EdaS

EdaS

Eda Spáčil

okres Praha

283 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Mulholland Drive (2001)

  Největší kvalitou Lynchových filmů je pro mě skutečnost, že si i po několikátém zhlédnutí zachovají svoje TAJEMSTVÍ. Podařilo se mi konečně sehnat Mulholland Dr. i jako devadesátiminutový TELEVIZNÍ PILOT, který obsahuje jen málo neviděných záběrů, má v některých scénách jinou hudbu, samozřejmě televizní obrazový formát a pauzy pro reklamy, ale donutí vás ještě víc nenávidět televizní producenty, kteří tomuhle projektu nechtěli dát zelenou. Taky vás donutí přemýšlet, jestli by se seriál ubíral stejným směrem jako film po dvou třetinách (televizní snímek končí objevením těla Diane Selwinové a proměnou Rity v blondýnu) nebo jestli by zůstala zachována přímočarost a přehlednost jednotlivých dějových linií atd. Nakonec buďme rádi, že máme "alespoň" celovečerák, jeden z Lynchových nejlepších, na který se můžu dívat znova a znova...

 • poster

  Vertigo (1958)

  Blu-ray je houby oproti tomu, když uvidíte váš neojblíbenější film na opravdu velikém plátně v super kvalitě. A navíc vám ho uvede sama Kim Novak. Díky, Febiofeste! Jeden z nejsilnějších kinozážitků posledních let, možná všech dob.

 • poster

  Třetí muž (1949)

  Třetí muž se stejně jako nejlepší kousky od Hitche nebo Wellese prostě nikdy neokouká. Silný greenovský příběh i ústřední myšlenka (můžu zradit přítele, když zjistím, že je to hajzl?), skvělé obsazení, jedinečná atmosféra vybombardované Vídně a nezapomenutelná hudba. S každým zhlédnutím mám ten film radši. Teď konečně i na Blu-rayi.

 • poster

  Na sever severozápadní linkou (1959)

  Teprve když jsem viděl Na sever... na plátně, došlo mi, že je to opravdu jeden z nejlepších bijáků všech dob. Ten film je vypiplaný v každém okamžiku, dokonalost sama. Je to zároveň vrcholná syntéza spousty Hitchových oblíbených prvků - neprávem obviněný muž na útěku, hrdina fixovaný na svou matku, svůdná blondýna (neskutečně přitažlivá Eva Marie Saint), MacGuffin v podobě hrdinovy identity, spousty dvojsmyslů a narážek, vyšperkované dialogy i vizuální vtípky... Dalo by se pokračovat do nekonečna. Hitchcockovy nejlepší filmy miluju proto, že se na ně dá dívat znova a znova, aniž by vás kdy přestaly bavit. Pokaždé strhnou svou chutí zajímavě vyprávět. NSSL je vedle Okna do dvora a Vertiga můj neoblíbenější Mistrův film. P.S. Vydání na BR si zaslouží šestou hvězdu. Neskutečná krása! Víc Hitchů na blu-rayi!

 • poster

  Dotek zla (1958)

  Bebáček asi bude prskat, ale Dotek je pro mě noir všech noirů. Doporučuji americký dvojdisk od Universalu se všemi třemi existujícími verzemi a kupou skvělých komentářů.

 • poster

  Hanebný pancharti (2009)

  SAY AUF WIEDERSEHEN TO YOUR NAZI BALLS! Pancharti počtvrté, tentokrát z blu-raye. Ten film je prostě geniální. Napadá mě spousta věcí, čím vším je geniální, ale dneska jsem si vychutnával hlavně herce. Jeden vedle druhého jsou totiž úplně skvělí. Film roku 2009. Doufám, že na další Quentinovu pecku nebudeme čekat dlouho.

 • poster

  Pověstný muž (1946)

  Jeden z nejlepších a zároveň nejperverznějších Hitchcockových thrillerů.

 • poster

  Vetřelci (1986)

  Spolu s Titanikem můj nejoblíbenější Cameron. Je fascinující sledovat, jak dokáže brilantně udržovat rovnováhu mezi bombastičností akce a přesvědčivou psychologií jednotlivých (opravdu zajímavých) postav. Vetřelce miluju už zhruba od dvanácti let a nahodlám na tom ani dál nic měnit. Director´s cut je opravdu lepší. P.S. Blu-ray vydání představuje film konečně i ve vynikající obrazové kvalitě.

 • poster

  Dvojník (1984)

  Osmdesátkový mash-up Vertiga a Okna do dvora se soft-porno polevou. Oproti Hitchovi je to strašně povrchní, ale pro takhle odvázaného De Palmu mám jednoduše slabost. A Melanie Griffith je roztomilá. 90%

 • poster

  Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

  I po vynikajícím Falloutu zůstává Rogue Nation nejlepší Mission:Impossible. Má fantastickou akci, tempo, nápady, chemii a eleganci. V kině jsem byl třikrát, doma si dávám opáčko pravidelně. A pokaždé se ohromně bavím. TOP10