CSSML

Crux Sacra Sit Mihi Lux

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 10.5.2020  19:21
    Endeavour - Oracle (S07E01) (epizoda) (2020)

„Některé subjekty projevily nadprůměrnou schopnost tvary správně rozpoznat.“ – „A předpokládám, že jiné subjekty projevily podprůměrnou schopnost. Vzhledem k definici průměru.“

• 5.1.2020  14:02

Film Život je krásný pojednává o víře, rodině, obětavosti a poctivé práci, ale navíc proniká do hloubky učení o Boží prozřetelnosti a moci přímluvné modlitby. Byl to nejoblíbenější film Franka Capry z těch, které sám režíroval. „Moje filmy mají každému muži, ženě a dítěti ukázat, že je Bůh miluje, že je miluju já a že pokoj a spása se stanou skutečností teprve tehdy, když se naučí milovat jeden druhého. (...) Pevně věřím, že odpůrci mravnosti, fanatičtí intelektuálové a mafie zlé vůle (…) nikdy nepřemohou kříž.“

• 14.5.2019  21:32
    DVTV (TV pořad) (2014)

Bakalova žumpa, která propaguje adopce dětí homosexuály a změny pohlaví. Občas se mezi hosty objeví někdo s rozumnými názory – v posledních době to byli předseda KDU-ČSL Marek Výborný, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, redaktor Světa motorů Martin Frei nebo učitel matematiky Marek Valášek – nicméně celkové vyznění je děsivě neomarxistické.

• 10.4.2019  09:11
    Thérèse (1986)

Příliš estétské a příliš barvotiskové. Tohle je skutečná sv. Terezie od Dítěte Ježíše: „U jistých duší cítím, že se musím stát maličkou, že se nesmím bát se pokořit a přiznat se ke svým bojům, k svým porážkám. (…) U jiných jsem viděla, že musím být velmi pevná, abych jim prospěla, a že nikdy nesmím odvolat to, co jsem jednou řekla. Ponížit by se v tom případě nebyla pokora, ale slabost.“ (Autobiografické spisy: dějiny duše, 1991, s. 230) „Dobrota nesmí zdegenerovat ve slabost. Když jsme někomu spravedlivě vyhubovali, musíme na tom trvat, aniž bychom se nechali obměkčit anebo se trápili, že jsme druhému způsobili bolest a že vidíme, jak trpí a pláče.“ (Vstupuji do života: poslední rozhovory, 2007, s. 21)

• 1.4.2019  10:51

Přestože dnes některé scény působí spíše humorně, řemeslné zpracování bylo ve své době průlomové a například za ztvárnění závěrečného „boje“ by se nemusel stydět ani válečný film z minulého roku, ovšem předávané poselství je zvrácené. Rozdmýchává nenávist proti Bohu a autoritám, srdceryvnými výjevy, které se nejspíš nikdy neudály, neboť masakr na schodech není nijak doložen, se snaží v divákovi vzbudit (dnes tak oblíbenou) náklonnost ke zločincům a vyzívá k šíření revoluce. Není překvapivé, že současná neomarxtistická společnost nad tímto dílkem hýká nadšením. Výstižné komentáře: brit84, igi B.

• 5.3.2019  14:32

Nemastné neslané a zároveň překombinované. Skoro jako díl Vražd v Midsomeru. SPOILER: Zapletení Morse s pachatelkou se už v seriálu objevilo, pokud si dobře pamatuji.

• 18.2.2019  17:16

Po nepříliš povedené 5. série jsem se dalšího vývoje seriálu obával, ovšem prvním dílem 6. série se Endeavour vrací ke svým kvalitním kořenům. Jak je vidět, jde to i bez souložnic a protiextremistické agitky.

• 31.1.2019  22:31

Zcela souhlasím s Heroine.

• 21.1.2019  16:07
    Švédská zápalka (TV film) (1982)

Povedená satirická komedie se skvělou hudbou. Bavila mě i manželku. Pouze pijácké nadšení hlavních vyšetřovatelů bylo oproti předloze poněkud zdůrazněno.

• 15.1.2019  15:15
    Čím lidé žijí (TV film) (2018)

Hezký vánoční film, ovšem herci měli alespoň otvírat ústa, aby bylo zřejmé, která postava právě zpívá. Kromě toho mi vadilo, že jsem příběh znal a věděl, jak skončí, ale to nelze tvůrcům vyčítat.

