M.a.t.t.

M.a.t.t.

Martin Černický

okres Poprad
If You Have Any Last Words, Say Them Now!

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 20.5.2020  18:02
    Scoob! (2020)

Tak už aj Scooby Doo sa zapredal súčasnému trendu rozšírených univerz. Navonok sympatický nápad, no autorom zrejme nedošlo, že týmto rozhodnutím sa z filmovej verzie úplne vytratí esencia pôvodného seriálu. A to je už vzhľadom k zvolenému názvu prinajmenšom zvláštne. Nezmyselne vystavaná zápletka navyše pôsobí ako by bola podriadená výhradne spojeniu známych postavičiek štúdia Hanna-Barbera a po príjemne nostalgickom úvode veľmi rýchlo upadne do generických vôd. Obstojná počítačová animácia, zopár vydarených hlášok, či dabing veterána Franka Welkera - to je všetko, čo Scoob ponúka a mne osobne to príde naozaj málo.

• 26.4.2020  00:02

Na akcii si dali tvorcovia záležať a Hemsworthovi poloha drsného nájomného žoldniera naozaj sedí. No vzhľadom k celkovej nevierohodnosti až príliš vážne sa berúcej zápletky, sprevádzanej navyše i neveľmi funkčnou snahou dojímať diváka, nemá Extraction šancu prekročiť ani len silný nadpriemer.

• 30.3.2020  11:22
    Pod vodou (2020)

Neveľmi zábavný hororový derivát všetkého, čo tu už v minulosti bolo, akurát lepšie. Nahor ho síce dvíha stále neopozerané podmorské prostredie a chvíľami až lovecraftovské prvky, no ploché postavy a neprehľadný strih, vďaka ktorému sa akčné scény príliš nedajú užiť, ho spoľahlivo tiahnu do podpriemeru. Premárnený potenciál.

• 10.2.2020  15:51
    21 Bridges (2019)

Sympatická policajná žánrovka s kvalitným obsadením, no napriek tomu, že sa v nej neustále niečo deje, svojim príbehom, ani podaním nikdy vyložene nestrhne. Už skoršie naznačovaným záverom navyše uhne do koľají, kde sa jej predchodcovia orientovali o niečo ladnejšie a v konečnom dôsledku skôr škodí, že film neostal pri pôvodnej premise.

• 30.1.2020  10:38

Emilia Clarke sa úspešne vymanila zo škatuľky Daenerys a hoci to jej postava divákovi nijak neuľahčuje, vďaka svojmu okúzľujúcemu výkonu si ho nakoniec dokáže získať na svoju stranu. Škoda len, že scenár je zbytočne rozkročený do viacerých strán a v snahe o zakomponovanie väčšieho presahu až príliš kostrbatý a nie úplne vierohodný. To sa vlastne týka aj samotného záveru, ktorý mi je na jednej strane sympatický svojim umeleckým zámerom, no jeho podanie je ťažkopádne - nehovoriac o istej predvídateľnosti. Príjemná romantická komédia, ktorá je vo výsledku i niečim viac, no možno by jej neuškodilo, ak by sa držala trochu viac pri zemi.

• 25.1.2020  13:15

Stal sa zázrak, pretože i napriek niekoľkým slabším miestam a nie vždy funkčnému humoru je Jay and Silent Bob Reboot až nečakane príjemným návratom do vôd, v ktorých Kevin Smith pláva najistejšie. A nie je to iba o prvoplánovej nostalgii, prameniacej i z množstva rôznorodých cameií. Nechýbajú totiž ani univerzálne smithovské životné pravdy a je celkovo ťažké nemať rád film, ktorý si otvorene uťahuje ako z predošlej režisérovej tvorby, vrátane jeho rádoby hororových nepodarkov, tak i z jeho vlastnej osoby. Nedá sa síce hovoriť o žiadnej renesancii, pričom samotný film môžu naplno oceniť hlavne fanúšikovia, no aspoň ide o dôkaz, že nad Kevinom Smithom netreba definitívne lámať palicu.

