Hnízdo (2020) (seriál)

Tohle bylo docela zjevení. Vůbec jsem nečekal takovou kvalitu.  Slovenský projekt, který jde kvalitou z 0 na 100. Začíná to jako nenápadné městské drama a končí jako Válka růží. V podstatě něco jako Kukačky nebo This is Us, ale podle mne o moc lepší. wow 9/10

Řidič slečny Daisy (1989)

Viděno asi po 20 letech a je to pořád úžasné. Morgan Freeman tu exceluje. Má to 90 minut, paráda. Ale proč jsem se o tom rozhodl napsat, pustil jsem to v původním ranně devadesátkovém dabingu a je naprosto úžasný. Blanka Bohdanová a Luděk Munzar sice moc nesedí na ústřední herce, ale to co předvádí hlasově je naprostý herecký koncert hodně úrovní nad původním zvukem. Doporučuji si sehnat.

Sophiina volba (1982)

Málokdy se stává, že dostanu úplně jiný film než jsem čekal. Ano, každý tu zná tu jednu scénu volby, podle které se film navíc nejmenuje. A ne není to těžkopádné drama o nahánění Židů nácky, to je tam jen pár minut ve flashbacích. Jinak je to nádherný film o lásce a zapomění s fenomenálním Klinem a ještě lepší Streep. Hodně mne překvapil MacNicol, který tu s nimi drží krok a to ho znám z ptákovin jako Aly McBeal, Mr. Bean ve filmu nebo Krotitelé duchů, kde se spíš pitvořil než hrál. 10/10 a určitě jeden z top filmových zážitků, které jsem kdy měl...

Šógun - Osmero hradeb (2024) (epizoda)

Je to jiné než původní seriál nebo knihy , ale pořád skvělé Na dnešní seriály nekompromisní výprava a kvalita. Sanada mi dokonce přijde lepší než Mifune, který proti němu i jako největší legenda působil unaveně. A jak psal duro, Jarvis šel úplně jinou cestou než Chamberlain, ale je v tom super. Už jsem přišel na to, co mi přijde od začátku divné a je to anglický I český titulkový překlad. Poprvé ten příběh konzumuju mimo dabing seriálu nebo český knižní překlad, který je neuvěřitelně poetický a tady se v titulcích a angličtině jede víc na jistotu a je to méně lyrické.

Velká voda (2022) (seriál)

Skvělý polský krátký seriál o povodních v roce 97 ve Wroclawi, kterou to zasáhlo patrně více než území ČR. Je to od autorů excelentního filmu 25 let nevinnosti a seriálové Bažiny, kterou mám hned rozkoukanou poté... A jsou to strašní šikulové. Za mne je to takový malý polský Černobyl. Dneska už si to pamatujeme matně, já akorát jak vyklízíme barák po povodních, bylo mi 10 a i tak jsem vytrhával prkna z podlahy plné vody...Ale retrospektivně se řešila úplně stejná nadutost lidí jako při covid, dost pravděpodobně u nás stejně jako v Polsku. Zaujalo mne to hned z několika důvodů. První je, že tam snad není jediná černobílá postava, všichni mají nějakým způsobem škraloup a chovají se tu hrdinsky, tu zbaběle. Druhá věc je, že to mělo fantastickou výpravu. Jak to kurwa udělali? To fakt vypadalo, jak kdyby zaplavili město a v tom odehrávali jednotlivé scény. Jestli digitální efekty, tak hodně subtilně udělané. Je to 6 dílů po 45 min, nebojte se těžkopádnosti, uteče jako voda... 9/10

Gentlemani (2024) (seriál)

Nakonec teda těžká paráda.   A určitě bych se nebál toho, jestli vám film nesednul, neznáte ho nebo se nechcete dívat na to stejné v seriálů. Já si na propojení s filmem vzpomněl za hodně dlouhou dobu a celkově ne víc než dvakrát. První 4 díly na 10/10, další 3 tak 8,5/10 a z posledního jsem trochu rozpačitý. Ne že by to nekončilo uspokojivě. Chápu tvůrčí záměr, jen jsem čekal větší adrenalinový nahul...Ale kdyby nám každé 2 roky poslal do TV Ritchie tohle, vůbec bych se nezlobil. Herecky tam samozřejmě vládla Kaya Scodelario. A velmi mne překvapil Theo James, kterého jsem měl dost za pitomce a tady byl vyloženě herecky sympatický. Vždycky rád vidím Petra Serafinowitze :) . A od teď i úplně neznámého Daniela Ingse. Zamrzel obligátně obsazený Giancarlo Esposito, ne že by to zahrál nějak blbě, ale kolikrát jsme ho jako distingovaného mafiána už viděli? Nuuuuuudaaaaaa! Ale obligátní byl asi i Vinnie Jones, který si kradl pro sebe každou scénu. Jako vždy u Ritchieho topka zobrazení různých postaviček a gangů, Tady vypíchnu šéfa gipsies, který vypadat, že by udržel krok s Reacherem. 9/10 Přes slabší závěr lahůdka.

Šógun - Sluhové dvou mistrů (2024) (epizoda)

Verdikt od člověka, který miluje původní seriál předlohu, kterou si opakuje někdy i častěji než jednou ročně: Je to skvělý! Ano, má to svoje chyby, ale když se na to podívám zdálky, tak je to nejlepší áčkový seriál za hodně dlouhou dobu! Projekty jako Masters of the Air nebo True Detective 4 jsou vedle toho k smíchu. Samozřejmě vládne Sanada a tady se dostávám k některým ze svých malých výtek, k hereckému obsazení. Protože to je až na něj a Mariko prostě slabší a nevýrazné. Cosmo Jarvis se snaží, ale prostě to není Chamberlain. Asi nejvíc jsem si to uvědomil u přestřelek mezi ním a Rodriguezem, protože ten herec opravdu není John Rhys Davies. Není to lvl seriálový Zaklínač casting, ale ten vibe jednoho top herce a stafáže tam je. Asi nejvíc je to vidět u Japonců, kde potřeboval Sanada jako protějšek v Išidovi někoho lvl Watanabe. Vůbec si nepamatuju druhé ráno, jak vypadal Buntaro, Jabu, Omi, tam se mělo víc hvězdit. Ale asi nebyl budget kvůli skvostné AAA výpravě. Celkově je to maximálně profi. Trochu jsem si zvykal na kameru, ale nakonec to beru jako plus asi. Duna 2 bude muset být hodně dobrá, aby tuto událost překonala.

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

Po letech ještě lepší než před tím. Naprostá genialita. V době premiéry byla docela kritika. Ale IMHO kvůli závěru a dějí, o které vůbec nešlo. Nejlepší česká situační komika. Krobot je génius. 10/10

Zimní prázdniny (2023)

Je to samozřejmě naprostá pecka a pro mne osobně novodobá vánoční klasika. Přistupoval jsem k tomu s despektem a zamilovanost rostla každým dalším záběrem. Pro všechny zúčastněné absolutorium 9/10