Frontline - 20 dnů v Mariupolu (2023) (epizoda)

Velmi dobrý dokument a jsem rád, že ukáže (byť jen krátce) i "druhou stranu mince", tj. ty Ukrajince z Mariupolu, kteří byli a jsou proti Zelenskému a věřím tomu, že uvítali i ono "ruské osvobození". Kam se totiž hrabou naši dezolátští spoluobčané, u nich lze tu náchylnost k dezinformacím tisíce kilometrů od fronty ještě pochopit, ale je fakt masakr vidět i přímo samotné Ukrajince v rozbombardovaném městě plném smrti, kteří věří tomu, že ukrajinská strana je ta zlá... A také mě v neposlední řadě při sledování podobného dokumentu velmi sere, že Putin pravděpodobně zemře až stářím podobně jako Stalin, přitom za to svinstvo co na Ukrajině rozpoutal by zasloužil ten samý osud, který potkal např. Kaddáfího či Husseina...

Vládcové nebes (2024) (seriál)

Třetí, pátá a devátá. To jsou s přehledem nejlepší a nejsilnější epizody Masters of the Air, které tento seriál zachraňují od průšvihu a fiaska, zbylé díly totiž kolísají mezi při nejlepším průměrem a ucházející podívanou. Problémů tu je hned několik, kupříkladu Crosby a většina děje kolem něj poté, co povýší a přestane létat, působí zcela zbytečně a o ničem, viz nikam nevedoucí románek s britskou "špionkou", která jak se v seriálu rychle objevila, tak pak také beze stopy zmizela (a zůstala zmizelá), či příšerně uspěchané představení Tuskegee Airmen v předposledním díle, kteří v záverečné epizodě pronesou možná tak dvě věty. V neposlední řadě bych ještě rád zmínil filmařsky zcela nepovedenou linku kolem dvou sestřelených členů posádky, kteří v první půli seriálu budili dojem hlavních postav, aby se na ně po jejich příjezdu do Paříže prakticky zcela zapomnělo a tvůrci nám je akorát připomněli snad jen minutovou scénou v jedné z pozdějších epizod... Nejlepšími postavami seriálu tak s přehledem zůstávají duo Bucky + Buck a také Rosie, což je ovšem sakra málo, to snad i v tom Paficiku jich bylo víc (Sledge, Snafu, Leckie, Basilone). Záměrně jsem do onoho výčtu postav nezařadil Biddicka, který mi osobně sice byl nejsympatičtější, avšak z devíti epizod se objevil pouze v prvních třech (z očividných důvodů, ale to nic nemění na tom, že ho nelze brát jako jednoho z protagonistů). Plusové body u mě seriál má ještě za ukázání Russelsheimského masakru, byť v něm nefiguroval Egan, i tak je ale důležité podobné události ukázat lidem, aby se na ně nezapomnělo. Na Bratrstvo neohrožených tento počin dle mého bohužel nemá ani za mák, na porovnání jak si stojí s Pacifikem budu potřebovat asi ještě pár dalších projekcí. Hodnocení seriálu na základě průměru jednotlivých epizod: 73%

Vládcové nebes - Část devátá (2024) (epizoda)

Ale jo, je to velmi dobré zakončení seriálu a určitě trochu vylepšuje reputaci některým slabším epizodám, byť samozřejmě není úplně bez much. Snad až na rozhovor mezi Rosiem a Crosbym zhruba v půlce dílu tu nebylo jediného hluchého místa, úvodní nálet a sestřelení Rosieho připomněl nejsilnější epizody Masters of the Air (ep. 3 a 5), putování zajatců z jednoho tábora do druhého napříč zničeným Německem bylo taky poutavé, zejména pak onen Clevenův útěk či osvobození Stalag VII, no a "potravinový nálet" ke konci dílu s hlavníma hrdinama zase v sedle parádička a well done. Závěrečné shrnutí poválečných osudů bylo ok, jen možná nemuselo být provedené až tak moc dokumentárním stylem (závěr Bratrstva byl na míle lepší) a taky mi tu chyběla ona britská "špionka" či co to bylo zač, ona dívka, kterou klátil Crosby... anebo byla její postava zcela dílem fikce? Budu muset pogooglit. Celkově povedený díl, ale na plný počet pro mě není, byť k tomu nemá daleko. 85%

Vládcové nebes - Část osmá (2024) (epizoda)

