Buy Bust (2018)

Filipínsky príspevok do "battle royal" žánru krajín tretieho sveta (viz RAID Redemption). Slumy spotenej, preplnenej Manily su ideálnym miestom pre tento žáner a trailer sľuboval celkom slušny galimatiáš takže moje očakávania boli napumpované ako Filipínsky Starbucks po výplate. Naviac obsadenie miestnej barbie Anne Curtis proti typu a nechať jej rozmlatit ksicht na sračku je nápad viac nez rozkošný. Problémy sú dva - Anne Curtis film proste utiahnuť nedokáže a Matti není nijak zvlášť schopný akčný režisér. Film má cez dve hodiny a delí sa na dve hlavné časti, prvá "pribehová" nejde njak extra do hĺbky (rovnako ako spomínaný RAID), čo pri zhruba 40 min celkom zamrzí (v RAIDe trvala expozícia skvelých cca 5min). Nastastie sa postupovalo proti prudu, a namiesto lokalnych pretty-bois tentokrat obsadenie pekne vyslo, na cele s MMA borcom Brandonom Vera-om, ktory je na platne mega sympos a v podstate jedina postava, ktorej mozme drzat palce.Po nástupe komanda do slumov sa rozputa asi 90min non-stop bordel, ale tu už prichadzaju do hry režisérke schopnosti a tam kde Gareth Jones v RAIDe vedel s 8 kaskadérmi točiť šialené ale prehladne "masové" scény, sa to Mattimu s desiatkami ľudí rozpada pod rukami. Väčšina akcie je skoro v úplnej tme a zábery z rôznych uhlov a strán spoľahlivo likvidujú akýkoľvek náznak prehladnej choreografie na plátne. Kto čo robí a kto na koho útočí som proste nemal šancu vidieť. Zozaciatku som si myslel, ze ide o reziserky zamer, spotredkovanie zmatku v prestrelke atd...nebol. Je to škoda, pretože nápady Matti má, ale preniesť ich do reality už nezvládol. Napr. šialená bitka v zaplavenej uličke, vzbura domorodcov alebo aj celkom podarená, vertikalna, masová one-shot bitka mohli byť nosnými scénami, no nie sú. Zároveň skúšal do posledných 10min natlačit sociálny komentár na prebiehajúcu drogovú vojnu a ich prezidenta a la Tropa De Elite, ale v takto nesúrodom celku to proste pokope nedrzi. Žiadna hanba to nie je ale nadšené ohlasy a prehnane vysoke hodnotenia by som pripísal lokálnym patriotom. Veľká škoda.

Operace Rudé moře (2018)

Reklama na Cinsku armadu. Od famozneho Beast Stalkera sa na kazdy film Danteho Lama strasne tesim, ale ako pri kazdom jeho dalsom filme, bol som sklamany. Je fajn, ze Dante sa s tym nijak zvlast neserie a koncatiny lietaju na oboch stranach konfliktu, ale kvoli neexistujucej expozicii nemam nejaky vacsi zaujem na tom aby to nasi zlti hrdinovia v zdravi prezili. V podstate je nam vysvetlene, ze tato jednotka je taka mala rodinka, a ide sa do boja. Na pribeh nebol cas, na 141min stopaze pripadlo asi 8min dialogov a zbytok je akcia. Pritom treba pripomenut, ze celkom velky pocet zaberov prepojujucich akcie (ako sa postava dostala z bodu A do bodu B, atd...) boli vystrihane, inak tipujem, ze by sme s prehladom prekrocili 3hod. Skoda, lebo akcie je dostatok ale clovek sa o tych ludi proste neboji, jediny zaujimavejsi moment prichadza niekde v poslednej tretine pri velmi fyzickom boji na noze, kde Dante ukazuje ako silny vie byt v "intimnejsich" momentoch.Velka skoda, niekde medzi 2-3*... Ale tento film je zaujimavy z hladiska propagandy. V kratkom casovom useku je to dalsi film, kde Cina prebera ulohu svetoveho policajta a riesi konflitky v krajinach tretieho sveta. Je zaujimave sledovat ako sa z intimneho lokalneho prostredia CN filmy postupne presuvaju do priestoru, ktory niekedy v 20. storoci okupovalo USA, a nasledne ho aj opustilo v prospech vojenskych filmov s aspon nejakou mierou sebareflexie. Tu nic take hladat netreba, ak mate problem, Cinsky stat vam ho velmi rad a velmi promptne vyriesi skrz ich tanky, lietadlove lode a drony. Jedinu vec co tu Cina neukazala bolo nejake sub-orbitalne delo, ktore davkuje smrt a Cinske vlajky z kozmu. A ten uplny zaver, zaber na Cinske krizniky za opakovaneho "Attention! This is Chinese Navy. You're about to enter Chinese waters. Please turn around immediately!" si neviem vysvetlit inak ako lahku hrozbu a pripomienku toho, ze v tychto zalezitostiach nase mensie narody a celkovo Europa fakt nemaju ziadne slovo.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Tom je sice scientologicky psychopat a v beznom zivote slizky ještírek, ale na platne je to sympos a je FAKT dobry v tom co robi. Oddanost s akou sa Tom venuje svojmu remeslu sa dnes uz proste nenosi a veci ake pacha na platne inde asi neuvidime. Za toma 5*. Dakovacky ale musime smerovat na pana rezisera, uz od nahanacky v Jackovi Reacherovi sme vedeli, ze MCQuarrie ma na viac. Treba si uvedomit, ze McQuarrie pracuje so siestou castou serie, v ktorej ethan 1) vzdy kazdeho zmlati 2) vzdy vsetko zachrani 3) vzdy prezije. Fakt, ze je schopny zhruba 3x vytvorit na platne napatie je v ramci filmovych "frančíz" absolutne neslychany a zasluzi si poklonu. Bezkonkurencne najlepsi diel serie a zatial urcite najzabavnejsi akcny blockbuster za rok 2018.

