M.a.t.t.

M.a.t.t.

Martin Černický

okres Poprad
If You Have Any Last Words, Say Them Now!

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 15.7.2017  20:04
    Dimenze 404 (TV seriál) (2017)

Papierovo sympatická novodobá variácia na Krajné medze, ktorá sa ani nesnaží zakrývať jasnú inšpiráciu v béčkovej sci-fi produkcii. V skutočnosti však trochu rozháraná a nie až tak dôvtipná variácia, ktorá chvíľami pôsobí akoby sa aj kvalitatívne zasekla niekde v deväťdesiatych rokoch. Prísnejšie kritéria znesie len máloktorý diel a vzhľadom na silné obsadenie a papierovo nosné témy je trochu škoda, že Dimension 404 nedokázal prekročiť hranicu neškodnej jednodubky. I keď na druhej strane, iné ambície tam možno ani neboli.

• 22.6.2017  11:38
    Rakka (2017)

Typický Blomkamp. Sled chatrne prepojených špinavých industriálnych záberov, ktorými sa režisér snaží maskovať, že nevie vytvoriť plnohodnotné postavy a už vôbec nevie rozprávať príbeh. Technicky rozhodne na úrovni a niekomu zjavne striekajúca krv a vydarené efekty stačia na dokonalé navodenie atmosféry. Mne však určite nie.

• 19.6.2017  13:27
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Z The Handmaid's Tale mám trochu rozpačité dojmy. Hoci dystopický svet republiky Gileadu nepôsobí úplne nezmyselne, i tak mu až tak neverím. Je to aj vina tvorcov, ktorí dávkujú informácie o fungovaní tohto totalitného systému až príliš pozvoľne a celý čas je pre nich zjavne na vedľajšej koľaji. Miesto toho hrajú prím vnútorné monológy ústrednej postavy a dôraz je kladený na všadeprítomnú depresiu podporenú občasnými drsnejšími scénami. Samotné dianie navyše občas riedia aj nedôležité, či prekvapivo nefunkčné flashbacky a pomalé tempo je zbytočne zvýrazňované neustálymi detailnými zábermi na tvár utrápenej hlavnej hrdinky. Nie som na sto percent presvedčený, že toto je ideálna cesta ako spracovať podobný sociálny komentár, no je mi jasné, že možno budem v menšine. Táto látka však má niečo do seba, akurát nemám pocit, že by zo svojho potenciálu ťažila naozaj maximum. 70%

• 5.5.2017  19:29
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

Netflix a jeho maturitná práca na tému, ako vytvoriť jedinečné dielo. Výborne napísaná, bezchybne zahraná a fantasticky zrežírovaná sonda do života nielen mladých ľudí, ktoré sa musia podieľať so starosťami, akým by sa najradšej vyhol každý z nás. Dokonale podmanivý zážitok bez zbytočného dielu a s unikátnym spôsobom dávkovania informácií, korý buduje napätie šikovnejšie ako poniektoré kriminálky. A hoci vás celý čas pripravuje na zdrvujúci záver, beztak vás nakoniec zanechá nepripravených.

• 22.4.2017  13:44
    Kruhy (2017)

Horor do pohody. Doslova. Vydesiť diváka nedokáže ani jednou scénou a absenciu napätia sa snaží zakrývať aspoň konzistentným tempom a slušnými nápadmi v rámci príbehu. Ale čo z toho, keď ostáva len pri nápadoch a Kruhy sú ako celok zbytočným sequelom, kde je lepšie neriešiť logiku celej zápletky. Nechajte už Samaru spať.

• 25.3.2017  18:17
    Rozpolcený (2016)

S Shyamalanovym návratom do prvej ligy to rozhodne nie je tak jednoznačné. Split ani zďaleka neťaží zo silného námetu, tak akoby mohol a až na finále mu chýbajú nielen o niečo vyhrotenejšie scény, ale celkovo i väčšia vizuálna atraktivita. Dlho tak v podstate plynie bez výraznejších prekvapení, či naozaj zapamätateľných momentov a to sa týka i prítomnej mysterióznej zložky. Stále ide o pomerne slušnú žánrovku s viacerými plnohodnotnými a dobre zahranými postavami, ktorú však na niečo viac dvíha až vynikajúca a ambiciózne pôsobiaca záverečná dvojminútovka. A i keď sa na prvý pohľad javí samoúčelne, na pokračovanie, respektíve uzavretie trilógie vnadí viac než efektívne. 70%