• 29.12.2019  23:36
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Prvý hraný Star Wars seriál sprevádzali nemalé očakávania a dá sa povedať, že Mandalorian ich príliš nenaplnil... respektíve nie tak, ako by niektorí chceli. Až príliš sa totiž zdržuje nepríliš objavnými epizodickými zápletkami, čo je na tak krátkej ploche prekvapivé a následné hluché miesta vypĺňa výhradne fanservisom, ktorý miestami funguje a miestami nie. Dojmy však výrazne dvíha mohutný finiš, kde sa konečne darí naplno využívať potenciál látky a premieňať ho v nefalšované vesmírne dobrodružstvo, pri ktorom sa tají dych. 70%

• 23.12.2019  15:25
    Jeho temné esence (TV seriál) (2019)

Filmový Zlatý kompas možno nie je ideálnou adaptáciou prvej knihy trilógie Philipa Pullmana, no má dostatok silných momentov a takmer dokonalé obsadenie, čím vo mne nakoniec zanechal pozitívne dojmy. No dá sa to i lepšie a to dokazuje aj táto seriálová verzia. Úvod pritom z mojej strany predsa len trochu doplácal na priame porovnanie vybraných aspektov, respektíve opakovanie známych faktov v papierovo menej atraktívnom háve. No v druhej polovici prvej série, kde som definitívne akceptoval Dafne Keen ako novú Lyru, dianie konečne chytilo potrebný spád, napätie, či emócie a na ďalšie pokračovanie tohto komplexného multiverzného príbehu sa skrátka nejde netešiť.

• 11.12.2019  09:04
    Ad Astra (2019)

Jednoduchá zápletka zaobalená banálnou myšlienkou, množstvom nielen vedeckých nezmyslov a miestami i rušiacim voiceroverom ústredného protagonistu. Ak chcel James Grey nakrútiť film o komplikovanom vzťahu medzi otcom a synom, mohol ostať pokojne i na Zemi. Väčšiu prehru odvracia iba tradične spoľahlivé Pittovo herectvo a výborná kamera Hoyta van Hoytemu, no inak má Ad Astra, nefungujúca ideálne ani v rovine klasického blockusteru, ani ako hĺbavejší zážitok, poriadne ďaleko od inteligentnej snímky, ktorou by tak veľmi chcela byť. 50%

• 7.11.2019  10:13
    Polar (2019)

Kŕčovitý experiment, ktorý po celý čas balansuje medzi klasickým thrillerom a čiernohumornou komiksovou jazdou... no poriadne nefunguje ani v jednej z týchto polôh, pretože nemá zmysluplnú štruktúru a všetko je na seba náhodne naskladané, ako keď psíček a mačička piekli tortu. Na ako-tak stráviteľnú úroveň povyšuje Polar jedine charizma titulného Madsa Mikkelsena, ktorý však i tak miestami pôsobí, že sa v tomto kástingu plnom podivných karikatúr ocitol omylom. No a zjavne vyhorenému Jonasovi Åkerlundovi, ktorý sa až zúfalo snaží o moderný videoklipový štýl, by mal niekto vysvetliť, že množstvo samoúčelnej brutality z filmu automaticky nerobí sviežo pôsobiacu záležitosť. O to viac ak je snímaná takto rutinne. 30%

• 26.10.2019  16:38

Toľko premrhaného potenciálu až to zamrzí. Andrea Berloff svoj režijný debut príliš neustála a pokus o spletitú gangsterku, odohrávajúcu sa v priebehu viacerých rokov, vyzerá v jej podaní tak, že sa každú chvíľu skáče od témy k téme a neustále sa mení celkové vyznenie zápletky. Scenár si nenaložil na svoje bedrá práve málo, no hoci chce rozprávať o všetkom, v konečnom dôsledku nehovorí o ničom. Dobra zvolená ústredná trojica síce robí všetko preto, aby aspoň trochu oživila nie príliš plastické postavy, no ani ich spoľahlivé výkony, ku ktorým sa pridáva skvelý Domhnall Gleeson, či pôsobivá dobová atmosféra podporená výborným soundtrackom nestačí k tomu, aby sa Kráľovné zločinu zapísali výraznejšie do pamäte.

