classic

classic

Markus D.

okres Ružomberok
Som trenčiansky rodák ( „vďaka Pánovi na nebesiach” ), k Ruži sa akosi nehlásim. Film je extrémne návyková záležitosť, a to na veľmi dlhé obdobie, t. j. - do konca života !!! Skvelé !!!

Twitter: classic
LinkedIn: classic

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
    • 12.8.2018  11:28

Všimol som si, že Chrám skázy je predchodcom k Dobyvateľom stratenej archy, lebo jeho dej je situovaný do roku 1935, a pritom všetci už dávno veľmi dobre vieme, kedy začínal odvážny archeológ a dobrodruh Indiana Jones, keď po prvýkrát vstúpil na strieborné plátno...? Oficiálna dvojka, ale ja by som ju jednoducho nazval, ako PREQUEL - RAIDERS OF THE LOST ARK, začína opulentným muzikálovým číslom v Šanghaji v klube Obi-Wan, v ktorom vystupujú na scénu nielen pôvabné tanečníčky, ale aj šarmantná speváčka - Willie Scott, ktorá sa čoskoro zapletie s „omámeným” Indianom Jonesom, ktorý ju ako zvyčajne, vtiahne do svojich klasických problémoch, v ktorých mu život visí na vlásku, aby mal eso v rukáve v podobe Shortyho Rounda, čo musí poriadne dupnúť na plyn, inak by ich títo gangstri postrielali, ako rešeto. Počas úteku lietadlom, stroskotajú, pričom nohy ich zavedú do INDIE, keď sa podujmú na veľké dobrodružstvo v Paláci, kam prišli vyslobodiť „detských otrokov” ... Toľko stručne k deju_ Je zaujímavé pozorovať budúcu manželku pána režiséra Spielberga, Kate Capshaw, ako v jednom kuse blačí, ako zmyslov zbavená, ale i napriek tomu, sa mi na ňu lepšie pozeralo, ako na predchádzajúcu Marion, čiže Karen Allen, maximálne, čo sa týka pôvabu a krásy. LUCAS a SPIELBERG používajú spoločný „suchý humor” , ktorým je film doslova nasiaknutý, a mne to vôbec nijako neprekáža. V jednotke bolo v scéne množstvo hadov, ktorých sa INDY priam obáva, i v ďalšom dieli nie je žiadnej núdze o opätovné zhliadnutie všelijakej - hávedi, ktorá je tu vo veľkom počte. Strhujúci sú najmä v scénach z paláca, keď sekvencia naháňačky s vozíkmi, je majstrovská ! Harrison má za sebou mimoriadne tvorivé, úspešné obdobie, a obliecť si znovu svoj typický kostým, sa mu parádne hodí ! Vynikajúci je aj Jonathan Ke Quan v úlohe krpca Shortyho Rounda, ktorému sa blíži 50. na krku, a aspoň je vidieť, koľko vody odvtedy odtieklo, že ten snímok jednoducho nestárne ! Štáb je opäť rovnaký, čo je jedine ku prospechu celkovej tvorivej idey. _ Väčšinou všetci vravia, že to nie je bohviečo, neviem si pomôcť, ale 2. má čosi do seba, čo sa nedá len tak opísať, je rovnako kvalitatívna, nič jej extra nechýba, a ja som opäť nadšený, lebo túto TRILÓGIU mám vo svojej veľkej obľube.

• 11.8.2018  19:17

Černošský uznávaný režisér Spike “JOINT” Lee nakrútil vskutku brutálne-úprimný, nekompromisný FILM, v ktorom si nikto nedáva servítku pred ústa, kvôli tomu, čo mu vychádza z úst, sú to predovšetkým samé vulgarizmy, ale to je ešte veľmi sľabá náplasť oproti zločinu a drogám, keď tieto dve negatívne zložky priam kričia: , “že je to v tomto brooklynskom ghette strašne skazené” , a v EPICENTRE diania je mladý DEALER Ronald 'Strike' Dunham, ktorému poriadne šľapú na päty dvaja detektívi, najmä iniciatívny veterán Rocco Klein. Vykonala sa vražda istého týpka - Darryla Adamsa, a teraz nezostáva nič iné, ako prísť na to, kto je za tým ? Či Strikea nahuckal, ako prašivého psa, Rodney Little, ktorý od neho požadoval, aby sa z neho stal - líder, muž činu...? Na svetlo sveta vstupujú ďalšie zaujímavé postavy, a o „zábavu” je postarané_ Zahral si tu taktiež Harvey Keitel a produkoval Marty Scorsese, a tak som už dopredu vedel, že to nebude žiadna strata času, a som veľmi rád, keď som sa tentokrát opäť nemýlil ! Všade počuť hustý HIP-HOP, k tomu typická kamera k dispozícii, vynikajúci čierni herci, a na záver : „Trebárs na školách BY som povinne púšťal tento realistický film, a to nielen černochom, ktorých si väčšinou všetci spájajú so zločinom, ale ani sa im nie je, čo čudovať, ale aj obyčajným belochom, ktorí nie sú vôbec neviniatka, či trebárs všelijakým mexičancom, ktorí sú dobrí v drogových karteloch, ako určite aj Hispánci, Číňania, Japonci, či Eskimáci... Vštepovať im, čo ich čaká, ak sa dajú na dráhu drog spojených so zločinom”... _ Lahôdková vec, pri ktorej som ale nemal dobrý pocit, čo sledujem. Lee má talent.

• 10.8.2018  17:31

Vskutku ani neviem, ako rýchlo mi ubehli tieto filmové minúty, ktorých bolo 100, počas ktorých som sa pozeral, až by som povedal na absurdný, bizarný, atypický, kontroverzný + s podtextom homosexuality, bisexuality, fetišistického transvestizmusu, pôsobiaci muzikál s chytlavými pesničkami, v ktorom dominuje TIM CURRY, a to vo svojej jednoznačne životnej role - Dr. Franka-N-Furtera, kde si u neho nemôžete byť nikdy istý, čo si zase prichystal pre hostí, bohužiaľ, to nevie taktiež Janet Weiss, s tvárou Susan Sarandon, ktorá bude väčšinou sporo odetá. So svojim snúbencom Bradom Majorsom zavítajú nechtiac do jeho opulentného sídla, v ktorom sa zišli absolútne zvláštni ľudia, ktorí nezaspali na vavrínoch, a prichystali si pre nich viacero prekvapení... _ Pozrel som si síce vec, ktorú ešte stále premietajú v rôznych kinách sveta, napríklad v USA, čiže po správnosti je považovaná za oficiálny KULT, splnil som si teda svoju filmovú povinnosť, zhliadol som tak svoj doterajší filmový rest, ale nemôžem následne s čistým svedomím povedať, že by mi to niečo dalo E-X-T-R-A navyše, ako iba tento šialený MIX, ktorý ma často znechucoval, len zase nemám právo tvrdiť, že by som v kuse sledoval hodinky, tie som si všimol až, keď už začali pekne klopať na dvere, a tak sa dá tým pádom povedať, že je na tomto čosi fascinujúce a isto zaujímavé...?!

