Tintinova dobrodružství (2011)

Nový film Stevena Spielberga vlastně nepotřebuje žádné hodnocení. Jméno dědy Spielberga je zaručeným tahákem. Ale Tintinova dobrodružství se Stevenovi, jednoduše řečeno, sakra povedly! Příběh, inspirovaný komiksy ze 40. let autora Hergého, vypráví o mladém reportérovi Tintinovi a jeho věrném pomocníkovi psovi Filutovi, kteří společně narazí na model lodi zvané Jednorožec. Ta v sobě skrývá tajemství, díky němuž se Tintin ocitne tváří tvář nebezpečí v podobě padoucha Sacharina. Tajemstvím, které ukrývá Jednorožec, není nic menšího než obrovský poklad. Začíná boj o to, kdo první rozluští tajnou šifru z modelu lodi a dostane se k pokladu. Tintinovi by mohl pomoci kapitán Haddock… Více na mém blogu.

Tři mušketýři (2011)

Kdo o nich nikdy nečetl, neslyšel nebo je neviděl, ten bude, bezesporu, z nejnovější filmové adaptace Tří mušketýrů v oblacích. Ale, existuje vůbec někdo takový? Teď by se hodilo nastínit děj, který by Vás měl pořádně nažhavit a přitáhnout do kina. Jenže ten je naprosto banální, že ani nemá smysl se o něm nějak rozepisovat. Možná jen ve zkratce. Na začátku jde o odcizení plánu na sestrojení vzducholodi od samotného Leonarda da Vinciho, následně o zcizený náhrdelník samotné královny… Více na mém blogu.

Ocelová pěst (2011)

Co očekávat od podprůměrného režiséra Shawna Lewyho, který měl za zády v roli producentů Stevena Spielberga a Roberta Zemeckise? Buď půjdete do kina bez očekávaní a nebo… Překvapení podzimu je tu! Bývalý boxer Charlie Kenton (Hugh Jackman) tak nějak přežívá díky dálkově ovládaným robotům, které nechává zápasit s ostatními roboty v ringu. Lidský box v roce 2020 prostě není v kurzu. A že se mu příliš nedaří, dokáže nejeden prohraný zápas, třeba hned ten úvodní s býkem. Ke všemu se Charliemu do cesty připlete malý syn Max (Dakota Goyo), o kterého by se měl starat, po smrti jeho matky. Z původního nezájmu se vyklube pevný vztah otce se synem a naše slzné kanálky mohou vlhnout pod nánosem patosu… Více na mém blogu.

Anonym (2011)

Může Vám to připadat divné, ale král katastrofických filmů, Roland Emmerich, natočil historické drama pracující s konspirací, která hýbe světem už pár let. Kdo byl vlastně ve skutečnosti autorem děl, které jsou připisovány Williamovi Shakespearovi? Příběh, odehrávající se v alžbětinské Anglii, vypráví o tom, že skutečným autorem divadelních her, sonetů a básní, nebyl tolik opěvovaný literární génius Will Shakespeare ale hrabě z Oxfordu Edward de Vere (Rhys Ifans). Ten je však nucen „vzdát se autorství“ svých her. Především jeho tchán William Cecil (David Thewlis) mu určuje, co má dělat. Zajisté tomu napomohl i milenecký románek z mládí mezi Edwardem a samostatnou královnou Alžbětou I. (Vanessa Redgrave, mladou Alžbětu hraje Joely Richardson)… Intriky jsou na místě. Více na mém blogu.

Kocour v botách (2011)

