strougy

strougy

Lubomír Štrougal

Česko
Samorost

homepage

70 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
  • 18.2.2015  15:46

  Jak lze vyčíst z názvu, jedná se o povídkový film, kde jsou jednotlivé příběhy propojeny motivem vraždy. Každá povídka je stylově lehce odlišná, první, díky své zlomyslnosti nejzábavnější, by kupříkladu vhodně zapadla do série Twilight Zone, druhá by zase navzdory své předvídatelnosti a překombinované pointě nedělala ostudu v Alfred Hitchcock Presents. Jen ta třetí, kde se hlavní role zhostil samotný Orson Welles, kvalitou výrazně zaostává, příběh o vině a trestu má sice své lepší chvilky (moment, kdy Orson rozezpívá britský parlament, vyloženě pobavil), ale jako celek patřičně nefunguje a působí ve výsledku poněkud nadbytečně. I tak to pro milovníky tajemných příběhů představuje kousek, který stojí za vidění a i dnes dokáže slušně pobavit.

  • 17.2.2015  11:07

  Tři příběhy o dětech a psech, jenž mě opět utvrdily v mé představě o dětech jako nevycválených fraccích, z nichž má člověk maximálně tak bolehlav jak chudák nešťastná domovnice Nasta. Navíc zjevně nejsem cílová skupina vhodná pro tenhle film, jelikož mě záběry dívenky s psíkem toulající se městem nijak nerozněžňují, natož aby ze mě vydolovaly nějaké emoce. Ani v sobě nenosím nostalgické vzpomínky na bezstarostné dětství, to už spíš bych se rozplýval nad středoškolskými roky. Určitou možnou hlubší stránku, která by zaujala i mě, pak naznačil pouze závěrečný příběh, ovšem v rámci krátké stopáže a povrchního přístupu to k ničemu zajímavému nevedlo. Slabé 2*.

  • 6.2.2015  16:10

  Bláznivá komedie o věčně nadržených chlapech bez humoru. Či minimálně bez humoru takového, který by mě dokázal rozesmát. Ne, všelijaké vrtění při chůzi, prapodivné kroucení obličeje či úchylné přízvuky mi prostě ke spokojenosti nestačí, a to ani když to provádějí muži tak podivně oblečení jako někteří zde. Za obsah si film ode mě vysloužil čiré opovržení, co mě ovšem dokázalo zaujmout, neřkuli nadchnout, bylo několik scén, kde se dokonale propojil obraz s hudbou a společně vytvořily brilantně rytmizovanou sekvenci, co by se i dnes v kdejakém videoklipu krásně vyjímala. Jen škoda, že jich bylo tak málo, aby mě vytrhly na z marastu zbytku na delší dobu, takhle musím dále uvažovat nad tím, zda se mi někdy podaří narazit na komedii o sexu, jejíž vtipnost by nebyla primárně založena na ztrapňování postav a samotného aktu.

  • 3.2.2015  09:30
  20 Fingers (2004)
  *

  Ukřičené nimrání se v citech manželského páru natočené ve stylu domácího videa. V tom všem neustálém ječení, hašteření a vyčítání sice občas problesknou zajímavější témata dotýkající se obecnějších záležitostí v oblasti vztahů mezi muži a ženami, ale jinak mi po většinu filmu unikalo, proč bych jako divák měl být svědkem něčeho tak nicotného.

  • 16.1.2015  14:27

  Ideologicky samozřejmě silně poplatné době a místu vzniku, ale když oni jsou ty liliputáni tak nehorázně roztomilí, že člověk filmu nějakou tu budovatelskou písničku chtě nechtě nakonec odpustí.