• 5.8.2018  18:03
    Morituri (1965)

Bohužiaľ, ani herecké superhviezdy nie sú 100% zárukou kvality, že sa tu budú diať zázraky, keď sa účastnia napínavej plavby, a apropo, absolútne nechápem tej druhej nominácii na cenu Akadémie, tej prvej úplne rozumiem, týka sa Conrada Halla, ale Moss Mabry tu je aj tak zbytočný, síce Marlon a Yul nie sú až tak zbytoční, no ničím ma extra neohúrili, že by som tým pádom zvýšil hodnotenie, Brando dostával viac priestoru, ako Brynner, ale ako som už vravel, ani to nie je žiadna garancia úspechu, aj keď veľmi dobre viem, že je skutočná LEGENDA, len najlepšie, 50. roky, má už za sebou _ Mierne sklamanie taktiež pozorujem od režiséra Wickia, od ktorého by som predsa očakával väčšiu intenzitu vedenia hercov, keď napríklad HVIEZDA, akou Yul Brynner bezpochyby je, strávi veľký čas, ako opitý kapitán Müller vo svojej kajute, že ho vôbec nezaujíma, s akým nápadom prišiel sabotér - Bob Crain. Povedal by som, že zo všetkých postáv je najlepšou - istá, židovská dievčina Esther, ktorú stelesnila pôvabná Janet Margolin... Tento film ma bohvieako neoslovil, a dlho som čakal na vytúžené, záverečné titulky, ktoré sa vliekli, ako slimák po daždi... !

• 5.8.2018  11:39

Nikdy sa nenechávam nikým a ničím ovplyvniť, čo sa týka vytvorenia si vlastného názoru na film, napríklad, keď má daný snímok vysoké hodnotenie + kladné, pozitívne recenzie, tak to ešte neznamená, že sa s nimi isto stotožním, pokiaľ si film sám nepozriem, počas toho si už vytváram o ňom svoj OBRAZ, ktorý sa buď približuje, alebo i vzdiaľuje od reálnej skutočnosti ! Ten môj je našťastie na míle ďaleký od kolegov, ktorí prejavujú voči tomuto akčnému filmu oveľa väčšie sympatie, ako ja. Ešte som v KINE nevidel - „Nemožnú misiu” , ktorá započala v roku 1996, a tak som bol zvedavý na postavu Ethana Hunta, popri ktorom sú aj Bond, či taký Jason Bourne - prikrátki ! On je nezlomný, že ani voľný pád z 8. kilometrov z lietadla mu nerobí absolútne žiadne problémy, alebo vo svojich už presahujúcich 50. rokoch behá ako srnka, že jamajský atlét Usain St Leo Bolt je popri ňom iba slabučký odvar, a vidieť takúto kondíciu je čosi naprosto nevídané a neslýchané, že jeho dynamické skoky z výškových budov sú len čerešničkou na torte... Vôbec, je to maximálne nereálne, aj keď schytáva zbesilé údery a postihujú ho šialené pády, stále sa mu nič extra nestalo, nemá dolámané kosti, a pôsobí, ako SUPERMAN ?! Po troch rokoch prichádzajú do už šiesteho pokračovania starí-známi, na čele s oscarovým režisérom Christopherom McQuarrieom, ktorý sa s Cruisom (CRUISE IS CRAZY) doslova a do písmena - extrémne vyžívajú v akčných pasážach, ktorých je tu neúrekom, že samotný prekombinovaný scenár, z ktorého som mal postupne totálny guláš, pôsobí oveľa slabším dojmom, ako vychýrená réžia, nad ktorou mal KONTROLU samotný Tom Cruise, ktorý režisérovi 100% kecal do remesla, aby jednotlivé zábery mali čo najväčšiu razanciu, spád, akčnosť... Zo začiatku mi to až tak nebilo do očí, ale finále s helikoptérami mi jasne naznačili, že títo chlapi do nemajú v hlavách v poriadku, i s producentom Abramsom, servírujú vraj „PECKU ROKU 2018” , v ktorej sa Ethan pobil s Clarkom Kentom, ktorý nemal nasadené okuliare, boli tu šarmantné herečky - Rebecca Ferguson a Vanessa Kirby, ktorá mala čosi do seba, ale úprimne už nevidím žiadny dôvod, prečo by som sa mal k tomuto akčnému a dobrodružnému snímku ešte niekedy v budúcnosti vrátiť, našiel som v ňom síce luxusnú naháňačku v centre Paríža, no to je asi tak všetko, na čo si deň po pozretí spomeniem. Zbytočnosť, ale zároveň Tomova ZNAČKA, ktorú bude chcieť ešte chvíľu podojiť ako kravu !

• 4.8.2018  16:28
    Most (1959)

Cez jedného obľúbeného užívateľa som sa dostal k doteraz úplne neznámemu (z môjho skromného pohľadu) PROTI - vojnovému snímku, v originálnom znení : Die Brücke, z roku 1959, ktorý ale režíroval známy, pôvodom rakúsky režisér Bernhard Wicki, čo sa onedlho bude podieľať na slávnom - The Longest Day, pamätníci dobre vedia, o čom je reč, a tam mimochodom nakrútil nemeckú epizódu... Čiže ešte predtým vo svojej vlasti prišiel s niečim, čo mi naprosto vyrazilo dych z pľúc, de-facto, v úvode líčim spomínaný, bohužiaľ pre mnohých, málo dosiahnuteľný film. Je to taký M-I-X dvoch legendárnych filmových diel, ktoré som videl. Jednak siedmi neplnoletí študenti gymnázia mi ihneď, rýchlosťou svetla, pripomenuli, že toto som už niekde 100% VIDEL, a bolo to = Na západe nič nové, kde tí mladíci neboli o moc starší, ako tunajší šestnásťroční, “ktorí nevedeli plávať, že ich hodili do hlbokej rieky, pričom zachránil sa iba?” + spracovaním, t.j. extrémnym čierno-bielym NATURALIZMOM, som zase pozoroval pôsobivú autenticitu, už videnú v sovietskom - Иди и смотри, z roku 1985, kde pre zmenu tvorcovia vôbec nikoho nemienili šetriť, “až sa z toho stávala takmer nestráviteľná vec, že je tak sugestívna, surová, až to nie je pekné, o áno, i tentokrát si Wicki nekládol servítku pred ústa, nič neprikrášľoval, lebo SOPLIACI ani nevedeli, že ten povolávací rozkaz, na ktorý sa priam tešili, im prinesie iba gigantické UTRPENIE, bolesť, smútok aj smrť !!! Hitler a spol boli isto zúfalí, keď naivne očakávali, že oni prinesú do vojny „čerstvú krv” , zmenia priebeh...? Mnohí vzišli na psí tridsiatok, ktorý už nestihli oľutovať ! A toto je unikátna REKONŠTRUKCIA, ako to prežívala jedna zo skupín ešte len chlapcov. Bravúrny film !

• 29.7.2018  16:33

Španielsky snímok, ktorý ma ozaj majstrovsky oklamal svojim telom, že scenár sa čoraz viac utápa vo svojej malichernosti, až pokým nezachádza do klasického - ad absurdum ! Tak som vnímal všetkých v tomto nepríliš zaujímavom filme, s výnimkou úplne záverečnej filmovej vsuvky TV. správ, ktoré sa chystali odvysielať jednu reportáž, sa jedná o obyčajné podprahové sklamanie ! Neviem, či sa mi to iba zdá, ale po celý čas som bol zavalený výraznou amatérskosťou, ktorou ma Alejandro vôbec nešetril, postavy sú extrémne nevýrazné, a to ešte nehovoriac, že Ana Torrent sa sem bohvieako nehodí ! Zo všetkých postáv je určite najzaujímavejšou Bosco Herranz, ktorá je obalená rúškom tajomstva, ale aj pálavou hlúposti, do očí bijúcou, že to normálne bolí ! S tématikou SNUFF má istoistne napadá lepšia voľba v podobe Michaela Hanekeho z roku 1992, s názvom : Bennyho video, alebo americký film s Nicolasom Cageom - 8MM, z roku 1999, ktoré sú v podstate vhodnejšou príležitosťou pochopiť hlavnú myšlienku toho, ako premýšľajú dotyční jedinci, podieľajúci sa na takýchto ohavných zverstvách !!!

