Skyfall (2012)

James Bond is dead. Niežeby som sa chcel vyžívať v silných slovách, ale touto bondovkou (resp. nebondovkou) u mňa asi definitívne skončila éra 007. Keď si budem chcieť v budúcnosti pozrieť štýlové špionážne dobrodružstvo so značkou James Bond, tak siahnem po starých klasikách so Seanom Connerym a Rogerom Moorom. Namiesto cynického gentlemana, ktorý má štýl, je nad vecou, a ktorý s prehľadom do 30 sekúnd očarí a následne prekotí každú atraktívnu sukňu, som sa 2.5 hodiny pozeral na emóciami zmietaného robota, ktorý sa chvíľami zasnene tvári ako keby hútal nad zmyslom svojej pominuteľnej existencii v nekonečnom všehomíre. Potom nasadí chladný výraz ala Doom 2 (alebo iná pc strielačka), všetko rozstriela a následne zapotí hlášku, z ktorej mi idú uši odpadnúť. A ten scenár.... WTF??? Pri scénach v škótskych slatinách som už len čakal, kedy za Bondom alebo za M príde nejaká hovoriaca srnka a prezradí im štátne tajomstvo, ktoré zo svojich kompjútrov nevydoloval ani 17-ročný Q. (Mimochodom asi 15 sekúnd po tejto mojej úvahe sa pri bráne na panstvo Skyfall objavila socha jeleňa - no mal som dosť!!!) Kam sme sa to do prdele za 50 rokov tejto série dostali, že bondovka mi pripomína Twilight ságu alebo nejaký podobný pseudopsychologický shit pre tínedžerov?? Ani tie throwbacky v štýle Aston Martin s červeným katapultovým tlačidlom a černoška menom Moneypenny už nezachránili tento megaprúser... Okrem úvodných 30 minút celé zle.

Čtyři slunce (2012)

To neboli štyri slnká, ale štyri zatmenia...

Bournův mýtus (2004)

Oproti jednotke o dosť slabšie. Rozstrasená kamera mi vyslovene prekážala a chvíľami mi to pripadalo skôr ako počítačová hra a nie ako film. Stále to však je solídny akčný zážitok.

Piraňa 3D (2010)

Zbytočný film. Pekné zábery na americké mestečko s jazerom niekde v púšti a ešte krajšie polonahé pipky a to všetko dokonca v 3D je síce pastva pre oči, ale trapný dej a podpriemerné digitálne efekty s pokusom o horrorový nárez to všetko pochovávajú. Mohol som ísť radšej na dobrú večeru – asi by som si to lepšie užil.

Bezstarostný sex (2007)

Moderná erotická poviedková komédia o piatich pároch (v jednom prípade sa jedná o trio), ktorá celkom zábavnou formou ukazuje cez aké peripetie sa pohlavia musia prebojovať, aby sa dopracovali k vytúženej fuckovačke a uspokojeniu. Film, ktorý zaujme nielen sympatickými hercami ale aj celkom vydarenými dialógmi.

Truman Show (1998)

To obrovské množstvo symbolov o dnešnej modernej dobe, ktoré sa tvorcom podarilo vtesnať do 99 minút ma vždy nadchne. Celá hlavná línia sa točí okolo myšlienky, že človeka nie je možné trvale ovládať lžami, udržiavať ho v strachu a riadiť jeho život podľa scenára. Navyše keď v tom systéme okolo neho z času na čas dochádza k nejakým prúserom, ako napríklad pád reflektora z oblohy alebo štáb filmárov za dverami výťahu. Človek v túžbe po slobode prekoná všetky svoje strachy a vštepené traumy. Skutočný človek – TRUE MAN (ďalší pekný symbol) má proste na háku nejaké reklamy na škrabku na zemiaky alebo instantnú kávu. Skutočný človek má potrebu objavovať …a ísť sa pozrieť napríklad na Fiji.

Mafiáni (1990)

Pre fanúšikov žánru bez pochyby maškrta, ale pre mňa trochu slabšia gangterka. Síce s hviezdnym obsadením, ale trochu režijne nezvládnutá. V druhej polovici som sa už začal tešiť na záver a to je vždy zlý signál. Asi pol hodinu som čakal, kedy odstrelia Joa Pesciho – keby to prežil až do konca filmu, tak by to proste nesedelo. Potom sa dej rozbehol takmer dokumentárnym štýlom na niekoľko smerov, že som prestal mať prehľad čo je vlastne pointa – helikoptéry alebo paradajkový pretlak. Ešteže aspoň ako podmaz púšťali celkom dobré songy, dokreslujúce aktuálne odbobie. Zjazvená tvár alebo Príbeh z Bronxu sú rozhodne lepšie kusy.

Něžné kuře (1978)

Áno, je to už trochu ošúchané, čo sa týka spádu aj humoru. Ale Nežné kura som nevidel minimálne 25 rokov a ak si dobre spomínam, videl som to iba raz a napriek tomu som si po zhruba štvrťstoročí pamätal veľa scén. Pri tomto filme som mal pocit, ako keby som na povale našiel nejaku starú knižku - veľmi príjemné spestrenie jedného zimného večera.

Prázdniny v Římě (1953)

Tento film je dokonalý ako čarovný úsmev Audrey Hepburn. 100%

Sex ve městě 2 (2010) odpad!

(1) Sarah Jessica Parker, ktorá vyzerá ako zle namalovaný transvestita. (2) Kim Cattrall, ktorá vyzerá ako telocvikárka Boženka tesne pred dôchodkom. (3) Jedna ryšavá... ani neviem čo (C. Nixon), ktorá nápadne pripomína masové vrahyne z B-čkových hororov 80-rokov a (4) jedna sympatická, rozkošná brunetka Kristin Davis. Tak toto sú tie štyri novodobé "beatlesáčky", ktoré mätú hlavy celej generácii súčasných mladých žien. Keď sa k tomu pripočíta prihriaty stand-up comedian, ktorý to režijne celé zbúchal dokopy - vrátane seriálu a jednotky - tak je o 'sofistikovanú' zábavu, ktorá nastavuje globálne trendy v medziľudských vzťahoch, v móde a čojáviem v čom ešte, nepochybne postarané. Ako povedal klasik: Tento film som nevidel, ale viem si to predstaviť.