  • 16.1.2015  14:26

  Imamurův silně pesimistický pohled na lidi, který je zde doveden v některých případech takřka na pokraj karikatury, to ale neznamená, že by nebyl působivý. Sobectví a totální nedostatek empatie představují hlavní atributy postav, které kolem sebe neustále krouží a zdánlivě spolu i komunikují, avšak bez toho, aby si druhých pozorněji všímali. Veškeré řečové akty se tak mění na pouhé sebeprezentace, na pouhé křičení „já, já, já“, nikdy „my“ či nedejbože „ty“. Zoufalá potřeba o důstojnější život selhává tváří v tvář pokušení, ať už tělesnému či kariérnímu. Solidarita? To slovo postavy neznají, i diskuze mezi bratry o tom, kdo se po smrti otce postará o opuštěnou matku se mění v obchodní jednání plné argumentů stylu „ty to máš do práce blíž“ a „já si to nemohu dovolit, vždyť z platu sotva vyžijem“. Muži tu pak vždy prohrávají souboj se svými dolními partiemi (převzato z citátu uvozujícím zdejší režisérovu biografii), ženy zase se svou potřebou aspoň navenek působit důstojně. Není to pěkná podívaná, to teda ani náhodou. Asi mi bude chvilku trvat, než v sobě najdu dost síly na jiný Imamurův film, k deptání mi obvykle stačí pohled na reálné události ze světa...

  • 2.12.2014  17:33

  V pomezí mezi realistickou dystopií a parodií, mezi nahazováním závažných otázek a fekálním humorem se Ošii pohybuje s grácií potměšilého génia a viditelně si užívá okamžiky, kdy může diváka s gustem vyvést z míry a vypláznout na něho se spokojenou zlomyslností jazyk. Celý film se pohybuje v postupném nastolování určité atmosféry a jejího náhlého boření, kdy se plynule přechází z vážně pojaté diskuze nad tématem lidské přirozenosti v sekvence stylem zapadající do grotesky, z momentů, kdy se naznačuje povaha okolní společnosti, se přechází v bezvýsledné hledání toalety, které ovšem není bezúčelné, ale plně zapadá do vykreslení hlavního hrdiny jako vyděděnce, který se po letech vrací do světa, kam už dávno nezapadá. I neustále se opakující úryvky písniček či citátů zde mají své místo, jelikož oddělují jednotlivé větší úseky a zároveń dodávají snímku určitý rytmus, díky čemuž vysvitnou i jisté motivy, jež by jinak mohly zůstat skryté pod povrchem (viz třeba mňoukání koček). Ač to celé působí roztříštěně a zdánlivě nesourodě, dohromady to precizně funguje a nabízí to jedinečný zážitek dokazující, že Ošii je skutečně mimořádný tvůrce, který si zaslouží mou plnou pozornost.

  • 25.11.2014  13:55

  Kam se na tohle turecké „scifi“ hrabe slavný Robot Monster, ten oproti tomu působí jako umělecký a technologický skvost. Krátký záběr leteckého talíře vypadá směšně i ve srovnání s Plan 9 from Outer Space, vědecké kapacity se odposlouchávají jedině zpod obstarožního stolu, přičemž se k tomu ukusuje chleba s cibulí, mimozemšťanky touží po poznání pravého muže, což dle jejich přístroje jsou dva hamižní rádobynovináři, a na zmatení zloděje nápoje pro tisíciletou krásu a mládí jest potřeba ho sázkou donutit pít flašky vína na ex. A polovinu času se na plátně průběžně vrtí jakési nevzhledné matrony v pokusu o břišní tanec, z nichž jedna má představovat frivolní Marilyn Monroe. Chudák, tu to muselo urazit. Navždy mi asi v hlavě zůstane vrtat otázka, zda se dobové turecké publikum při projekci smálo. Jaksi si to neumím dobře představit...

  • 24.11.2014  11:15

  Příliš mnoho témat, divákova smrt. Vedle sebe se tu řadí, prolíná a vzájemně o sebe tříští vyprávění o životě hlavní hrdinky spojené s hledáním ztraceného času po prvním návratu na rodnou hroudu od války, proces překladu v akci, nahození zajímavých, leč více nerozvinutých témat z oblasti překladatelství, úvahy o Dostojevském, a k tomu jedna aktuální rodinná tragédie. Každé téma v sobě nese potenciál k tomu být zajímavé a nosné, ovšem po kupě to celé působí až příliš rozháraně, než aby to mohlo silněji zarezonovat. Slabší 3*.

  • 14.11.2014  13:39

  Chvíli jsem uvažoval, jak bych tenhle paskvil nejvýstižněji okomentoval, ale on už to jeden mně neznámý uživatel ze SM udělal dokonale: "Another ungodly awful Andy Milligan movie, featuring the titular "mad monk," a hunchback named Igor and a blood-crazed mistress. This movie alters the fabric of time: It's only 56 minutes long, but it seems like weeks."