• 29.7.2018  11:11
    Insomnie (1997)

Bol som vskutku zvedavý, či je lepší originál, t.j. pôvodné filmové severské dielo z roku 1997, alebo, skrátka, ako už býva častým zvykom - prerábať všelijaké koprodukčné veci, ktoré v konečnom dôsledku končia na hollywoodskom stole, kde čakajú na REMAKE v roku 2002, a taký prepracoval začínajúci vizionár, britský režisér Christopher Nolan, a ja hneď automaticky porovnávam, že nie som extra nadšený z typicky depresívneho škandinávskeho poňatia, ako už z videnej I-N-S-O-M-N-I-E, pod taktovkou amerického štúdia ? NÓRI ma jednoducho nedostali do zveráka, z ktorého by som sa nikdy nedokázal vyslobodiť, čo beriem, ako premárnený potenciál, s ktorým mali pracovať podľa svojho štandardného gusta, pretože ONI musia vedieť vytvárať patričnú atmosféru, ktorá pár-krát vychádza do prázdna ! Síce úvodné titulky, s archívnymi, brutálnymi zábermi, sú perfektné, normálne som sa nimi naladil na pozitívnu thrillerovú notu, bohužiaľ ma tento Elán po chvíli prestával interesovať, a ani účasť velikánskeho Stellana nezaručí, že aspoň On samotný film vytrhne z biedy ! _ Je to mierne nadpriemerná európska záležitosť, hodná jedného sústredeného pozretia, s tým, že REPETE by som si už určite nezopakoval, skôr by som zvolil - „druhý pokus” , ktorý sa mi vidí oveľa lepším, aj keď má o čosi nižšie hodnotenie na vyhľadávaných „zhnitých paradajkách” !!!

• 28.7.2018  16:04

Videl som vôbec úplne prvú filmovú verziu : “Zrodila sa hviezda” , ktorá nemá absolútne nič spoločné so spievaním, či s muzikálovým nadšením, ba naopak, ide nekompromisne, striktne, a predovšetkým - brutálne do Hollywoodu, obtiera sa oň tak skvostne a brilantne, ako Billy Wilder v Sunset Boulevard, ale to je ešte hudba budúcnosti, pokiaľ na to príde reč... Pozoroval som výnimočný a exceletný FILM vo FILME, aký nemá len tak obdoby ! V jednom z úvodných záberov prichádza mladá sympatická ženská postava z návštevy kina, a v tom momente som vedel, že budem z minúty na minútu čoraz nadšenejší. Všetkým doma prehlási : „Stanem sa herečkou v Továrne na sny” ! Väčšinou všetci len pokývnu plecami, len babka ju v tejto myšlienke podporí, a pomôže jej, aby tam aj odišla, pričom použije svoje úspory, ktoré mala odložené na pohreb. Dievčina sa zatiaľ volá svojim občianskym menom - Esther Victoria Blodgett, o chvíľu ju bude AMERIKA poznať, ako VICKI LESTER, a za to sa môže určite poďakovať istému, populárnemu hercovi Normanovi Mainemu, ktorý ju objavil, a taktiež presadil pred vychýreným producentom first class - Oliver Niles bude skrátka nadšený ! ...Ako sa z Vicki stáva herečka prvej kategórie, so „zlatým plešivcom” v rukách, tak Norman znáša jej postupnú slávu zo dňa na deň - horšie a horšie, že pohárik s alkoholom, je iba slabou náplasťou. Bol zvyknutý chľastať i predtým, ale toto je silné kafe ! _ Spomínal som Oscara, veď Janet a Bill boli medzi prvými, ktorí dosiahli na toto významné filmové ocenenie, ktoré sa premietlo aj do tohto snímku, čím sa stáva autentickým, reálnym a skutočným, podieľajú sa na ňom ľudia, ktorí vedia, čo mám na mysli. Ansámbel je majstrovský, až mi vyráža dych z toho, aký má prístup. Kamera W. Greenea je unikátna, hodná svojho remesla. PS : Kto miluje starú americkú kinematografiu, ale s príchodom zvuku, tak ten si isto príde na svoje a bude sa ešte pritom cítiť, ako ryba vo vode, tak ako aj ja.

• 22.7.2018  15:51
    8 MM (1999)

Americký režisér Joel Schumacher mi pripadá, ako na hojdačke, raz je hore, inokedy zasa dole, skrátka nakrúca, ako sa počasie správa na premenlivý mesiac Apríl, čo už tak v súčastnosti bohvieako neplatí. Najlepšie by asi bolo zabudnúť na nepodareného Batmana a Robina z roku 1997, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za čosi naprosto filmovo - katastrofálne, zlé a otrasné, že je vôbec obdivuhodné, ako sa Joel vždy dokáže znovu pozviechať, jednoducho, postaviť sa na nohy, a so vztýčenou hlavou sa opäť pokúsiť bravúrne režírovať. THRILLERY mu idú na jednotku s hviezdičkou, a tak už popri videných z tohto žánru, ako sú : Voľný pád, Klient a Čas zabiť, radím najnovší prírastok 8MM ku špičkovému, excelentnému a EXTRA napínavému snímku, v ktorom si zahral Nicolas Cage, keď ešte nebol na tom tak strašne, ako teraz, keď bol ešte vo forme ! Podáva extrémny herecký výkon, ktorý je sám o sebe - brutálny a nebezpečný. Sekundujú mu Phoenix, Gandolfini a Stormare, pričom posledne menovaní dvaja páni si strhli totálnych, hnusných a surových hajzlov, ktorých nenávidite od prvého momentu, keď ich prvýkrát na plátne uvidíte. Catherine mi trochu vadila, lebo volala mu vždy v najnevhodnejší čas, ale tvorcovia chceli tým asi uvolniť depresívnu atmosféru, ktorú scenárista ANDREW KEVIN WALKER dokáže fascinujúco písomne sprostredkovať a režisér SCHUMACHER je ozaj MACHER, ktorý má svoj typický štýl, ako slová preniesť na OBRAZ, ktorý je aj s prispením kameramana Boba Elswita vskutku nepríjemný, až sa vám poriadne zaderie pod kožu, a to myslím úprimne vážne ! Hudba, strih a výprava sú na vysokej úrovni ! Miestami mi film pripadal nelogický, napríklad, ak by chceli, tak by sa kľudne dostali k detektívovej žene, čiže mohli by ho vydierať... ? , ale inak som takmer maximálne spokojný, pretože sa to postupne zobrazuje vo svojej celej nahote, a ani diváka nikto nešetrí, nikdy si nikto nedá servítku pred ústa, všetko a všetci sú absolútne nekompromisní, a mne nezostávalo nič iné, iba vstrebávať políčko za políčkom, a byť k tomu postupne, systematicky zhnusený, že Mary Ann Mathews bola zrejme veľmi naivná, keď očakávala, že prerazí v Mekke Filmu - v Hollywoode, len to by na úvod určite nesmela spoznať zvrhlíkov - Eddieho Poolea i ziskuchtivého Dina Velveta, pričom aj taký Tom Welles zisťuje, kde je pes zakopaný, čo už bohužiaľ Max California sa nikdy nedozvie.

• 21.7.2018  17:04

...Taká britská somarinka, na ktorú sa celkom dobre pozerá, s niekoľkými fakt infarktovými scénami, ale koniec koncov, je to aj tak poriadne pritiahnuté za vlasy, i napriek tomu, že si tu zahral Bilbo Bublík, a ten milí a vážení, púta zo všetkých zúčastnených na seba najväčšiu pozornosť, celkovo 3 krátke horrorové poviedky tvoria v konečnom dôsledku celistvý význam, ktorý dáva nakoniec zmysel. Postupne sa to všetko pekne vykryštalizuje, pričom divák nebude mať dobrý pocit z toho, čo sa udialo profesorovi P. Goodmanovi. ANDY režíruje, píše a hrá, snaží sa, na jedno pozretie - bohato stačí, ale už nikdy viac, ďakujem !!!

