maxi6

maxi6


Paris, je t'aime

171 bodů

Moje biografie

od nejnovějšíchpodle abecedy
  • 10.4.2005
  Jiří Menzel
  (režisér)

  V roce 1962 absolvoval J. Menzel na pražské FAMU obor filmová režie. Třebaže je doma i ve světě znám především svými filmy, je i vynikajícím a osobitým divadelním hercem a režisérem. Mimo jiné byl tvůrcem mimořádně zdařilé inscenace Machiavelliho komedie Mandragora v pražském divadle Činoherní klub, jež se hrála nepřetržitě 11… (více)

  • 7.4.2005
  Vittorio Gassman
  (herec)

  Je synem inženýra rakouského původu a Florenťanky, která se chtěla stát herečkou. Když mu bylo pět let, přestěhovala se rodina do Říma, kde po maturitě začal studovat práva na univerzitě, hrál košíkovou dokonce za národní mužstvo a pomýšlel na spisovatelskou dráhu.

  Všeho se však vzdal kvůli herecké kariéře, k níž ho inspirovala… (více)

  • 1.1.2005
  Ján Piroh
  (režisér)

  Režisér, scenárista a kameraman Ján Piroh vyštudoval odbor umeleckej fotografie na SŠUP v Bratislave (1961-65). Po jej ukončení sa neúspešne pokúšal dostať na FAMU v Prahe a preto dva roky strávil v pozícii fotografa pre DUSLO Šaľa. V roku 1969 ho prijali na odbor filmovej a televíznej kamery na FAMU v Prahe, ktorú absolvoval… (více)

  • 1.1.2005
  Eduard Linkers
  (herec)

  "Jsem Starorakušan, narozený za císaře pána, ale milovník českého národa, protože jsem si tady zachránil život," říkal Eduard Linkers, herec, kterého politické zvraty v Evropě donutily stát se mimo jiné také hvězdou českého filmu.

  Elán a životní optimismus mohl Eduardu Linkersovi závidět snad každý z nás. Jeho život přitom… (více)

  • 1.1.2005
  Emir Kusturica
  (režisér)

  Na základě úspěšných amatérských filmů natočených na střední škole Emira Kusturicu doporučila amatérská organizace Bosny a Hercegoviny k přijetí na FAMU. Studoval v ročníku Otakara Vávry a nikdy se ke svému profesorovi nepřestal hlásit: ..."Byl tam jeden vynikající pedagog, profesor Otakar Vávra, a tomu se dařilo přimět nás k… (více)

  • 1.1.2005
  Luis Buñuel
  (režisér)

  V polovině dvacátých let přišel do Paříže, kde dokončil svá univerzitní studia historie umění. Zapojil se do hnutí pařížské umělecké avantgardy a stal se asistentem režiséra polského původu Jeana Epsteina (1926-28) u jeho tří filmů. Také se sblížil se svým krajanem, malířem Salvadorem Dalim. S ním vytvořil dva surrealistické… (více)

  • 1.1.2005
  Angelina Jolie
  (herečka)

  Angelina Jolie je jednou z nejúspěšnějších, ale také nejotevřenějších hereček Hollywoodu. Je dcerou taktéž uměním se zabývajícího páru, herce Jona Voighta (který je držitelem Oskara) a herečky Marcheline Bertrand. Není tedy velkým překvapením, že k hraní se dostala už velmi brzy. V pěti letech si odehrála svůj filmový debut v… (více)

  • 1.1.2005
  Milla Jovovich
  (herečka)

  Maminka byla ruská herečka Galina Loginovova a otec jugoslávský lékař Bogdanovič Jovovič. V pěti letech se s rodiči odstěhovala do Sacramenta v Kalifornii. Na škole jí dávali znát její východní původ a přesvědčovali ji, že nikdy nebude jako oni . V mládí se hodně věnovala hudbě - hrála na klavír a kytaru. Její kariéra… (více)

  • 1.1.2005
  Jennifer Jason Leigh
  (herečka)

  Je mladší dcerou TV scenáristky Barbary Turnerové a herce Vice Morrowa, který zahynul nešťastnou náhodou 1982 při natáčení první povídky režiséra Johna Landise z filmu Twilight Zone - The Movie (1983, Pásmo soumraku - film). Na popud otce se začala věnovat herectví a odbornou průpravu absolvovala v losangeleském Lee Strasberg… (více)