Anna Nicole Smith: Neznáte mě (2023)

Nie som si istá, či mám dôveru voči slovám matky, ktorá sa až príliš urputne snaží všetkých presvedčiť, aké mala Anna šťastné detstvo a aká sa z nej stala patologická klamárka. Nepochybujem, že Anna mnohé zveličovala, ale napriek tomu, šťastné deti predsa z domu neutekajú, keď majú len pätnásť a nevydávajú sa v sedemnástich. Skôr by som povedala, že sa matka bála pudov svojho nového manžela, keď Vicky začala dospievať. "Zápasník vo voľnom štýle" (bratranec) bol umiernenejší, ale o tom šťastnom detstve ma naozaj nikto nepresvedčí. Strýkove slzy hodnotím ako vysoko presvedčivý herecký výkon, ktorý si zaslúži minimálne cenu Emmy. Naopak, verila som Missy, Anninej lezbickej priateľke. Verila som jej aj to, ako Annu milovala. Bolo to na nej vidieť. Páčilo sa mi, ako s dlhým nosom zaliezol právnik, ktorý po Anninej smrti nepochybne nesmierne nadával na tie svoje neschopné spermie, keď zistil, že nakoniec z tohto vzťahu nevyťaží ani len to decko. Nepáčilo sa mi, ako sa dokumentaristi snažili pomstiť Larymu Birkheadovi za to, že odmietol v tomto dokumente vystupovať a vlastne z neho spravili vypočítavého chrapúňa. Snáď každý, kto za tých 16 rokov videl, ako si vedie vo výchove toho decka, musí uznať, že ako otec obstál vynikajúco a Dannielynn vyzerá ako šťastná a spokojná mladá dáma. Tiež sa stačilo pozrieť na jeho oči pri spoločných archívnych záberoch s Annou, či už fotky alebo video. Tento mladík bol do nej naozaj zamilovaný! Okrem toho podotýkam, že sa nikdy po Anne neoženil, ani nebolo známe že by mal nejaký dlhodobý vzťah. Vyzerá to, že všetku svoju energiu venoval výchove dieťaťa. Bolo zaujímavé pozorovať, ako sa po Anninej smrti nedopatrením dostal na druhú stranu - zo stavu, keď ako fotograf uháňal celebrity, zrazu bol s deckom uháňaný on. Páčilo sa mi jedno video (je na Youtube), ako sa ho raz jeden paparazzi na ulici so spiacim bábom v náručí opýtal: "Bol si utratiť jej peniaze?" a Larry, s tým svojím chlapčensky nevinným výrazom v tvári povedal: "Všetko čo som kúpil je pre ňu." Vtedy mi poskočilo srdce a zamilovala som si ho.  Inak sa mi dokument veľmi páčil. Trochu som na Annu Nicole zmenila názor. Hej, hnala sa za tou vidinou bohatstva a nezávislosti, ale kto z nás sa neženie, pravda? Akurát ona bola dosť šikovná na to, aby klofla dedka a obohatila sa, ibaže možno nebola dosť inteligentná na to, aby jej tie peniaze vydržali. (Dodnes sa nevie, čo sa stalo s tými štrnástimi miliónmi dolárov, ktoré vo forme peňazí, šperkov, šatstva a pod. získala od Howarda.) Nuž, chce to určite veľký kumšt. Možno by sa jej to aj podarilo, keby neupadla do spárov drog a keby sa smrťou syna všetko nepokazilo.

Blondýnka (2022) odpad!