• 15.7.2018  17:15

...Tomáš, Tomáš, čo Ty teda za lubom máš...? Obháňať ženské sukne a do každej z nich vojsť, to je Tvoje jediné krédo ! Nemá o Ne žiadnej núdze, pretože tú profesiu, ktorú zodpovedne vykonáva, tak odtiaľto je iba na krok porušiť hocaký manželský zväzok, síce zatiaľ v ňom ešte nie je, ale ani to mu nebráni neustále skúšať nové veci, so sexy umelkyňou, českou Sabinou si vehementne dobre rozumie, no čochvíľa narazí na Terezu, s ktorou sa za doprovodu patričného smiechu aj ožení. Všetci sú mimochodom Česi a AUGUST-1968 je na spadnutie, skrátka, visí na vlásku, a už klope na dvere... _ Videl som nesmierne odvážne provokatívne umelecké PORNO Philipa Kaufmana, plné nahých žien, predovšetkým Leny a Juliette, je to perverzné, škandalózne a kontroverzné, a ak by tu nehrali Day-Lewis, Olin, Binoche a iní, i českí herci, tak by som skôr iba mávol rukou, že je to taká intelektuálna somarina, ale práve toto TRIO posúva tento film, kdesi na vyššiu úroveň. Okrem nich by som taktiež rád vyzdvihol aj kameru švédskeho profesionála Svena Nykvista, ktorá obdivuhodne pracuje s farebným a čiernobielym materiálom súčasne. Producent Saul Zaentz pozná české pomery, napríklad Miloš Forman mu zabezpečil dve ceny Akadémie. Inak formálne spracovaný, takmer 3. hodinový film stojí za vašu pozornosť, lebo sa v ňom miesi nielen divoká EROTIKA, ale aj UDALOSTI späté s našimi dejinami, zahrali si v ňom špičkoví herci, keď jeden z nich najviac vyčnieva.

• 15.7.2018  11:26

Pán kolega nascendi vystihol vo svojej recenzii niekoľko bystrých myšlienok, s ktorými súhlasím, týkajú sa hlavného hereckého predstaviteľa, kde by som ešte rád doplnil jeden časový horizont, pozostávajúci zo 16. rokov, a ten sa priamo dotýka hlavnej športovej postavy - Roya Hobbsa. V pokročilejšom úvode natrafí na šialenú vražednú fanúšičku, ktorá ho chladnokrvne postrelí, a odvtedy sa na dlhých, filmových šestnásť liet odmlčí, a zase sa tlačí do popredia klasické klišé stárnutia... , ktoré sa zvyčajne pod rukami tvorcov premieňa na neuveriteľný fantasy prvok. Asi taká jediná výčitka k danej veci, inak Bob je takmer herecky bezchybný, čo sa týka jeho typického her. štandardu, JE - sebavedomý, správne drzý, ale najmä priebojný. Väčšinou ho v tejto polohe takto vnímam. Sekundujú mu šarmantné herečky na opačných stranách barikády. Glenn i Kim sú krásne ! Budúci režisér kultového Rain Mana - Barry Levinson, nakrúca pozoruhodný RETRO snímok zo športového prostredia, konkrétne amerického populárneho BASEBALLU, pričom nebojí sa ísť nekompromisným pohľadom do jeho zákulisia, ako to tam v skutočnosti funguje, kto tu ťahá za nitky ? Na Hobbsa brutálne tlačí vyššia MOC, beštiálne intrígy sú na vzostupe, a či sa z nich nakoniec vymaní, nechávam na každom divákovi, nech sa o tom sám presvedčí po zhliadnutí tohto celkom zaujímavého filmového diela.

• 8.7.2018  15:03

Čo by ste vy robili na mieste ženy, keď by sa vám chlap šudil s chlapom ? Cathy Whitaker raz pristihne IN FLAGRANTI svojho „milovaného” Franka v náručí istého chlapíka, čo ju dozaista vyvedie z normálnej miery, akou žili doteraz. Prisľúbi jej, že sa bude liečiť, aby bolo všetko opäť v normále, ale darček k Vianociam v podobe zájazdu na Miami k Silvestru 57, opätovne mení situáciu do starých koľají, pretože sa tento zvrhlík zahľadí do mladého ucha. A už aj predtým prejavuje jej okolie predsudky voči nej, kvôli náklonnosti k černošskému záhradníkovi, a ani sa jej nie je, čo čudovať, keď sa jej rúti domček z karát. Tak, aby nebol dejový chaos, zopakujem pre istotu, o čo ide. Po zistení z úvodu recenzie, čo sa dozvedela hlavná postava, odteraz sa začína meniť i ona, pričom spoločnosť to vníma s patričnými dôsledkami, že je nepredstaviteľné, aby sa stretávala biela kultivovaná žena s „čiernou opicou” , sme v Severnej Amerike, druhej polovice 50. rokov, kde sa táto problematika danej neznášanlivosti tlačí čoraz zákernejšie do popredia. Čiže rasizmus spojený s homosexualitou, dosť silná téma, ktorú obstojne spracováva režisér a scenárista v jednej osobe Todd Haynes s extraordinárnou herečkou Julianne Moore v hlavnej úlohe + s dvomi výbornými Denismi vo vedľajších úlohách. Výprava, kostýmy, kamera, hudba = na vysokej umeleckej úrovni, gratulujem a chválim. 16 rokov starý snímok, ktorý oveľa lepšie pracuje s touto citlivou tématikou, ako súčasné záležitosti na jedno pozretie !

• 8.7.2018  09:43
    Nátlak (1959)

EGO - človeka býva rôzne, napríklad, ak si ešte k tomu extrémne bohatý, tak nemáš absolútne žiadne zábrany, toto prirovnanie dokonale sedí najmä na dvoch mladých študentov právnickej fakulty. Celkovo ich zmýšľanie sa vymyká typickému štandardu, považujú sa za akýchsi vyšších ľudí, na ktorých neplatí žiaden meter ! Správajú sa namyslene, povýšeneckí sú všetkými desiatimi, Judd Steiner a Arthur A. Straus sú skrátka strašní egoisti, a len tak z obyčajnej nudy sa vzájomne dohodnú, že niekoho pripravia o život v tzv. chladnokrvnej, “DOKONALEJ” vražde, ktorú zinscenujú do najmenších detailov, bohužiaľ pre nich i s CHYBOU, ktorá čoskoro odhalí pravdu, a vtedy prichádza na scénu VELIKÁN WELLES v úlohe obhajcu Jonathana Wilka, ktorý sa horkokrvne snaží docieliť miernejší trest smrti obesením na doživotie-99 rokov... _ Opäť jeden z tých snímkov, o ktorých som nemal ani najmenšiu páru, že vôbec existujú, možno som naň klikal myšou, ale to je asi tak všetko. A koľko je ešte takých, ktoré čakajú na to, keď uzrú svetlo sveta...? Orson príde až o hodinu, ale ten zvyšok fakt stojí za to, je excelentný ! FILM je bravúrny vo svojej celej podobe, asi aj kvôli tomu, že ho nakrúcali na čiernobiely materiál, a na záver by ma zaujímalo toto: „Orson Welles, tvorca najlepšieho filmu všetkých čias, bol aktívny aj pri nakrúcaní „NÁTLAKU” , t.j. je možné, že radil trebárs režisérovi Fleischerovi, či kameramanovi Mellorovi, ako zvoliť najlepšiu metódu” ? Stále som mal taký „sedliacky pocit” , že tam vidieť jeho klasický rukopis...

