Tajemství oceánu (2003)

Audiovizuálna nádhera tohto dokumentu mi vháňala do očí slzy. Práve na tomto je dokument vystavaný. Nedozvieťe sa v ňom nič, co by ste už nevedeli pred tým, no krása toho čo vám predvedie vás strhne behom prvých pár sekúnd. Vidieť to v kine musí byť zážitok. (8.5/10)

Century Hero (1999)

Dokument o Bruceovi Lee, ktorý sa nezameriava na jeho biografiu , či priebeh kariéry, ale je zložený z rozhovorov s ľuďami ktorí sa sním dostali do styku, či spolupracovali na jeho filmoch. Problém je, že okrem pár drobností sa tu nedozviete absolútne nič zaujímavé. Len nadšenecké reči o tom, aký bol Bruce úžasný a nenahraditeľný. NUDA. Viac sa dočítate tu. (4/10)

Muoi (2007)

Obsahovo priemerný, no nádherne natočený duchársky horor. Ľakačky príliš neľakajú, po originalite ani stopy, no legenda o nešťastnej Muoi, ktorá sa mstí po smrti určite atmosféru má a pri pohľade na tajomný starý portrét aj zamrazí. Škoda že je to celé spravené ako podľa šablóny. Síce overenej šablóny, no už poriadne zaprášenej. Ale tá kamera je naozaj nádherná. (6.1/10)

Visitors - Strach na palubě (2003)

Zaujímavý psycho horor, ktorý by fungoval lepšie, keby trval aspoň o pol hodinu menej. Stiesnená atmosféra samoty a rozmazávanie hranice medzi fikciou a realitou zo začiatku funguje bezchybne, no neskôr sa rozpadáva hlavne repetívnosťou scén a neschopnosťou priniesť originálny prvok. No a pri horrore takéhoto druhu nieje určite nikto zvedavý na nejaký lacný happyend, ktorý pochová aj zvyšky atmosféry. (5.2/10)

Linie obrany (1986)

Jet Li nebol zrodený k tomu, aby bol režisérom, to je fakt. Vykresliť postavy a ich motivácie zvládol však bezchybne a to je základ každého akčného filmu. A už len kôli tým dvom fantastickým, dynamickým, štýlovým a drsným bojovým scénam (bar a záver) menšie hodnotenie dať nemôžem. Na duo maličký Jet Li vs obrovitý amícky kapitán sa naozaj skvelo pozerá. Pre tých, ktorí film nevideli - nedajte sa odradiť nízkym hodnotením, stojí to za to. (7/10)

Donggam (2000)

Srdervúca romanca rozprávajúca príbeh troch dvojíc, ktorých osudy sú prepletené viac, ako sa na začiatku zdá. Krásne je to, že ústredná dvojica vlastne niesu pár, ale ich vzťah je vybudovaný čisto na porozumení a súcite. Jedno eso, ktoré tento film ukríva a na mňa to vždy platí, je skladba Prelude od Johana Sebastiana Bacha. Hlboké, ťahavé tóny čella vo mne vždy rozozvučia emócie a to v spojení s kórejsky srdervúcimi scénami u mna spôsobí hotovú katastrofu. Kórejská romantická prvá liga. (10/10)

Jue chu feng sheng (1985)

Tradičné činske kung fu, kde hádam aj ten najposlednejší komparzista bol študentom čínskej opery. Film baví predovšetkým svojou tradičnosťou. Čínska hudba, spev, hudobné nástroje a kvalitné a početné bojové scény. Vrcholom filmu je scéna, kde shaolinského mnícha prepadnú banditi a v následnej konfrontácii nám predvedú drunken fist, snake fist, monkey fist, eagle claw a dokonca aj fantastický duck fist (?!). Príbeh samozrejme poriadne škrípe ako to už v lacných kung fu býva, no zápletka je celkom vydarená tak som bol dokonca aj celkom zvedavý, ako to dopadne. Minimálne kôli kvalitným a veľmi pestrým súbojom sa to vidieť oplatí. (5.3/10)

Zakázané království (2008)

K americkým filmom, v ktorých hrajú azijské akčné hviezdy som veľmi skeptický. Nech sa aziati predvedú akokoľvek, nič to nezmení na fakte, že volant drží hollywood. Tak tomu je i teraz. Pýtam sa otázku. Aké by to mohlo byť, keby mal ten film aspoň o trochu menej debilný scénár ? Ano, kľudne to mohol byť vinikajúci film. Pri úvodných titulkoch zaplesá radosťou srdce každého fanúška kung-fu filmov, vo filme je kopec odkazov na filmové klasiky a Jackie Chan a Jet Li (ten je ako Opičí kráľ dokonalý) pod taktovkou Woo-Ping Yuena frčia na plné obrátky takmer ako za mlada. Aziati odviedli svoju robotu na jednotku. Amíci zreciklovali čo sa dalo, pridali ktomu kopec (slušných) efektov a vytvorili neznesiteľne klišovitú i keď neškodnú rozprávku (nezamýšľal to niekto ako paródiu?). Back to Hong Kong. (6/10)

Harakiri (1962)

Kritika samurajského systému znázornená veľmi tvrdým a drsným spôsobom v nezameniteľnej Kobajashiho réžii, kde atmosféra hustne s každou pribibúdajúcou minútou. Démonicky úžasný Tatsuya Nakadai, ktorý sa v priebehu filmu mení z kľudného muža pripraveného na smrť na boha pomsty. Viac tu. (10/10)

Tobruk (2008)

Najkrajšie je na Tobruku to, že som pri pozeraní vôbec nerozmýšľal nad tým, že je to film český. Dal mi zabudnúť na všetky tie nevýrazné filmy, ktoré ma odradzovali svojou tradičnostou, svojou zviazanosťou a nemožnosťou ukázať niečo iné ako len ďalši nezaujímavy príbeh zo známeho prostredia. Tobruk je film svetových proporcií a aj keď je dejovo sterilný a charaktery sa v ňom príliš nerozvíjajú, je krásnou ukážkou z našej histórie natočenou spôsobom, ktorý môže film prezentovať po celom svete. Aj ako Slovák, som na Tobruk veľmi pyšný. (8/10)