• Životopisný

Nefarious (2023)

Nie je to ziaden horor, ale psychologicky thriller, ktory bol sice mysleny dobre, len trocha vaham, ci sa neminul ucinkom. Malo to akoze informovat posmievacikov typu CSFD pismenkovi silaci, zeby aspon zhruba na horizonte dokazali nacrtnut do akej riti sa svojim zivotom denno-denne presuvaju. Ved prave preto tvorcovia zvolili ten hororacky cover a prave preto to otagovali 'horor' (porovnaj: interview s tvorcami). No ale citajuc tie kretenizmy nizsie sa im to velmi nepodarilo. Nakolko osobne poznam hodne znameho exorcistu, celkom kompetentne prehlasujem, ze film ani velmi zdaleka nepodava hrozy, ktore sa pri posadnutosti ci jej ukonceniu deju. To peklo, cudzie hlasy, zabudnute staroveke jazyky, sila posadnuteho (napr. 20-rocna babenka smari piatich chlapov cez miestnost lavackou), citanie myslienok exorcistu a podobne, to tu vsetko nie je - a ani vlastne nemusi byt, ved i tak by sa kretenkovia nadalej spokojne prechechtavali do pekla diablovi rovno do pazeraka. No a na strane druhej, informovany krestan-katolik tieto veci pozna a neudivi ho nijake demonicke konstatovanie, pocnuc ze zavrazdit nenarodene dieta zostava vrazdou, a konciac ze ukazat Bohu prostrednik a klanat sa Zlu konci absolutne zle. Davam 4*, nakolko obsah je v podstate memento snazit sa nadalej zit podla dopravnych znaciek ciest nasho zivota.

Oppenheimer (2023)

Dalsi z fimov, kde technicka dokonalost nevyvazila obsahovu chromost. Je fajn, ze sa ukazuje okolie, priebeh pokusneho vybuchu, tazke svedomie tych super-majstrov, vdaka ktorym teraz mam nejeden stiahnuty zadok, ako to dopadne. Ale neukazat NASLEDKY a REALITU po bombardovani vo filme tohoto typu a pri tychto nakladoch, to je proste len hrubo nechutne. Je mi jasne, ze na prach sa rozsypajuce mrtvoly deti, zien, starych, mladych, hocikoho, to je pre americke hamburgerove mozgy silna kava. Ale: PATRILO to k tomu! A nedali to tam... namiesto toho sa kamera venovala prsiam bezhambatej Florence Pugh, venovali sa kecom o komunizme a nutnym srackam v mozgoch zucastnenych - ale vynechali totalnu podstatu, ze amici si proste potrebovali oskusat, ako vypada mesto plne horiacich ludi a kolke desatrocia sa budu rodit deti bez koncatin a zarodkami rakoviny. Takze zasa raz sa ukazuje, ze temno na dusi nevyvazi technicku zrucnost rezisera, dokonalost 16k rozlisenia a ani pekne prsia kupitelnej herecky. Lokacia super, kamera dokonala, vyborna hudba nakluc, ibaze vo vysledku nechavaju neznaleho divaka v lechtivych pochybach, ci reku boj proti japoncikom bolo nutne urychlovat ich upalenim alebo nie. To povazujem za temer kriminalny cin, neukazat/nepovedat, co vlastne spachali. Scenar aj vcelku cool-ovo prejde detailami ako napr. ze vedci smrti si neboli do poslednej sekundy isti, ci nepodpalia atmosferu na celej zemeguli: akoze to je tiez pekne kriminalna sracka, ze jeden poondiaty stat za hranicami oceanu, kde kedysi behali bizony a Indiani, nez ich pobili Europania, sa moze rozhodnut zasa raz za cely svet "v mene vedy", ze reku, opacime, pri najhorsom zomru vsetci na celej Zemi, ved nevadi, neni riziko - neni ziziko! Ostava nam len dufat, ze mocnosti schopne takychto kriminalnych cinov s dosahom likvidacie celej maticky Zeme sa coskoro vratia, odkial prisli a budu zasa zhanat recepty na zemiakove placky. 3* - 1 za technicku dokonalost, 1 za herecke vykony a 1 za hudbu. 2 dolu za zamlcanie skutocnej zvesti, ako amici zbytocne nechali na prach zhoriet stovky tisicov civilistov a dalsie miliony zomierat popalenych, rakovinovych a geneticky ponicenych generacii. PS: Este pre krestanov azda zaujimava perlicka, ze oznacit pokusny atomovy vybuch pojmom "Trinity", ktorym sa oznacuje Svata Trojica, tu perverzne zvratenu hajzlarnu mohli nezorientovanemu divakovi trocha priblizit tiez, coz samozrejme ovsem nespravili.

Služka (2023) odpad!