• 18.3.2017  18:04

Krátka verzia: Film, na ktorý dokonale sedí výraz Hit and miss. Dlhšia verzia: Pozerateľná a v najsilnejších momentoch naozaj vtipná komédia, ktorej však zbytočne ubližuje scenáristická snaha oživiť klišovitú zápletku prehnane vulgárnym humorom. Niekedy to funguje, no niekedy vôbec a z viacerých scén je až príliš citiť dialógová samoúčelnosť a nedostatok kreativity. A že je týchto scén v tých 110 minútach dosť. Výsledok však ako-tak zachraňuje hlavne zábavný koncept, vynikajúci James Franco a tých pár skvelých nápadov typu Justine. Málo to nie je, ale premárnený potenciál je to určite.

• 13.2.2017  10:35
    Spojenci (2016)

Spojenci sú filmom dvoch diametrálne odlišných úsekov. Prvá tretina je rozvážna a necháva diváka skôr nasávať retro atmosféru, napínavý a dramatický zvyšok zase vedie zápletku úplne iným smerom. No to, a ani zjavne úmyselná odťažitosť nakoniec vôbec neprekáža, nakoľko Zemeckis dokáže pravidelne prichádzať s majstrovsky zrežírovanými scénami a osudovým záverom zanechať patričnú silnú stopu. Aspoň u mňa určite a podobne príjemne staromódny film si dám rád kedykoľvek.

• 25.1.2017  09:39

Udalosť roku? Ako sa to vezme. Nepopieram, že vo vytýčených mantineloch to funguje tak, ako má, animované vsuvky vedia upútať a emocionálna nálož na konci je tak silná, že vo mne dokázala niečo zanechať. Ako celok však film vnímam ako jemne schematický konštrukt, do ktorého som sa nevedel naplno ponoriť. Na detský film, ktorým by malo byť Volanie netvora v prvom rade, naviac ide o príliš depresívny zážitok, ktorý sa silne míňa so svojou cieľovkou. Finančný neúspech tak, bohužiaľ, nie je vonkoncom prekvapivý.

• 18.1.2017  18:01
    Polednice (2016)

Mierne spoilery: S tým, že Polednice nie je horor, ale skôr psychologická dráma využívajúca ústredné zlo viac-menej ako metaforu, mám ten najmenší problém. Na české pomery pomerne orignálny koncept podporený slušným audiovizuálom a spoľahlivou Aňou Geisslerovou však zráža nevierohodná dramatická zložka. Tá je povrchná, posúva sa odnikiaľ nikam k pomerne predvídateľnému a skratkovitému finále.. a náhle je koniec. Nebudem teda preklínať strihačov, že sa snažili lákať na iný film, ale na to, že z tohto konceptu sa dalo dostať viac. Oveľa viac. Mladým tvorcom však prajem veľa úspechov do budúcna a snáď sa im podarí zúročiť získané skúsenosti lepšie.

• 7.11.2016  11:54

Na jednu stranu spokojnosť s vynikajúco zachytenou dobovou atmosférou, vydarenou technickou stránkou s množstvom zaujímavých vizuálnych nápadov (úvodné titulky) a obstojnými hereckými výkonmi, na druhú stranu únava z jednoduchého, no chaoticky vedeného príbehu, nezvládnutej náväznosti jednotlivých scén, občasnej naivity a chvíľami až príšernej artikulácie niektorých hercov. Červený kapitán mohol byť naozaj kvalitným porevolučným filmom, miesto toho ide skôr o názornú ukážku premárneného potenciálu. Seriálové Mesto tieňov ma pri všetkej jeho rozvláčnosti bavilo o niečo viac. 50%

• 7.11.2016  09:21
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Unikátny britský experiment, ktorý sa snaží názorne poukazovať na to, akým spôsobom môžu technológie na rôznych miestach a v rôznych časových obdobiach ovplyvňovať ľudský život. A že to väčšinou nie je príjemný pohľad. Seriál sa síce aj po presune na Netflix potýka s menšou nevyrovnanosťou jednotlivých epizód, ale i tak sa na neho nemôžem výraznejšie hnevať. O to viac, že netradične poňatý San Junipero je jedným z najlepších serialových dielov, aké som kedy videl.

