Fahrenheit

1 bod

<< předchozí 1 2 3
    • 30.7.2019  11:31
    Mala Noche (1985)

Nejlepší, nejupřímnější Gusův film. Mistrovská kamera.

• 13.3.2019  23:11
    Klér (2018)

Kdy už konečně svět pochopí, že víra a církev spolu nemají nic společného? Zrušte katolickou církev!

• 26.2.2019  17:38
    Kafarnaum (2018)

Když čtu předešlé komentáře, nestačím se divit. Tak zarážející necitlivost, neúcta, absence minimální dávky lidského citu. A otázky typu, zda se po zhlédnutí filmu dám na dobročinnost jsou stejně stupidní, jako bych se ptal, jestli po zhlédnutí westernu vezmu do ruky pušku a půjdu střílet bandity. Vždyť je to dokonalý obraz života těch nejubožejších z ubohých, natočený bez podbizivosti a bez sentimentu, zato s naprosto přesným viděním jádra problémů. Nechybí ani humor, což je obzvlášť cenné. Herecký výkon malého klučiny je naprosto odzbrojující. A samozřejmě ano, je to i obžaloba všech xenofobních chudáků, kteří odmítají pomoc dětem ze zemí třetího světa zasažených válkou. Pro mě film roku 2018.

• 4.12.2018  11:59
    Rédl (TV seriál) (2018)

Jedna z nejlepších Hřebejkových režií, výborně zachycená atmosféra, chladu, dohasínající socialistické olezlosti a nejistoty, kdo je kdo a kdo s kým a pro koho peče. Dobře vybraný Ondřej Sokol do titulní role, protože se mu podařilo vyjádřit vnitřní dilema Redlova boje o férovost a strachu z prozrazení sexuální orientace. Skvělí i další herci, Hřebíčková, Polák, Novotný, Hofman... Ale nejpodstatnější je to, jak silně seriál promlouvá k dnešku. Tvůrci přesně vystihli příčiny politického a společenského marasmu, v němž se potácíme. Pokračovatelé KGB a StB nikdy neztratili vliv na dění v naší zemi, ať už jde o klíčové firmy, o Hrad, nebo o parlament a dál vesele tahají za nitky.

• 9.8.2018  15:18

Geniální dílo geniální filmařky i jejích spolupracovníků Lišky, Kučery, Krumbachové. Mnohovrstevnaté podobenství s politickým přesahem, reakce na posrpnovou situaci, kdy se pravda už opět nesměla vyslovovat. Ale také ironická metafora o vztazích mezi muži a ženami.

• 10.8.2017  09:52
    Hadí vejce (1977)

Strhující obraz společnosti před velkým fašistickým výbuchem. Bergman výborně vyhmátl podstatu toho, co se v Německu 20. let odehrálo, a jak nebezpečné bylo, když jednotlivé státy Evropy žily v izolaci. David Carradine podal výtečný bergmanovský výkon.

• 8.8.2017  12:51
    Hodina vlků (1968)

Proč tady někdo blouzní cosi o hororu a je pak zklamaný, že se nedočkal žádného mlčení vetřelců ani vymítače jehňátek? Mistrovské existenciální dílo génia světové kinematografie.

• 31.7.2017  11:09

Úsporná, hluboká a pravdivá sonda do každodenní policejní praxe.

• 31.7.2017  11:07

Pozoruhodné životní osudy mistra gay erotických obrázků. Cesta za tolerancí nebyla snadná ani v severských zemích, ale podařila se.

• 31.7.2017  11:03
    Jiná země (1984)

Strhující příběh z prostředí zatuchlé anglické školy, nádherná kamera, herecké výkony Ruperts Everetta a Colina Firtha, snad nejlepší, jaké kdy ve filmu předvedli.

• 26.7.2017  07:08

Jeden z nejkrásnějších Kaurismakiho filmů. Vtipný, dojemný, zábavný. Zvlášť vhodný pro českou xenofobní společnost.

• 19.4.2017  08:47
    Taekwondo (2016)

Marco Berger je filmařský génius současnosti. Obdivuju jeho výtvarné vidění, způsob, jak ryze filmovými prostředky dokáže nevtíravě vyjádřit svou sexuální orientaci. Taekwondo je opět rafinovaně bezdějové, a přece plné vnitřního napětí a chvění.

• 3.1.2017  08:23
    Svět pod hlavou (TV seriál) (2017)

Václav Neužil je nejlepší herec současnosti. Už kvůli němu stojí zato seriál sledovat.

• 8.11.2016  08:18

Dokonalé dílo jednoho z největších mistrů světové kinematografie. Precizní práce s každým výtvarným detailem, s hudbou, a atmosférou, ale především strhující drama senzitivního panovníka, který marně toužil po tom, aby svět byl lepší, kultivovanější, upřímnější. Hluboká sonda do citového světa muže, krále, který nemohl přiznat svou sexuální orientaci. A samozřejmě charismatický Helmut Berger v titulní roli...

• 23.8.2016  08:12
    Humpday (2009)

Vtipné, zábavné, neotřelé, některé situace a dialogy jdou až na dřeň ve své spontánnosti a nenucenosti. Tak trochu ozvěna české nové vlny 60. let.

• 23.8.2016  08:06
    Ušák (2005)

Mumblecore je senzační objev. Nikdy bych nevěřil, že jsou Američani schopni tak uvolněného filmařského stylu. Přirozená neučesanost technického provedení, scénáře, hereckých výkonů, a výsledek přesto působí okouzlujícím dojmem. Mark Duplass v hlavní roli je skutečná nehvězdná hvězda.

