Pat Garrett a Billy Kid (1973)

S "nedějovými" filmy mívám trošku problémy a nějakou dobu mi tudíž trvalo, než mě Pat Garrett a Billy the Kid vtáhl do své melancholické nálady, ale jakmile jsem byl lapen, vypustil mě až se závěrečnými titulky. Hlavní roli vedle Coburna a Kristoffersona hraje samozřejmě Dylanova hudba, která se do tohoto nadmíru drsného příběhu hodí naprosto dokonale. Silné čtyři hvězdičky, které se změní v pětku jen co tenhle film uvidím znovu...

Vše o Evě (1950)

Úžasné drama o skoro až dojemně patetické stárnoucí herečce (výtečná Bette Davis) a jí na paty šlapající (a přes mrtvoly jdoucí) mladé kolegyni (rovněž skvělá Anne Baxter). Pozoruhodný je taky scénář, který nejen hýří brilantními dialogy, ale i rafinovaně přesouvá pozornost (a vypravěče) od jednoho aktéra k druhému. Kromě střetu dvou hereček se podíváme i na další a neméně zajímavé vztahy za oponou. Nádherný a nadčasový film o cestě za slávou a tím, co je pro ni třeba obětovat.

Příběh z Filadelfie (1940)

Megahvězdné obsazení a vyšperkované dialogy, to je oč tu běží. Na můj vkus je trošku moc poznat, že jde o adaptaci divadelní hry, ale jinak samozřejmě hollywoodská klasika všech klasik. Na Granta, Hepburnovou a Stewarta bych se mohl dívat pořád.

Them! (1954)

K dokonalosti Them! chybí trošku víc scén se zmutovanými mravenci, protože jinak jde o docela chytrý a solidně natočený žánrový film, žádné béčko. Scifárny z padesátých let na mě působí mocným kouzlem pohádek, které bych si přál vidět jako děcko. Pěkné.

Vanishing Point (1971)

Bezstarostná jízda na čtyřech kolech. Dějově je Vanishing Point bohužel na můj vkus příliš rozvolněný a předvídatelný, ale natočený je moc pěkně. *** 1/2

Carrie (1976)

V Carrie se šťastně protl De Palmův hitchcockovsky vynalézavý režijní styl s působivým Kingovým příběhem. Režisér zde prázdně neexhibuje jako v některých jeho následujících snímcích a hledá nejen nejefektnější, ale i nejefektivnější způsob vyprávění. Vyloženou výhrou bylo i obsazení Sissy Spacek, která vypadá, jako by se pro roli Carrie narodila. Na pasáž z maturitního plesu by mohl být i Hitchcock hrdý.

Žena od vedle (1981)

Brilantní studie sebedestruktivní lásky dvou milenců, kteří nedokázali být ani spolu, ani bez sebe. Už úvodní záběry naznačují blížící se tragédii, ke které se skrz jednoduchý, ale rafinovaně podaný příběh prokousáváme. Truffaut se na oba hlavní hrdiny dívá s odstupem, nehodnotí jejich jednání, jen zaznamenává. Fascinující drama s výtečnou dvojící Fanny Ardant - Gérard Depardieu.

Horská hlídka (2004)

Horskou hlídku bych si přál vidět jako dokument. Jako polodokumentární drama pro mě postrádá na jedné straně autenticitu, na druhé nějaký napínavější děj. Každopádně záběry přírody jsou drsně krásné a samotný příběh hlídky zajímavý.

Piano chineun daetongryeong (2002)

The Romantic President je velmi průhledná a průměrná romantická komedie, která má k vrcholům typu My Sassy Girl skutečně daleko (po stránce postav, příběhu i toho, jak je natočená). Na druhou stranu jsem se nenudil, takže za slabší tři. Reinerův Americký prezident je ale opravdu lepší (a stejně nerealistický).

Jambok geunmu (2005)

Velmi příjemná krimikomedie, které ke konci příliš zdůrazňovaná kriminální linie trošičku škodí. Byť zápletka "policajtka se vydává za středoškolačku" nezní zrovna jako dobrý nápad, výsledek určitě předčil má očekávání. Na asijské komedie si ještě musím hodně zvykat, ale s She´s On Duty jsem problémy neměl a pořádně se bavil, hlavně díky skvostné hlavní představitelce.