• 14.10.2016  19:43
    Yoga Hosers (2016)

Subjektívne znesiteľnejšie ako režisérov predošlý počin, ktorý sa bral naviac zbytočne vážne, ale objektívne ešte horšie. Taký úpadok sa len tak nevidí - možno to má o niečo sympatickejšie postavy a dva obstojné hudobné čísla, ale po kvalitnom humore tu nie je ani stopy, bizarnosť je na maxime a zápletka nedáva najmenší zmysel. Vidím len dve možnosti - buď sa Kevin Smith zbláznil, alebo ide o úmyselný no veľmi nešikovne vztýčený prostredník klasickej hollywoodskej tvorbe. Smutné sú každopádne obe možnosti.

• 11.9.2016  13:05

Značka Final Fantasy ma necháva skôr chladným a až tretí animovaný film urobil správny krok k tomu, aby ma jej mytológia začala zaujímať o niečo viac. Nie je to tým, že by film nemal dosť svojich problémov. Vystavaný svet nepôsobí nijak zvlášť originálnym dojmom a zápletka je skôr mimoriadne dlhou cutscénou s viac či menej predvídateľnými zvratmi. Lenže i napriek tomu má táto kombinácia sci-fi a fantasy niečo do seba a za plus považujem aj ďaleko prístupnejší príbeh ako v Advent Children. O to viac, že má od začiatku do konca spád a audiovizuálna stránka je i navzdory chaotickejšej akcii ohromujúca. Príjemným bonusom je aj vydarený anglický dabing. Nemyslím si, že toto je úplne správna cesta a chápem, prečo to každému nesedí, ale ja som v tomto prípade spokojný.

• 19.6.2016  11:12
    Aliance (2016)

Keď už aj na Shailene Woodley cítiť istú únavu materiálom a najzábavnejším článkom je prehrávajúci Miles Teller, niečo nie je v poriadku. Aliancia pritom prichádza aj s niekoľkými zaujímavými ideami, ale inak sa topí v lacných zvratoch a občas už príliš umelo pôsobiacom vizuáli. Výsledok zase raz čiastočne zachraňuje záver, ale i tak tomu pod vedením Roberta Schwentkeho chýba drajv a energia prvého dielu. Stále však verím, že finále s novým režisérom a škrtmi v rozpočte môže byť len lepšie. 30%

• 26.5.2016  09:29

Môže animovaný film od Disneyho fungovať na báze buddy komédie a funkčnej kriminálky? Evidentne môže a viac než dobre. To je pre mňa asi najväčšie prekvapenie. Akurát mi nie je jasné pre akú vekovú kategóriu je Zootopia určená, pretože v tých vážnejších momentoch zachádza ďalej ako konkurencia. Mne však neostáva nič iné, iba uznanlivo pokývať hlavou.

• 30.3.2016  23:41
    Noční recepční (TV seriál) (2016)

Špionážna zábava, ktorá sa v podstate zaobíde bez akčných scén a atmosféru buduje prevažne cez dialógy? Prečo nie, obzvlášť ak ju drží sebavedomá réžia a skvelý herecký súboj dvojice Hugh Laurie a Tom Hiddleston. Jeden hrá presvedčivo chladnokrvného obchodníka so smrťou, druhý zase variáciu Jamesa Bonda. Menších výhrad mám viacero, inak však ide o sympatický oldschoolový thiller zasadený do moderných kulís a podporený výborným finále.

• 28.3.2016  16:52

Ak by z filmu niekto vystrihal všetko, čo sa týka zombie, s týmto castingom z toho mohla byť vydarená nová adaptácia Pýchy a predsudku. Ale bohužiaľ. Očarujúca Lilly James však znova potvrdzuje, že tieto dobové úlohy jej padnú ako uliate.