• 7.7.2018  16:25

Skvostné, magické a fenomenálne, akoby dostal možnosť štáb Petra Webbera vrátiť sa „strojom času” do HOLANDSKA, druhej polovice 17. storočia, a s napätím sledovať strhujúce dianie medzi slúžkou v dome a Pánom Domu, ktorý je inak vychýreným MALIAROM, že ona sa postupne stáva jeho inšpiráciou, akousi Múzou. A zatiaľ maliarova žena pociťuje čoraz väčšie DEPRESIE z jej neustálej prítomnosti, alebo jedna z dcér ju extrémne nenávidí, a tak je robí občas naschvál. Pohár trpezlivosti načisto pretiekol po dozvedení sa istej udalosti, ktorá ju rozčúli do nepríčetnosti... _ Začal by som s Edovov brilantnou prácou kamery, ktorá si vyberá ODTIENE všetkých ročných období, čo ju robí o čosi prízračnejšou, žiarujúcejšou, skrátka zaujímavejšou, ktorá stále baví, normálne som sa ňou kochal. K hereckým výkonom. Pozoruhodní Colin so Scarlett, sú strašne iniciatívni, On určite, Ona sa prispôsobí, čo povie. Sú oblečení v dobových kostýmoch, ktoré doslova kričia : „Obdivuj nás” ! Zdržiavajú sa na takých miestach, ktoré jednoducho dýchajú históriou. Majú repliky, ktoré vyžarujú pocit zimomriavkov. _ Už niekoľkokrát som zažil takýto vstup na pôdu dávnej minulosti, trebárs so Stanislavom Kubrickom v monumentálnom Barry Lyndonovi, ktorý bol obdivuhodne precízny perfekcionista, netvrdím, že Webber ide v jeho šľapajách, aby sa mu podobal, ale i napriek tomu sa mi po celý čas zdalo, že tu si tvorcovia dávali extra záležať, aby do DETAILOV zachytili danú dobu, čo sa im do bodky aj podarilo !

• 7.7.2018  12:41
    Bídníci (2012)

Z predchádzajúcej Kráľovej reči prešla k nasledujúcim Bedárom iba „pôvabná” Helena, aspoň, čo sa týka hlavného ansámblu, čiže po Colinovi a ostatných, ani chýru, ba ani slychu, keď to vôbec neprekáža, lebo by som napočítal najmenej DESAŤ špičkových hercov, ktorí spievajú o dušu v historickom Francúzsku 19. storočia, kde postavy už zľudovelých RIVALOV JEANA VALJEANA a JAVERTA z ich všetkých akosi najviac vyčnievajú, i keď Anina vsuvka mi priniesla intenzívny pocit blaženosti, že jej výstup je dostatočne zapamätania hodný, na ktorý nikdy nezabudnete pri spomenutí si na tento atypický, veľkolepý muzikál, ktorý sa určite nezaobíde bez častého spevu, ktorým je doslova celý nasiaknutý, nejakých, tých, minimálne 90 % ! Sám o sebe je inak veľmi dobre filmovo spracovaný, perfektný vizuálny štýl režiséra Toma Hoopera za doprovodu kameramana Dannyho Cohena sa jedná o revolučný prístup, aký nemá len tak obdoby, ALE jeho dĺžka je trochu prepálená ! Aj preto som po rokoch od opätovného videnia znížil o jednu hviezdičku. _ Oko si vychutnáva nielen réžiu a kameru, ale najmä pestrofarebné kostýmy a perfektné masky, v kuse som registroval „neviditeľný strih” a zase UCHO vníma silný zážitok ZVUKU a nepretržitej hudby. SUMMMA SUMMARUM. Nezvyčajná vec s veľkým egom, ale s tým, že postavy nemajú na ružiach ustlané, t.j. Monumentálne ovplyvnený špinavými kulisami, aj s trpiacimi účinkujúcimi, ktorí sa nevzdávajú, a pritom tá doba je tak nemastná, neslaná, kde vidieť iba samý smrad a špinu...

• 1.7.2018  15:21

Všímal som si v prvom rade hviezdny herecký ansámbel, a taktiež samotnú techniku spracovania tohto nezvyčajného snímku Bertranda Taverniera, pričom príchod „vysokého Švéda” prichádza až v trištvrte filmového času, ale tým nechcem povedať, že by som vytúžene očakával jeho scény, aj tých pomenej, ktoré má, stoja za to. Sledoval som najmä viacero postáv, ktoré rozohrávali divnú „patriu šachu” , keď hyenistický televízny režisér Vincent Ferriman poverí svojho človeka - Roddyho, ktorému implantovali miniatúrnu kameru do oka, aby sa doslova zavesil na “umierajúcu” spisovateľku Katherine Mortenhoe, že ju bude týmto spôsobom snímať 24 hodín NON-STOP, a v štúdiu sa začne vysielať surová Reality Šou, o čom Kate spočiatku netuší... I Roddy najprv kývne na túto metódu, no s postupnými slzami v očiach, že sa len prizerá, ako sa jeho spoločníčka postupne systematicky likviduje. Všetko sa deje zo zištných dôvodov vytvoriť nový TV. Fenomén bez akýchkoľvek vedľajších zábran s extrémne vysokými percentami sledovanosti, a teraz si vezmite jedno na zreteľ, kde sme my ľudia dnes ? Nevidíte to, všade okolo seba, len v inej podobe...? Nadčasová, trochu neznáma „klasika” , ktorá má veľa do seba a Romy Schneider je naprosto strhujúca, unikátna, až zimomriavková, že postupne čoraz viac zdeptaný Harvey Keitel jej značne sekunduje.

• 1.7.2018  11:12

Tak ako sa mi páčila Suburra od rímskeho režiséra Stefana Sollimu, keď koordinoval čisto tuzemský projekt, nad ktorým mal určite väčšiu kontrolu, ako nad pokračovaním thrillerového hitu Sicario z roku 2015, tak nie som bohvieako nadšený popri nerýdzemu nadviazaniu na niečo, čo sa málokedy podarí, t.j. vstúpiť dvakrát do tej istej rieky, možno, ak by ostal predchádzajúci režisér Villeneuve + kameraman Deakins, pričom Emily tu nikomu ani nechýba, výsledok, hotový film by mohol byť možno o čosi lepší... ? Varovný prst taktiež zdvíham i nad nepríliš dobrým scenárom Taylora Sheridana, ktorého neustále vychvaľovanie začína zaváňať čímsi povestným : „Aj majster tesár sa niekedy utne” . Keď už som pri tom scenári, tak ten teda pekne škrípe, v jednom z úvodných scén je výborná sekvencia s teroristami v obchode, že si človek automaticky predstavuje, aby sa im následne venovala veľká pozornosť, ale potom film prechádza do levelu plného klišé, čo sa len zakaždým čoraz viac umocňuje. Nechcem len hanobiť, a tak ocením prácu s Isabelou Moner, ktorá sa blysla napríklad v Transformers, jej postava Isabel Reyes bude „účastníčkou zájazdu” , ktorý bude absolútne nekompromisný, budú ju obklopovať postavy, ako sú : Alejandro, Matt Graver, ktorí si nikdy nekladú servítku pred ústa, a ani by sa im to vôbec nehodilo. Čiže scenár VERSUS celková atmosféra, to sa medzi sebou celkom bije, ale i napriek tomu je to stráviteľné, a práve druho menovaný štýl je tým pravým orechovým, lebo niektoré pasáže sú naozaj brutálne... PS: Nespomenul som ešte varšavského rodáka, kameramana Dariusza Wolskiho, ktorý už má niečo za sebou, a nie sú to iba dobrodružní Piráti Karibiku, jeho prispenie do tohto napínavého žánru je takým spestrením, že aspoň jeho optika prináša povznesenie sa nad situáciou.

