Informátorka (2010)

Som veľmi vďačná za filmy tohto typu, ktoré (tajne dúfam) majú aj edukačný charakter. Hnus a zúfalstvo pociťujem ešte stále po dosledovaní snímku. Z čoho povstali dve otázky. Prečo sa to deje? a Čo s tým môžem robiť? Som motivovaná ďalej sa zaujímať o túto problematiku, ktorá má korene nie len v snahe o získanie moci a peňazí, ale v prvom rade v spôsobe nazerania na ženu ako na sexuálny objekt, podradnú či druhoradú bytosť - názory, ktoré pramenia z tradičných rodových stereotypov.

Potomci lidí (2006)

„Režiséra Cuaróna nadchla predstava, že by sa prostredníctvom filmu zasadeného do blízkej budúcnosti mohol vyjadrovať k dnešku „ . V tomto ohľade by som si mohla s režisérom podať ruky, ba čo viac – moja predstava o budúcnosti nie je tak ďaleko od jeho, nakombinované s Cestou od McCarthyho by to bola dokonalá nočná mora či varovanie pre viacerých. Vnímam tento film ako príbeh s posolstvom, ktorého prevedenie je neskutočne drsné, hladujúce, atmosféra nasiakla úzkosťou ale aj nevyhnutnými zbytkami nádeje.

Když se kácí les (2011)

Veľké očakávania zahasené slzavým údolím nastolením maskota filmu Daniela McGowena. „A Story of the Earth Liberation Front" to tak úplne nie je, jedná sa skôr o „Story of McGowen´s misery" – snímka, ktorá môže mať vysoký potenciál dezinformovať verejnosť a demotivovať aktivistov. Chýba viac dialógov s ostatnými členmi ELF, naopak kladne hodnotím rozhovory s detektívmi. Oceňujem snahu režisérov o zviditeľnenie a popis ELF, ktoré sa však v mojich očiach čiastočne vymklo spod kontroly – či cielene neviem. Celkový pocit z filmu je ambivalentný, keďže filmov s touto tematikou je ako šafranu.

Their Future In Your Hands (2006)

Fakt, že vo filme sa preberá tematika súčasného krutého a schizofrénneho manipulovania so zvieratami na všetkých úrovniach, nesfarbuje tok informácií na krvavo, zato vedie k uvedomeniu si každodennej voľby – nepodieľať alebo podieľať sa na krutostiach? Existuje mnoho videií, ktoré mapujú zaobchádzanie so zvieratami v rôznych odvetviach, pri rôznych príležitostiach a pod. Natrafila som len na jeden ucelený a komplexný film – Earthlings a dalo by sa povedať, že Their future in your hands je jeho skrátenou a jemnejšou verziou, ktorú by som odporučila dokonca deťom.

Zelená poušť (2012)

Statickosť filmu podmienená pomalším tempom absolútne neprekáža, pokiaľ hľadáme v dokumentárnom filme poznatky a nie umelecký zážitok. Nezaujímalo ma prevedenie ale obsah, ktorý naozaj nesklamal. Problematikou palmového oleja som bola čiastočne oboznámená tlačovou formou, ale tento filmársky počin ma nasmeroval k markantnému zníženiu spotreby suroviny, ktorej pestovanie a následné spracovanie devastuje a ničí biodiverzitu pralesov, intoxikuje rieky, vykorisťuje ľudí a v neposlednom rade cielene usmrcuje orangutány – len v skratke. Dokument z kategórie MUST SEE.

Diaz: Neuklízej tu krev (2012)

Krvavá masakra, ktorá sa udiala v Janove, je len zrnkom v púšti krvavých epizód, ktoré sa diali a dejú každý deň. Práve filmy ako mrazivý DIAZ nám nielen, že otvárajú oči, ale autentické zábery nám nedovolia, aby vyhasli z pamäti. V tomto prípade je názov titulku „Don´t clean up this blood" vskutku trefný – film zaručuje silný zážitok, ktorý je znásobený vedomím, že sa jednalo o skutočnú udalosť. Výkriky a celkovo príbeh ma vtiahol hlboko do seba a nevypustila som ho z myšlienok ani po skončení filmu...