• 7.3.2016  10:50
    Vojna a mír (TV seriál) (2016)

Prvé stretnutie s adaptáciou tejto klasiky od Tolstoja dopadlo na jednotku. Mohol by som vyčítať pomalší rozjazd, istú no pochopiteľnú skratkovitosť, alebo i to, že ruská atmosféra je dávkovaná iba v náznakoch a inak ide o klasickú britskú konverzačku. Nakoniec v tom nevidím zmysel, pretože Tom Harper zrejme dostal z predlohy maximum a dokáže baviť a dojímať súčasne. A keďže sa môže opierať aj o úchvatnú výpravu a nádhernú hudbu, razom má vyhrané. Jednoznačnou výhrou v inak excelentnom hereckom zoskupení je aj Paul Dano, ktorý sa musel do roly Pierra Bezuchova narodiť. Chuť na prečítanie knižnej verzie razom o niečo vzrástla a vôbec mi nebude vadiť, ak sa bude BBC do podobných látok púšťať častejšie.

• 25.2.2016  11:12

Množstvo nezaujímavých a podivných dejových línií poskladaných do striedavo funkčného a nefunkčného celku, kde sa nakoniec všetky vážne problémy a traumy vyriešia samé - pretože Vianoce. Ak sa Jessie Nelson snažila o americkú odpoveď na Lásku nebeskú, tak jej to veľmi nevyšlo. Jediným ozaj svetlým bodom je iba vynikajúca línia Eleanor a Joea v podaní Olivie Wilde a Jaka Laceyho, ale tí mali žiariť v samostatnom filme.

• 24.2.2016  10:21
    Akta X - Série 10 (série) (2016)

"This is the End". Fanúšikovia možno ani nedúfali, ale dlho plánovaný návrat Muldera a Scullyovej nakoniec vyšiel. Akurát vo forme, ktorá zrejme najviac poteší iba najskalnejších z nich. Šesť dielov sa nakoniec ukazuje ako veľmi málo, pretože všetko podstatné sa deje v úvode a na konci a priestor medzi tým sa vypĺňa dielmi značne nevyrovnanej kvality. V konečnom dôsledku mal tento návrat mal určite väčší zmysel ako druhé filmové dobrodružstvo, ale nemusel by tak očividne mrhať potenciálom. Finále, ktoré šliape od úvodu do konca, síce revival uzatvára vo veľkom štýle, ale súčasne za sebou necháva príliš veľa mostov, aby mohlo byť považované za definitívne. 70%

• 4.1.2016  09:52

Kým sa Sherlock a Watson pohybujú vo viktoriánskej dobe, ide až o nečakane vynikajúce a stále moderné osvieženie, v mojich očiach prekonávajúce pôvodný seriál. Problém nastáva približne v polovici, keď sa do tej doby čistá žánrová zábava zvrhne v prekombinovanú sebaparodickú záležitosť striedajúcu časové línie. Mal to byť samostatný špeciál ako bolo avizované, snaha o napojenie na udalosti tretej série pôsobí v tomto podaní jemne kŕčovito, pretože vo výsledku nerieši vôbec nič. Akokoľvek musím chváliť skvelé dialógové výmeny a istú nepredvídateľnosť, Moffat by sa mal viac sústrediť na budovanie zápletiek, ako na tieto samoúčelné, hoci stále do istej miery zabavné, exhibície.

• 22.12.2015  22:00
    Con Man (TV seriál) (2015)

Tudykov zápal pre vec je neustále cítiť a fanúšika Whedonverza poteší aj množstvo známych tvárí. Zápletka a humor však ani zďaleka nedržia konštantnú kvalitu a kým rôzne meta odkazy bavia, nad zvyškom občas nejde nekrútiť hlavou. V konečnom dôsledku ide aj napriek tomu o príjemnú fanúšikovskú záležitosť a druhá séria bude vítaná. O to viac, ak príde s podobne silným obsadením.

• 13.12.2015  10:48

Keď zápletka horko ťažko vydáva na celovečerný film a hororových prvkov je primálo na to, aby zabrali na nesviatočných divákov, úmysel sa trochu míňa účinku. Del Toro si skrátka natočil gotickú romancu v štýle starých filmov, ale hoci podobným experimentom väčšinou dávam palec nahor, Purpurový vrch nedisponuje okrem pôsobivého vizuálu ničím zvlášť zaujímavým. Nie z pohľadu súčasného diváka. Kontraproduktívne vnímam aj samotných duchov, ktorí síce vznikali kombináciou praktických a digitálnych efektov, ale v danom prevedení i tak nepôsobia príliš uveriteľne a realisticky. Tak nabudúce, Guillermo.