• 16.6.2016  12:38
    Jelena (2011)

Chcete se dozvědět, jaké je současné Rusko? Podívejte se na tento film a bude vám to jasné: smutné, morálně zaostalé, odcizené, buranské.

• 2.11.2015  11:08
    Pasolini (2014)

Pro milovníky Pasoliniho filmů a knih (k nimž se řadím) naprosto nutné vidět! Zajímavé skloubení životopisných detailů z posledních dnů režisérova života s vizualizovanými ukázkami jeho literární tvorby i nerealizovaného scénáře. Pasolini patří k největším zjevům italské kultury dvacátého století, buřič, reformátor, myslitel, snílek, a nemilosrdný kritik konzumního světa, jehož filmy mají stejně trpkou příchuť jako jeho životní osudy s tragickým, dodnes neobjasněným koncem.

• 9.10.2015  14:16

Jeden z nejkrásnějších filmů všech dob. Vycizelovaný do posledního detailu. Strhující ve všech směrech. Kdo ho neuvidí, bude nesmírně ochuzen. Kdo mu dá méně než pět hvězd, ten musí být totální ignorant.

• 10.9.2015  07:08

Geniální dílo mistrovské osobnosti Luchina Viscontiho. Je až neuvěřitelné, že tvůrce Smrti v Benátkách, Geparda či Soumraku bohů dokázal natočit i tuto současnou, civilní, sociálně nesmlouvavou rodinnou fresku o střetu chudého italského jihu s průmyslově vyspělým, leč morálně zdevastovaným severem. Pro mladičkého Delona muselo být nesmírným štěstím, že se hned v úvodu své kariéry setkal s takovým režisérským velikánem a pod jeho vedením vytvořil tak oduševnělou, citově zjitřenou postavu. Je ostudné, že na DVD a BR u nás vycházejí tisíce pitomostí, ale tento film filmů ne.

• 27.8.2015  19:54
    Kalamita (1980)

Jeden z nejlepších českých filmů 80. let, naprosto trefná moralita přerůstající nenápadně až do alegorického obrazu celé společnosti. Věra Chytilová byla výsostná filmařka, nesmlouvavá, nepříjemná, nervní, ale vždy originální. Ohromná škoda, že v popřevratových časech nedostala takový prostor a tvůrčí podmínky, jaké by si za svůj celoživotní boj a vzdor zasloužila.

• 27.8.2015  19:45
    Pohádky ovčí babičky (TV seriál) (1966)

Geniální ve svém jednoduchém výtvarném pojetí a neodolatelně vtipné. Samozřejmě lví podíl na výsledku má Jiřinka Bohdalová.

• 27.8.2015  19:40
    Leviatan (2014)

Syrový obraz dnešního Ruska se vší jeho hrubostí a bezvýchodností. Výtvarně uhrančivé!

• 25.8.2015  07:11

Třebaže 70. léta bývají označována za období normalizačního úpadku, je to hodně zjednodušený pohled. Překopáním nevalné literární předlohy Bohumila Říhova vznikl nádherný scénář, na jehož základě Vláčil natočil jeden ze svých nejkrásnějších filmů. Životní bilance stárnoucího osamělého muže v syrovém venkovském světě má v sobě jímavou melancholii podzimu, herci v čele s Rudolfem Hrušínským podávají niterné výkony. A ta Uldrichova kamera! A ta Liškova kongeniální hudba!

• 21.8.2015  09:11

Ačkoliv ve Francii prakticky ve stejnou dobu vznikly hned dva velké filmy zabývající se osudy Y. Saint Laurenta, určitě bych dal přednost tomuto. Svět módy mě nikdy moc nebral, Bonellův nekonvenční životopisný snímek je ale tak šarmantní a tak neobvyklý svou mozaikovitou strukturou, že jsem ho sledoval zcela bez dechu. Představitel titulní role Gaspard Ulliel, jehož jste možná zaznamenali v jedné epizodě povídkového snímku Paříži, miluji Tě, se v tomto filmu až neuvěřitelně dokonale převtělil do reálné postavy, kterou znal celý módní svět.

• 19.8.2015  15:42

Strhující drama dvojího outsiderství, daného společenskou přetvářkou i zrůdností fašistické ideologie. Životní role Philippe Noireta!

• 19.8.2015  15:19
    Kdyby... (1968)

Absolutní filmový klenot 60. let, znepokojivý, prosáklý dobovou atmosférou vzdoru mladé generace vůči (ne)otřesitelným autoritám. Na vysoké estetické kvalitě má velký podíl vytříbená Ondříčkova kamera, nečekaně střídající barevné a černobílé pasáže. Silnou zbraní jsou herecké výkony v čele s Malcomem McDowellem. Vzhledem k době vzniku je odvážné i ztvárnění homosexuálního vztahu dvou studentů z britské koleje.

• 19.8.2015  15:17

Nejkrásnější vyznání lásky k filmu, jaké jsem kdy viděl. Truffautovi se povedlo nemožné: nezastírá směšnost svých postav, malichernost a dětinskost velkých hvězd i lidí z dalších profesí, a přece Americká noc vyznívá jako nejupřímnější a nejpokornější hold filmařskému světu.

• 16.7.2019  07:45
    Rocco Schiavone (TV seriál) (2016)

Nic pro milovníky tuctových detektivek. Silná atmosféra chladného italského severu. Svérázný hlavní hrdina. Sympatický mladý kolega. Ostré přechody mezi realitou a vzpomínkami.

• 19.10.2018  07:17
    Sodom (2017)

Film pro dva herce a jeden berlínský byt. Komorní, působivé.

<< předchozí 1 2 3