Pod palbou (2007)

Rozbořené domy, hromadné hroby, sesuté mosty, roztržené rodiny, matka, která se musela rozhodnout, které ze svých dětí zachrání a které nechá na místě, kde každou chvíli padne další bomba, lidé toužící odjet ze země a ti, kterým se stýská po domově, a naděje, která zůstane nevyslyšená. Jeden z filmů, který vás zbaví slov a nevykouří se z hlavy hned po té, co doběhnou závěrečné titulky.

Den osvobození (2007)

Film, který se nedá sledovat pro pobavení. Nemá prakticky děj, nebo spíš děj důležitý; je jen pozadím, na kterém se tu a tam vynoří emoce, prožitky, nálady. Určitě si z něj odnese víc ten, kdo ví, co se ve Rwandě odehrávalo a stále ještě přetrvává mezi Tutsii a Hutu. Netroufám si film hodnotit, vnímala jsem ho spíš jako psychologickou sondu nebo pohyblivý obraz dnešní Rwandy s ozvěnou minulosti.

Půlměsíc (2006)

Třetí hvězdička je za zpěvačky ve vyhnanství seřazené na zdech domů, jejich krátkou smutnou píseň a tóny bubnů. První, celkem vtipná a zajímavá půlka filmu se přehoupla do metafor, v nichž jsem neobjevila žádný hluboký význam. Bohužel se mi nepodařilo ani sympatizovat se starcem toužícím za každou cenu dokončit svou cestu, na to mě příliš iritovaly jeho mírně schizofrenní a několikrát se opakující proslovy v posledních minutách. A tak konec přebil slibně vypadající začátek.

Papežská toaleta (2007)

Film nemá příliš rychlý spád, občas jsem se zasmála, občas někoho politovala, většinu času držela palce. Ačkoli jsem měla představu o tom, jak všechno skončí, stejně mě těch pár posledních minut neskutečně zasáhlo a v hlavě se vynořila spousta otázek. Film nedává žádné odpovědi, naopak, snad právě proto na mě působil tak znepokojivě.

Severní blata (2006)

Flashbacky, které tu PetrPan2 označil za matoucí, mi naopak připadají jako nejsilnější stránka filmu. Je příjemné, že na člověka čeká i jiné překvapení než jen odhalení vraha, a rozhodně filmu přidávají na zajímavosti.

Ona na to má (2007)

A rabín řekl: Když se muži podaří najít tu správnou ženu, nemusí hromadit žádný majetek. A tak to také je. Haim má Malku. Malka má prozměnu geniální nápad, sexy sestru a kamarádku, která každého protivníka skolí jediným pohybem. Proto Haim nepotřebuje majetek, práci, a dokonce ani toho rabína. Výborná komedie odehrávající se v zajímavém prostředí.

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000) odpad!

Takový propastný rozdíl mezi prvním filmem a "dvojkou" jsem ještě nezažila! Film nese číslo 2, ale dějově Velmi nebezpečné známosti předchází. Ve skutečnosti jde však o jejich kopii s pozměněnými detaily, katastrofálními hereckými výkony, stupidními rozhovory. Skvělá hudba podkreslující předchozí film se také úplně vytratila. Celkově totálně prázdné.

Pinjar: Beyond Boundaries... (2003)

Chvílemi až nechutně melodramatické, přehrávané scény plné neštěstí, bolesti, rezignace, utrpení..., ale čím je toho víc, tím méně to na člověka (mě) působí. Naštěstí bylo mezi tímto zjevným utrpením i utrpení méně nápadné, dokonce se zatoulaly i chvilky radosti a lásky, jako dobrý kontrast k tragickým osudům lidí v rozdělované Indii.

Interstate 60 (2002)

Od inteligentního, vtipného, originálního začátku přes polopatický střed k přeslazenému americky přiblblému konci. Nebýt toho konce, byly by to hvězdičky 4, víc náznaků a méně O. W. Granta, bylo by to hvězdiček 5.

Fontána (2006)

Když jsem byla malá a budila se v noci strachem ze smrti (v mých představách to znamenalo, že budu opravdu hodně dlouho muset ležet v dřevěné truhle, kde se nebudu moct pohnout), přiběhla vždycky máma ke mně a vyprávěla mi tohle: Naše tělo se rozpadne a kousek po kousku odvane všemi směry. Z kousku tebe vyroste tráva, z kousku strom, ty třeba sní kráva, tu člověk, jiný kousek zůstane v půdě, další odplaví řeka a z kousku tebe bude ryba.... Na tohle jsem si vzpomněla, když jsem ve Fontáně viděla, jak z Tomase po požití mléka stromu věčného života raší kytky, až celý splyne s půdou okolo stromu (což mi zase připomíná jednu písničku od Radůzy - Vše je jedním, ale to už bych odbočovala opravdu daleko). Pro mě nesmrtelnost a věčný život opravdu existuje, ale hledám ho asi úplně jinde, něž většina lidí, kteří v něj věří. A tenhle film mě v mé víře ještě utvrdil.