• 16.10.2019  20:36

Na jednej strane mimoriadne nahláškovaný crossover, v ktorom zdanlivo absentuje akékoľvek hluché miesto, no ani potom čo nabehli záverečné titulky som sa nedokázal zbaviť dojmu, že som sledoval iba obyčajný fanservis, kde sú všetky postavy plochými jednorozmernými figúrkami. A hoci ma samotné dianie miestami bavilo, vďaka svojej skratkovitosti, naivite a súčasne i preplácanosti (nadbytočný Arkham Asylum v tomto aspekte jednoznačne dominuje) nikdy vyložene nestrhlo. 70%

• 6.10.2019  18:21

Rozhodne originálny koncept, no sledovať trsy trávy vie byť strašidelné iba do určite miery a filmové spracovanie In the Tall Grass ju veľmi netrafilo. No to je tak, keď sa adaptuje mimoriadne krátka záležitosť a natiahne na celovečernú minutáž, ktorá sa začne veľmi rýchlo opakovať a tým pádom i strácať divácky záujem. Určite jedna zo slabších filmových Kingoviek (aj keď v tomto prípade ide o kolaboráciu s jeho synom Joeom Hillom) a až na pár vizuálne zaujímavých momentov vlastne nedokáže ponúknuť nič ďalšie, čo by ju odlišovalo od iných zameniteľných žánroviek.

• 14.7.2019  11:53
    O život (2019)

Ťažký priemer, ktorý si veľmi rýchlo vystrieľa všetky potenciálne tromfy a nevýrazný scenár plný nekonzistentných zmien nálad zachraňuje iba slušná buddy chémia Mackieho a Grilla. No je to málo a nebyť krátkej minutáže, vďaka ktorej má film aspoň chvíľami aké-také tempo, išlo by o ešte úmornejší zážitok.

• 12.7.2019  15:09
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

Unikátna multižánrová záležitosť a emocionálna horská jazda plná pútavo prekreslených charakterov, ktorá je ďaleko viac ako len nadšenou poctou osemdesiatym rokom. i napriek citeľnej inšpirácii brakovými horormi a dobovými sci-fi totiž nepostráda to hlavné - vlastnú tvár a zmysluplný vývoj. Aj keby už bratia Dufferovci nikdy nič nevytvorili, som si istý, že vďaka Stranger Things sa na nich nezabudne a ostanú navždy zapísaní v pamäti divákov.

• 5.7.2019  11:07
    Trhlina (2019)

Základ by tu bol a presne toto je cesta, akou môže slovenská kinematografia sláviť úspech. No pokiaľ si Jozef Karika skutočne myslí, že ide o dokonalú adaptáciu jeho knihy, potom je chyba buď v jeho predlohe, alebo má veľmi slabú fantáziu a zrejme nevidel mnoho kvalitných žánrových snímok. Práca so zvukom, či hudba sú pritom na úrovni a na niektorých miestach vedia patrične znepokojiť, no filmová verzia nie je ideálne zostrihaná, expozícia až príliš zdĺhavá, herecké výkony poväčšine neznesú najprísnejšie kritériá a hapruje to po aj po stránke dialógov. V závere, keď sa scenár trochu viac odtrhne z reťaze, síce Trhline nechýba istá pôsobivosť, no predošlé Bebjakovo Zlo bolo predsa len funkčnejšie ako celok. Komerčný úspech sa tvorcom nedá nepriať, už len za tú snahu pokúsiť sa o niečo iné, no výsledok ostal tentoraz na polceste. 50%

• 2.5.2019  23:14
    Temné síly (2018)

Amandla Stenberg je sympatická, premisa je dostatočne nosná a samotný príbeh obsahuje i niekoľko zaujímavejších miest, kde si divák povie, že za istých okolností by to všetko mohlo veľmi dobre fungovať. V súčasnom podaní je to však len chudobne pôsobiaca parafráza na X-Menov s nepríliš logicky vystavanou mytológiou a ktorú zachraňujú výhradne čiastkové svetlejšie momenty. 50%