• 25.11.2015  11:20
    Jonathan Strange & Mr. Norrell (TV seriál) (2015)

Vidím v tom hlavne premrhaný potenciál. Nie jednoduché sa vžiť do sveta s tak nejasnými pravidlami a s postavami, ktorých motivácie nie sú zakaždým pochopiteľné. Buď je to zakorené už v samotnej predlohe, alebo sa stala chyba niekde na polceste medzi ňou a adaptaciou. I keď sa dej odohráva v priebehu rokov, po skončení som mal dojem, že sa v ňom až na úvod a záver väčšinu času nič zásadné nedialo a celá línia s vojnou bola naviac. Tretí diel The Education of a Magician odohrávajúci sa z podstatnej sčasti na portugalskom fronte pritom paradoxne považujem za vrchol minisérie a jeho kvality nedosiahlo ani finále. Je to škoda, pretože v jednotlivých momentoch ide o dobre zvládnuté dielo naviac podporené výbornou výpravou a trikmi.

• 21.11.2015  17:29
    Hrdinové: Znovuzrození (TV seriál) (2015)

Rozpačitý návrat. Možno sa Tim Kring pokúšal o definitívne uzavretie Hrdinov, možno vopred plánoval zadné vrátka pre ďalšie pokračovanie, ale faktom je že neplánovaný koniec po štvrtej sérii bol dôstojnejšou rozlúčkou. Starých postáv je minimum a nesúrodá a neveľmi originálna zápletka s nimi občas narába až nedôstojne. Ani nové postavy často nevedia zaujať a jedinou istotou je tak nezlyhávajúci Jack Coleman. Zábleskov starých čias je skrátka príliš málo na to, aby som Reborn nepovažoval za sklamanie a celkovo zbytočný projekt.

• 19.11.2015  22:57

Škoda zbytočného delenia knižnej Drozdajky na dve časti. Pokiaľ by tvorcovia skoncentrovali to najlepšie z knihy a vynechali slabšie miesta, asi by som nemal žiadne výhrady. Kvalít Skúšky s ohňom sa teda dosiahnuť nepodarilo, ale inak ide o prekvapivo dospelé a pôsobivo natočené uzavretie ságy, ktoré má akurát smolu, že sa trochu vymyká očakávaniam a neponúka všetkým to, čo by chceli. Jej myšlienkové posolstvo a politický odkaz sú pritom nespochybniteľné a do istej miery prekračujú rámec young adult fiction.

• 9.11.2015  12:16
    Ghoul (2015)

Veľa povyku pre nič. Teda nie tak celkom. Jáklovi sa podarilo natočiť obstojný found footage film, ktorý je prakticky zameniteľný so špičkovou americkou produkciou. Je však toto pochvala? Hoci sa môže oprieť o aktraktívny námet, scenáristicky ide o rutinnú záležitosť. A keďže miesto českým hercom zaberá americké obsadenie, pojem zameniteľnosť nadobúda nový význam. Identický výsledok sa podarilo dosiahnuť už pred troma rokmi slovenskému Zlu a ten pritom vsádzal čisto na domáce kulisy.

• 5.11.2015  13:14
    Star Wars: Příběhy Droidů (TV seriál) (2015)

Veľmi príjemný rekapitulačný špeciál novej a pôvodnej trilógie pred uvedením Force Awakens, obzvláštnený jednoduchou, ale funkčnou zápletkou. Nič viac, nič menej. Našťastie majú Lego Star Wars stále čo ponúknuť.

• 5.11.2015  10:21

David Niven rozhodne nie je James Bond. Ale Casino Royale nakoniec nie je žiadna Bondovka, hoci sa v nej premáva viac Bondov, ako by bolo vhodné. Je to striedavo funkčná a nefunkčná satira, ktorá v občasných intervaloch dokáže vyvolávať úsmev na tvári a inokedy zase pôsobí nevtipne a a chaoticky. Premárnený potenciál.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19