Aké filmové dielo asi môže vzniknúť z knihy plnej sračiek, po vydaní ktorej sa sama autorka priznala: "No, tak trochu som si pri písaní toho životopisu povymýšľala, no a?" Je v dnešnej dobe vôbec možné, o niekom si povymýšľať kadejaké bludy, vydať z toho knihu a na základe týchto výmyslov sa svetovo presláviť? A aké mal asi Andrew Dominik pohnútky k tomu, aby predlohou pre jeho film bola kniha plná výmyslov a nepresností?  Z nich je možno vymenovať nasledovné:  1. Gladys síce ubližovala malej Norme Jean rôznymi spôsobmi, ale nesnažila sa ju obariť horúcou vodou, ani utopiť. Nič také Marilyn nikdy netvrdila.  2. Kam zmizla Grace, ktorá mala na život Marilyn najväčší vplyv?  3. Kam zmizol Jim Dougherty, ktorého si Marilyn na Gracin podnet vzala, keď mala 16 rokov? 4. Kam zmizla Natasha Lytess, učiteľka herectva, ktorá mala na Marilyn a jej kariéru taktiež dlhé roky obrovský vplyv?  5. Charles Chaplin mladší možno bol bisexuál, alebo utajený homosexuál, ale určite nikdy nežil na hromádke so žiadnym mužom.  Bol dva krát ženatý, oba razy s herečkami, s ktorou jednou z nich mal dcéru. 6. Charles Chaplin mladší nebol v znamení blížencov, v skutočnosti bol v znamení býka. Tak isto ani Edward G. Robinson mladší, ten bol v skutočnosti v znamení rýb.  7. Marilyn Monroe nebola tehotná s Charlesom Chaplinom mladším, ani Edwardom G. Robinsonom mladším.  8. Štúdio neprinútilo Marilyn ísť na potrat a neexistuje žiaden dôkaz, ani svedectvo o tom, že by umelé prerušenie tehotenstva absolvovala. V skutočnosti trpela endometriózou, kvôli ktorej sa jej nedarilo donosiť ani jedno dieťa.  9. Charles Chaplin mladší nezomrel pred Marilyn Monroe, ale až šesť rokov po nej. Nezomrel na udusenie zvratkami po alkoholovom opojení, ale na pľúcnu embóliu. 10. Kam zmizol Lee Strasberg, ďalší významný učiteľ herectva a jeho žena Paula, ktorá bola Marilyn nesmierne oddaná? 11. Kam zmizol psychiater, ktorý Marilyn nedopatrením odkrágľoval?  12. Kam zmizla pomocnica v domácnosti Eunice Murray, ktorá psychiatrovi pomáhala zahladiť stopy po tom, čo nedopatrením odkrágľoval Marilyn?  Mimo týchto nepresností ťažených z knihy plnej výmyslov a klamstiev je dej filmu príšerne ponurý, zbytočne natiahnutý, plný prázdnych miest, ktorý vykreslil Marilyn ako chorú hysterku. Možno nebola najvyrovnanejšia, ale v rámci možností sa snažila zachovať si zdravý rozum, bola sčítaná, rozumná, uvedomelá a ctižiadostivá. Tento podradný film s chabým hereckým výkonom kubánskej akožeherečky Marilyn neskonale dehonestuje, utvára v divákovi mylnú predstavu a doslova zavádza. V záverečných titulkách mala byť uvedená informácia o tom, že film je iba fikcia a podobnosť postáv so skutočnými osobami je čisto náhodná.

Tajný život Marilyn Monroe (2015) (TV film)

Nájsť herečku, ktorá by stvárnila tak významnú a oslnivú osobnosť, akou bola Marilyn Monroe je nesmierne ťažká úloha. Kelli Garner sa tejto hereckej ikone priblížila zatiaľ zo všetkých, ktoré si trúfli to skúsiť, najviac. Na prvý pohľad bolo vidieť, že táto herečka donekonečna študovala a trénovala mimiku Marilyn a rozhodne si viedla vynikajúco. Kto kedy čítal životopisy o Marilyn, či už fejkové, alebo konečne podložené faktami, musí rozhodne oceniť dej, ktorý sa týchto faktov drží s maximálnou presnosťou. Vizuálna podobnosť hlavných hrdinov so skutočnými osobami bola veľkým plusom, ani nehovoriac o ich prvotriednych hereckých výkonoch. Zo všetkých filmov, ktoré kedy boli o Marilyn natočené je tento najkvalitnejší a najpozerateľnejší.

Naprostí cizinci (2016) odpad!

Hodina a pol blábolenia o ničom. Dej sa od jedálenského stola presunie maximálne na balkón a odtiaľ potom zase naspäť. V hlavnej úlohe mobilné telefóny a ich prostoduchí majitelia s neustávajúcimi hlúpymi dialógmi.