Evangelion šin gekidžóban: Ha (2009)

Tak sa ubralo z military-industrial portretu Japonska a pridala sa "psychologia" postav. Uprimne nechapem preco Japonci citia potrebu do scifi o zaniku ludstva pchat infantilne sceny s veselym saxofonikom, sceny kde by sme sa teoreticky mali viac dozvediet o postavach ale nic podstate sa v nich nedeje. Je toto ten fan service, o ktorom som tolko uz pocul? Ach jaj....Problem druheho dielu je, ze pravidla stanovene v prvom diely sa za pochodu prepisuju a zaverecna scena, ktora by mala davat z dosial videneho zmysel, je fakt uz len patvar nahodnych veci, ktore scenaristi pozliepali dokopy. Obrovsky krok spat po jednoduchsom prvom diely.

Evangelium: 1.11 Monstrum (2007)

Ocividne nie som cielovka anime, otazka je - kto je? Je Evangelium hardcore scifi? A co potom tie detinske momenty? Preco mi tu podsuvaju namydlene cecky 14 rocnych skolaciek? Ako to uz byva s vacsinou Japonskych veci - proste to treba prekusat. Premisa je extremne zaujimava - Anjeli prichadzaju na zem s cielom resetnut ludstvo. Preco? Nevieme, preco su nasou najlepsou zbranou obri roboti pilotovani teenagermi? Nevieme. A ani to netreba vediet (aj ked dufam, ze dalsie diely to osvetlia), pretoze Evangelion absolutne exceluje v atmosfere - priprava EVA na boje, zvoz transformatorov a vojenskej techniky z celeho Japonska, obranne mechanizmy, samotne "modularne" Tokyo 3 a jeho prevedenie su absolutnym vitazstvom industrialneho designu nad obsahom. Zbytok som velmi ochotny pretrpiet, pretoze v dnesnych filmoch sa takato pozornost k detailom len tak nevidi. Pre vacsinu populacie v podstate nepozeratelne, pre par ludi to ale bude obrosvky zazitok.

Frank a Lola (2016)

Ja tieto filmy o polámaných maličkých ľuďoch mám rád. Imogen Poots je s každým filmom lepšia a Michal Šanón je už dlhodobo extra-trieda (fakt, že tento človek ešte nemá Oscara je paranormálny jav). Jednoduchý príbeh necháva pomaličky prebublávať všetky tie neistoty, patológie a ľudské slabosti, ktoré si so sebou každý ťaháme. Veľmi malý a intímny film. Silné 3*

Cesta do fantazie (2001)

Jeden z najkrajsich filmov ake som kedy videl. Treba odhodit stigmu "anime" a brat ten film taky aky je - genialny a nadherny. Ked tu citam tie komentare o "prilis detskom pribehu" - mrda vam tu? Vzdy som sa riadil myslienkou, ze filmy proste nemozu byt pre vsetkych...okrem Spirited Away. Ak tomu dal niekto 3* a menej je proste nekulturne, bezduche hovado.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Čo sa deje? Kde som to? Kedy sa takéto veci začali točiť do telky? Nevídané... a Reese Witherspoon je na staré kolená úžasná herečka? Dafaq!?

Logan: Wolverine (2017)

Children of Mutants. V dobe ked Marvel toci 4x rocne ten isty film, len s inym plagatom a inou hlavnou postavou, je Logan balzamom pre dusu. Beznadejny, surovy, krvavy a velmi citlivy. Mangold nie je silny rozpravac a ani velky vizualizator, ale techniku ma a s takto silnym pribehom to fakt staci. Velka spokojnost, 5tu hviezdicku som chcel prihodit len od cistej radosti, tento film som chcel vidiet v roku 2009, ale namiesto toho sme dostali X-Men Origins: Wolverine.