Pokud jste si oblíbili postavu kocoura z animovaných příběhů o zlobrovi Shrekovi, jste přesně ti, kterým je film určen. Ostatní se budou nudit. Bohužel. A slovo nuda Vás napadne hned na začátku. Než se celý příběh filmu (ten se převážně točí kolem třech kouzelných fazolí) rozjede, uvidíte Kocoura třikrát tancovat, pětkrát utíkat, desetkrát mňoukat a jednou kulit kočičí oči. Představoval jsem si nápaditější děj filmu, ale dalo se předpokládat, že nebude zas tak o co stát. Animovaný film pro děti není mým šálkem kávy (vlastně je, nedávno uvedený Ratatouille v TV mi potvrdil, že mám rád animované filmy), ale proč se mi sakra ten Kocour nelíbil? S tím příběhem mám prostě problém. Více na mém blogu.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Odepisovat Toma Cruise jako člověka může, kdo chce, jako herce bychom ho ale ještě neměli házet do starého železa. Že tam rozhodně nepatří, dokázal dalším pokračováním restartované série Mission Impossible. Jakmile začne úvodní scéna v moskevské věznici a děj filmu pokračuje invazí do Kremlu, zapadnete do sedačky a přesto, že M:I 4 má přes dvě hodiny, neopadne z Vás ani na chvíli napětí. Tým složený z neohroženého Ethana (Tom Cruise), sexy Jane (Paula Patton), vtipálka Benjiho (Simon Pegg) a později přizvaného agenta-analytika Brandta (Jeremy Renner) má jasný úkol – zastavit padoucha Hendrickse (Michael Nykvist), který chce zničit svět pomocí jaderné hlavice. Více na mém blogu.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Druhé díly to mají vždycky těžké. Nejinak je tomu u série filmů se Sherlockem Holmesem. Před dvěma lety dokázal režisér Guy Ritchie, že Sherlock není žádný starý děda. Letos nám dokazuje, že je Sherlock nesmrtelný mládenec. Konec prvního dílu nám prozradil, že novým protivníkem Holmese bude profesor Moriarty (Jared Harris), jenž touží rozpoutat světovou válku daleko dříve, než se skutečně stane. Má k tomu všechno. Peníze, zbraně, intelekt a schopné lidi. Jediné, co mu brání v cestě je Sherlock Holmes (Robert Downey Jr. a jeho přítel doktor Watson (Jude Law). K tomu přidejte Holmesova bratra Mycrofta (Stephen Fry), manželku Watsona Marry (Kelly Reilly), cikánku Simzu (Noomi Rapace), sexy kost Irene Adler (Rachel McAdams) a možná máte tak zhruba příběh v kostce popsán. Více na mém blogu.

Počátek (2010)

Film Počátek sází hodně na naši pozornost. Každé slovo, každý pohyb je ve filmu natolik důležitý, že nesmíte z plátna „sundat oči“. Film je nabitý akcí, ale ti, kteří chtějí vidět jenom akční scény a monumentální triky budou zklamáni (akce samozřejmě nechybí – nejlepší bezgravitační souboj, a triky se také najdou – skvělá snová scéna, v níž architektka Ellen Page obrací domy na jedné pařížské ulici střechami k sobě), protože na nich Počátek nestojí a ani stát nemůže. Snímek stojí na mluveném slově, potažmo na obrazu. Kdo jednou mrkne, přijde o důležité informace k následujícímu ději. Režisér Nolan je natolik zručný a chytrý tvůrce, že napsal geniální scénář, geniálně ho zrežíroval a geniálně obsadil. Scénář nabízí, když se zamyslíme, dost logické věci (že ve snu čas utíká pomaleji, než v realitě, že ve snu můžeme usnout, ve snovém usnutí znovu usnout a snít a snít), nabízí i povedené hlášky. Snad nemůže být nikdo jiný, než právě Nolan, který točí tak inovačním způsobem (nedělá chyby, postupně rozuzluje děj, nezapomíná na detaily, vše je přehledné a srozumitelné), a kolem sebe má samé výborné filmaře. Naštěstí si k sobě a ke svým filmům pouští i hudebního skladatele Hanse Zimmera. Jeho hudba je jedinečná (mírně vykradená z Temného rytíře a Andělů a démonů), znějící tak, jak má, přináší pocit stíženosti, napětí ale i slzopudných scén. Z herců nikdo nevyčnívá, nikdo toporně netrčí, všichni hrají ten svůj part tak, jako by to byl jejich život. Leonardo DiCaprio sice letos již podruhé hraje manžela, který přijde o svou ženu, ale stále hraje líp a líp. Kdo si vzpomene na mladičkého hezounka z Titanicu? Michael Caine má jen (podle mě a pro mě) malý štěk, ale díky za něj. Marion Cotillard (ano, ta oscarová Edith Piaf) dává každému najevo svůj herecký talent, ale méně (slz) je někdy více. Počátek není vůbec jednoduchý film, i když se tak může jevit (někdo podle traileru může očekávat tuctový akční film, víc jak o akci jde o mysteriózní sci-fi). Diváka buď přesvědčí a získá nebo úplně odradí a zprotiví. 10/10!! P.S.: Zastaví se „káča“ nebo ne? ;-)

Pan Nikdo (2009)

Příběh nabízí love story (chcete-li romantický nádech), absurdní situace, drama, které nevymyslí ani sám život a něco málo komedie. Což z traileru nemusí být snad ani poznat. Tvůrci zároveň sází na oblibu takovýchto filmů u diváků, a jsou to právě tvůrci, kteří nedokázali ukočírovat své ambice. Je možné, že se z filmu stane s odstupem kult, na který bude každý rád vzpomínat a přemítat v myšlenkách, jenže tomu brání konec. Trošku jsem se při konci přistihl, že kvůli takovému závěru jsem se nemusel dívat na předchozí děj dvě hodiny, a i když jsem se nenudil, ale očekával jsem pointu trochu překvapivější. Technickému zpracování se nedá nic vytknout. Hudba je melodická (i když opakovaná), i kamera je taková jaká má být. Tvůrci se prostě víc věnovali věcem za kamerou než před kamerou. Z herců jednoznačně první ligu hraje Jared Leto. Dokáže pobavit i rozplakat. Je přesně ten typ herce, kterému divák „žere vše i s navijákem“. Herečka Juno Temple (hraje postavu mladé Anny, někomu může být známa z filmu Zápisky o skandálu) hraje na svůj věk víc než trefně. Hraje dokonale to, co sami můžeme cítit, když se dostaneme do podobných situací jako ona (jedná-li se o odloučení od své lásky, tak templem, teda tuplem ;-). 8/10 (za herecké výkony, a odvahu tvůrců, a za to, že jsem se nenudil)!

