• Krátkometrážní

Nesvatbovi (2005)

Wedding Crashers síce kráčajú v stopách žánrovo podobných filmov, ale aj napriek tomu sa im darí pôsobiť sviežo a originálne. Možno kvôli príjemnej hlavnej dvojici, možno kvôli príjemne streleným vedľajším postavám, možno kvôli skvelému soundtracku a možnože kvôli atypickému a nie tak úplne zlému „zloduchovi“. Nie som si tým úplne istý, viem len, že ma nemálo bavili aj po asi piaty raz. [90%]

Klub splněných přání (2006)

Tri hudobné vložky nerobia muzikál a zasadenie výlučne černošských hercov a herečiek do maximálne klišéovitého deja nerobí originálny film. Mňa to ale prekvapivo bavilo, síce nijak výnimočne, ale to gýčové poňatie mi tam proste sadlo. Celkovo iba priemer, ale vizuálne príjemný. [62%]

Max a maxipříšerky (2009)

Priznám sa, že posledná tretina a konverzačné scény všeobecne ma trochu nudili. Tak prečo päť hviezdičiek? 1. Pretože som sa počas „akčných“ pasáží cítil ako desaťročný. Dieťa vo mne ožilo a ja som po dlhej dobe znovu pocítil číru radosť z prostých vecí. 2. Pretože mi po tele takmer nonstop behali zimomriavky. Z rozličných dôvodov, ale ide o to, že boli omnoho častejšie a omnoho intenzívnejšie než zimomriavky, ktoré som pred necelými 24 hodinami zažíval pri Avatare(!) 3. Pretože soundtrack, hoci som ho párkrát počul ešte pred filmom a vtedy ma veľmi nezaujal, je dokonalý. 4. Pretože nudnosť nudných scén je úplne opodstatnená a hoci filmu uberá na dynamike, zároveň divákovi poskytuje priestor na premýšľanie a nachádzanie paralel medzi Maxovou fantáziou a (Maxovým) životom. A nemyslím tým tú trochu samoúčelnú obraznosť scenára, ale spôsob, akým je film natočený. 5. Pretože kamera je úplne úžasná. 6. Pretože réžia je úplne úžasná. 7. Pretože slzy. P.S. Za neuvedenie filmu v českých a slovenských kinách si distribútori zaslúžia vyrezať mozgy. [94%]

Avatar (2009)

Návrat kráľa je mŕtvy, nech žije kráľ! Aspoň čo sa megalomanských bitiek týka. Avatar je špičkovým prvotriednym hollywoodskym produktom, ale v podstate ničím viac. Niežeby to nestačilo, ale ľudia, ktorí čakajú filmovú revolúciu alebo najlepší film všetkých čias, budú asi trošičku sklamaní. Síce to JE najlepší blockbuster posledných rokov, ale klišé a neoriginalita, ktoré ho sprevádzajú, sú natoľko výrazné, že označiť ho najlepším filmom čo i len roku mi nepripadá spravodlivé. Vizuálny zážitok je maximálny, to nepopieram, ale keď človek zapne mozog, celkový pocit z filmu je trochu degradovaný, všetko sme to totiž už mnohokrát videli, i keď nie v tak excelentnej forme. Vyčítať to Cameronovi ale nebudem, z kina som predsa len vychádzal nadšený ako nikdy predtým, ale kvôli otrepanému príbehu jeho opus magnum plným počtom hodnotiť nebudem. Hovorte si čo chcete, ale podľa mňa Avatar ani zďaleka nie je dokonalým filmom, je „iba“ dokonalým filmovým zážitkom. Niekomu to stačí, mne tak úplne nie. Filmová revolúcia sa teda nekoná, digitálna však určite áno. Ak chcete byť jej svedkami, hurá do kina; ak vás uspokojujú skôr filmy so sofistikovanou myšlienkou a na vizuálnom zážitku vám až tak nezáleží, zostaňte radšej doma. P.S. Cameronov perfekcionizmus je trošičku preceňovaný; Pandora síce „žije“ vlastnným životom, ale keby Avatara točil nejaký iný, schopný, režisér, vyzerala by rovnako. P.P.S. Český dabing vs. 3D 3D je iba doplnkom filmu, ničím viac. Hlavne v prvej polovici vás veľmi realisticky vtiahne do diania na plátne, ale myslím si, že projekcia v 2D film nijak zvlášť nedegraduje, Cameron sa totiž neznižuje k zneužívaniu 3D, iba ho veľmi vecne využíva k vylepšeniu rozprávania filmu. To je veľmi chvályhodné, ale nijak zvlášť esenciálne. Dabing, na druhej strane, je síce relatívne celkom vydarený, ale tak ako vždy, (inak isto veľmi silné) herecké výkony tak trochu otupuje. Odporúčam síce poradie 3D s dabingom -> 2D s pôvodným znením, pretože to úžasné 3D si mimo kina užijete len veľmi ťažko, ale ak dabing z celej duše nenávidíte a tretí rozmer vám je viac–menej ukradnutý, choďte pokojne na 2D. [88%]