  • 12.11.2014  10:40

  Ďábelský záporák Paul Wegener a nudný všetečný novinář Harald Paulsen jako spojnice několika tradičních strašidelných příběhů od Poea či Stevensona. Při své honitbě si projdou voskové muzeum plné historických záporných postav, naleznou zavražděnou ženu díky mňoukání černé kočky, navštíví tajemný klub sebevrahů či blázinec s poněkud netradičním personálem. Dohromady je to vše spojeno překvapivě solidně, celé to má vcelku slušné tempo, občas se vyloupne i povedený nápad, bohužel to ale postrádá to určité nedefinovatelné cosi, díky čemuž jsou třeba starší německé filmy z doby expresionismu ještě dnes tak působivé. A ten otravně moralizující závěr též zamrzí... Slušné 3*.

  • 7.11.2014  17:16

  Cirkus jako místo přátelství, teplého lidského kontaktu a naděje, kde lživost představení slouží čistě k potěše publika. V opozici stojí svět okolo, místo plné nepřátelství, zneužívání slabých a beznaděje, kde lež slouží jen k podvedení druhého. Dvě cesty, do nichž se rozdělí osud dvou bratří, jenž strávili mládí v cirkuse a každý následně své schopnosti obelhávat okolí využil po svém. Komorní snímek, který zahalen v pošmourném černobílem balení nabízí příjemný zážitek lehce pošramocený vstupem mafie na scénu, jež tak poněkud naruší konzistentnost vyprávění a svým následným směřováním mi lehce poničila požitek. Zůstat pouze u načrtnutí dvou rozdílných pólů lži, byl bych spokojenější. Silné 3*.

  • 22.10.2014  12:22

  V tom všem třeštění, pitvoření a pištění se občas vyloupne překvapivě podařený vtip (skvělá reakce na blížící se hryznutí od upířího zlosyna), avšak je jich příliš málo na to, aby to tuhle přitroublou historku o upíry pronásledované policejní stanici udělalo snesitelnější. Slabé 2*.

  • 15.10.2014  11:36
  Obřad (1971)
  ****

  Zvláštní, jak málo se v komentářích ostatních objevuje zmínka o tom, jak moc veškeré dění a dávkování informací o jednotlivých postavách určuje struktura filmu v podobě čistého střídání velkých událostí v podobě různých obřadů a z toho plynoucí takřka úplná ignorace každodenního „bezčasí“ mezi tím. O tom, co se stalo mezi jednotlivými oslavami, to, o čem se následně mezi sebou postavy baví, hádají a co je vnitřně užírá, o tom se divák dozvídá pomálu pouze z komentáře hlavního hrdiny, tedy toho již třeba Bluntmanem zmíněného „nespolehlivého“ vypravěče příběhu. Právě tohle šikovné dávkování informací bylo tím, co mě na filmu bavilo nejvíce, to množství příběhů, které jsou pouze načrtnuty a následně zmizí bez objasnění, osudy, jenž by mohly být zajímavé i sami o sobě, ale zde hrajou pouze druhé housle v pozadí a brzy jsou vyplonkovány mimo dění, jelikož nepatří mezi to důležité, co by hlavní hrdina chtěl vyprávět, přesně to mě bavilo sledovat a to jsem si užíval velice. Škoda, že samotná hlavní propojující dějová linie sklouzne časem k rušivé teatrálnosti, což mě podobně jako uživatele stuba v závěru lehce iritovalo. A mimochodem, označení komedie, proti němuž se tu mnozí ohrazují, bych se použít nebál, celá svatba bez nevěsty je komická až běda, ač je to teda humor značně zlý a potměšilý...

  • 9.10.2014  09:25

  Jaksi mě nebaví sledovat filmy, kde arogantní budižkničemu tak dlouho sleduje své okolí s opovržením a pocitem nadřazenosti, aby postupně dospěl k poznání, že vlastně není o nic lepší, možná je dokonce míra jeho životního ztroskotání ještě hlubší. A nic na tom nemění fakt, že mi jeho naštvanost na lidskou tupost byla vnitřně blízká. Plusové body to získává za depresivní vyznění, kdy film na konci nenabídne žádnou hlubší proměnu titulní postavy, nýbrž ji nechá nadále rochnit se v bahně vlastní neschopnosti. Slušné 2*.

  • 3.10.2014  10:08

  Podařená gangsterka zahalená do nostalgického oparu z laciné pašované whisky, kvalitního jazzu a vzpomínání na staré dobré časy Yakuzy, kdy se před hierarchicky řízenou organizací plně podřízenou svému cíli dávalo přednost osobním vazbám založených na cti a věrnosti. Celé se to nese v rychlém, nikoli však zběsilém tempu, spíše než heroické a patosu plné gangsterky od Wooa a jiných to připomíná klasické samurajské filmy, avšak plné drsných hochů, co na sebe hází zavilé pohledy skrze sluneční brýle a spojenectví zakládají spíše na instinktivní příchylnosti k tomu, kdo má stejně velké „koule“, než na nějaké pragmatické úvaze. Což mně osobně ke spokojenosti stačí. Slušné 4*.

  • 2.9.2014  10:49

  Podtitul by mohl znít "Aneb jak nemá vypadat dokument". Celé to je o tom, že v neměnícím se postupu se chvilku nechá plkat milá umělkyně s kolegy o čemkoli, co může, ale nemusí mít společného s konkrétním projektem, následně se nám ukáže, jak na tom tvrdě dřou, takže mudrují nad kvalitou koberců, tahají krabice či točí nahatou rusovlasou slečnu válet se po poli, na řadu přijde samotná vernisáž, z které je nám nabídnuto pár zcela nesouvislých obrazů, a na závěr se tam na sebe všichni zubí, hlaholí superlativy na adresu Pipilotti a voalá, jede se znovu. Za celou dobu zhruba tak osmkrát dokola, kdo se s tím měl počítat. Žádná snaha o hlubší vhled do její tvorby, žádná snaha o nějaké zajímavější představení čehokoli, jako jediné velké informace jsem si odnesl, že ona má šik žlutou pletěnou čapku, snahu na každé vernisáži všechny okolo sebe zout a ráda s kolegy jí, jelikož "A teď jdeme na jídlo" bylo nejčastější větou dokumentu...

  • 26.8.2014  12:10
  Sledztwo (TV film) (1974)
  ****

  Mé první setkání s tvorbou Stanislawa Lema se nekonalo v oblasti literární, nýbrž filmové, a nedopadlo vůbec špatně. Dlouho mi to náladou a stylem připomínalo Raye Bradburyho, kdy jsem si vyloženě říkal, že by to krásně zapadlo do jeho The Ray Bradbury Theater, ovšem v závěru se to celé překlopilo do zvláštní filosofické nálady, u které se stále nejsem schopen rozhodnout, zda se pod tou fasádou opravdu skrývá nějaká hluboká myšlenka, u níž mi chybí jen kousíček, malinký krok k jejímu definování a převedení z pouhého dojmu do slov, nebo se pod tím nachází prázdno a ten můj pocit je jen pozérstvím člověka, co chce machrovat s tím, že viděl něco, co jiní ne, a teď může dělat chytrýho. Vem to však čert, minimálně za tu podmanivou atmosféru a skvělou jazzovou hudbu si to vysoké hodnocení zaslouží, ať už to myšlenku má či ne.

  • 20.8.2014  17:40

  Kousek bezesporu raritní a z pohledu japonské filmové historie podstatný, ovšem pro mě dnes už těžko stravitelný, jelikož jsem nebyl schopen rozšifrovat ani základní děj, natož pochopit návaznost jednotlivých scén. Tudíž si to netroufnu nijak hodnotit bez ohledu na to, že určité body filmu mi následně aspoň lehce osvětlil tento komentář od japonského filmového historika Fumiko Tsuneishi: "One of the very few surviving films featuring Matsunosuke Onoe (1875-1926), the first movie star in Japan, who starred in more than 1,000 films. It is based on the fantastic tale of Jiraiya, the hero of a ninja novel adapted from a famous Chinese story which was so popular that from 1839 onwards it was serialized for over 30 years, and then became a staple of kabuki theatre. Jiraiya had the ability to fly, to vanish, and to transform himself into a toad at will, and it wasn’t until his filmic incarnation that his character finally found the perfect medium for the visualization of his magic powers. Matsunosuke’s popularity was by this time firmly established, and the film’s success was due both to his superb performance and the innovative ideas of director Shozo Makino (1878-1929), known as 'the father of Japanese cinema'. This film marks the end of the very last phase of their collaboration."

  • 20.8.2014  11:38

  Mladá Brigitte Bardot byla nádherná ženská, o tom netřeba vést žádnou polemiku, tudíž vášně strhávající zdejší mužské osazenstvo člověk naprosto chápe, taky by podlehl, zvlášť když v území mezi benzínkou a hospodou není nic pořádného k zabavení. V prvních dvou třetinách snímku se tvůrcům v pomalém tempu daří výstižně zachytit stoupání napětí mezi všemi účastníky, manželství spadající do krize, rostoucí zalíbení a žárlivost a vztek z filmu přímo sálá a vše funguje, jak má. Pak ale zřejmě nutnost vejít se do omezené stopáže donutila veškeré vášně rozjitřit až příliš rychle, tak najednou, že veškeré charakterové proměny ztrácely uvěřitelnost a spolu s nesmyslným epilogem nastiňujícím budoucnost postav to vcelku spolehlivě zlikvidovalo vybudovanou atmosféru. Což je škoda, mělo to nakročeno výše, aspoň že vzpomínka na odhalený zadeček milé Brigitte mi v paměti zůstane už nadobro.

  • 11.8.2014  17:38

  Pod nánosem příliš mnoha zbytečných frází a jedné až moc okaté dějové berličky, která odstartuje a v závěru i eskaluje události, se skrývá kvalitní posmutnělý příběh o tom, jak těžké je udělat první krok, překonat strach a změnit tak život, co už jednoho tíží až k zalknutí. Chtělo to trochu víc vyčistit od nadbytečných dějových momentů, co kazí divákovi plnější souznění s příběhem, vymanit některé postavy z jednoduchých typologických škatulek a mohlo to být i za víc než za slušné 3*.

  • 30.7.2014  16:43
  Mekk Elek az ezermester (TV seriál) (1980)
  ****

  Uživatel teltri má zjevně na mysli jiný seriál, v Mekk Elek az erermester se vše točí okolo kozla "všeuměla", co se díl co díl za pomoci propagace svého věrného papouška snaží prorazit v určitém řemeslném oboru. Jednou jako zedník, jindy jako holič, tu jako mlynář, tuhle jako kuchař. A vždy se stejným výsledkem, což je dáno jak jeho nešikovností, tak jeho ohromující arogantností. Ovšem nejedná se o seriál čistě epizodický, jeho konání má své následky a jeho reputace ho čím dál více předchází, což je i hlavní dvojicí vydařeně reflektováno. A ač by to jeden nečekal, i morální ponaučení se tu v závěru nalezne. Velmi povedená záležitost, která mě osobně bavila mnohem více než naši slavní Pat a Mat, na něž to občas upomíná. Prostě Mekk-mekk-mekk!

  • 29.7.2014  17:57
  Jungle Woman (1926)
  **

  Utahaný pokus o dobrodružný snímek, kde to skřípe už od samotného názvu. Žena, či přesněji ženy dvě, které zde hrají významnější roli, jsou totiž přece jen v pozadí za hlavní hrdinnou dvojicí představovanou dobrodruhy, co se za pomoci staré mapy vydávají hledat do džungle zlato a jsou zajati zdejšími lovci lebek. Zajetí samo je nejvtipnější sekvencí filmu, jelikož dva odvážní bílí muži stojící u stanu jak trubky tu a tam vystřelí z pistole do davu domorodců, co se kolem nich tak nějak vlní, pokukují a čas od času, nejspíše nedopatřením, po nich vrhnou oštěp. Děj se pak drží tradičních klišé podobných snímků, natočit to v 80. letech v Itálii, bylo by to představení plné násilí a krve, zde se to nakonec promění v akčnější červenou knihovnu, na níž mě nejvíce potěšilo ujištění, že knírek jako vždy představuje spolehlivý indikátor záporné postavy. A závěrečný útěk pojatý ve stylu malý zálesák ukazuje správné techniky přežití v divoké přírodě taky vcelku pobavil. Slabé 2*.

