The Orville - Z neznámých hrobů (2022) (epizoda)

Máme tu dvě dějové linky, přičemž jedna z nich je skvělá, druhá k zblití. Tou první jmenovanou je vyjednávání se silně matriarchální společností, což bylo od začátku do konce uchopeno velmi zajímavě, dokonce jsme tu měli i nějaký ten humor (snad poprvé v této řadě) a celkově to mělo dobré vyznění. Bohužel to sráží zápletka druhá s Isaacem. Irituje mě ten nabubřelý pozemšťanský pohled na věc, že mít emoce je nějaká univerzální výhra pro celý vesmír a všechny rasy v něm - ano, pro nás lidi je to bezpochyby něco důležitého a bez čeho bychom nemohli být, ale proč by to proboha mělo být jakkoliv důležité či obohacující pro takové Kaylony?? Jen proto, že to pro nás je bájo, tak to automaticky je super pro všechny? To je solidně krátkozraký a omezený pohled MacFarlana a spol.... A aby toho nebylo málo, tak dvě a půl sezóny logický a v podstatě chladně kalkulující Isaac klidně souhlasí s vymazáním své paměti jen aby udělal radost doktorce?? Jako vážně?? Jinak kaylonský příběh o otroctví a následném povstání byl už stokrát viděn jinde, škoda, že tvůrci nedokázali přijít alespoň s nějakým zajímavým novým elementem, nějakým morálním dilematem či čímkoliv, co by tenhle nespočetněkrát zrecyklovaný a viděný koncept nějak oživilo... Být epizoda čistě o oné rase dominantních žen, dal bych bez rozmyslu vyšší hodnocení, bohužel kvůli všemu výše zmíněnému to však pro mě není na víc než 50%

Star Trek: Podivné nové světy - Série 1 (2022) (série)

První řada Strange New Worlds není vůbec tak špatná, jak jsem se po zhovadilostech typu Discovery či Picard obával. Není to ale ani žádný zázrak, to si zase řekněme hned na rovinu. Jako jeden z největších problémů těchto deseti epizod vidím těžkou neoriginalitu a vykrádání nejen předchozích seriálů tohoto univerza, ale i jiných kultovních scifi počinů (nejvíce to je patrné u epizody, která se mi paradoxně líbila nejvíce - All Those Who Wander). Někdo mi může právem namítnout, že v roce 2022 je prostě skoro nemožné přijít s něčím, co se už dříve neobjevilo někde jinde, problémem SNW je však jak do očí bijící ta vykrádačka je, působí to totiž jako prachobyčejná lenost tvůrců, co si odmítají alespoň trochu namáhat hlavinky a snažit se danou předlohu pozměnit tak, aby to nebylo hned patrné i divákovi, co většinu mainstreamové scifi tvorby viděl jen z vlaku. Kapitolou samo o sobě jsou postavy - na jednu stranu tu máme solidní cast a až na Ortegas mi vyloženě nevadí nikdo, co mi ale kazí celkový zážitek je styl komunikace důstojníků na můstku vlajkové lodi Federace - nezřídkakdy to je jak poslouchat bandu děsně "cool kids" z LA a ne dospělé a profesionální jedince. Z vedlejších postav mě velmi navnadil Sybok, bylo by fajn, kdyby se objevil trochu více v druhé řadě, ale je možné, že zrovna u něj tvůrcům bude záležet na kontinuitě (zatímco bez skurpulí pošlapávají vše kolem), ale uvidíme. Naopak největší příšerností byl bez debat James T Kirk v posledním díle, obsadit někoho tak po všech stránkách odlišného od originálu, to chce fakt kumšt. Za zmínku bezpochyby stojí i velmi překvapivá smrt Hemmera, kterého jsem osobně měl v žebříčku oblíbenosti na předních příčkách, inu alespoň to bylo pojato lépe, než odchod Tashi Yar, i když to není zrovna nějaká vysoko nastavená laťka. Suma sumárum ač dávám této řadě "pouhé" 3 hvězdy, tak to však neznamená, že jsem se u ní nebavil, jen je prostě ještě co zlepšovat, v podstatě bych ji přirovnal k první sezóně Enterprise. 67%

