Dinsberg

Dinsberg

Radek Bábík

okres Brno
ortodoxní povaleč

4 body

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Splašený vlak (1985)

  Film, zaujímající čestné místo v mém TOP 10. Poprvé jsem ho viděl asi před osmy lety (2000), už i tehdy se mi ten film líbil. Hlavně finále u mnohých diváků vyvolalo touhu po svobodě. Teď (2008) jsem se na něj kouknul znovu a už chápu proč byli oba hlavní herci nominováni na Oscara. Eric Roberts, jehož obličej ve většině filmů vypadá jako maska, zde hraje naopak velmi přesvědčivě roli mladšího a životem příliš nezkušeného snílka. I přes tento na jeho poměry zářný výkon, zůstal ve stínu svého staršího kolegy, u kterého je Oscarová nominace dle mého názoru málo. Parádní je scéna, kdy Barstow lamentuje nad tím, proč s tímhle vším vybavením nejsou schopni zastavit jeden vlak a kouká při tom na přistání raketoplánu. A největší okamžiky pokory jaké jsem kdy cítil, byly při záběrech na splašené čtyřspřeží doplněné o nervydrásající hudební motiv. Film ne o záchraně lidí, ale o záchraně lidské duše. "Každé zvíře má v sobě špetku lítosti. Já ne, protože nejsem zvíře." RICHARD III.

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Netřeba slov.

 • poster

  Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

  Věčná tematika podaná tím nejsurovějším způsobem, zaměřeným na individuality a ne na masy. Boj za svobodu ještě dlouho bude filmovým tematem číslo 1.

 • poster

  Svět podle Prota (2001)

  Nejednoznačný film s nejednoznačným koncem. Kevin Spacey zde válí úplně neskutečně. Vždy mě fascinují příběhy bytostí, které pozorují lidské konání a obvykle se nestačí divit. U téhle postavy není jisté ani to. Ať tak či tak, Prot je postava, která učí milovat život.

 • poster

  Vlasy (1979)

  Let the sunshine in.

 • poster

  Sedm (1995)

  Král thrillerů. Absolutní špička, nemající jedinou logickou a ani uměleckou chybu.

 • poster

  Skleněné peklo (1974)

  Naprostá jednička v oblasti katastrofických filmů. I přesto nebo spíš proto, že předloha, podle které byl film vytvořen, dopadla ještě mnohem hůř než filmový mrakodrap. Triky i dnes působí velmi realisticky (hlavně proto že počítačová grafika se u filmu ještě nepoužívala). A celým filmem nás provázejí barvitě vylíčené postavy v podání hereckých es nejen té doby. Děkujme Bohu, že se rozhodlo i spolupráci dvou konkurenčních produkčních společností. Mohli jsem být svědku souboje dvou podřadných katastrofických filmů.

 • poster

  Volný pád (1993)

  Zřejmě není možné zůstat normálním v dnešním šíleném světě. Nebo jen stačí to šílenství nevnímat? D-Fens už to šílenství ignorovat nedokázal a místo toho se mu postavil jeho vlastní zbraní, šílenstvím. Je zvláštní si uvědomit, že zde vykreslený "psychopat" je dost možná poslední racionálně uvažující bytostí toho do morku zkaženého světa. Sama postava symbolizuje nejen boj proti prohnilé společnosti (a kupodivu nezáleží na tom jestli jedná v souladu se zákone či ne), ale i marnost této revolty. Společnost už je tak navyklá na "svůj" způsob života, že onoho záškodníka musí urychleně zlikvidovat. D-Fense není možné nenávidět, ale ani litovat. Není možné ho milovat, ale ani nad ním lámat hůl. Je to člověk z davu, člověk, který si uvědomil, že je něco špatně. Nebo možná všechno. V každém případě, každý se s ním může ztotožnit, právě pro jeho uvěřitelnost.

 • poster

  Moucha (1986)

  Naprosto dokonalý, živočišný film, ve kterém Cronnenberg potvrzuje svůj zvrácený vkus. Ale ta zvrácenost tu naštěstí není pro efekt. Skutečně sem beze zbytku patří. Můžu říct, že víc shlédnutí nabízí víc pohledů na celý příběh. Po odhlédnutí od drsných okamžiků, je může divák vnímat mnohoznačnost celého snímku. Jsou tu skloubeny motivy Krásky a zvířete, dále Dr. Jackyla, který se mění pana Hyda při vyzkoušení svého vynálezu na sobě. Gore efekty už jen dotvářejí atmosféru znechucení nad přetechnizovaným světem, který se zjevně brzy stane obětí svých vynálezů. Abych citoval hlavního hrdinu:"Jsme hmyzem, který sní o tom, že je člověkem.", ale drahá příroda nás z toho snu velmi rychle probudí, zvlášť, když se ji snažíme nahradit či obejít a překonat.

 • poster

  RoboCop (1987)

  Akční sci-fi kult. Ještě štěstí, že Verhoevenova manželka zaúřadovala a film se realizoval. Příběh novodobého (i když plechového) Ježíše Krista stojí fakt za to.

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace