• Fantasy

Mladá dáma (2024)

Originálny koncept, vizuálne pekné, celkom kvalitná CGI a kostýmy, hudba od Zimmera a keď sa človek príliš nezamýšľa nad určitými nelogickosťami, nezmyslami a proste vypne, film si užije. Oddychovka na večer. Najzaujímavejšia mi prišla survivor pasáž v jaskynnom bludisku. Kľudne mohol byť celý film postavený na tom a hororovejšie ladený, to by zrejme aj hodnotenia boli vyššie.

Shiguang Dailiren (2021) (seriál)

Toto anime má smolu, že pochádza z Číny a teda nie je veľmi známe. Som si istá, že keby v tomto prípade išlo o japonské anime, bolo by obrovským hitom a počuli by ste o ňom VŠADE. Za mňa obrovské prekvapenie, nečakala som, že ma seriál až takto zaujme a pohltí. Ide asi o najoriginálnejší koncept cestovania v čase, aký som za veľmi dlhú dobu videla. A poriadnu emočnú nálož, ktorú som teda vôbec nečakala. Druhá séria podľa mňa trošku slabšia, no stále napínavá a nedalo sa od nej odtrhnúť. Spomenúť musím tiež parádny soundtrack, ktorý u mňa momentálne hrá na repeat - záverečná OverThink je pecka a to pritom vôbec nie som fanúšikom rapu či hip-hopu.

Co děláme v temnotách (2019) (seriál)

Už dlho som nevidela niečo tak zábavné. Ten divný až absurdný Waititiho humor mi sedí a casting je vynikajúci.

Bridgertonovi (2020) (seriál)

Dôkaz, že s dostatočným rozpočtom a veľkolepou výpravou sa dá aj z červenoknižnicového braku, plného klišé, vytvoriť vskutku pozerateľná a zábavná záležitosť. Pozerať na tie opulentné pestrofarebné kostýmy a panské sídla, za hudobného doprovodu klasických prerábok moderných hitov, bolo pre mňa veľkým guilty pleasure.

Kimecu no jaiba (2019) (seriál)

Po dlhom čase japonské anime, ktoré ma zaujalo. Zo začiatku ma to až tak nebavilo, prišlo mi to ako štandardné ´villain of the day´ shonen anime. No postupne ako seriál začal ukazovať smutné príbehy nielen hrdinov, ale hlavne záporákov, či otvárať morálne otázky, dostal nový rozmer a ja už chápem jeho popularitu a odlišnosť v rámci žánru.

Evropské kmeny (2021) (seriál)

Nenarocny dej, ale dostatocne obstojny na to, aby neurazil a aby to clovek dokazal dopozerat bez nejakeho premahania sa. Nie prilis zlozity slovnik + kombinacia s anglictinou = vhodne na ucenie sa nemciny. V ramci mojho boja s nemeckym jazykom by som vdacne privitala viac takychto serialov z nemeckej produkcie, ale inak by ma to asi velmi nezaujalo.

Muž v domácnosti (2021) (seriál)

Uz dlho som sa na niecom tak dobre nezasmiala ako tuto pri Househusbandovi.

Tian guan ci fu (2020) (seriál)

Po prvom vzhliadnutí som bola zvedavá, čo bude ďalej a pustila sa do čítania knižnej predlohy. Napriek enormnému rozsahu (5 kníh, vyše 240 kapitol a asi dva a pol tisíc strán) som ju zhltla prakticky za pár dní a zaľúbila sa do príbehu aj postáv. Následne som si túto donghuu (čínske anime) pozrela znova. Dvakrát. Po treťom vzhliadnutí tento seriál nemôžem označiť inak ako skrytý klenot, ktorý by si zaslúžil oveľa vačšiu pozornosť. Na tejto sérii je krásne absolútne všetko. Animácia, hudba a hlavne samotný príbeh. Už len intro samo o sebe je umelecké dielo. Čínska mytológia, na ktorej je postavený, je osviežujúcou zmenou. Na rozdiel od mnohých iných čínskych fantasy je však toto dielo prístupné a ľahko pochopiteľné aj pre západné publikum bez predchádzajúcich skúseností s wuxia/xianxia žánrom. Som nadšená, ako verne sa donghua drží knižnej predlohy a to až do takých drobných detailov, ktoré ocenia len čitatelia. Dúfam, že aj ďalšie série budú spracované podobne kvalitne - keďže prvá séria pokrýva iba prvú polovicu prvej knihy. Máme sa teda ešte na čo tešiť.  Ak teda máte chuť pustiť si niečo rozprávkové a pekné (a nie ste homofób), pozrite si Heaven Officials Blessing. EDIT po vzhliadnutí druhej série - neviem, či som niekedy videla seriál či film, ktorý by sa takto verne a do takých detailov držal knižnej predlohy. Na druhú sériu sme čakali dlhé tri roky, ktoré ale stáli za to. PS - ak máte možnosť, seriál pozerajte s anglickým dabingom! (Napr. na Crunchyroll) Je to asi neuveriteľné, no je presnejší a vernejší predlohe než anglické titulky na Crunchyrolle či Netflixe (ktoré boli očividne robené narýchlo a miestami nedávajú zmysel). Oceníte to najmä v druhej sérii, kde dabing vracia späť vulgarizmy (darmo, “Windmaster is nasty bitch” vyznieva autentickejšie ako “despicable woman”) a legendárne hlášky z knihy, ktoré v originály čínska cenzúra zrušila (“I  can’t get erect.”). Anglicky hovoriaci herci tu odvádzajú famóznu prácu a je z toho cítiť lásku k pôvodnému materiálu a to, že si svoje úlohy užívajú (obzvlášť v prípade Hua Chenga a Qi Ronga)

Chen qing ling (2019) (seriál)

Na wuxiach som kedysi fičala v čase ich najväčšej slávy (keď boli v kurze filmy ako Hero, alebo Klan lietajúcich dýk). The Untamed však bolo niečo iné, ako som čakala. A oveľa lepšie! Až na lacnú CGI je The Untamed jednou veľkou vizuálnou orgiou. Či už ide o samotné filmovacie lokácie, čínsku prírodu, malebné dedinky a interiéry, nádherné kostýmy, alebo dokonale krásnych hercov. K úspechu by v tomto prípade autorom možno úplne stačilo spoliehať sa na vizuálnu stránku, našťastie, tento seriál ponúka omnoho viac než len pekné zábery. Komplexný príbeh, ktorý je šikovne namixovanou zmesou drámy, detektívky, fantasy, romantiky, akcie a v neposlednom rade prekvapivo komédie. S vynikajúcimi hereckými výkonmi dvoch hlavných predstaviteľov, vďaka ktorým si ich postavy zamilujete a fandíte im. Príbeh plynie pomaly, čo je však v tomto prípade výhodou, keďže seriál obsahuje obrovské množstvo postáv (pričom každá má viac ako jedno meno) a komplikovanú, pre európskeho diváka neznámu mytológiu. Zo začiatku je to mätúce, dá sa však do toho po pár častiach dostať, treba však príbehu a postavám venovať plnú divácku pozornosť. Výsledok? Jeden z najkrajších seriálov, aké som kedy videla. 50 častí som nečakane zhltla za 5 dní a už teraz mi je jasné, že som to nevidela naposledy. A spamätávať sa budem zrejme ešte dlho.