• Životopisný

XX. století (1976) odpad!

Tesili sme sa, kedze tych vyse 5 hodin posobilo hodne velkolepo, najma ak to nenatocili hamburgeri ale spagetaci. Zial sme to po hodine znechutene vypli: temny scenar, kazdu chvilu daka prasacina, ci uz zvrateno-temne poznamky od knaza, alebo odpor reholnej sestry ku knazom, alebo pubertiaci obtrtkavajuci (neviem, jak to slusnejsie napisat, zial to takto najviac zodpoveda filmu) vyhrabane diery v zemi. Proste hnusne. Pan Sernardo Bertozpucci to berie prave odtial a pridavam si ho na zoznam hnusnych reziserov. Skoda, lebo inak spracovane kvalitne.. - ale zasa raz: zabalenim hovna do ozdobneho papiera obsah i nadalej zle travi resp. potichu priotravi. ODPAD

Divotvůrkyně (1962)

Uzasny film, aj ked kniha bola lepsia. Skoda, ze ukazuje len detstvo Helen - mala velmi putavy cely zivot, aj s nou spojeny osud Anne. Jeden z nahorsich strachov, zostat slepy aj hluchy.. 4*

Tisíc dnů s Annou (1969)

Svinsky vykreslene svinstvo bohatych svin. Svinarna za 4*, ked sa este tocilo bez povinnych svinaren, tych nehistorickych nepanovnickych, pre ktore co i len trocha slusny clovek dnesne filmy ani pozerat nemoze. A pritom svinarna paradna, ibaze decentne podana.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Fajn, silny film. Natolko odporni protagonisti, ze im clovek tu zlobu veri. V podstate sa nic nezmenilo: jak ide o prachy, ludia sa menia na svine. Amerika, krajina slobody. Niekdajsej. Kym neprisli europski dobrodruhovia, neukradli co sa dalo, znicili im krajinu, domorodcov pozabijali a zvysok pozatvarali do rezervacii. Niet divu, ze Indiani dodnes preklinaju pseudo-Americanov, oznacujuc ich za Europanov a kolonialistov. Hrozne je, ze to bolo len teraz, par desatroci nazad. Nic sa nezmenilo. Na krvi a utlaku sa sloboda stavat neda, iba ak tu sochu, no zem presiaknuta krvou a nasilim vola po spravodlivosti. 4*

Děrsu Uzala (1975)

Velmi zvlastny, ale pekny film. Zaber do duse jednoducheho cloveka - lovca, spojeneho s prirodou, traviacim svoj zivotny cas v samote lovenim.

Já, Claudius (1976) (seriál)

Chapem, ze tych skoro 12 hodin dialogov na gauci v dobovych kostymoch kadekomu rozsiri predstavy o starovekom Rime. Ale mne to pripominalo dako TV inscenaciu typu Dancul alebo Ratafak Plachta, proste ze nizkorozpoctove gaucovo-divadelno dialogove spracovanie; vzadli sme to uz pocas prveho diela, zivot je kratky na tieto slovne vymeny a nepomohli ani tie kostymy radoby rimske. Za 12 hodin sa da precitat znacna cast Noveho Zakona, kde sa clovek dozvie o Rime a vtedajsom zivote ovela viac. 1*, ze to tocili v roku 1976 a citit snahu natocit kvalitu.

Světlo naděje (2023) (seriál)

Zial je cim dalej tym tazsie zohnat kvalitny film - a toto tu to nie je, teda pokial sa nebavime o rozliseni, 6 zvukovych stopach a dalsich vymozenostiach, ktore maju nahradit prazdnotu filmovej tvorby. Este som si vravel vopred, ze nesmiem byt zaujaty, ved aj amici mozu natocit v dnesnych casoch daco pozeratelne.. Prvy diel sme vydrzali, dalsi uz ale nezacneme. Clovek zacne tusit s cim ma do cinenia, ked hned v prvych minutach je jedna z hlavnych postav homosexual. Uplne mimo deja, mimo zapletky, proste tam trebalo vocpat povinne zradlo - a toto sa nevola 'agitka'? Keby tam vystupoval knaz alebo radova sestricka, tak to tu znosia pod maticku zem; no jo, ale ked tam je chlapec na chlapcov, jedna sa o celkom urcite o historiu. Rovnako dost ujete mi pride vykreslovanie hlavnej postavy, sekretarky, ako jemne lascivnu popletenu osobu. Americky pohlad na europskych hrdinov je neliecitelna diagnoza. Amerikani dokazu natocit iba ak vyvrazdovanie Indianov alebo jak Mickey Mouse zachranil zemegulu pred ufonmi, ale zivotopis europskeho hrdinu treba nechat na nasich. Pre mna nepozeratelne, 2*, ze sme zvladli prvy diel. Ale je mi jasne, ze to hromada - najma mladsej generacie - vidi komplet inak, progresivnejsie :-D.

Spiknutí (1997)

Slabomyselna americka ftakovina. 1* za ohromnu snahu Sadroveho Mela a Robertovej Julky tento sunt ozivit. PS: Co je horsie ako zla fimova hudba? Zla americka filmova hudba.

1883 (2021) (seriál) odpad!

Ze western natoceny v USA po roku 2020 bude kretenina, to som si sice myslel, len som nevedel, z akeho konca to vezmu; pokusne som napreskacku kukol prvy diel: pikantne postelove sceny, uvahy o sexe, hnusne znasilnenie, rev, krv.. - presne to zodpoveda 'kvalite', ktoru som anticipoval. Vtedy na Zapade zostava, well, vtedy na Zapade; dalsi Winnetou uz nebude. Pre mna nepozeratelny ODPAD.

Johnny (2022)

Fajn; Poliaci sa tento raz snazili, aby to nevyznelo ako 'agitka' a otrli ometaci nemohli moc somrat (ale somru i tak podaktori, ako kukam nizsie). Sledujeme dva dost ine osudy, ktore sa jedneho dna spoja: knaz so smrtelnou diagnozou tela a fetak so smrtenou diagnozou ducha. Synergia zarucena, staci dobra vola. Kde chyba fyzicka sila, pomaha chory fetak choremu knazovi. Kde chyba svetlo ducha, pomaha chory knaz choremu fetakovi. Zhliadli sme nakoniec dokumenty z Youtube: velmi pekny dokaz, ze aj clovek padnuty az po usi v sracke, staci aby chcel prijat luc Svetla; tma je len nedostatkom svetla, nic viac - staci chciet, len prave to byva to najtazsie.. Ako sa vravi, Boh obcas musi srdce zlomit, aby sa don dostal; tuna zlomili tipkovi sanku a hrozil mu zasa loch, takze bol nuteny rekapitulovat. 4*, aj ked dost citit, ze sa az umelo snazili zostat 'neduchovni', len aby to preslo dnesnym bohapustym publikom. Sceny, ako ozran biskup vyklada 'kurva' do telefonu, alebo ako si knaz pyta jointa a tak podobne; velkoryso odpustitelne, vzhladom na uroven dnesnych filmov.