Další nepovedený díl, bohužel. Co diváka nejvíc bije do očí je to, jak strašně uspěchaná tahle epizoda je, skáče se tu ze scény do scény - honem rychle nám představit Red Tails, honem rychle nějaký ten nálet, honem rychle Crosbyho zaspání D-Day, honem rychle ukázat sestřelené Red Tails v Stalag Luft III a šup, titulky a konec, ufff! Tenhle díl by potřeboval rozdělit na dvě 50 minutové epizody a dupnout na brzdu, o to víc nechápu, proč má seriál pouze 9 epizod místo klasických 10, materiál by tu rozhodně byl! Jednotliví Tuskagee Airmen pak nejsou vůbec zapamatovatelní a působí jako generičtí gerojové a borci, zejména jsem pak protáčel oči v sloup při onom laciném "exposition dialogue", kdy velitel letky povídá jednomu z těch borců-pilotů, jak je skvělý a nadaný a talentovaný atd., protože prostě nemáme čas to ukázat jiným stylem, např. skrze nějaké mise, které by netrvaly pouhé 2 minuty... jednou z největších chyb tvůrců tohoto seriálu pak je to, že z Crosbyho udělali jednu z hlavních postav, jakmile byl totiž povýšen a přestal létat, tak měl opustit show, protože vše, co přišlo potom, je naprosto o-hov-ně!!! (proboha koho zajímá jeho love story? Koho zajímá, že zaspal D-Day??). Děj v zajateckém táboře je pak asi historický věrný, ale opět, pro diváka neskutečná nuda, to už snad i to stavění rádia minule bylo záživnější než současné "musíme se připravit na konec války taháním pařezů ze země"... 60%

Vládcové nebes - Část sedmá (2024) (epizoda)

Lepší jak minule, ale přesto žádný zázrak. Crosby s anglánkou zcela o ničem a divák by absolutně o nic nepřišel, kdyby tam tato dějová linka vůbec nebyla. Bezztrátový nálet na Berlín byl fajn, ale z epizody si "uzmul" kolik, jenom tak 5 minut? To je sakra málo na seriál, který se jmenuje Masters of the Air. Bohužel ani Stalag Luft III ničím nevyčnívá, v podstatě tu akorát půlku dílu stavíme rádio a povídáme si o šancích na přežití války, hm... Jsem alespoň rád, že jsme měli možnost vidět ono duo sestřelených letců, kterým se povedlo utéct zpátky do Anglie, byť tu nemají jedinou repliku a opět, celé to je shrnuté do snad ani ne 2 minut, zatímco zbytečný Crosby a jeho k uzoufání nudná love story mají screentime daleko větší. Velmi fousové 4 hvězdy. 70%

Vládcové nebes - Část šestá (2024) (epizoda)

Kdepak, tohle není povedená epizoda, a to především z důvodu chaotického skákání mezi jednotlivými liniemi, které navíc mají zcela odlišný tón - v jedné minutě sledujeme tak trochu nemotorného Crosbyho v Oxfordu, najednou střih a Egana mlátí rozzuřený dav fašounů ve vybombardovaném fašounském městě, další střih a s Rosiem rozjímáme po luxusním dovolenkovém sídle... Ony příběhové odbočky Crosbyho a Rosenthala jsou pak zcela zbytečné a o ničem, seriál by absolutně o nic nepřišel, kdybychom jejich lelkování v Anglii neviděli a místo toho se plně soustředili na Eganovu cestu do Stalag Luft III. Seriál má pouze 9 epizod a bohužel v něm máme ne zrovna málo zbytečného filleru, který má asi prohloubit divákův vztah k jednotlivým postavám, ale to se nekoná, zeptejte se sami sebe, jestli máte po 6 epizodách stejný vztah ke Crosbymu, Eganovi a Clevenovi jako třeba k Malarkeymu, Guarnerovi, nebo nedejbože Wintersovi... Co na této epizodě vítám je alespoň ukázání Russelsheimského masakru, který se skutečně udál, byť v něm nefiguroval Egan, jinak je ale poměrně věrně ukázán a jsem za to neskonale vděčný, bohužel spousta režisérů, novinářů atd. rádo lidem cpe, jak za druhou světovou a její zvěrstva může Hitler, Goebbles a pár těhle pohlavárů, možná ještě tak Gestapo, ale tím to hasne. Ani hovno, za druhou světovou a všechna její zvěrstva může především německý lid, který to všechno nejenže dopustil, ale do poslední chvíle podporoval! Budiž nám alespoň útěchou, že ve 45. roce několik z těch russelsheimských civilů, kteří zabili ony POW, dostali trest smrti, tak to má být. Na závěr i celkem povedené shledání Egana s Clevenem, byť mi moc nesedí Clevenovo "what took you so long?", jako by byl snad šťastný, že jeho kámoše taky sestřelili... (víc by mi dávala smysl nějaká nasraná reakce typu "fuck, they got you too?") 65%