Zial som si vsimol az po vymazani tohto ODPADu, ze ma tag "lesby" a "sex" a podobne. Dej to nema vobec ziadny, je to zlatanina hnusnych obrazov bez ladu a skladu, ak nepocitam tu lezbicko-uchylnu linku. Film sme kukali s manzelkou ako "historicku romanticku dramu", taggy sme nestudovali, na nasu skodu. Uchylny svet pani reziserky je v priebehu deja jasny podla detailnych zaberov na hovna v serbli so stankami, ponizovanie obtlstnutej sluzky vyzliekanim a vysmechom, nahodnym sexom s uchylnym sluhom a logickym vyustenim lezbickeho sulozenia, zenskym fackanim sa, zabermi na menstruacnu krv, spominanie mlatenia manzelom, hulenie panovho salamu za plneho behu domacnosti - a vzdy sa opakujuce zabery na ruzenec a kriz s Kristom na krizi, staby vysmech diablov, ze aha, nepomozes si, sme proste svine.. Sceny, ako si zena vyholi rozkrok, potom ho musi vypit, pri com temer zvracia, potom naha beha s metlou v rozkroku po izbe a preklina manzela na vojne, aby skapal - a sluzka opakuje: "chcipni! chcipni!.." Potom lezia na posteli, kozy vonku a diskutuju akoby nic. Potom detail na interupciu, krvave stehna, nohy, uplakana zena, dieta zavrazdene. Vsehochut, pani reziserka je minimalne je bud posahana uz od kocika, alebo zasvatena satanovi, tazko povedat. Cize: humus. Pridavam si pani reziserku na zoznam odpornych reziserov - rocnik 78, zrejme nasavala post-prevratove sracky v puberte, od porna az po vtedy tak popularne sexualne deviacie. Halt, bez viery v Boha a vnutorneho svetla, v cloveku prevladne len tma a svinstvo. Jezisovo "strom poznas po ovoci" spred 2000 rokov plati zjavne az po dnes. Nedopozerany ODPAD a stratena hodina vzacneho casu pre veci hodnotnejsie. PS: CSFD by malo povinne zaviest realisticke tagovanie hned pod nadpis filmu, a nie ze dodatocne user tagy: malo by to mat viditelne keywords ako "hovna" (boli dokola v detaile), "nasilie", "krv", "homosexualita" - a nie ze "romanticka historicka drama".

Světlo naděje (2023) (seriál)

Zial je cim dalej tym tazsie zohnat kvalitny film - a toto tu to nie je, teda pokial sa nebavime o rozliseni, 6 zvukovych stopach a dalsich vymozenostiach, ktore maju nahradit prazdnotu filmovej tvorby. Este som si vravel vopred, ze nesmiem byt zaujaty, ved aj amici mozu natocit v dnesnych casoch daco pozeratelne.. Prvy diel sme vydrzali, dalsi uz ale nezacneme. Clovek zacne tusit s cim ma do cinenia, ked hned v prvych minutach je jedna z hlavnych postav homosexual. Uplne mimo deja, mimo zapletky, proste tam trebalo vocpat povinne zradlo - a toto sa nevola 'agitka'? Keby tam vystupoval knaz alebo radova sestricka, tak to tu znosia pod maticku zem; no jo, ale ked tam je chlapec na chlapcov, jedna sa o celkom urcite o historiu. Rovnako dost ujete mi pride vykreslovanie hlavnej postavy, sekretarky, ako jemne lascivnu popletenu osobu. Americky pohlad na europskych hrdinov je neliecitelna diagnoza. Amerikani dokazu natocit iba ak vyvrazdovanie Indianov alebo jak Mickey Mouse zachranil zemegulu pred ufonmi, ale zivotopis europskeho hrdinu treba nechat na nasich. Pre mna nepozeratelne, 2*, ze sme zvladli prvy diel. Ale je mi jasne, ze to hromada - najma mladsej generacie - vidi komplet inak, progresivnejsie :-D.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Fajn, silny film. Natolko odporni protagonisti, ze im clovek tu zlobu veri. V podstate sa nic nezmenilo: jak ide o prachy, ludia sa menia na svine. Amerika, krajina slobody. Niekdajsej. Kym neprisli europski dobrodruhovia, neukradli co sa dalo, znicili im krajinu, domorodcov pozabijali a zvysok pozatvarali do rezervacii. Niet divu, ze Indiani dodnes preklinaju pseudo-Americanov, oznacujuc ich za Europanov a kolonialistov. Hrozne je, ze to bolo len teraz, par desatroci nazad. Nic sa nezmenilo. Na krvi a utlaku sa sloboda stavat neda, iba ak tu sochu, no zem presiaknuta krvou a nasilim vola po spravodlivosti. 4*

Avatar: The Way of Water (2022) odpad!

Nepozeratelne. Nasrati americki hrdinovia, podla predstav degenerovaneho americkeho publika, zrezirovaneho americkym kretenom. Avatar 1 malo daku pochybnu myslienku a mohlo prejst ako radoby scifi film, ale totok, to je proste pod uroven bezneho debila. A snazili sme sa presvedcit, ze to predsa dopozerajme, sak full-HD, volny vecer, velky LCD screen.. ale.. nedalo sa.. V ramci aktualnych udalosti, kde podobni 'hrdinovia' z hamburgerlandu terorizuju celu zemegulu, sme tento vyplach proste nezvladli. ODPAD

Betlémské světlo (2022) odpad!