• 15.1.2019  14:59
    Dva bratři (TV film) (1972)

Romantické žonglování s manželskou nevěrou. Hudba byla jako pěst na oko a zápletka banální, abych použil slova knížete Lygorského.

• 27.11.2018  17:39

Milý odpočinkový romantický film, který dokáže vyloudit úsměv na rtech. Audrey Hepburn je zde kouzelně roztomilá a demonstrace zbytků novinářské cti působí v dnešní době jako zjevení.

• 27.11.2018  17:27

Vynikající komedie ze dvora Filipa IV. Viděl jsem ji už asi desetkrát, ovšem teprve manželka mě při společném zhlédnutí upozornila, že řada reálií a postav je převzata z Velázquezových obrazů, jako jsou Dvorní dámy nebo Infantka Markéta. Díky tomu tato komedie svůj žánr výrazně přesahuje.

• 15.10.2018  17:20

Slušná detektivní jízda, ovšem pro mě až příliš zbrklá.

• 27.9.2018  14:51

Povedená a svižná detektivka, spojující do originálního celku Doylovy oblíbené prvky tajné společnosti a kódovaných zpráv (Tančící figurky, Údolí strachu) se šplhajícím vrahem (Podpis čtyř). Lepší než úvodní díl.

• 14.9.2018  17:45

Přenesení Sherlocka o století dopředu se povedlo. Kapesní hodinky a prsten byly nahrazeny mobily, ovšem deduktivní metoda a charaktery postav zůstaly. Akorát mě mrzí přítomnost homosexuálních narážek a zjednodušení už tak jednoduché zápletky.

• 30.8.2018  15:50
    Jan Palach (2018)

Předpokládat u sebevraha psychické narušení je výrazem milosrdenství, neboť se v tomto případě nejedná o smrtelný hřích, nýbrž neštěstí. Budu tedy milosrdný a prohlásím, že Palach byl psychicky vyšinutý. Ovšem oslavovat psychicky narušeného jedince může pouze jedinec, který je buď sám psychicky narušený, nebo převzal myšlení psychicky narušené západní společnosti…

• 27.8.2018  12:12

Oproti Panně a netvorovi ubohé, a to včetně Hapkovy hudby. Začátek je rozplizlý, zápletka nudná a konec debilní. To těch osm zachráněných a vzápětí opuštěných nikomu nechybělo? Chtěla princezna vlastně vysvobodit? Výstižný komentář: Kalidor_

• 3.8.2018  16:36

Nejtemnější česká pohádka, jakou jsem zatím viděl. I po 40 letech dokáže uchvátit díky divadelní předloze Františka Hrubína, hudbě Petra Hapky, režii Juraje Herze a obrazům Josefa Vyleťala. Jsem rád, že mě manželka přiměla ke společnému zhlédnutí.

• 18.7.2018  10:22

Povedená pohádka s úžasnou hudbou. V dětství byla jednou z mých oblíbených, a i dnes se mi líbí. Tři tajemní jezdci a přechod přes hory jsou skoro jako z Pána prstenů. Několik výtek si ovšem zaslouží. Za prvé poslední hádanka měla být o čarodějově hlavě, kterou mu Janův přítel měl useknout, a ne o snadno uhodnutelné lásce. Za druhé Janův přítel měl být duch zemřelého, jehož ostatky Jan ochránil před okradením, a ne nějaký nesmrtelný dobrý čaroděj. A za třetí, což částečně souvisí s druhým bodem, je zde oproti literární předloze patrná značná sekularizace: Andersenův Jan se modlí nad otcovým hrobem otčenáš, modlí se před spaním a příběh končí slovy: „Jan modlil se za sebe, za známé a druha svého na cestách.“ (zde)

• 16.7.2018  11:56
    Sedmero krkavců (TV film) (1993)

Úvod s chlebem je afektovaný a hloupý. U Němcové synové tahají matku za sukni a křičí po chlebu, u Grimmů dokonce zapříčiní, že jejich právě narozená neduživá sestřička nemůže být pokřtěna (sic), ovšem v této verzi lze prokletí vysvětlit snad jen těhotenskou depresí. Potom následuje putování Bohdanky, při němž ji zcela bezdůvodně svádí z cesty voda a vítr. Alespoň že druhá polovina se svým napínavým dějem se povedla a že na Máriu Podhradskou je zde radost pohledět.