Star Trek: Podivné nové světy - Kvalita milosrdenství (2022) (epizoda)

Tenhle díl je bez debat důstojné zakončení první řady, jen mi "malinko" vadí dvě věci - jedná se opět o v podstatě neoriginální nápad, tvůrci si zase "vypůjčují" námět z předchozích Treků, a to mi prostě vadí. Co mi ale dojem z této epizody zkazilo suverénně nejvíc byl herec ztvárnící Jamese Kirka, to opravdu v celém Hollywoodu nemají někoho více podobného když ne Shatnerovi, tak aspoň Pineovi?? Tato volba byla opravdu příšerná a na míle vzdálená originálu po všech směrech, ať už fyzicky či projevem. 80%

The Orville - Dvakrát za život (2022) (epizoda)

Konečně díl třetí řady, kterému s čistým svědomím mohu dát víc než 3 hvězdy. Líbí se mi tu hlavně dvě věci - 1) Ukazuje lidskost, která občas chyběla starým Trekům, kdyby se v Malloyově situaci objevil třeba takový Riker či někdo podobný, tak věřím, že by po oněch 10 letech bez váhání nasedl do raketoplánu a adios (a samozřejmě by neměl ani ženu, ani děti, ani přátele a žil celou dobu někde v ústraní), vybaví se mi tu také epizoda Voyageru, kde Doktor strávil podobnou dobu jako Malloy myslím na té planetě, kde čas běžel mnohonásobně rychleji než ve zbytku vesmíru, no a okamžitě po návratu na Voyager byl štěstím bez sebe, že navždy opustil svojí ženu, děti, přátele, to nalijme si čistého vína zrovna moc uvěřitelně holt nepůsobí. No a za 2) Jsem velmi spokojen s tím, jak epizoda dopadla - ke konci jsem očekával takový ten klišoidní happy end, kdy se kapitán nechá obměkčit a Gordona nechá dožít v minulosti tak, jak jsme to mimochodem měli možnost vidět na konci druhé řady Pikárda, ale naštěstí se tak k mému překvapení nestalo a posádka udělala správnou věc - obnovila tok času i za cenu nenarození se dvou dětí, dokonce i samotný o 10 let mladší Malloy to uznal jako správnou věc a za to prostě palec nahoru, velmi dospělé a rozumné řešení celé té situace. 80%

The Orville - Příběh dvou Topů (2022) (epizoda) odpad!

Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že ve stejný den dám Kurtzman Treku 5 hvězd a Orville odpad, tak se mu vysměju, že se zbláznil. A přece se tak stalo, zrovna dnes. Tale of two Topas je neuvěřitelně úmorná hodina a čtvrt Rodinných pout a laciné woke agitky ve vesmíru, a to jsem ještě poměrně velkou část kecacích scén popohnal kupředu, protože se to fakt nedalo poslouchat. Tenhle seriál začínal jako takový protipól ST: Discovery, měl fungující humor, nebral se moc vážně a řešila se převážně scifi témata. Od přesunu na Hulu ale došlo k otočce o 180 stupňů a z Orville se stal pouhopouhý klon Discovery, který navíc působí mnohem laciněji a prvoplánově. Velké zklamání. 10%

Star Trek: Podivné nové světy - Všichni na cestách (2022) (epizoda)

Hodnocení této epizody je celkem oříšek. Na jedné straně tu máme do očí bijící vykrádačku nejen Aliena, ale i Predátora, Terminátora a bůhví čeho ještě, dále nám tu také "malinko" pokulhává canon, kdy vraždící, skoro nesmrtelné super monstrum Gorn nedokáže o pár let později přemoct ani obyčejného pupkáče Kirka v pěstním souboji, tak určitě... Na straně druhé však tento díl měl velmi povedenou atmosféru, kterou díkybohu nenarušovaly rádoby cool a "vtipné" komentáře té či oné postavy ani nic jiného, děj měl hlavu a patu a co hlavně - zajímaly mě osudy jednotlivých členů výsadku, včetně velmi překvapivé smrti Hemmera, ale i pravděpodobně jen dočasného odchodu La'An, zkrátka bavil jsem se od začátku do konce, a to je pro mě směrodatné. Také velmi vítám fakt, že se po stopadesáté nerecyklují Klingoni, Romulani, či Borgové a tvůrci rozvíjí doposud okrajovou rasu Trek univerza, byť jak jsem zmínil na úvod to není úplně nejšťasnější povedení, ale velice si cením té snahy. A kvůli tomuto všemu výše zmíněnému poprvé uděluji hranému Kurtzman Treku 5 hvězd a 90%

