Agent v sukni (2000)

Potřeboval jsem vypnout mozek, takže se sledování Agenta v sukni dalo přežít. Ale i tak víc jak 30 % za to nebude.

Andělé a démoni (2009)

Film Andělé a démoni, než se dostane za první půlku, velmi pokulhává. Ono přesněji řečeno, stojí! První polovina je plná vysvětlování (historie Vatikánu a převážně volby papeže, historie a vysvětlení kdo jsou to Ilumináti, a zasvěcení jak vůbec pracují vědci v CERNu). Z filmu kouká v některých scénách nesmyslnost, která (pamatuji-li si dobře) ve knize určitě nebyla. Může-li jedna postava (nebudu úmyslně jmenovat) zabránit dalšímu krveprolití pouhým zveřejněním jistých deníků proč to neudělá? Nebo… Postava vraha má šanci zabít dvě důležité postavy. Co byste udělali být v jeho kůži, kdybyste v ruce měli zbraň a nikdo kolem? Střelili, nebo jim řekli: Nic vám neudělám, pokud za mnou nepůjdete a nebudete mě dál sledovat. Ve filmu je ještě několik nelogických prohřešků, které by se jen tak scenáristovi neměly odpustit. Za to výprava filmu je naprosto dokonalá! Tvůrci si museli poradit se zákazem od Vatikánu natáčet reálné kostely, hrobky a vůbec celý Vatikán. Trikaři si tedy vyhráli především s digitálním náměstím Svatého Petra a architekti se stavbami ostatních vatikánských a římských památek. Hudební skladatel Hans Zimmer si zase pohrál s pár hudebními základy ze Šifry a opět prokázal svou kvalitu. Hodnocení hereckého ansáblu patří kupodivu (kupodivu oproti předchozí Šifře) k té pozitivnější stránce filmu, než třeba výše uvedený scénář. Tom Hanks hraje jak umí nejlíp. Ale přeci jenom dostal k sobě parťáka, který ho předčí. Izraelská herečka Ayelet Zurer v roli vědkyně srší vtipem, dokonalou drzostí a jazykovou vybaveností. Camerlengo Ewan McGregor dostal bohužel větší prostor pro hraní až ke konci filmu. Andělé a démoni jsou ve finále o krůček lepší než Šifra mistra Leonarda, ale k dokonalosti pořád chybí lepší scénář a možná jiný režisér. Uvidíme u Ztraceného symbolu. 6/10

Andělé všedního dne (2014)

Režisérka Alice Nellis (Ene Bene, Výlet, Mamas & Papas, Sedmero krkavců) je zkušená profesionálka, proto mě o to víc zamrzelo, že závěrečné minuty filmu nešli víc „na dřeň“ a nevytěžily z možného (emotivního) finále více. 70 %

Anonym (2011)

Může Vám to připadat divné, ale král katastrofických filmů, Roland Emmerich, natočil historické drama pracující s konspirací, která hýbe světem už pár let. Kdo byl vlastně ve skutečnosti autorem děl, které jsou připisovány Williamovi Shakespearovi? Příběh, odehrávající se v alžbětinské Anglii, vypráví o tom, že skutečným autorem divadelních her, sonetů a básní, nebyl tolik opěvovaný literární génius Will Shakespeare ale hrabě z Oxfordu Edward de Vere (Rhys Ifans). Ten je však nucen „vzdát se autorství“ svých her. Především jeho tchán William Cecil (David Thewlis) mu určuje, co má dělat. Zajisté tomu napomohl i milenecký románek z mládí mezi Edwardem a samostatnou královnou Alžbětou I. (Vanessa Redgrave, mladou Alžbětu hraje Joely Richardson)… Intriky jsou na místě. Více na mém blogu.