Úplne odporný počin; chápem, že kinematika upadá pre životnú temnotu scenáristu, režiséra i hercov a že z toho občas nutne vyjde sračka, ale toto je už za čiarou slušnosti. Svěrák ml. týmto pádom u nás doma padá do šuplíku záchodová tvorba. Ono nestačí hviezdne obsadenie ani krásna prdel Rambina, keď pán režisér nič iné nezohľadnil. Rozumiem, že snivé zábery nahej Terezy by vystačili na soft-porno aj v zahraničí, ale v našich zemepisných šírkach by mal byť divák predsa len o dačo náročnejší. A ten názov, že "Betlehemské svetlo".. zaručený podpis rohatého.. - obrazy kľačiacich komediantov, Kristus na kríži v pozadí, skloňovanie mena Božieho v bizarných zvratkoch.. veď práve o to šlo, o to "svetlo", len žiaľ to zdola a nie to zhora, pán režisér má už pravdepodobne pekne zakúrené pod kotlom, vo svojom veku si starosti nerobí, ale ako sa píše, neviete dňa ani hodiny. Koncept filmu je tak sprostučko priezračný, až sa človek musí pozastaviť: starý manželský pár = komediálna nuda, snivý svet mladosti a soft-porna = únik, obraz Krista, Boha, modlitby o zázrak uzdravenia = nefunkčný posmech. Challenge, a to spoločensky prospešný, by bol vziať týchto skvelých hercov a natočiť zo života o živote a nie o únikoch: ukázať, že stále máme v našej spoločnosti šťastné manželstvá aj na penzii, chlapov s guľami na mieste, veriace kvalitné životom vyformované zrelé ženy a aj tie zázraky uzdravenie, keďže ľudia nestratili vieru a nádej a Pán na nás napriek všetkému nezabúda. Ale takto je to len ďalší ODPAD jak sviňa

Blondýnka (2022)

Najprv sme mysleli, ze co to za humus, lenze sme to nevzdali (scena s dvoma satanasmi, sex uchylov, grupak, hodne hnusne a zvratene) a dopozerali - a musim povedat, ze 5*, coz fakt davam zriedka. Materia je sice hnusna, ale to spracovanie, klobuk dolu - takto verne vykreslit peklo na zemi, to chce spiritualitu, takovu alebo makovu, ale spiritualitu. Cloveku duchovne zalozenemu je velmi rychlo zjavne, cim prechadzala ona a jej kumpani. Tri potraty, z toho dve vrazdy, drogy, chlast, kopa sexu, hnusneho, pekelneho, hlad neutisujuceho spoteneho prazdneho sexu, cez drogy, spomienky, rodinne prekliatia, rozvratene vztahy, halucinozne bdenie, strata hranic sen-realita, hulenie satanasovi Kenedymu, FBI cez mrakoty... - to vsetko podfarbene sugestivnou muzikou: BRAVO! Tak toto je filmove umenie jak bic. 5*, je mi na blitie, jazda na husenkovej skoncila, musime to rozdychat.

Elvis (2022)

Jemne zmiesane pocity mam; podnadpis 'Elvis, kral z cernorchov, pre cernochov a o cernochoch', podobne podanie o Elvisovi som este fakt nevidel - a to som cital+videl viacero knih+filmov. Zatial vedie Elvis a já (TV film) (1988), kedze za nim stoji jeho hodne posliapana manzelka Priscila: vrele odporucam, ak o Elvisove ego dakto blizsie stoji. Toto tuna je sice ultra-moderne a na efekty bohate, no hodne ujete - akoze rapovanie v 60-tych rokoch a tie cernoske vyjavy jak z Bronxu: zlate retaze, cerne brile, rap, tlste pupky.. to sa sem fakt celkom dost nehodilo. Ak ovsem toto clovek prehryzne, povedzme, tak celkom urcite neprehryzne zosensteleho mladicka, ktory sa na Elvisovu charizmu nechytal ani z rychlika. Priscilu kde a jak do toho vyhrabali, tazke tiez pochopit - hercov asi vyberali rano na nadrazi a mali na to len polhodku. Zle spracovane, zla hudba, zli herci, zly scenar, zla atmosfera.. Davam 2*, kedze som sa o plukovnikovi dozvedel viac nez doteraz, aka svina to bola; aspon ze Tom Hanks nesklamal a v podstate to drzal nad vodou. Jedno z najhorsich spracovani, co som doteraz o Elvisovi videl/cital, skoda.

Jan Žižka (2022)

Velmi slusna sekanica - historicky to netreba moc skumat, nepremyslat o husitoch a naslednych recyklaciach cirkevnych, ktore vzdy priniesli len krv, delenie cirkvi a nenavist, a nikdy ziadne "priblizenie sa k Bohu", ani "pravdu" a podobne vecicky. Treba to brat ako to je, cize sekanica bez ladu a skladu, uveritelne nasrati herci, pekna muzika, kible krvi a love-story na pozadi. Cize na nedelne poobedie neurazi, nepouci, ale pobavi, za mna 4*, som hodne ospaly, inak by som dal asi 2* :-D, kedze ma spravidla trapi historicky gulas.