Moon (2009)

Duncana Jonesa čaká sľubná režisérska budúcnosť, takýto debut mu môžu mnohí závidieť, príbeh, ktorý vymyslel, ale trochu kríva a celý koncept Moonu je trochu pritiahnutý za vlasy. Našťastie je však snímok veľmi atmosférický a Sam Rockwell natoľko výborný, že odpustiť filmu nedostatky v príbehu je veľmi ľahké. Atmosfére dosť pomáha aj veľmi vydarená hudba Clinta Mansella, ktorá mi sprvu pripadala trochu nevýrazná, ale postupne som si uvedomil, že k minimalistickému poňatiu filmu sa hodí dokonalo; to len tak, mimochodom. Summa summarum, veľmi príjemná komorná záležitosť, i keď trošičku nadhodnocovaná P.S. Veľavravnému traileru sa odporúčam vyhnúť. [77%]

Šifra mistra Leonarda (2006)

Jednak sa film často snaží držať knižnej predlohy, čo mnohokrát nefunguje, ale zároveň sa občas snaží robiť niektoré veci odlišne, ale veľmi mu nevychádza ani to. A ešte k tomu je to neskutočne dlhé a v konečnom dôsledku celkom nudné. A mohol by som sa tu sťažovať ešte na mnoho ďalších vecí, ale väčšina z nich vyplýva z knižnej predlohy, takže si to opustím a vôbec, čakať od adaptácie maximálne mainstreamovej knihy niečo viac než hollywoodsky mainstream by bolo naivné. Ale keď už sa tam pozbieralo tak veľa dobrých hercov, mohli sa aspoň pokúsiť o nejaké to hranie, však? [49%]

Paranormal Activity (2007)

Hlúpa nuda s ľakačkami tak transparentne natočenými, že vydesia iba veľmi naivného diváka. [26%]

Jakubův žebřík (1990)

Dobrý film, brilantná prvá tretina. Niekde v okolí tretiny totiž dôjde k naznačeniu pointy, ktorú človek zatiaľ síce iba tuší, ale práve to tušenie veľmi nabúrava tajomne desivo psychadelickú atmosféru snímku. Potom je to už len veľmi dobré, ale opäť iba do chvíle, keď film pointu úprimne odhalí celkovo. Od toho momentu som sa zvyšných 15 minút už tak trochu nudil a očakával presne to, čo prišlo. Ešte raz opakujem, že Jakubov rebrík je naozaj dobrým filmom, ale nedokážem pochopiť, prečo tie dve, všetko vopred objasňujúce, scény nezostali ležať v strižni. [76%]

500 dní se Summer (2009)

S denným odstupom sa mi podarilo sformulovať jednu vetu, ktorá vyjadruje moje pocity presnejšie než celý ten dlhý komentár, ktorý som tu mal predtým: „(500) Days of Summer mi do mojej indie prdele liezlo tak snaživo, až to bolelo.“ Nie som básnik, ale takto nejak to cítim. [59%]

Pařba ve Vegas (2009)

Bavil som sa neskutočne. Rozjazd krásne plynulý a potom už len neutíchajúca vlna zábavy. To je to pozitívne. Negatívne však je, že som Kocovine ani trochu neveril. Keď sa hlavné postavy prebudili „deň po“, cítil som sa akoby som bol býval pil s nimi, to uznávam. Ale ani za mak neverím samotným postavám. Ako by sa natoľko rozdielni ľudia dali vôbec dokopy, ako by sa mohli stať najlepšími priateľmi? Ako sa môže (veľmi zábavne) prihlúply prostáčik naučiť počítať karty z knihy, ktorú číta behom cesty do Vegas? Ako sa môže dostať obrovské zviera dostať do a z hotela bez povšimnutia personálu? A mohol by som pokračovať. Kocovine jednoducho neverím. Ale to nič nemení na fakte, že je to veľmi pravdepodobne najzábavnejší film roku 2009. A ešte k tomu vynikajúco natočený, obľúbenec Todd Phillips totiž vzal to najlepšie zo Starskyho & Hutcha (dokonca aj perfektného Dana Finnertyho!) a ešte to o čosi vylepšil. Ale tým postavám jednoducho neverím. Mám ich naozaj rád, ale neverím im. P.S. pre dámy: Miestami mi film pripadal vyslovene sexistický, tak sa na to pripravte a neodsudzujte ho za to. P.P.S. pre dámy zdatné v anglickom jazyku: (neviem to totiž správne sformulovať po slovensky) You might understand it, but you won't get it. [78%]