• Pohádka

Jan Hus (2015) (TV film) odpad!

Letošní „novinka“ české kinematografie – třídílný film Jiřího Svobody podle scénáře Evy Kantůrkové „Jan Hus“. Jeho úroveň je spíše kabaretní než publicisticko-didaktická, jde o slátaninu primitivního charakteru. Pomíjím historické nepravdy, např. tu, jak česká delegace na kostnickém sněmu nabádá Husa, aby odvolal, ačkoliv podle dobových pramenů právě opak je realitou. Horší je, že režisér Jiří Svoboda se ani nenamáhal zjistit si, co učí Katolická církev o odpustcích, jinak by se totiž ve filmu neobjevil jejich prodavač nabízející „odpuštění všech minulých, přítomných i budoucích hříchů a vysvobození duší z pekla“. Nejhorším paskvilem je ale bezpochyby scéna, jak nepravý papež Jan XXIII., občanským jménem Balthasar Cossa, leží zcela nahý ve vaně a tam uděluje audience, z oděvu má na sobě pouze biskupskou rukavici s prstenem, aby se návštěvníci ani tady nemohli „ulít“ z povinnosti líbat mu jej. Svobodův film vykazuje mj. snahu Církev zesměšnit, zkarikovat. (PhDr. Radomír Malý) – V bule Exsurge Domine z. 15. 6. 1520, kterou Lev X. odsoudil bludné teze Martina Luthera, je pod číslem 33 zavržena věta: Hereticos comburi est contra voluntatem spiritus. (Upalování heretiků je proti vůli Ducha).

Bravados (1958)

Filmy s Gregory Peckem začínají být sázka na jistotu. Tento western se nebojím označit za takřka katolický. Znáte snad jiný western, v němž se hlavní hrdina účastní pobožnosti ke sv. Antonínovi a po úspěšné trestné výpravě se vrací do kostela za knězem hledat pomoc? Za skutečným knězem, který ví, že zabít zločince propadlého hrdlem je záslužný čin, stejně jako že je při tom nezbytné vymést ze srdce všechnu nenávist. Jaký rozdíl oproti současnému uzurpátorovi Petrova stolce, který ze svých rouhavých úst vypustil blud, že trest smrti stojí v protikladu s Božím milosrdenstvím.

Hra o trůny (2011) (seriál) odpad!

Incest mezi tagy zřejmě odkazuje na původ scénáristy, takže se omezím na pár citací: „Dallas v kulisách Pána Prstenů. Proč se dívat na tuto smyšlenou hru na krále a království, když tu máme skutečnou historii, čí příběh prožívat a proč? Ze samoúčelného šoustání zezadu, usekaných hlav a sprosté mluvy dobrý příběh neuděláš!!“ (Legas); „Bla bla bla bla bla bla ... Šukání ... Bla bla bla bla bla bla bla bla bla ... Šukání ... Bla bla bla bla bla bla ... Honění... bla bla bla bla bla ... Teploušové ... Bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla .... A pořád dokola....“ (anuki); „Naprostej hnusnej konzumní trapnej brak, který svojí oblibou poukazuje jen na čirou demenci a „rádobyjít-s-proudem“ vlastnost všech nadšenců“ (Flipnic)

Arménská genocida (2006)

Vizte pravou tvář pedofilních uctívačů satanova lžiproroka, který je po zásluze v pekle ve dví rozetnut. Tvář, kterou tito synové zhouby nastavují dodnes milionům katolíků po celém světě. – „Jak dlouho ještě, Pane, Svatý a Opravdový, nebudeš souditi a mstíti naši krev nad obyvateli země?“

Velká země (1958)

Spíše než o western se jedná o poučný romantický příběh z divokého západu. Pěkně ukazuje, jak si může žena „zamilovat“ místo muže jeho slávu, jeho dobrou pověst, jeho oblibu u lidí. To však není nic jiného než sebeláska, snaha ukázat se v odlesku jeho slávy, podobně jako v případě muže „milujícího“ ženu pro její krásu. Je však třeba říct, že muž ve filmu se nezachoval zrovna rytířsky, když zatímco se o něj jeho snoubenka bála, laškoval s její přítelkyní. Doporučuji sehnat si FullHD verzi, abyste si vychutnali záběry na velkou zemi.