• 24.3.2019  12:31
    Alien: Isolation (TV seriál) (2019)

Alien: Isolation vhodný skôr pre tých, čo nehrali hru. Z pohľadu toho zvyšku to postráda akúkoľvek pridanú hodnotu a to aj napriek šikovnému rámcovaniu príbehu a novo zakomponovaným scénam, ktoré však trpia či už slabšou animáciou postáv, alebo mimoriadne nevydarenou synchronizáciou pier.

• 25.2.2019  23:16

Serenity je unikátny film, no určite nie v dobrom slova zmysle. Steven Knight zrejme úprimne veril svojmu námetu a som si takmer istý, že ho ho previedol na plátno presne tak, ako ho chcel previesť. Toľko diskutovaný príbehový zvrat, ktorý prichádza v približne po hodine diania, však robí filmu skôr medvediu službu. Na jednej strane ním síce dokáže zodpovedať viaceré nezrovnalosti, vďaka nepríliš šťastnému uchopeniu sa však vytrácajú i tie posledné zvyšky atmosféry a záverečná tretina pôsobí ako zdĺhavá dohra, o ktorú sa vlastne nikto neprosil. Podobná látka by pritom pokojne mohla fungovať - hoci i v podobe kratšej epizódy Black Mirror. Knightovi sa to však, bohužiaľ, rozsypalo pod rukami a nakoniec možno oceniť iba určitú originalitu. No je to málo.

• 21.2.2019  16:51
    Robin Hood (2018)

Sympatický, no po všetkých stránkach nedotiahnutý pokus o ďalšieho ritchieovského Kráľa Artuša - a to pritom ani spomínaný film nepovažujem za žiadne veľdielo. Herecky je to, až na nie veľmi dobre obsadenú Marian, v poriadku a moderná štylizácia pôsobí patrične osviežujúco, no nenápaditá réžia a chvíľami až bizarný scenár, v ktorom veľmi nefunguje ani romantická línia, tiahnu výsledok zbytočne nadol. O vyloženú prehru každopádne nejde, no niečo mi hovorí, že v konečnom dôsledku nebude na nového Robina Hooda pozitívne spomínať väčšina jeho aktérov.

• 25.12.2018  17:21

Hrdý brak, ktorý vyzerá ako mix Rýchlo a zbesilo a nového Mad Maxa a zjavne sa vôbec nehanbí za to, čím je. Čo je svojim spôsobom chvályhodné, lenže čo z toho, keď je to v prvom rade mizerne nakrútený video brak a kde toho, až na pár svetlejších chvíľok, až tak veľa nefunguje. 30%

• 4.12.2018  10:40
    Bodyguard (TV seriál) (2018)

Britský seriálový hit roka, ktorý si diváka dokonale omotá okolo prsta extrémne napínavou úvodnou sekvenciou a niečo podobné predvedie v rámci úplného finále aj na podstatne väčšej ploche. Už to by samo o sebe asi niektorým stačilo, no tempo epizód výrazne nepoľavuje ani medzitým a zápletka rozohráva komplikovanú hru, kde často nie je je jasné, kto kope za akú stranu. Moja najväčšia výhrada však smeruje paradoxne práve ku samotnému scénáru. Obrovské množstvo, chvíľami až béčkovo ladených, zvratov, ktoré navyše nie sú zakaždým uspokojivo vysvetlené, je tu predsa len v o niečo väčšom kontraste so zjavnou snahou o realizmus a pohrávaním sa s aktuálnymi témami, ako napríklad v podstatne akčnejšej 24. Inak však v postate nemám čo vytknúť, nakoľko Bodyguard je po všetkých stránkach výborná záležitosť, podporená mimoriadne presnými hereckými výkonmi. 90%

• 22.10.2018  19:59
    Vyšehrad (TV seriál) (2016)

Sľubný námet, výborný rozjazd, no potom sa zjavne niečo zaseklo. Pauza v nakrúcaní nikomu neprospela a od zvratu s plastikou jednej z dôležitých postáv ide kvalita seriálu od deviatich k piatim. Posun od mimoriadne vtipnej a trefnej satiry smerom až k futbalovému Kameňáku zamrzí o to viac, že k nemu došlo behom mimoriadne krátkej doby a je otázne, či ešte Lavi niekedy nájde stratenú formu.

