Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Neubráním se srovnání s Oppenheimerem, dalším 3hodinovým historickým opusem, který v 2023 rozzářil promítačky. Zatímco Oppie byl zajímavý, a přes svou délku strhující, Killers jsou určitě zajímaví, ale strhující nikoliv. Při zjištění, že mám před sebou ještě hodinu filmu, jsem se bál, že si poslední třetinu budu muset dát druhý den se zásobou kofeinu v žaludku. Naštěstí se ale na scénu včas přiřítili agenti FBI a dění oživili. Zachránili tak i tento snímek, jehož vypovídající hodnota a mapování chamtivých zákoutí lidské mysli berou útokem vše, co jim stojí v cestě. Herecky musím vyzdvihnout Fialku Rádakámenovou, jejíž vystoupení je hodno zlatého naleštěnce. Epilog s cameem velice originální. Stačilo by trochu prostříhat stať by byla 5hvězdový nášup.

Fabelmanovi (2022)

Bezchybně natočené, zajímavé, uvěřitelné, v neposlední řadě výborně zahrané dětskými herci (Dano mi úplně neseděl). Proč jen 3? Celé je to velepředvídatelné a chybí mi tu osudovost, nějaký záblesk událostí, které jeden z nejlepších režisérů historie a směřovatel kultury světu přinesl. Stačilo málo, třeba jako to bylo v Chazellově Babylonu. Takhle to bylo na pokrčení ramen a vypnutí přehrávání...

Zabiják (2023)

Ač se na každý Fincherův nový film těším jak metalový buben na nový plátno, musím zůstat objektivní a nekompromisně Killera zařadit ke ztrátám času, jakým byl třeba i Davidův předchozí Monk. Ano, pevná režijní ruka a každý záběr a střih a nasvícení scén jsou vymazlené, jak se na Finchera sluší a patří. Jenže storyline je tak primitivní, nezáživná, okoukaná a předvídatelná, až se divím, že je pod tím podepsaný AKW a že tohle DF s lehkostí akceptoval. Co víc, film nepřináší absolutně žádnou katarzi. A ani NIN zde nevyniknou. V mysli zůstane bitka s brutem a rozhovory s Tildou a Parnellem. Zbytek je zapomněníhodný. Příště už to chce opravdovou fincherovinu - neotřelou, provokativní, rare propečenou.

Oppenheimer (2023)

BUILD HIM A TOWN. Ještě teď kroutím řepou nad tím, jak může mít 3hodinový film o výslechu takový drive a spád. Na druhou stranu to očividně nemožné není, protože film je událostmi nacpaný k prasknutí, v záběrech se ukazuje jedna historicky důležitější postava než druhá, dialogy stříkají vědu, politiku a úvahy nad vědeckým pokrokem vs. využitím k oblíbenému zabíjení v podání stravitelném pro všechny - a tohle všechno je k životu přinášeno perfektními výkony herců a hudebníka (i když finále barevného výslechu už vskutku přezvučené bylo). Jsem strašně rád, že tuhle látku zfilmoval zrovna Krýša, který odolal zobrazení shození Little Boye na Hirošimu a následnému zobrazení hrůz pekla a radiace. Sekvence s testovacím výbuchem, kterou divák dostane místo výše zmíněného, je v jeho podání daleko lepší a napínavější volba, opět korunovaná praktickými efekty. K hrátkám s časem opět dojde, tentokrát ale jen ve formě nechronologického vyprávění, s entropií si tentokrát BezLan nehraje. Po skončení jsem se chtěl okamžitě podívat znovu. BUILD HIM A STATUE!

Barbie (2023)

Oceňuji nápad o vyprávění o patriarchátu, feminismu, stereotypech, a v neposlední řadě o paneně Barbie a komplexech, který z ní vydlabaný hlavy měly, skrz film z růžového světa, kde žije právě tato kreatura a která se dost odflákle dostane do světa lidí. Jeden z mála svěžích prdů, který vyvede z rutiny o nosičích elasťáků z barevného multivesmíru. První půlhodina je skvělá, vysloveně jsem se řezal hned na začátku u parodie na 2001. Jenže jakmile se vystřílí náboje o fungování světa, jde to z kopce. Druhá polovina a celé rozuzlení jsou strašně banální a utahané. Izolované vtípky jsou fajn, Gosling je zdroj smíchu, kdykoliv otevře chlebárnu, ale celek nenadchne. Přesto to za zhlédnutí stojí.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Doupězelovi jsem toho brutálního posla smrti předtím nevěřil. A nevěřím mu ho ani do třetice. Otylý, unavený, vděčící kameramanovi a střihači. Co je horší, ani Antonín na sesli nepomohl a tak se tu skoro nic neděje. Úvodní akce je výborná, navnadí, navíc je pak člověk hezky nadržený na zúčtování s mafiosem. Jenže to je odfláklé jak auta od Tesly. Roberto tady využívá své vrozené výhody černokůžnictví (viz výše snaha zamaskovat jeho stáří) a tak trénovaní panáci padají jak hrušky bez ladu a skladu a potichu a ve tmě. Epilog je k zblití. Hvězdy za úvodní vyvražďovačku a atmosféru italského pidiměsta.

Hotel Continental - Divadlo bolesti (2023) (epizoda)

Monumentální zakončení. Konečně měla každá minuta drive, akce bylo po strop, stylizace a hudba využity naplno. I ten Mel dostal konečně víc prostoru. V minulém komentáři jsem vyjádřil přání o přehlídce nápadů a tu jsem dostal. Už ona bitka v telefonní budce (zdravím Joela Schumachera) dala najevo, že tenhle díl bude tím nejlepším. Musím ale přiznat, že je jasné, že seriál vznikl nápadem na poslední díl a dvě epizody na ni nějak nabalili. Ne vysloveně špatně, ale stopáž předchozích dvou dílů byla zkrátka přepálená. Celkově to ale určitě za zkouknutí stojí, i víceré.

Hotel Continental - Oddanost pánu (2023) (epizoda)

Stále zajímavé, ale děsně utahané a bez tempa. Mel dle mého stále nevyužitý. Snad bude třetí díl přehlídkou nápadů a spojek na filmovou sérii. Po hodně dobrém prvním dílu ke tohle zatáhnutí za ručku.

Hotel Continental - Bratři ve zbrani (2023) (epizoda)

Splnilo mé očekávání. A ne malé! Na seriálové poměry je tu každá akce na nejlepší úrovni, hudba přímo vynikající, skvěle dokreslující dobovou atmosféru. Příběhově je to zajímavý spin-off, přesto se tu pár chyb najde. Především utahaná první polovina a za mě nevyužitý výborný Mel. Snad bude v dalších dílech víc vidět a stopáž utíkat jako ve zdejší druhé polovině. Každý Pilot to má těžké, tenhle zvládnul představit postavy, příběh, akci a navnadit na další díl, takže i přes některé chyby za 4 Sterny.

South Park: Joining the Panderverse (2023) (TV film)

Tohle mě hodně pobavilo. Recyklace starých námětů s nahrazením zažitých postav za multikulti buchty, multivesmíry, kam se podíváš, a manuální nezručnost současné populace v nedůchodovém věku (jak tady). Převážně těmto trendům je zde nastaveno zrcadlo. Absolutní výbuch smíchu u mě nastal, když si to noví miliardáři chtěli vyříkat v MMA souboji. Našlapaný počin, který se řadí mezi to nejlepší, co může SP nabídnout.