Svědek (1985)

Krásný film, který názorně zobrazuje konflikt mezi moderním světem a světem amišů. Scénář, hudba a kamera jsou naprosto brilantní, zbytečný nudismus zamrzí. Doporučuji sehnat si FullHD verzi, abyste si vychutnali záběry na širá pole a stavbu stodoly. Je zajímavé, že život amišů, kteří se v duchu protestanské přepjatosti a zkostnatělosti zakonzervovali v 19. stol., dokáže oslovit i některé katolíky. Ovšem jejich cesta není cestou Pána Ježíše a Církve, kterou založil. Je to řešení stejně omezené jako jejich pacifismus. Ne všichni totiž dostali stejné povolání. Ti, co obdrželi zvláštní povolání, odejdou ze světa do klášterní samoty, podstatně vzdálenější světu než sídla amišů, ti, co mají jiné povolání, odejdou ze světa alespoň duchovně. Tak je třeba chápat slova: „Proto vyjděte z jejich středu a oddělte se, praví Pán, a (ničeho) nečistého se nedotýkejte!“ (II. Kor 6, 17) nebo „Vyjděte z něho, vy, můj lide, abyste neměli účast na jeho hříších.“ (Zj 18, 4) Zakládali snad katolíci za doby Římské nadvlády samostatné osady? Co jim doporučil sv. Pavel? (I. Kor. 5, 9nn.) Doslovně pak tato slova platí o hereticích, s nimiž nemají katolíci ani stolovat. Po druhém zhlédnutím ponechávám 4/5.

Stopaři (1956)

Na rozdíl od patláma-patláma souložničiny jménem Tanec s vlky se tento western snaží o realistické vylíčení soužití bělochů a rudochů. Tím neříkám, že byli bílí v právu, když rudochy vyháněli z jejich země. Žel tvůrci si nebyli jistí, jestli chtějí vytvořit realistický western, nebo komedii z divokého západu, divák je tudíž oblažován pravidelně se střídajícím vážnými scénami a scénami s absurdními až infantilními vtípky. „Podrž si mojí bibli, uleví se ti!“ Také zub času zapracoval na zpracování, krajina je však krásná.

Etiketa (2004) (seriál)

„Muž se má k ženě chovat jako rytíř.“ To je zas tmářský relikt křesťanského středověku. Jaký pak rytíř, vždyť je to zvíře, nic víc, kus masa bez duše, jak učí biologie. A kdo by nevěřil biologii, vždyť je to věda. Buď pozdravena vědo, spáso naše! Proč by spolu dvě zvířata, dva kusy masa, měly obcovat jinak než kůň a mezek. Vskutku lidé, kteří se považují za kusy masa, neobcují jinak. A když se chovají podle zbytků křesťanské etikety, pak jsou jak vyhřebelcovaný kůň a nafintěný mezek, neboť se tak chovají, aby dosáhli své slávy v mrzkostech, jejichž koncem jest zahynutí. Jak dokazuje i tento seriál, etiketa neukotvená v objektivních mravních zásadách je marnost.

Cool Air (1999)

Na nízkorozpočtový snímek velmi slušné. Zápletka je nesmyslná, jak tomu u sci-fi bývá, proto se není čeho děsit a o horror se naštěstí nejedná. Jak bych se mohl bát něčeho, k čemu nemůže dojít? Mám se bát té možnosti? Hvězdička navíc za vyprávění doktora o lásce k manželce. „We could talk for hours, and we did.“

Krížové výpravy (2014) (seriál)

Kvalitně zpracovaný dokument, který si však s ohledem na svou stopáž ukousnul příliš velké sousto. Většina otázek je zde probrána spíš letem světem, ovšem pro poučení obecné veřejnosti snad dostatečně. Oceňuji, že si tu neplácají játra liberálové a podobná svoloč a že byla probrána i teologická stránka křížových výprav. Nezlobil bych se, kdyby autoři zpracovali v podobném duchu nějaký podstatně podrobnější dokument.