• 7.9.2018  14:03
    Zone Blanche (TV seriál) (2017)

Zone Blanche sa chvíľami až tak úporne snaží byť ďalšou variáciou na severské kriminálky, že obzvlášť v epizodických zápletkách to seriálovému hitu Mathieua Missoffa občas až prekvapivo nevychádza. O to lepšie však funguje v mysterióznejších, až hororovejších pásážach a keď sa začne o niečo viac riešiť hlavný príbeh, ktorý silne tiahne fantastická Suliane Brahim. Kvalita, aj potenciál do budúcna tu rozhodne je, ale žánrová všehochuť občas prináša až zbytočne veľa hluchých miest. 70%

• 15.8.2018  10:08
    Máš ji! (2018)

Tag je technicky dobre zrealizovaná záležitosť, ktorá však čiastočne dopláca na nerozhodnosť, či chce byť bláznivou komédiou, alebo melancholicky ladeným filmom s určitou hĺbkou. Túto rozpoltenosť dobre podtrhuje i samotný záver, ktorý sa k celkovému vyzneniu vlastne ani veľmi nehodí, no i napriek tomu pôsobí zaujímavejšie, ako mnoho z toho, čo sa odohrávalo predtým. Takto je to len príjemná a neurážajúca komédia s netradičným námetom a trochu nevyužitými vedľajšími postavami.

• 23.5.2018  14:35

I keď dokument hovorí o relevantných veciach a ukazuje, aká veľká pozornosť bola venovaná jednotlivým detailom v rámci seriálu, v skutočnosti neprináša takmer žiadne nové informácie. Pokiaľ sa teda chcete dozvedieť niečo skutočne zaujímavé zo zákulisia, či priamo nakrúcania, v Beyond the Reasons toho veľa nenájdete.

• 17.5.2018  17:07
    Anon (2018)

Dobrý nápad, no iba obstojné spracovanie. Čo je vzhľadom k osobe Andrewa Niccola škoda, pretože nech je Anon akokoľvek sympatická záležitosť so zaujímavým, a úmyselne odťažitým, vizuálom budúcnosti, filmu v konečnom dôsledku chýba o niečo väčšia prepracovanosť a ťah na bránku.

• 9.3.2018  16:25

Príjemne nakrútený film s výbornou záverečnou scénou, ale ani navzdory silnej téme a oduševnenému výkonu Meryl Streep v roli Katherine Graham ma úplne nestrhol a nedokázal vo mne zanechať až tak silné pocity. No i napriek tomu si The Post zaslúži určitú pozornosť.70%

• 27.2.2018  14:34
    Mute (2018)

Ďalšia slepá filmová ulička Netflixu a tentokrát i film, ktorý ma vyložene uráža svojou existenciou. Aký má zmysel napojenie na režisérov debut? K čomu sú dobré sci-fi prvky, keď z hľadiska príbehu nehrajú žiadnu rolu? Prečo je vlastne hlavný hrdina nemý? Nesúrodý zlepenec samoúčelných, až bizarných, nápadov, ktoré majú pravdepodobne maskovať chabo vyskladanú detektívnu zápletku plnú nefunkčných postáv. Čo sa stalo s talentovaným tvorcom, ktorý dal kedysi svetu Moon či Source Code?

• 16.2.2018  16:25

Nadšenie síce nezdieľam, ale minimálne za vizuálnu stránku si Roman Gregorička zaslúži obrovský palec nahor. Nabudúce by to však už chcelo aj skutočný príbeh, i keď mi je jasné, že na tak krátkej ploche to mali tvorcovia výrazne sťažené.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20