrý biják!  Porovnávat  se dvěma předchozími je ošidné.  To byl jiný Hercule. Tento nový se rozhodně může s předchozími směle měřit.  Kamera  je  nápaditá,  Děj má spád.  Případ vyřešen za  1  noc. 4*

Služka (2023)

Zajímavé téma,  dobré zpracování, kvalitní výkony.   Režisérka  zná řemeslo a ví, jak udělat dobrý film. Postyv nejsou schématické, vyvíjejí se v  čase na pozadí dobových událostí.  Odvážná volba Dany Droppové pro hlavní hrdinku, ale zvládla ji bez zakolísání.  4*

Tady Havel, slyšíte mě? (2023)

Skvěle natočený dokument.  Komu bylo dáno, mohl slyšet poselství moudrého muže, který se mohl pyšnit mnoha oceněními, ale nedělal to, neboť  jej zdobila vlastnost velkých osobnosti a sice osobní skromnost. Mnohokrát o sobě řekl, že je plachý a mnohokrát to ve svých postojích a osobních projevech dával najevo.  Dokument dávalo místní kino v podivném čase - pátek 17.00 , snad právě proto byla návštěvnost skromná.  plně si snímek vychutnali zejména anglofonní diváci. Je připraven pro zahraniční projekce a myslím, že bude mít úspěch.  Trochu mě pouze mrzí, že střih dokumentu   vykreslil jeho druhou manželku  v trochu podivné póze prostoduché , pedantické osoby, což je myslím trochu jednostranný pohled. 4*

Tancuj Matyldo (2023)

Mám nedůvěru k autorským filmům, ale tenhle se vyvedl. Civilní, uvěřitelný příběh. Stojí a padá na Matyldě -  Regina Rázlová - jednou herecká extratřída  , to se nezapomíná, na věku to nezáleží.  Roden   je druhou hvězdou filmu a  třetí A. Šoposki . Hudba je třešnička na dortu. Důkaz, že český film nejsou jen slaboduché komedie s přihlouplými dialogy a mizerným scénářem. Díky, pane Slavíku. 4*