Anthropoid (2016)

Film se atentátem dělí na dvě půlky, které jsou neméně zajímavé, ale u té první se vám může stát, že se přistihnete při zívání, přesto, že by vás mělo zajímat, jak a co předcházelo spáchání atentátu. No a naopak vše, co následuje po atentátu je drama plné vyhrocených chvílí a plné emocí, při kterých budete sedět zaraženi a na zívnutí ani nepomyslíte. Snímek Anthropoid, jak už jsem napsal, si vaši pozornost vážně zaslouží, ale převážně z jednoho jediného důvodu – je o lidech, na které bychom neměli zapomínat. 60 %

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Režisér David Leitch (John Wick), bývalý koordinátor kaskadérů, prokázal, že má smysl pro akční napětí a stylizaci filmu. A pokud dostane příště i k rukám lepší scénář, bude se na co dívat! 50 %

Avatar (2009)

Cameron sice nevynaložil na příběh moc myšlenek (děj filmu je docela předvídatelný) a vykradl kdejaký jiný film, a Avatar se tak může jevit plný klišé a jako zbytečná pohádka (film není omezen žádnou věkovou hranicí, tudíž bodných ran se dočkáte mimo záběr), jenže to by nebyl Cameron, aby nás něčím nepřekvapil. Pandorská fauna (zmínění ptakoještěři, „koně" s šesti nohama, nosoroslontosaurus nebo jak to nazvat) a flora (při jakémkoli dotyku zmenšující se rostliny, fosforečně svítící rostliny každou noc, poletující semena ze stromu ve tvaru medúzek) je tak neotřelá, originální, promyšlená, že kdekdo uvěří tomu, že přeci jenom něco podobného musí existovat. Dojdeme-li k samotným tvorům Na´vi, jejich prokreslenost, detaily pokožky a jasnost očí nám dají velkou šanci uvěřit, že tam někde ve vesmíru skutečně existují. :-) Sice pohyby těla tvorů jsou jaksi taksi digitálně škubající, ale hned to tvůrcovi odpustíte, až uvidíte například záběr s Nayriti (Zoe Saldana), když pije z listu rostliny dešťovou vodu, nebo dokonalou podobu mezi Jackem Sullym a jeho avatarem Jakesullym (Sam Worhington), a těžko pochopíte, že vše co uvidíte, včetně té vody, pochází z počítače. Nejen proto se s postavami hned zžijete a budete jim fandit až do závěrečných titulků. Po technické stránce nelze filmu skoro nic vytknout. Kamera funguje tak, jak má, ale zoomování na detail funguje poprvé, podruhé, jenže potřetí a počtvrté se jeví již mírně opotřebovaně. Střih není naštěstí zběsilý a nechává nás, zvlášť při akčních scénách, hltat dokonalost práce režiséra. Jediná velká výtka padá na hlavu hudebního skladatele Jamesa Hornera, který, jak je u něho zvykem, vykrádá sám sebe, kde může. Proto vám veškeré melodie budou připomínat něco málo z filmů Trója, Zorro, a vlastně i na Titanic dojde. Herci od začátku do konce hrají co mohou, a my se s nimi snadno ztotožníme, i když žijí o pěknou řádku let později než my. Vědkyně Grace (Sigourney Weaver) na začátku působí jako tvrdohlavá, za svým cílem jdoucí postava. Brzo sami pochopíme, proč tomu tak je a fandíme jí až do jejího posledního mrknutí. Stejně tak si oblíbíte hláškujícího Jakesullyho, který ač jako bývalý mariňák má pro strach uděláno, ale Pandora je Pandora. Režisér nás dokonale vtáhnul do příběhu, proto hodnotím 9/10!

Avengers: Endgame (2019)

Jako vždy, i tentokrát, bratři Russovi zvládli ukočírovat přehršle postav, neodfláknout akční scény a bitky, zejména tu závěrečnou, která je MEGA, a udržet tempo vyprávění na střední rychlosti. Díky tomu vám ani nepřijde tříhodinová délka filmů tak otravná, jak by se mohlo stát. Aby noví Avengers ode mě dostali 100 %, museli by ukázat něco, co ještě filmový svět neviděl, a to tady jednoznačně chybí. 80 %