#annaismissing (2023)

Tak toto mi neskutečně sedlo, pecka! Chytrá a citlivá režie, uvěřitelní hlavní herci a celkově perfektní zasazení do dnešních reálií. Po skvělé Třídě smrti, Lesapánu a #martyisdead je tu celovečerák - a vše drží, jak má. Dává to smysl, překvapuje a hlavně to probouzí emoce - místy jde člověku mráz po zádech a film ještě dlouho doznívá. Jen tak dál!

Jan Žižka (2022)

Jedno z největších filmových zklamání roku... Má-li být z filmu spektákl, pak fajn masky, gore efekty a několik světových herců nestačí. Celé to ničí především scénář, který vypadá, jakoby ho psal patnáctiletý klučík... Jde-li pak o nejdražší český film všech dob, pak to v něm prostě není vidět... I taková Princezna zakletá v čase 2 měla při patnáctinásobně nižším rozpočtu násobně světovější a filmovější feeling... Veliká škoda a promarněná šance...

Teuner (2021) (studentský film)

Strhující film, u kterého mě strašně mrzelo jediné - že má jen 29 minut! Kdyby se to rozehrálo víc, postavám by to rozhodně prospělo a byl by to naprosto dokonalý celovečerák... ale i tak - perfektní. Kamera, světlo, herecké výkony... pecka. Těším se na další projekty autorů! Viděno na Cinema Open, kde film běžel před naším Tremere.

Kingsman: První mise (2021)

Naprosté zklamání. Výborný trailer je jediné, co je na této nudě na n-tou dobré. Tolik promarněných příležitostí, tolik patosu a tak vážněseberoucí hudba... toto se bohužel vůbec ale vůbec nepovedlo... :-/

Matrix Resurrections (2021)

Překvapilo mě, jak chytře je to napsané. A jak jednoduché a přitom upřímné poselství to v závěru nese. Plně chápu, že lidé, kteří mají Matrix spojený výhradně s revolučními vizuálními efekty, jsou po shlédnutí tohoto kousku zklamaní. Ale ti, kteří mají film spojený spíš s myšlenkou a chtějí přemýšlet, ti budou mít potravy aleluja. Vše do sebe hezky zapadá... A ne, nejde rozhodně o zbytečný film. Je to skvělá komorní a doplňující tečka za Neem a Trinity - na kterou by se již nemělo nijak navazovat. Ale možná to tak člověk vnímá i proto, že zná nejen všechny hlášky, ale taky gesta a záběry z původní trilogie. Že pět měsíců a následně třináct let točil dvě parodie - Matriks a Matriks Reversed... Je tam prostě všechno a přitom jinak, než by Hollywood normálně natočil. Žádné standardní sterilní postupy - a možná i to ve finále lidi tak zklamalo... Toto jsem prostě nečekal - a byl jsem za to nesmírně rád. BTW, dnes jsem byl jediný v sále, který viděl potitulkovou scénu - no, díky, skoro to působilo, jako by byla jen pro mě ;-)

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Velmi zajímavé pojetí, které se snaží v mnoha okamžicích upřednostnit realističnost před klišé. Někde se to povedlo více, jinde méně. Rozhodně ale stojí za shlédnutí.

Blade Runner 2049 (2017)

Film má sice velké mezery, ale ta atmosféra... naprosto úžasná, člověk si užívá film po celou dobu, i když to v jiných věcech hodně skřípe.

Dračák 2 - Nová úroveň (2017) (amatérský film)