• 30.6.2018  15:27
    Den 12. mann (2017)

Ďalší pozoruhodný vojnový film podľa skutočných udalostí, ktorý sa ale pre zmenu nakrútil v Európe, čo vnímam ako pozitívny aspekt, a ak je to aj v Škandinávii, tak to ozaj poteší, lebo odtiaľ pochádzajú skutoční borci, ktorí si dávajú záležať na autentickej štruktúre, ktorej tu je požehnane. Predstavte si, že ste už v polovici diania druhej svetovej vojny, pričom dvanástich Nórov špeciálne vytrénovali vo Veľkej Británii, aby boli odhodlaní spáchať sabotáže na domácom území, skrátka chceli Nacistov trochu vyviesť z miery ! Bohužiaľ, i tam sa nachádzal „zradca Čurda” a Operácia MARTIN (red) vzišla na psí tridsiatok, čoskoro mali v pätách tých zlosynov, ktorí sa o nich dozvedeli. Prepadli ich na vode, všetkých pochytali ako hlodavcov, okrem jedného - Jana Baalsruda, z ktorého sa stala štvaná zver, s tým, že sa na neho zameral veliteľ gestapa Kurt Stage, ktorý si ani za toho otca nechcel pripustiť, že by mu mal len tak ubziknúť. A od tohto momentu nebude dobre spávať, a pokiaľ sa dostane do neutrálneho Švédska, ešte veľmi veľa snehu sa roztopí... Nebyť ochotných ľudí mu pomôcť, sotva by to zvládol. _ Predstaviteľ odbojára, Thomas Gullestad je zaujímavý, i keď koľkokrát nevníma svet okolo seba a postavy mu pomáhajú, ale občas sa musí spoľahnúť sám na seba. Videl som množstvo sugestívnych scén, ktoré ma nikdy nenechávali na pochybách - uveriť ich razancii, že až človek neveriacky krúti očami, čo všetko je možné prežiť...? Záverečná so stádom, je úplne majstrovská ! Som spokojný, že som zhliadol trochu novší snímok, a nemusel som zase loviť v starých vodách.

• 30.6.2018  10:19
    Matrix (1999)

Prestížny Americký filmový inštitút má k dispozícii rôzne rebríčky, medzi ktorými nájdem napríklad i niečo na spôsob filmových žánrov, trebárs uvediem príklad. Epický film - 1. miesto Lawrence of Arabia. Western - The Searchers. A do tretice pridávam SCIENCE FICTION, kde jednoznačne tróni nadčasová lahôdka 2001 Vesmírna Odysea z roku 1968. Vždy to obsahuje zhodne po desať filmov v týchto jednotlivých kategóriach, ale nikde tu nevidím unikátny MATRIX, vtedy bratov Wachovskich. Prečo ? Nemiestné a nedôstojné, isto nezaslúžené, pretože minimálne od spomínaného filozofického skvostu tu nebolo nič tak TRIKOVO, vizuálne prelomové, nové, náročné, čo doslova vyráža dych z pľúc ! Niekto by 100 % navrhol, že AVATAR je predsa 3D vec, aká tu predtým ešte nebola, a jej technické možnosti sú taktiež nádherné. To áno, s tým súhlasím, ale kto je pod tým všetkým podpísaný ? Megaloman Cameron, narcistický režisér, ktorý sa vždy z filmu na film - predvádzal, prekonával, chvastal, čo dokáže, a že má neobmedzené PROSTRIEDKY, ako posúvať hranice možností. Má na konte oboch Terminátorov, alebo taktiež uctievaný, 11 oscarový, pompézny TITANIC. Predovšetkým posledne nakrútený snímok považujem ako samoúčelný ! _ Poďme teraz k Neovi, Morpheusovi, Trinity, Agentovi Smithovi a cetera. Z bratov sú dnes sestry, čo riešiť ani nemám za potreby. Vyčítať im to nebudem, lebo pred takmer 20. rokmi prišli s niečím prevratným, čo si dejiny filmu ešte nepamätali, a de-facto, nikto nemal možnosti si na to vôbec trúfať. Nakrútenie tohto geniálneho filmového diela vnímam, ako mimoriadne ťažké, komplikované, s čím nie sú žiadne žarty. Myslím, že ani v súčastnosti by to tak nezvládli, ako predtým, taká starostlivosť venovaná - STRIHU, ZVUKU, KAMERE, bojovej CHOREOGRAFII, VÝPRAVE, či určite aj VIZUÁLNYM EFEKTOM, je na nezaplatenie, nadštandardná prácička, ktorú si treba vážiť, lebo sa nevyskytuje často, iba zriedkavo, viď vojnový Dunkirk, aj Gravitácia, Interstellar, Počiatok, vymenoval som významné sci-fi filmy, nakrútené v 21. storočí, ale tomuto konkurentovi sa skrátka nevyrovnajú, pričom majú svoje nespochybniteľné kvality ! JA OSOBNE BY SOM HO UMIESTNIL VEDĽA : STAR WARS, VOTRELCA, s ktorým si môže porovnať extrémne depresívnu atmosféru, lebo MATRIX zotrvá oveľa dlhšie, ako TUCTY tzv. bezvýznamných sci-fi záležitostí, ktoré mu nesiahajú ani po členky. Veľký rešpekt budem i naďalej prechovávať k tomuto snímku z roku 1999, ktorý všetkých zúčastnených v kinosálach posadil na zadky, a to doslova !

• 29.6.2018  18:22

Kto by to bol povedal na toho Johna Krasinskiho, že je taký vizionársky režisér, lebo predtým by som to sotva prehlásil ? Sympatický herec, ktorého som voľakedy videl v Mariňákovi, alebo v taktiež extra akčnom filme 13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi, ktorý pre zaujímavosť režíroval popcornový kráľ - Michael Bay, tak tentokrát mu na oplátku produkoval jeho výrazný vzostup, lebo ani nie je potrebné zaregistrovať to, že nie je žiadny nováčik na režisérskej stoličke, ale koho úprimnne interesujú snímky, ako sú : The Hollars, či trebárs jeho prvotina - Brief Interviews with Hideous Men ? Až s Tichým miestom zabodoval na celej čiare ! V tomto malom-veľkom horrorovom filme vystupujú iba štyria herci a úplne to stačí na to, aby bol divák v neustálom infarktovom stave. Najprv by som chcel zdôrazniť fakt, že John a Emily Blunt sú skutočnými manželmi, a to len podtrhuje emotívnu atmosféru, alebo tá dievčina, ich dcéra s výčitkami svedomia, je aj v reálnom živote - hluchonemá, a tak nemusí absolútne nič predstierať, hrať sa na niečo, čím nie je. To sú predovšetkým hlavné atribúty, kde sa dbalo na to, že sa to myslí vážne. Všetci podávajú vierohodné, strhujúce výkony, par excellence ! Naopak i práca so ZVUKOM je majstrovská, unikátna, prelomová a nadčasová. Najmä z pohľadu dievčaťa. Pochválil by som taktiež kameru kameramanky Charlote a strih Christophera. Trochu ma nahneval záver, ktorý je až príliš okatý, hollywoodsky + klišé tehotnej postavy, pretože bábätko je samo o sebe hlučné, čo priťahuje tieto beštiálne príšery ! „A pritom TICHO tak milujú” . I napriek tomu - PALEC HORE, ale s odobratou hviezdičkou dolu.

