• Krátkometrážní

Cherry (2021)

Knižnú predlohu neviem posúdiť, ale filmová verzia Cherry disponuje scenárom, ktorý je až príliš rozlietaný na všetky svetové strany a ani rozdelenie do kapitol tým pádom nerieši primárny problém - že ide o nesústredenú záležitosť, ktorá chce až urputne rozprávať o všetkom. Miestami som mal pocit, že by asi veľmi chcela vzdávať hold Scorsesseho klasikám, ale ako taký tvar by jej dokázali dať iba skutočne ostrieľaní režijní veteráni s o niečo väčšími skúsenosťami v danom žánri. A to Joe a Anthony Russoo aspoň zatiaľ nie sú. Výsledok totiž pôsobí, ako niečo od Michaela Baya - formálne takmer bezchybné a s množstvom vizuálnych nápadov, ale v prípade takto komplexného príbehu to ani náhodou nestačí. Nehovoriac o istom mrhaní talentom Toma Hollanda, ktorý by si zaslúžil zažiariť v lepšom filme.

V zajetí (2020)

Po remeselnej stránke sa nedá veľa vytýkať, subjektívne mi však trochu prekáža šablónovitosť a celková predvídateľnosť zápletky (možno až na jeden moment tesne pred záverom a úplný koniec, ktorý dokáže prinútiť k istému zamysleniu). Už len vďaka skvelo hrajúcej dvojici herečiek v hlavných úlohách by som sa sa pritom nebránil opatrnému odporúčaniu, no hoci je Chaganty nepochybne zaujímavý tvorca, vrcholná tvorba Hitchcocka respektíve i Shymalanana, ku ktorým ho poniektorí prirovnávajú, bola niekde inde. 70%

Noví mutanti (2020)

Smer, ktorým sa The New Mutants uberajú, sa mi vlastne pozdáva a okrem neotrelého zasadenia film čiastočne tiahne aj sympatické obsadenie. No psychologická rovina nie je ani zďaleka tak silná, ako by si X-Meni zaslúžili a hororové scény, ktoré boli jedným z najväčších lákadiel v rámci marketingu, poväčšine rovno nefugujú. A hoci výsledok neurazí, banálne rozuzlenie celej zápletky zanecháva skôr pachuť v ústach. Nie je to síce tragédia, ako mnohí tvrdia, ale dobrý film, bohužiaľ, taktiež nie.

Ningyo (2017)

Vzhľadom k tomu, za aké peniaze celé fantasy dielo vzniklo, je Ningyo až nečakane profesionálnym krátkometrážnym filmom s pomerne vydarenými vizuálnymi efektami. Nie som si však úplne istý, ako na neho nahliadať, keďže funguje výhradne ako krátka ochutnávka niečoho komplexnejšieho a jeho uzavretie nie je vôbec uspokojivé. Akoby jeho tvorca až príliš evidentne dúfal v celovečernú verziu, no je otázne, či sa jej niekedy dočkáme. 70%

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Látka, ktorej by to ďaleko viac svedčalo v seriálovom formáte. Príbeh sa drží skôr pri zemi, zloduch je citeľne podtaktovaný a viac-menej sa tu iba rozostavujú postavy na šachovnici, respektíve teasuje budúce a omnoho zaujímavejšie dianie. Dokonca aj spektakulárnejšími sekvenciami sa šetrí, aby sa celý rozpočet neminul ihneď. Skrátka klasický seriálový pilot, ktorý akoby námetom vypadol z deväťdesiatych rokov. Inak to však nie je vôbec zlé. S tématikou nesmrteľnosti sa pracuje pomerne zaujímavo, postavy sú dobre zahrané a akcia - hoci je jej vcelku málo - ponúka slušnú pastvu pre oči. Druhý diel by som si dal určite rád, no nabudúce by to už chcelo, aby sa tvorcovia trochu viac odviazali a pritlačili na... vlastne skoro všetkom. No i bez toho je mi the Old Guard sympatickejší ako iné rádoby realistické akčné filmy s nesmrteľnými hrdinami 70%

Sviňa (2020)

Moja "obľúbená" režisérka zase raz nesklamala. Režijne asi jej najlepší film (čo však bude zrejme i zásluha Rudolfa Biermanna), herecky vcelku dobre obsadený a s témou, ktorá má potenciál patrične rezonovať. Lenže jej zápletka veľmi nefunguje sama o sebe, pretože až príliš veľa scén je účelovo vyskladaných s cieľom mimoriadne polopatisticky parazitovať na realite. Čo je v snímke, ktorá sa snaží hneď v úvode presviedčať diváka, že ide o fiktívny príbeh, zbytočne alibistické a vlastne i trochu pokrytecké. Vlastná scenáristická invencia sa prejavuje akurát v niektorých zjavných mystifikaciách, ktoré však v danej podobe ešte viac podtrhujú celkovú účelovosť a hru na realitu - a to mi vadí rovnako ako vyložene čiernobiele postavy, občas až nelogická zhustenosť deja, či celková rutinnosť, s akou tvorcovia odškrtávajú jeden predvídateľný moment na druhým. Na jednej strane som vlastne i rád, že slovenský film dokáže v kinách takto výrazne uspieť. Sviňa je však pomerne falošná záležitosť, ktorá pritom vydáva samú seba za veľkú udalosť, len preto, že hovorí o dôležitých veciach. O to viac je potrebné rozlišovať, že silná téma sa automaticky nerovná silný film.

Moderní láska (2019) (seriál)

Mimoriadne príjemná seriálová jednohubka s rozumnou minutážou jednotlivých epizód. Nie všetky sú, pravda, rovnako kvalitné, ako to už býva u týchto antalógií zvykom, no mnohé z nich dokážu vyčariť či už jemný úsmev, alebo iné požadované pocity. A svojim spôsobom ma vlastne až mrzí, že sa tu ide štýlom jeden diel - jedna zápletka, k niektorým dvojiciam by som sa totiž vrátil veľmi rád.

Dokud nás vražda nerozdělí (2020)

Lovebirds je jeden z tých filmov, kde je cítiť, že herci sa pri nakrúcaní zrejme skutočne bavili.Aj preto je škoda, že sa to nijak nepretavilo do jeho kvalít a nakoniec z toho vyliezla silne podpriemerná záležitosť s príliš chatrnou krimi zápletkou a neveľmi zvládnutým komediálnym timingom. 30%

Scoob! (2020)

Tak už aj Scooby Doo sa zapredal súčasnému trendu rozšírených univerz. Navonok sympatický nápad, no autorom zrejme nedošlo, že týmto rozhodnutím sa z filmovej verzie úplne vytratí esencia pôvodného seriálu. A to je už vzhľadom k zvolenému názvu prinajmenšom zvláštne. Nezmyselne vystavaná zápletka navyše pôsobí ako by bola podriadená výhradne spojeniu známych postavičiek štúdia Hanna-Barbera a po príjemne nostalgickom úvode veľmi rýchlo upadne do generických vôd. Obstojná počítačová animácia, zopár vydarených hlášok, či dabing veterána Franka Welkera - to je všetko, čo Scoob ponúka a mne osobne to príde naozaj málo.

Vyproštění (2020)

Na akcii si dali tvorcovia záležať a Hemsworthovi poloha drsného nájomného žoldniera naozaj sedí. No vzhľadom k celkovej nevierohodnosti až príliš vážne sa berúcej zápletky, sprevádzanej navyše i neveľmi funkčnou snahou dojímať diváka, nemá Extraction šancu prekročiť ani len silný nadpriemer.