Považuji se za fanouška hry Dračí doupě i za filmaře, takže hodnocení (kde to půjde) rozdělím do dvou částí. Hodnocení jakožto fanouška: Jupííí, super! Konečně má zase někdo koule pokusit se točit fantasy s prvky RPG a dokončit to!! Hodnocení jakožto filmového tvůrce: !!!SPOILERY!!! Pokračování Dračáku ve mě zanechalo opravdu rozporuplné dojmy - negativní i pozitivní. Vzhledem k velké kampani na Startovači jsem byl zvědavý, jak se s tím vším tlakem Petr Neumann popere. Jak už jsem psal v komentáři k prvnímu dílu - potenciál tu rozhodně je. Bohužel, druhý díl je víc než něčím jiným jen dvakrát zdlouhavější jedničkou a kromě několika výjimek se z předchozích chyb nepoučuje. Zejména z té základní - opět zde chybí herecký projev. Chápu, že každý fantasák s kostýmem si tu chce zahrát, protože je to cool, bohužel, ne každý takový člověk ale filmu může nabídnout přidanou hodnotu. Kdyby ale role vzali herci, byl by to absolutně jiný film. Celkově tak film působí z herecké stránky jako "film nadšenců ze střední školy". Sorry, prostě to opět nefunguje. Většina lidí je statických, toporných, recitujících. Nejuvěřitelněji hraje sám režisér, potenciál pak byl vidět i v Lukáši Králíkovi, který doplácí na všechny ostatní bezvýrazné postavy a vyznívá tak proto v roli krolla až příliš expresivně a také zde oproti ostatním uvolněně působí i Kristýna Lenfeldová, byť za celou dobu neopustí stejný flegmatický výraz s mírným úsměvem. Druhou věcí, která mě zcela dostala, je vykreslení dračáku jako nudné hry, která hráče moc nebaví. Nevím, jestli to na ostatní diváky působilo stejně, ale z hráčů i PJ jsem měl dojem, že je to vlastně opravdu nebaví a jen si tak povídají mezi hody kostkou. (Sorry, vyrostl jsem v době Šavlozubé veverky a počátků DrD, kdy jsme hru prožívali hooodně intenzivně.) Je ale možné, že problém je jinde - a to v předchozím bodě. Ono udržet na place živou a hravou atmosféru, která panuje při reálném hraní DrD, klade na herce i režiséra velké nároky. Příběh odpovídá prvním dobrodružstvím DrD po přečtení Jarikova dobrodružství - tedy styl "najměme nějaké dvě neznámé postavy, neřešme, kdo je kdo a jděme spolu, vrhněme se do nějakého dobrodružství, na konci zapišme zkušenosti". Jestli to byl záměr, beru. (Sorry, ale my vždy hráli spíš ve stylu Vukogvazdské družiny, než takhle prvoplánově - a tomu by měl odpovídat i příběh.) Věřím, že víc by u diváků např. zabodovalo vyřešení scény ve zřícenině jinak, než soubojem (jasný, někde se ty krky podřezávat musely). Navíc natočit bojovou scénu tak, aby to nevypadalo jako parodie, není snadné a umí to primárně kaskadéři - proto zde scéna nefunguje a působí úsměvně. Naopak jako balzám na duši je závěrečný souboj s temným elfem - ten to prostě umí a kouká se na to krásně. Pokus o pomoc zakřiknuté hráčce pak vyznívá zcela do prázdna a je tak spíš úsměvným pokusem o obohacení filmu o sociálně-dramatickou vrstvu. Závěr filmu je pak takový tumpachový - místo zřejmě zamýšleného nečekaného zvratu, kde celá čtyřicetiminutovka vrcholí, to působí spíš jako "WTF? A teď je jako konec?" Proč to u mě nefungovalo? Ano, sice jsem to nečekal, ale taky mi to bylo úúúúplně jedno. Hlavní postavy, o které se člověk bojí a má s nimi čtyřicet minut filmový vztah ohroženy nijak nebyly a že to schytala nějaká éterická víla - who cares? A nějaký druid, který se tam zjevil poprvé až ke konci - ok, asi jsme to posrali a ten týpek to teď někomu zatopí - no nic, my ale jdeme dál, nás se to netýká... Tak. A zbytek už teď bude jen chvála. :-) Výrazně se zlepšila práce s kamerou, použití slideru funguje, použití dronu funguje, využití Fantasy Vesničky je na začátku naprosto skvělé (okamžik příchodu zlodějky do vesnice patří k highlightům filmu, vesnice na prvních záběrech opravdu pestře žije, dobrá práce!). Již standardně je pak ve filmu věnována nadstandardní péče kostýmům a rekvizitám - a ty jsou naprosto úžasné! Současně i zapojení vizuálních efektů (zářící hůl kouzelnice v každém záběru a další detaily) je dobré, není to sice Hollywood, ale funguje to. No a hlavní a největší plus celého filmu je, že přes všechny nástrahy to Petr Neumann dokázal dotáhnout až do konce. To už chce srdce bojovníka a velmi dobře vím, kolik práce a dřiny to obnáší. I proto nakonec dávám hvězdy tři, byť jinak se film od jedničky tolik neliší. Těším se na trojku!

Lichožrouti (2016) odpad!

Z pohledu rodiče naprosté zklamání. Film, který je založený pouze na násilí, ohrožování (střídavě žiletkou a nožíkem-rybičkou), ponižování, aroganci, vyhrožování, likvidací většiny postav a končí moudrem: "Hlavně, že jsme nezůstali chudí." opravdu nezaslouží dobré hodnocení. Humor ve filmu zcela chybí, film se bere zbytečně příliš vážně. Dětské projekce bývají obvykle živé a provázené komentářem dětí. Zde bylo ticho, dvě rodiny zmizely během představení a jedno dítě vynášeli ven spící. Bohužel, tak moc bych českému animáku přál, aby se vyloupl do světových vod... Přitom prvotní nápad je perfektní - malí roztomilí tvorečkové odpovědní za to, že nám často chybí jedna ponožka. Potenciál zůstal ale zcela nevyužit a místo toho vznikl totálně rozvařený zahořklý guláš rádoby akce, rádoby drsných scén a rádoby světové třídy. Bohužel - to, čím mohou Češi prorazit, je srdce - a to mi v tomhle vypočítavém filmu hlavně ne pro děti zcela chybělo. Kulisy Prahy člověka potěšily, ale když se děj v podstatě odehraje na dvou místech, která jsou vzájemně na dohled... Technicky perfektní zvuk, dabing a obstojná animace krát nula za scénář a necitlivý přístup k dětem je prostě ve výsledku jen nula.