The Orville - Lehké kapky deště (2022) (epizoda)

Mám stále větší problém s tím, že tento seriál nepřináší skoro nic nového, jako je mi jasné, že v dnešní době je celkem těžké, možná až nemožné přijít s nějakou novou a netřelou zápletkou či myšlenkou, ale opravdu musím mít při sledování Orville pocit, že se dívám na Star Trek Discovery?!? Vždyť ta zápletka s utajeným miminem Eda a Teleyi je skoro jak přes kopírák dění kolem fakana L'Rell a Voqa... navíc mi přijde, že ony volby na krillské domovské planetě měly být asi nějakou parafrází na Trumpa, máme tu i scénu s potraty, což je opět velmi ožehavé téma v USA, opravdu má tento typ preachingu MacFarlane zapotřebí? V čem se tedy jeho seriál liší od hloupého Kurtzman Treku? Má míň otravné postavy, ok, co dál? Někomu se možná líbila velkolepá vesmírná bitva, ale vždyť to je jak Ctrl + C, Ctrl + V oné kaylonské bitky z minulé řady. Bohužel je čím dál víc patrné, že tato řada bude, alespoň pro mě, velkým zklamáním. 40%

Star Trek: Podivné nové světy - Elysejské království (2022) (epizoda)

Největším kladem této epizody je bezpochyby to, že jsme konečně vyřešili zápletku kolem doktorovy dcery uložené v paměti transportéru, která z nějakého záhadného důvodu nemohla být jednoduše ve stázi, protože se to zkrátka nehodilo scénáristům do krámu. Co naplat, že kdyby došlo k nějakému kompletnímu výpadku energie po celé lodi, což ve Star Treku není nic ojedinělého, tak je s dcerkou ámen, holt nehledejme v tom logiku a buďme rádi, že tato dějová linka je snad už nadobro uzavřená. Samotné provedení bylo celkem ucházející, tu a tam se nějaký ten fórek povedl, jindy to byl zase solidní cringe, celkově je to pro mě opět taková epizoda, která neurazí, ale ani nenadchne, čili 50%

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Zbytečný seriál, který vzniknul jen a pouze aby Disney trochu podojil nerdy, nic víc v tom není. Kdyby to alespoň byla pořádná guilty pleasure jízda, tak ok, beru, jenže tento počin je tak hloupý a plný naivit, nesmyslů a plot holes, že si ho může naplno užít snad jen divák ve věku Leiy a Luka (ať už ve věku fyzickém, nebo pouze tom psychickém, takových tu ostatně není málo). Tu a tam se objeví i náznak něčeho hlubšího, ale v oněch šesti epizodách by se takové scény daly spočítat na prstech jedné ruky, a to je sakra málo. Na víc jak 30% tenhle seriál, který scénářem připomíná obyčejnou kostrbatou fan fikci, nemá a opravdu doufám, že mu neodklepnou druhou řadu, to neuvěřitelné dojení kdysi magického a dobrodružného univerza by už snad stačilo.

The Orville - Paradox smrtelnosti (2022) (epizoda)

Zase taková nemastná neslaná epizoda, navíc opět nic nového pod sluncem - kolik podobných zápletek ve stylu "mnohem vyspělejší emzáci nám způsobují halucinace atp. aby se o nás něco dozvěděli atp." jsme už dávno viděli v TOS, TNG, VOY, DS9 či ENT? Někteří mohou namítat, že se Orville netají tím, že vzdává hold právě starým Trekům, zejména TNG, ale dá se převyprávění už několikrát viděného interpretovat jako ono vzdávání holdu, nebo je to prostě jen líné kopírování? Já se bohužel přikláním k druhému a ač takové Strange New Worlds dělají v podstatě to samé, musím uznat, že zatím lépe... 50%