Vládcové nebes - Část pátá (2024) (epizoda)

Návrat do kvalit třetího dílu, tak to má být. Bohužel mi děj této epizody tak trochu vyspoileroval thumbnail jakéhosi videa na youtube, který ukazoval Royal Flush jakožto jediný přeživší bombardér, takže jakmile jsem uslyšel jeho jméno v této epizodě, bylo mi jasné, co naše hrdiny čeká. Nálet na Münster byl skutečně solidní řež, ať už v reálu, nebo v rámci tohoto seriálu, přičemž jsem nyní vzhledem k všem těm ztrátám hodně zvědav, jestli bude zbytek epizod ze zajateckých táborů Stalag Luft + Tuskegee Airmen, nebo ještě uvidíme nějaké ty bombardovací mise. O to víc mě sere to, že nám tvůrci neukázali onen nálet na Brémy, opět se tu o něm jen krátce zmíní na začátku epizody a víc nic... Každopádně pátý díl je za mě rozhodně na plný počet a 90%

Vládcové nebes - Část čtvrtá (2024) (epizoda)

Po předchozí fantastické epizodě přichází zcela hluchý díl, který lze označit za ukázkový filler. To byla ostatně velká výhoda Bratrstva neohrožených, že tam hluchých míst prostě nebylo a co díl, to velkolepá podívaná. Čtvrtá epizoda Masters of the Air tak hodně připomíná třetí díl Pacifiku, který také po dechberoucí a akcí nabíté druhé epizodě zpomalil a vzal nás s vojáky na poměrně zbytečnou "tour de Australia", tady zase sledujeme romantické pletky Egana s nějakou Polkou v Londýně místo toho, aby nám byl třeba ukázán onen nálet na Brémy, při kterém asi sestřelili Clevena... Bohužel ani jakž takž zajímavá cesta sestřelených letců z Belgie do Španělska tenhle díl nezachrání, zkrátka snad je tahle epizoda pouze jedním hluchých místem v rámci jinak skvělého seriálu a příště to už zase budou ti staří dobří Masters of the Air (a nikoliv "Masters of Banging Polish Widows in London")... 50%

Vládcové nebes - Část třetí (2024) (epizoda)

Naprostá pecka a zatím nejlepší díl tohoto seriálu, byť jsme přišli o Curta, který začínal být mojí nejoblíbenější postavou... naproti tomu Austinu Butlerovi toho děsnýho drsoně nevěřím ani za mák, ale holt takhle jsou rozdány karty a třeba se mé dojmy z této postavy v následujících epizodách ještě zlepší. Další skvrnkou na kráse je co tu už zmiňoval uživatel Axis - vypadá to, jako by střelci v B-17kách kosili jednoho Messerschmitta za druhým, avšak realita byla bohužel trochu někde jinde. Ale i tak perfektní díl od záčatku do konce, resp. od vzletu po přistání, bez jediného hluchého místa, už aby byla venku další epizoda! 90%

Vládcové nebes - Část druhá (2024) (epizoda)

Hraniční 4 hvězdy, tempo tohoto dílu je snad ještě pomalejší, než v tom prvním, přitom není čas ztrácet čas, série má pouze 9 epizod a tak bych fakt klidně oželel dlouhé dialogy v hospodě či pěstní souboje mezi americkými a britskými letci atp... Mise do Norska byla bez debat vrcholem této epizody a já jen nechápu, jak onen hlavní navigátor prošel výcvikem, když v jednom kuse blije a nebo si není tak úplně jist, kudy že to mají letět apod. Ale alespoň jsem si zapamatoval zase o něco víc postav a zatím mi nejvíc sedí onen pilot, co v tomto díle musel nouzově přistát ve Skotsku, tak snad se tento můj "černý kůň" dožije konce války:) 70%