Dost (2002)

Jak hlúpa žena asi musí byť, aby odišla od muža - násilníka uprostred noci, s malým deckom a pobalenou minitaškou, keď ten dotyčný spí v posteli, z ktorej ona nepozorovane vykĺzla a myslí si že jej to snáď prejde? Impulzívny nepremyslený odchod, bez zabezpečenia si akých-takých prostriedkov... No, povedzme že chytrosti veľa nepobrala a v druhej polovici deja to kompenzuje obrovskou snahou a vytrvalejšími tréningami, nevynímajúc lepšie plánovanie nadchádzajúceho stretu s násilníkom. Obrovské režisérske nedostatky vnímam z nepravdepodobných scén za absencie empatie, keď muž na zemi mláti a kope matku svojho dieťaťa a to dieťa pri tom ani nemukne, ale naopak, nerušene spí na pohovke. Ďalej v takých detailoch, ako že sa v určitých scénach, idúc v otvorenom kabriolete žiadnemu z účastníkov nehýbu vlasy. Kde sme sa zabudli, v päťdesiatych rokoch? Všimne si to akýkoľvek amatér. Scény boli veľmi priehľadné. Napríklad na začiatku bolo hneď jasné, že Mitch a chlapík s ružou boli dohodnutí, kdežto tvorcovia filmu si mysleli, že s touto informáciou prišli v závere vo vyvrcholení deja. Nuž ale, aby to nebolo len o kritike, film je pozerateľný, primerane dobrodružný, s dávkou akcie, ktorá udrží diváka v príjemnom napätí.

Niekto ako ja (1988) (TV film) odpad!

Veľmi slaboduchý film, niekde stratil pointu, ani nehovoriac o chabom výkone pseudohercov, ktorí text čítajú ako žiaci na prvom stupni základnej školy. Bohužiaľ sa v slovenskej kinematofgrafii od ´88 nič nezmenilo a dodnes slovenská mládež, ani 40-roční herci nevedia hrať, len nezáživne odrecitujú text ako básničku. VŠMU vypľúva jeden "talent" za druhým, ale kam sa podeli talenty typu Emília Vášariová, Štefan Kvietik a im podobní?

Giada at Home (2008) (pořad) odpad!

Nie som si istá, či mám dôveru v kulinárske schopnosti vychrtliny, ktorej mrňavé vychudnuté telo je v nepomere veľkej hlavy. Ani obrovské umelé zuby neprispievajú k mojím sympatiám voči tejto anorektickej šéfkuchárky, nech už sa ich akokoľvek pri úsmeve snaží ceriť. Nuž, asi ma len rozmaznal profesionálny Jamie Oliver svojou rýchlosťou, profesionalitou a kuchárskymi schopnosťami (a ani k tomu nepotrebuje umelé zuby). V Giadinej pseudokuchyni mi naopak všetko pripadá také strohé a neosobné. Kulinárske relácie majú v človeku vyvolať chuť okamžite vstať, ísť do kuchyne a niečo dobré tam uvariť alebo upiecť. Giadina kulinárska šou na mňa však tento efekt nemá.

Kráska mezi muži (2010) (TV film) odpad!

A takéto debilné filmy podporujú všeobecný názor, že atraktívna žena musí byť určite tupá. Vďaka Hilary, v tvojom prípade je to určite pravda, už len z toho dôvodu, že si bola ochotná hrať v takomto odpade. Koniec-koncov, aká herečka, taký film. Odpad.

Dick Tracy (1990) odpad!

Preafektovaní treťotriedni herci, priblblé dialógy a kreatúra, ktorá sa snaží hrať na Marilyn Monroe. Akcia vyzerá ako z nejakého lacného komixu, ale to bol pravdepodobne zámer. Pre malých chlapcov však môže byť film celkom atraktívny.

Pisatel (2011) (TV film) odpad!

Neviem čo bolo horšie, či nezáživný dej, alebo to príšerné bliakanie gothickej kozy.