• 24.6.2018  16:58

Renomovaný producent z New Yorku Barrie M. Osborne bude čoskoro produkovať legendárny science - fiction Matrix, potom čochvíľa na to sa pustí do ešte hádam i legendárnejšieho fantasy The Lord of the Rings na ďalekom Novom Zélande, ale predtým finančne zaštítil tento zaujímavý akčný film, pod taktovkou chlapíka na režisérskej stoličke, pochádzajúceho z extrémne ľudnatej Číny, označujúci sa za akéhosi nekompromisného priekopníka, ktorý nakrúca brutálne scény plné násilia, s množstvom zastrelených postáv-John Woo_ Budúci kameraman dvoch bourneoviek Oliver Wood zase sníma obdivuhodné pasáže, v ktorých vystupujú predovšetkým dvaja zainteresovaní páni na opačných stranách barikády, t.j. Travoltu opätovne vzkriesilo účinkovanie v Tarantinovom Pulp Fiction a Cage patrí medzi vychýrených hercov 90. rokov. Najprv som jednoznačne fandil Jánovi, ale o čosi neskôr som držal všetky palce Nicolasovi, a prečo je tomu tak ? Pretože si vymenili KSICHTY ! Len telá im ostali rovnaké. A v extrémne beštiálnej akcii som bol svedkom ich vzájomného zúčtovania, keď za sebou zanechávali kvantum mŕtvol ! Prinajmenšom sa na to parádne pozerá, len klasicky to obsahuje neuveriteľné klišé, že režisér s tým nevie prestať, a ani sa o to nesnaží ! Je to vec, ktorú by som nepúšťal zasranom ! Ale oni si k tomu cestičku aj tak nájdu. PS: Tých 2 a takmer pol hodiny utiekli ako voda. Nie je čas na akúkoľvek nudu, odsýpa to na mieru, stále sa tu niečo deje, a oku to lahodí, aj keď si postavy robia nepekné činy a skutky...

• 24.6.2018  10:04

V už konkrétne piatom pokračovaní filmovej série o prehistorických DINOSAUROCH sa našťastie vymenila stolička režiséra, že predchádzajúceho Colina Trevorrowa, ktorý pred tromi rokmi nakrútil obrovitánsky komerčný hit, že som si ho taktiež vtedy pozrel v kine, a pritom som nebol bohvieako nadšený, očakával som, že príchod Španiela Bayonu zmení trochu môj postoj k danému sortimentu, a veru, sa tak aj stalo. On je zaujímavý režisér, od ktorého som dávnejšie v kine zhliadol čisto rýdzu záležitosť SIROTINEC, čiže dokáže sprostredkovať hotovú „infarktovú atmosféru” , z ktorej je veľká pravdepodobnosť, že dotyčnému jedincovi sa poriadne našponujú nervy, zvýši sa adrenalín v krvi, a nedaj Bože, že zástava srdca hrozí. _ Dievčina, ktorá sedela vedľa mňa, sa celý čas dobre bavila, len bohužiaľ, ísť na takúto projekciu s potenciálnym epileptickým záchvatom, nie je najlepší nápad..._ Vizionársky ŠTEFAN SPIELBERG už pred 25. rokmi, pomocou špičkových technológii, oživil po prvýkrát týchto veľjašterov, a tí sa chovajú presne tak, ako pred miliónmi liet, keď pud sebazáchovy majú vštepený odjakživa, a tak človek im vyhovuje, ako skvelá lahôdka pod zub... Neviem, či je extra dobrý nápad umiestniť človeka z podčeľade hominini patriacej do čeľade hominidi a týchto suchozemských stavovcov = VEDĽA SEBA, pretože to nikdy neveští nič dobrého, a tobôž sa nikdy nemohli stretnúť zoči-voči. _ Prejdem k filmu _ Postavy - nezaujímavé, ani tie hlavné, t.j. dcéra Rona Howarda, Bryce Dallas, ba ani už „osvedčený” Chris Pratt, síce dávajú zo seba maximum, čiže sopliaci si prídu na svoje, nedospelým to stačí, a dospelým to nestačí. V úvode na ostrove Isla Nublar si tvorcovia ihneď vytasili ESO z rukáva, lebo táto sekvencia má veľkú dynamiku, akčnosť a sviežosť. Kulminuje tu sopka, ktorá čoskoro VYBUCHNE. Sem prichádzajú „starí-známi” , aby zachránili tieto prehistorické plazy, a sledovať, ako všetci padajú z útesu do mora, je samotný vrchol filmu, ktorý už nič neprekoná, aj keď si španielsky režisér prichystal niekoľko tromfov, tak tie nie sú až také strhujúce, ako líčim predtým. Vyzdvihujem aj to, že postavy sú oklamané, pretože transport so zachránenými dinosaurami je určený v prvom rade na speňaženie, kolosálny BIZNIS, keď v nákladných autách mieria do gigantickej rezidencie, pod zem, kde „finančným žralokom” bude prezentovaná D.R.A.Ž.B.A. , ktorá sa čochvíľa vymkne spod kontroly. Tu sme zase moc dlho, stále sa tu niečo deje, a k tomu je samotný záver otvorený, keď pôjde do tuhého !!! _ BAYONA sa pozoruhodným spôsobom popasoval s náročnou látkou, lebo technická stránka filmu je na veľmi vysokej úrovni, len s postavami je to trošku horšie. Je to prehnaný, vizuálny, komerčný snímok, určený najmä nenáročnému publiku, ktoré v sále prevažovalo, inak je to vlastne čoraz brutálnejší projekt ziskuchtivých producentov, ktorí sa stále predháňajú, kam až siahajú naše možnosti ? S pôvodným Jurským parkom nemá tento film takmer nič spoločné, okrem krátkeho vstupu Jeffa Goldbluma. PS : V prípade ďalšieho pokračovania, čo asi aj bude, som vskutku zvedavý, ako si scenáristi poradia s koncom, kde vážne hrozilo, že si nás podmania, vošli medzi nás, lebo tá malá dievčina ich vypustila do prírody...

• 17.6.2018  17:07

Konečne som si pozrel poriadny film, aj keď nie je 5 hviezdičkový, stále ide o pomerne nadpriemerný muzikál, drámu a komédiu v jednom, ako keď si pripravíte žbrndu kávu 3 in 1. Normálne ma fascinoval brilantný scenár, vybrúsený do dokonalosti, pretože postavy si tu robia naschvál, a nebyť dvoch žien menom Mária, bohvie, ako by sa to celé skončilo ? Rita je prenádherná žena, ktorá spoľahlivo zaskočila za inak taktiež skvelú Ginger, že tento jej výstup vystačí na minimálne štyri iné muzikály s Rogers, Fredovi to ani moc neprekáža, že nemá po svojom boku svoju odvekú partnerku, lebo ona, Hayworth, je sama o sebe skrytou túžbou každého chlapa, ktorý by ju chcel mať v náručí. A pritom to na začiatku nevyzerá na lásku. Môžme sa za to poďakovať starému Eduardovi Acuňovi, čo vymyslel, aký recept platí na jeho, zatiaľ nezadanú, atraktívnu dcéru Máriu. Raz k nemu zavíta tanečník Bob Davis, ktorý si hľadá prácu... _ Výborní sú nielen dvaja mladí zamilovaní, ale aj Adolphe Menjou, ktorý koordinuje dianie na striebornom plátne. Má ho pod palcom. Keď si neviem dať rady, čo zase pozerať, musím zaloviť do môjho vychvaľovaného Classic Hollywood, kde je ešte množstvo vynikajúcich záležitostí, ktoré sa oplatia vidieť, čo sa až tak nedá povedať o súčasných...