• 29.6.2018  09:27
    Ostrov (2006)

Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou, hříšným.

• 18.6.2018  14:56

Detektivka, u které zná divák od začátku vraha, je jako matematický příklad s předem uvedeným výsledkem. Obojí se smrskává na postup bez napětí z toho, jak to dopadne. Možná by se Amíci cítili hloupě, kdyby to nevěděli od začátku, nevím. Každopádně takovou detektivku nezachrání ani sympatický detektiv. Podle obsahů uvedených u dalších dílů je jim tento nešvar společný, takže jim šanci nedám. Navíc v tomto díle nějak vyšuměla zápletka s nakrátko ostříhanou gorilou.

• 11.6.2018  10:21
    Solaris (1972)

Po Stakerovi a Andreji Rublevovi mé třetí setkání s Andrejem Tarkovským a mé největší zklamání. První část byla velmi slibná. Tajemství obklopující Solaris bylo hmatatelné a jeho účinky na člověka tísnivé. Z hostů mrazilo. Druhá část se však rozplizla do absurdního vesmírného románku a nekonečných záběrů na postavy, které buď mlčeli, nebo pronášeli patetická moudra. Zkrátka nudila. Sestříhání by filmu prospělo.

• 30.5.2018  10:54
    Mr. Holmes (2015)

Detektivní sklerotikon a hezký melancholický příběh o stáří, osamělosti a přátelství. Detektivní zápletka není nijak komplikovaná, ukazuje ovšem, co se může stát, když se vyšetřovaná osoba zachová iracionálně, což je mé tajné rebelské přání ve světě strohé Holmesovi logiky odhalující minulé a předvídající budoucí konání lidí. Podruhé jsem film viděl s manželkou a líbil se nám oběma. Jen to závěrečné uctívání kamenů si mohli tvůrci odpustit. Hltači akčních slátanin trestuhodně srazili hodnocení do neuctivé modré oblasti.

• 25.5.2018  10:24

Milý a překvapivě historicky věrný film. Jeho první polovina byla více naivistická, druhá zase emotivnější a duchovnější. Několika zjednodušením se sice nevyhnul, například v případě uvěření děkana nebo rozhodnutí Bernadetty pro vstup do kláštera, ale vše se do rozumně dlouhé stopáže zkrátka nevejde. Za nejjímavější scénu považuji rozhovor o utrpení. Je paradoxem Boží prozřetelnosti, že zřejmě nelepší knihu o zjevení Panny Marie v Lurdech napsal žid Franz Werfel.

• 17.5.2018  21:01

Ano, válka s sebou přináší spoustu zla, ale kvůli tomu ještě nemusím přes dvě hodiny koukat na ubulený ksicht přehrávajícího Kravčenka – že by nomen omen? – a ostatních pološílených herců a poslouchat hučící psychedelickou antihudbu. Pokud jde o zvěrstva, ty páchali Němci i Sověti. Je jasné, že v SSSR k tomu měli větší příležitost Němci. Sověti si to potom vynahradili v Německu. Celé mě to nějak otrávilo.

• 12.5.2018  09:16

Jednou stačilo. Škoda, že se scénárista a režisér v jedné osobě nedržel celou dobu groteskního zpracování, ta prachsprostá vražda komplice ke gentlemanskému zlodějíčkovi vůbec neseděla. Ve srovnání s Podrazem (1973), v němž divák též nahlíží zlodějům pod ruku, je První velká vlaková loupež znatelně slabší.

• 7.5.2018  21:57

Slušný díl s hutnou atmosférou, ovšem představa, že vrah svlékne oběti košili a nechá ji na místě činu, zatímco těla se zbaví, je směšná; skoro stejně směšná, jako byla ta „manželská dvojice“ detektivů.

• 1.5.2018  21:34
    Plány a touhy (TV seriál) (1991)

Přestože první díl a poslední díl jsou zbytečně ukecané, závěr je prvoplánově akční, některé zápletky jsou absurdní (ekoteroristi) a policie po Pištci vůbec nepátrá, mě tahle série celkem bavila. Jen figuríny jako mrtvoly opravdu nepůsobily příliš uvěřitelně.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11