  • 16.7.2014  11:59
  Joyuu-rei (1996)
  ****

  Už v počátcích své tvorby ukázal Hideo Nakata, že má cit pro momenty, které vyděsí diváka natolik, že se bojí i jen vystrčit prstík z gauče, aby si rozsvítil v pokoji světlo a zahnal nepříjemně fyzický pocit strachu, který se mu během filmu usadil v oblasti okolo žaludku. Je tu sice znát, že ještě nemá v malíku ty správné postupy a film tak občas na své cestě maličko škobrtá, tu pádí příliš rychle a tu se zase naopak trochu vleče, chtělo by to navíc lépe vykreslit postavy, aby vzájemně nesplývaly, ale celkový výsledek je natolik působivý, že mi nedělá problém všechny zmíněné neduhy omluvit. Ale chtělo to pro správný efekt ukončit dřív, závěrečné cca dvě minuty byly navíc, sice ponechají příběhu patřičně tajuplné pozadí, ale závěr mohl diváka přece jen vyděsit ještě o něco víc.

  • 15.7.2014  11:50

  Závěrečný díl trilogie přinesl změnu na režisérském křesle, kdy Kendži Misumiho vystřídal Kazuo Mori, žádný výraznější posun ve stylu filmu to ovšem nepřineslo. Pravda, zjevení jedné humorné scény na začátku filmu mě překvapilo, stejně jako je tu určitý větší důraz na pestrost kostýmů, jinak se to ale nese v duchu předchozích dílů. A bohužel se tu (opět) odehraje charakterová změna u Ryunosukeho, který dlouho kráčí po cestě pokání tak, jak logicky plynulo z minulého dílu, aby byl z ničeho nic přeměněn opět na zápornou postavu a dodal tak oprávnění Utsugiho cestě za pomstou. Což je velká škoda, jelikož do tohoto zlomu to mělo sympaticky nejednoznačné vyznění a mnohé momenty přesahovaly kvalitou minulé díly. Závěrečná třetina ale svou nekvalitou táhne celou sérii dolů, kdy tomu nepomůže ani úplný závěr, který postrádá patřičnou katarzi, která by divákovi měla být po tak dlouhé době rozhodně poskytnuta...

  • 10.7.2014  08:05
  Ubožáci (1982)
  **

  Vzít monumentální bichli rozměrů Bídníků a převést ji na filmové plátno tak, že se podaří vystihnout jejího ducha, to je umění. Uměním, ač jiného druhu, je také vykuchat z ní veškeré důležité dějové body a přitom se k ní nepřiblížit ani na píď. Síla knihy netkví v dějové linii ani v nějaké té kritice nespravedlivého společenského řádu, její skutečná síla leží v odbočkách od děje, v zdánlivě nepodstatných líčení alá popis bitvy u Waterloo, v mnoha vedlejších postavách, jejichž vliv na hlavní příběh je minimální, v makabrózních pasážích, které s uličnictvím brakové literatury pomrkávají na čtenáře a připomínají mu, že čtení je taky (nebo hlavně?) o zábavě. Nic z toho se zde nenachází, místo toho se Hossein puntičkářsky soustředil na to, aby vynechal co nejméně zastávek Valjeana na cestě z galejí až k závěrečnému konci a to stylem, že většina filmu spíš připomíná ilustraci k vydání určenému pro žáčky prvního stupně základní školy. Většinu doby to navíc šustí papírem takovým způsobem, že jakoukoli scénu, která k vyprávění používá vyloženě filmových prostředků (třeba stylově neoriginální bitva na barikádách), jsem hltal s nenasytností alkoholika, co si dává své první ranní pivo. Jest vtipné, že to, co se tak Hosseinovi podařilo vystihnout nejlépe, byla unylost Cosetty (zlatá Eponina, ta je v kontrastu s ní čistou esencí pořádné ženské a dal bych ji před C. přednost tisíckrát), otravnost Maria a vůbec unylost celé jejich milostné linie, což je ovšem nejspíš nějaké dobové klišé, jelikož při nedávném čtení Hraběte Monte Crista jsem na podobnou uvzdychanou lásku narazil taktéž. To je ovšem na podobně ambiciózní dílo poněkud málo a jako takové vidím jeho účel pouze v tom, že nějaká uvědomělá a líná paní učitelka tím může zabít pár vyučovacích hodin, kdy to pustí žákům místo toho, aby jim musela o Bídnících vykládat s vědomím, že většina z nich se ke knize nepřiblíží ani omylem.