Účastníci zájezdu (2006)

Scénář... Kniha okolo třistapadesáti stran obsahuje několik epizod a hlavně nejméně dvacet postav. Pár dějových linií se vyškrtalo, některé vlastnosti postav zmiňované v knize, byly přisouzeny postavám, které dostaly prostor ve filmu a výjimečně se postava z knihy změnila v někoho jiného, kvůli filmu. Tak asi utrpěla nejvíce postava Maxe. V knize vystupuje jako spisovatel, který se díky své vynalézavosti a literární kritiky, rozhodne napsat román o účastnících zájezdu. V knize Max vytváří „figurky“, které dobrovolně pošle k moři a s nimi tak zažije nějaké to nemalé dobrodružství. Ve filmu je Max ale populárním zpěvákem. Bez zmiňované schopnosti svobodně si vybrat toho, koho si posadí vedle sebe přes uličku v autobusu atd. Škoda, že se tvůrci nedrželi pevně předlohy... Od Maxe se odvíjí další změny. Delegátka Pamela na dobrou noc všem cestujícím předčítá pohádky... V knize. Ve filmu zpívá ukolébavky... Ale zpátky k ostatním postavám. Právě díky přehuštěnosti postav se nemůže tento film dotknout filmových nebes. Problém je i v tom, o co se opírá kniha – naprosto otevřeně tu Viewegh hovoří o masturbaci, sexu a o čemkoli, co se týče intimního života. Film se těchto témat dotýká okrajově. Pokud nepočítám řešení malého Jakuba, zda je homosexuál a nebo nějaké to odhalené ňadro Jitky Kocurové. To je zřejmě další chyba. Debutant Jiří Vejdělek (režisér seriálu Redakce) neměl vůbec nic jednoduchého. Musel ustát nároky producentů. Navázat na diváckou úspěšnost a nejlépe komerčně překonat Román pro ženy (asi 560 tisíc diváků a 53 miliónů Kč na tržbách). Jedině jak toho dosáhnout, bylo správné zvolení hereckých osobností. A to se Vejdělkovi povedlo. Dokonalostí je Eva Holubová. Stačí pár mimických gest a všem je jasné, jak „to“ myslí. Čirou dokonalost předvádí i Anna Polívková, pro mě herecký objev, který s přibývajícími rolemi roste a roste. Bohumil Klepl mě překvapil. Nepřehrává a pevně se drží své role. Svou roli na „chvalitebnou“ zvládla Jitka Kocurová. Naivní blondýna, krásná a stále se usmívající. Navíc, její „čumáčku“ mě po krátké době začalo stejně vadit jako Maxovi. Stejně dobře hrají i Jana Štěpánková (energická, postupem času chápající stále víc a víc Šarlotu) a Květa Fialová (nic neřešící, jakýkoli problém nechá vyšumět s naprostým klidem a výmluvným úsměvem) Hůře na tom jsou snad jen „Irma s Denisou“ a duo homosexuálů. Holkám moc nejdou z úst intelektuální povídačky a klukům chvíli trvá, než si získají oblíbenost u ostatních účastníků (pomocnou ruku jim podává Jolana při hlasování o masturbaci...), ale hlavně u diváků. Málem bych zapomněl na dvojici řidičů autobusu Karla st. (Miroslav Krobot) a Karla ml. (Pavel Liška). Je to dvojice, která mohla sice dostat více prostoru, ale pokaždé, když se objevila na plátně, nikdy jsem se nenudil. Jejich komické řešení, kolik podšálků se při cestě ztratilo, není pro znalce literární předlohy žádným překvapením. Ale jsem si naprosto jistý, že budou spokojeni ztvárněním zrovna těchto dvou pánů herců. Bez jakýkoliv výtek hodnotím technickou stránku filmu. Především chválím kameru, která snímá to, co se do žánrového filmu hodí. Místy mi připadala i romantická. No a také hudba zní tam, kde si to film žádá. Možná právě díky ní film volně pluje... Když teď sečtu všechny plusy a mínusy filmu, získám celkový obrázek, jak natočit celkem kvalitní český "mega" film, který plyne a nezadrhává se. Což si myslím, že není zrovna špatná kritika.7/10