Prachy v prachu (1982)

Mne skrátka tieto filmy E. Molinara nejako pasujú do gusta. Prachy v prachu bola malá legenda 80-tych rokov, a to nielen preto, že tam bolo zopár pekných holých ceckov a dokonca súlož tak hlasná, že to kedysi dávno za socíku zobudilo môjho otca spiaceho pri TV a aj s bratom nás vyhnal do detskej izby s poznámkou, že na také prasačiny máme ešte čas... Tento film bol legenda aj preto, že to bola originálna komédia s vynikajúcim hercami, ktorí boli síce v tej dobe vo Francúzsku 2. liga, ale zahrali to všetko s maximálnym prehľadom. No a ten koniec to už iba spočítal a podčiarkol. Prachy v prachu je taký malý čierny kôň medzi francúzskymi komédiami, ktorý vyhráva dostihy.

Život Briana (1979)

Veľmi pracne som si musel zdôvodňovať, aby som dal tomuto dielku aspoň tie 3 hviezdičky. Akože fóriky sú niektoré fajn, poburujúce mi na tom nepripadá nič, ale bohužial mne tento film pripadal trochu ako strata času. Tlačil som hodiny dopredu, nech to už celé skončí a to je zlý signál.... a to podotýkam, že J. Cleesa a M. Palina mám celkom rád a navyše to produkoval beatlesák George Harisson (som celoživotný fando Beatles), no ale napriek všetkým protekciám je to podľa mňa trochu blbosť.

Tetovaný (1968)

Jean Gabin ako trochu preafektovaný aristokrat s tetovačkou na chrbte od Modiglianiho, ktorú chce Funes predať americkým kšeftárom s umením...:-) ..perfektný nápad, ale spracovanie už trochu slabšie, ale to len kvôli mojej momentálnej kritckej nálade a vysokému štandardu niektorých Funesových filmov. Film je to skvelý - trochu iný, ale nudiť sa nebudete.

Otec ma zderie tak, či tak (1980)

Už veľmi dávno pradávno som videl naposledy tento roztomilý film natočený podľa poviedky Vincenta Šikulu. Ako dieťa som knižku čítal niekoľkokrát - dokonca som na recitačných pretekoch poézie a prózy vystupoval s krátkou ukažkou. Film som tiež videl viackrát - patril k tomu lepšiemu čo sa púšťalo v slovenskej televízii sa socializmu. Za peknú spomienku bez váhania 4* a keby som to videl teraz, možno by som tam struhol aj 5*.

Nalevo od výtahu (1988)

Po neodolateľnej úvodnej pesničke, ktorá bola mimochodom na francúzsky film nezvykle naspievaná po anglicky, som sa naladil na plný počet bodov, s tým že budem postupne uberať. Počas celého filmu som na to nenašiel dôvod. Nalevo od výtahu je klasická konverzačka typu everything-goes-wrong, aby sa to v závere všetko pekne poskladalo. Film je prepletený sympatickými postavami (s výnimkou psychopata Borisa) v sympatických interiéroch a Florance Arnoldová (Fanny Cottencon) má neskutočné krásny úsmev, kvôli ktorému by som skočil aj medzi krokodílov. Tento film vo mne zanechal veľmi príjemnú a pestrofarebnú pamäťovú stopu – ako zložená Rubikova kocka. Vrelo odporúčam.

Záletník (1976)

Elegantne inteligentná komédia o chlapíkoví 40+, ktorý sa rozhodol prvýkrát zahnúť svojej žene. Priznávam, držal som mu palce, ale keď aj po tak prefíkane naplánovanej akcii skončil jeho zálet takým fiaskom a oná žena v červenom mu zdola zamávala a odišla so svojim manželom, tak som prišiel k záveru, že ak sa raz ožením, budem asi radšej tej svojej drnde verný (možno).

V Bruggách (2008) odpad!

Otras! Napadlo ma toľko NEGATÍVNYCH formulácií, že som sa ani nevedel rozhodnúť, ktorú verziu komentára sem napíšem. Hm, dilema. Nakoniec som sa rozhodol, že nevypustím žiadne invektívy ani žiadnu negatívnu energiu a zhrniem moje pocity slovami pana ex-prezidenta Havla: "..ehm, jsem zhnusen, že...".. btw, po zhliadnutí tohto shitu som si musel pustiť na 20 minút Bláznov zo štadióna (Les Charlotes), aby som si v hlave trochu usporiadal jing a jang. Zaujimavý komentár: Ondrish P.S. A tie stupídne grimasy C.Farrella, to má být humorné?!

Televizní společnost (1976)

Dych berúca corporate-drama, brutálne odhaľujúca praktiky v mediálnom svete v polovici 70-tych rokoch, pri ktorej ma chvíľami mrazilo, že ak to bolo takto pred 30 rokmi, aké je to dnes? Hoci to bolo dotiahnuté do absurdity, celé to vyznievalo veľmi súčasne a alarmujúco – bohužiaľ tie alarmy asi neboli vyslyšané. Práve naopak. So spadnutou sánkou som zistil, že scény, keď pomäťený Howard Beale prednáša svoje nabité kázne sú zaradené v undergroundovom Zeitgeist-e. Network je úder kladivom na oceľovú nákovu, ktorá nemilosrdne rezonuje... už viac ako 30 rokov...

Zjizvená tvář (1983)

Mal tam haldu kokaínu, že si z nej mohol stavať hrady ako na pieskovisku a aj tak nebol šťastný... ináč super gangsterka. Zaslužene v Top 200.

Profesionál (1981)

Belmondo, Lautner a Morricone - traja profíci a tak to aj dopadlo. Jossa Beaumonta, agenta francúzskej tajnej služby chytia v Afrike, kde mal odstrániť diktátora Njalu. Vo Franúzsku sa totiž zmenila vláda a nový minister vnútra je s ním zrazu kamarát - výmenou za postavenie jadrovej elektrárne, Njala francúzom sprivatizuje diamantové bane. Joss ale zdrhne a vráti sa do Paríža, aby parchantom, ktorí ho podrazili nakopal prdel...

Ovládací panel