• 17.6.2018  11:45
    Soumrak dne (1993)

Vôbec nie som nadšený z tohto filmu Jamesa Ivoryho z roku 1993, ako tu líčia podaktorí kolegovia, aj moji obľúbení. Nevravím, že je vyslovene súci na zatratenie, ale úprimne by som ho nechcel vidieť znovu, aj keď si v ňom zahral skúsený Tony Hopkins, ktorého rešpektujem viac za Slonieho muža, ako za Mlčanie Jahniat. Dejstvo je postavené v prvom rade na ňom a odohráva sa v dvoch časových úsekoch, t.j. pred druhou svetovou vojnou a po jej skončení, pár rokov. Robustné panstvo na DARLINGTON HALL a v ňom sa predstavuje „herecký koncert” dvoch pozoruhodných hercov, kde absentuje ich hocaký progres, čiže postavy sa nevyvíjajú, stoja na mieste, stagnujú, nie sú ničím extra zaujímavé. Bolo tu cítiť zvláštnu atmosféru, ktorá neveštila nič dobrého, pretože sa schyľovalo k brutálnemu konfliktu, ktorý sa postupne rozšíri do celého sveta. Pochválil by som predsa niektoré technické zložky filmu, napríklad - hudbu, kostýmy, či občas kameru, ale určite nepochválim neprehľadný strih, no najmä úplne sprostý záver filmu, ktorý ma jednoducho vyviedol z miery ! PS : Prvý krát som sa pozrel na budíky, keď sa blížili dve hodiny, a tak by som nepovedal, že by som sa nudil, nájde sa tu pár momentov, ktoré ma bavili, napríklad scény Hugha Granta a „muža z ocele” Christophera Reevea, ale zase pozorovať túto vec vo svojej celej podobe, nie je najlepší nápad. Riadiť sa podľa výborných recenzii a vysokých hodnotení, je z môjho pohľadu - obyčajný podraz na diváka, aspoň na mňa, ktorého to neoslovilo !

• 10.6.2018  17:44
    Happy End (2017)

V asi zrejme poslednom snímku Rakúšana Hanekeho som postrehol jeden nesmierne dôležitý fakt, a to taký, keď postava starého Georgesa Laurenta rozpráva svojej 13. ročnej vnučke Eve „zážitky” , čím sa de-facto priznáva k trestnému činu, ktorý spáchal v predchádzajúcej Láske, čiže “HAPPY END” je tým pádom voľným pokračovaním extrémne oceňovaného, bravúrneho filmu, ktorý tu akurát spomínam. Naštudoval som si kompletnú tvorbu Michaela, ktorého pesimistický postoj vnímam, ako nadštandardný, podobný ako mal trebárs Kubrick, či ešte stále má napríklad Aronofsky. Typické dlhé, statické, neprerušované zábery sa stali už poznávacím znamením tohto nezvyčajného režiséra a scenáristu, ktorého práca mi bude chýbať, a tak mi nezostáva nič iné, ako sa vrátiť k jeho najlepším výtvorom...

• 10.6.2018  10:12

Veľmi dobre nakrútený THRILLER na mobilný telefón v 4K rozlíšení, čím sa automaticky stáva inovačný, nový, neobvyklý, skrátka zaujímavý, a to všetko sa deje pod taktovkou taktiež všestranného režiséra Stevena Soderbergha, s chameleónsky zameranou britskou herečkou Claire Foy... Celý čas som bol vo veľkom napätí, čo sa bude zase diať, v súčastnosti, ak má jedinec dostatočný tvorivý potenciál, môže si aj On, Ona nakrútiť na svoj mobil film, a nepotrebuje k tomu mať i typickú kamerovú výbavu. Ozaj, bravúrne sprostredkovaná záležitosť z psychiatrickej liečebne, kde to teda nebol med lízať. Za mňa panuje mimoriadna spokojnosť. PS: „Objaví sa tu na pár sekúnd aj Matt Damon, a nie je sa tomu, čo čudovať, veď u SS bol často vítaným hosťom” .

• 3.6.2018  17:00

Extraordinárny snímok, ktorý je postavený v prvom rade na dvoch vynikajúcich hereckých výkonoch, t.j. Kathy Bates a Jennifer Jason Leigh sa vzájomne dopĺňajú najmä v prítomnosti, ale i v minulosti nemajú na ružiach ustlané, teda aspoň doma, kde je opilecký člen domácnosti, ktorý terorizuje svoju rodinu, a to sa dá nazvať, ako FILM odohrávajúci sa v 2. časových rovinách s nádychom silných scén. Veľmi kvalitná záležitosť režiséra Taylora Hackforda, ktorý sa mohol oprieť o skvelú predlohu autora Stephena Kinga, podľa ktorého sa už druhý rok po sebe nakrútil perfektný film ( 1. je Vykúpenie z väznice Shawshank ). Pozoruhodne sa prelínajú tieto zložky filmového diela, ktoré tým dostáva širší rozmer (význam), a práve sledovanie - flashbackov, či skôr akejsi bližšej retrospektívy, je vynikajúcim spestrením konečného výsledku, že spoľahlivo funguje v obidvoch rovinách, pričom zdá sa mi, ako by tá predchádzajúca trochu viac dominovala, než tá súčasná, ale nie je sa tomu čo čudovať, lebo tak to má byť ! Spomenul som, že sú tu tieto dve hlavné ženské postavy, ale taktiež sa patrí povedať, že bez niekoľkých vedľajších by sa nepodarilo nastoliť taký excelentný portrét Dolores Claiborne. Námatkovo - Judy Parfitt ako Vera Donovan, Christopher Plummer ako Detektív John Mackey, alebo aj David Strathairn ako Joe St. George, áno, jeho výkon by sa dal charakterizovať : Veľký, väčší, najväčší HAJZEL zo všetkých ! Páčila sa mi i Gabova kamera a Danova hudba, že podtrhovali, zvýrazňovali dusivú atmosféru... PS: Pri zatmení slnka sa môžu diať neuveriteľné veci... A táto pasáž je najlepšou v celkovom vyznení.

• 3.6.2018  10:23
    Tomb Raider (2018)

Dynamický a k tomu extra svieži, dobrodružný film, pri ktorom by bol aj taký archeológ Indiana Jones len obyčajným škôlkarom vedľa sexy Lary Croft, ktorá je taká ženská verzia tohto slávneho dobrodruha ! Obsadenie krásnej herečky VIKANDER považujem za dobrý ťah na bránku, so zakončením gólu, s vymetením horného, pravého rohu, keď súper nemal vôbec žiadnu šancu čeliť tomuto nebezpečnému útoku ! Tréner, čiže režisér Nór - Roar Uthaug si so sebou zo Škandinávie priniesol i svoj typický surovejší rukopis, akým sú známi títo severskí tvorcovia a naservíroval mi obdivuhodné filmové sekvencie, pri ktorých sa normálne zatajuje dych, len sú tak extrémne prehnané, až sa stávajú nereálnymi, ale aspoň sa na ne skvelo pozerá, to hovorí aj moje definitívne ohodnotenie. Pri sledovaní krásnej Švédky mi nebolo všetko jedno, ako sa stále nachádzala v nezávideniahodných situáciach, z ktorých si odnášala množstvo modrín, húževnatá osoba, ktorá sa dopátrala k jednému človeku, o ktorom si myslela, že už vonia fialky... Skrátka - stále sa tu niečo deje, nikdy som sa nenudil, a zrazu som čítal záverečné titulky, kde si vravím : „Výborný film, ale maximálne na jedno pozretie” . Určite sa to oplatí ! Naozaj som očakával menej, ako sa mi v skutočnosti dostalo, a to vždy ocením !

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50