  • 20.6.2014  12:40

  Nepříliš zajímavá, značně utahaná adaptace povídky Nájemné od ducha od Henry Jamese. Pomalost vyprávění může být v určitých momentech kladem (první vstup hlavního hrdiny do tajemného domu), brzo však začne diváka ubíjet vědomí, že kdyby se to celé prostříhalo a zkrátilo zhruba na polovinu či ještě o kapku více, mohl být strašidelný efekt mnohem, ale mnohem silnější... Slabé 2*.

  • 12.6.2014  09:27

  Pokračování Daibosatsu tôge si i přes určitý posun ve vyznění udrželo klady a bohužel i zápory prvního dílu. Zdařila se změna ve vykreslení Ryunosukeho, který se zde postupně vydává na cestu pokání a není už uměle tlačen do zápornosti, nepovedli se okolní postavy, které opět na jeho úkor dostávají příliš mnoho prostoru a stále zůstávají pouhými nezajímavými figurkami bez silnější osobnosti. Nejvíc na celém filmu zamrzí to, že veškeré akční scény, které jsou kvalitativně o třídu výše než zbytek snímku, dostávají minimum prostoru a nemají tak možnost překlopit můj postoj k filmu více směrem ke kladným hodnotám. Slušné 3*.

  • 5.6.2014  11:16

  Slušná chambara, která má tu smůlu, že stejné téma v roce 1966 uchopil Kihači Okamoto a natočil brilantní The Sword of Doom. Oproti němu ztrácí Misumiho verze na tempu i sevřenosti a nedokáže člověka tak výrazně vtáhnout do děje. Na vině je jednak pojetí hlavní postavy, kdy se přímo nabízí jeho vykreslení jako muže, co není sám schopen vyrovnat se s nátlakem společnosti a vědomím, že i přes jeho nesporný talent, vymaňující ho z průměru okolí, se tu vždy najde lepší a okolím respektovanější samuraj. To by pak krásně dodávalo většího smyslu asi nejpůsobivější scéně snímku, kdy Ryunosuke šokovaně sleduje, jak vinou omylu se s kolegy pokusí zabít muže, který mu byl celé mládí vlastním otcem prezentován jako vzor a viditelně cítí, že on se mu zdaleka nevyrovná. Místo toho je nám ale tvůrci prezentován jako záporná postava, což je ovšem možné jen díky scénám, které jsou sami o sobě zbytečné a v kontextu jeho chování ve zbytku filmu i vlastně postrádající smysl, viz hned v úvodu nesmyslná vražda budhistického mnicha. Druhým problémem je pak množství času věnovaného jiným postavám, ať už dceři právě zmíněného mnicha či Utsugi Hyamatovi, mladšímu bratru muže, kterého Ryunosuke zabil v souboji, z něhož se má vyklubat jeho celoživotní nemesis. Prostoru mají totiž příliš málo, aby se z nich stali skutečně plnohodnotné postavy a ne pouhé skici, a naopak příliš mnoho na to, aby jejich peripetie bavilo člověka sledovat. Což zejména u Utsugiho vzhledem k důležitosti role, jíž má vůči Ryunosukemu v budoucnu zastat, vyloženě zamrzí. Mimo to se jedná o slušně natočený film, který určitě potěší srdce každého milovníka samurajské tématiky.

  • 27.5.2014  14:14
  Tigre reale (1916)
  **

  Němý film je pro červenou knihovnu díky časté afektovanosti hereckých výkonů ideální forma. V něm všechny ty unylé zamilované pohledy, vášnivá lamentování spojená s lomením paží nad ohavným to osudem a vzletná zvolání v dopisech ve stylu „Mé srdce touží jen po tobě“ či „Chci zemřít v tvém náručí“ krásně vyniknou a působí takřka přirozeně. Díky tomu se na osudovou lásku mezi mladým atašé a tajemnou ruskou hraběnkou stíhanou přízrakem dávné tragické lásky dá koukat bez většího utrpení a určité momenty si dokonce i vychutnat. Kdyby navíc byl pár postaven před nějakou složitější morální otázku či byl příběh vyprávěn alespoň maličko nestandartně, možná bych šel s hodnocením výše. Takhle zůstanu na silných 2* a budu si marně lámat hlavu, proč hlavní hrdina místo mdlé hraběnky nezvolil raději veselou a usměvavou dceru bohatého kupce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace