classic

classic

Markus D.

okres Ružomberok
Som trenčiansky rodák ( „vďaka Pánovi na nebesiach” ), k Ruži sa akosi nehlásim. Film je extrémne návyková záležitosť, a to na veľmi dlhé obdobie, t. j. - do konca života !!! Skvelé !!!

Twitter: classic
LinkedIn: classic

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53
    • 20.1.2019  19:07
    Narušení (1999)

» Budúci sexymbol Ameriky zatienil všetky svoje kolegyne, i hviezdičku z Edwarda ? « 『 Alebo hodnú chvíľu som si myslel, že sa pozerám na ženskú verziu Preletu nad kukučím hniezdom 』To sa mi určite iba zdalo, lebo tu hrá Angie Jolie, ktorá charakterovo, postavovo, ale vôbec nie je ďaleko vzdialená od týchto beznádejných pacientov oregonského špitálu. _Jej postava Lisa je na tom ešte pomerne veľmi dobre po duševnej stránke, aj keď má tie svoje typické výkyvy nalád, no „žijú tu” také rôzne pacientky, ktoré ako sa vraví : „Sú zabité prípady” ! Do tejto cvokárne prichádza taktiež mladá Susanna Kaysen, podľa ktorej sa nakrútil tento znepokojivý snímok režiséra Jima Mangolda, ktorý sa neskôr bude venovať legendárnemu Wolverinovi. Napísala o sebe asi poučnú knižku, však ? Ona je reálne jestvujúci človek, ktorá prežila tieto svoje stavy „vyhorenia” na vlastnej koži, a tak sa jej zhostila herečka s veľkou budúcnosťou Winona Ryder, čo si brúsila zuby na Oscara, ktorá v dobe premiéry snímku ešte netušila, že si bude čoskoro sypať popol na hlavu z jej závratnej kleptománie. Dá sa povedať, že sa z časti úplne zžila so svojou rolou. _ Má to zaujímavé obsadenie, ale mňa extra film nenadchol, i keď sa v ňom skrýva dané p-o-s-o-l-s-t-v-o... PS : Režisér občas volí formu flashbacku, ktorý sa bravúrne prelínal s prítomnosťou, a to by som chcel ešte pochváliť.

• 19.1.2019  16:22

» Ak ste náhodou tohto Batmana v kine premeškali, tak ako aj ja sám, tak jediná alternatíva je 4 K UHD « 『 Žiadne zastarané DVD, či trochu vylepšené BLU-RAY, tak nádherný obraz i zvuk je možný iba v tomto božskom rozlíšení 』Britský režisér Christopher Nolan nakrútil množstvo skvelých, nezabudnuteľných snímkov, ale už nikdy k nim nepristupoval s tak neuveriteľne pôsobivou gradáciou, až to normálne vyráža dych ! Jednoznačne najlepšie zrežírovaný film jeho doterajšej kariéry vo všetkých ohľadoch. _ Christian spolupracuje s talentovaným tvorcom po prvý-krát, a nie naposledy, keď si myslím, že v úlohe miliardára Brucea Waynea/Netopiereho Muža, je priam vhodne-ideálny ! Katie Holmes je kočka, ale skutočná herečka z nej nikdy nebude, no nemyslím si, že je otrasná. _Obsadenie nemôže nič pokaziť, lebo sa v ňom zišlo množstvo pozoruhodných hereckých majstrov, od Michaela Cainea, Liama Neesona, Garyho Oldmana, ďalej cez Morgana Freemana, Toma Wilkinsona, Rutgera Hauera, až po Kena Watanabeho, Ciliana Murphyho a atď. Námatkovo vymenujem pár vedľajších postáv, na ktoré len tak rýchlo nezabudnete : Ra's Al Ghul, Carmine Falcone, či strašný Scarecrow. Celý film má dosť temný nádych, a vôbec sa za to môžem poďakovať perfektnému d.p. Wallymu Pfisterovi, ktorý veľmi zabaranil, že opustil tak luktatívny job ! Strih, hudba, zvuk a vizuálne efekty, tak k tomu fakt nemám, čo dodať, maximálna špička ! _ GOTHAM CITY BY CHRIS NOLAN ? Prečo, nie, keď to má veľký šmrnc !

• 16.1.2019  18:15

» Britská ríša si vždy koledovala o poriadny výprask, bodaj by aj nie, keď všade pchá tie svoje prehnité, prekliate prsty ! « 『 Jeden rodený Ír menom Michael Collins sa chcel spod týchto pazúrov už navždy vymaniť 』Na začiatok založí IRU - írska republikánska armáda, keď bude spolu so svojimi stúpencami robiť doma v Írsku veľký prievan... _Režíruje Jordan, v hlavnej úlohe Neeson, d.p. má na starosti výborný Menges, hudbu skladá Goldenthal, alebo okolo filmového Michaela Collinsa sa zoskupuje množstvo hercov, ktorí mi neboli neznámi. Námatkovo : Roberts, Rickman, Gleeson, či režisérov obľúbenec - Rea. Trochu mi prekážal Lawsonov strih, a to je pre mňa najväčší kameň úrazu, i keď možno “hlavný hrdina” až očividne tlačí na pílu, i tak je maximálne strhujúci, a tak si občas myslím, že v „Oscarovi Schindlerovi” sa skrýva oveľa väčší potenciál, ako som si pôvodne myslel. Čiže práve kvôli nemu to môžte vyskúšať, ale dopredu vás musím varovať, že zázraky od toho ale nečakajte. Jeho odvážna iniciatíva, t.j. IRA, mi v prvej polovici sledovania filmu najviac lahodila všetkým mojím filmovým zmyslom, to znamená, že táto časť je úplne najpôsobivejšia, ktorej by som z fleku nadelil plných 100 %, ale akonáhle táto „teroristická organizácia” povolí, moja pozornosť voči snímku sa začala postupne vytrácať, čo vyznieva, ako hotový paradox !

• 13.1.2019  17:43

» Títo “starí i mladí” už neľudskí upíry si nikdy nedávali servítku pred ústa, akoby aj mohli, keď boli neustále zamestnaní hľadaním si svojej koristi « 『 A írsky provokatér č. 2 - Neil Jordan o nich nakrútil vskutku dosť brutálny, surový a perverzný film, ktorý sa mi navždy vryl do pamäti, čiže ani on si nedával žiadnu servítku pred ústa, a bez akéhokoľvek pozlátka zamieril do „špinavej minulosti” 』Kombinácia Brada Pitta a Toma Cruisa nie je až taká ťažkopádna, ako som sa trochu sprvoti obával. Už po vyslovení mena jednej z postáv - LESTAT, ktorú si zahral Tom, napovedá, že z nej vyžaruje niečo naprosto zlé, pekelné a diabolské, a veru je to tak, Cruise sa maximálne vyšantil, ako sa len dalo. Pitt bol oproti Cruisovi iba herecký začiatočník, no nezľakol sa neľahkej výzvy vyzerať, ako strašne skazený a zvrátený, že dokonalo zapadol do vyšinutého thrilleru - Se7en. Extrémne sa mi ľúbila d.p. Philippea Rousselota + výprava, kostýmy, masky a hudba !!! Tentokrát veľmo chválim tieto technické vylepšováky. Výborná bola Kirsten Dunst, ktorá bola asi zo všetkých najodvážnejšia. Filmovému štábu sa podarila famózna vec, že sa vrátili v čase o 200 rokov skôr, a to nevídaným spôsobom, keď to následne ešte okorenili o strašne znepokojivú atmosféru, z ktorej mi normálne behal mráz po chrbte. Je to moc divný film, a možno práve preto som sa v ňom našiel. PS : „Prosím vás, zabudnite radšej na série typu Súmrak, pri ktorých iba ohlupujete, skôr si pustite toto INTERVIEW, ktoré vám nemusí byť ihneď po srsti, a možno práve preto si k nemu neskôr nájdete cestu ?

• 13.1.2019  12:04
    Pašerák (2018)

» Penzisti nielen na Slovensku sú donútení si ešte privyrábať, aby sa ich finančná situácia zlepšila « 『 Takmer 90. ročný americký, rasistický dôchodca Earl Stone má taktiež asi extrémne nízky dôchodok, lebo dostane ponuku na pravidelnú brigádu, ktorú neodmietne 』Je to práca na krátky úväzok. Vodičský preukaz vlastní. Čochvíľa vymení staré za nové, hovorím o aute. Bude sa mu dariť. „V peniazoch môže doslova plávať” ... _Má to háčik ? Kde je pes zakopaný ? Samozrejme, že áno ! Zaplietol sa totiž s mexickým drogovým kartelom, ktorému preváža „ťažké drogy,” a tým pádom inkasuje štedré finančné odmeny, ale i napriek tomu jeho vzťahy v rodine sú na bode mrazu, sú úmrtvené ! Onedlho mu taktiež začne stúpať na päty húževnatý agent DEA - Colin Bates, či aj samotná kriminálna organizácia ho chce odstrániť, lebo sa na čas odmlčal, a to len preto, aby bol so svojou smrteľne chorou manželkou. Dianne Wiest mi bola sympatická už v Nožnicovorukom Edwardovi. Ani s ňou si väčšinou nerozumel, ba ani so svojou dcérou a vnučkou. Prečo ? Lebo nikdy nebol tam, kde ho potrebovali... _ Je vôbec obdivuhodné, že v tak pokročilom, vysokom veku ešte “Dirty Harry” nakrúca zároveň pred kamerou i za kamerou. No, musím ho pochváliť, ale nie vychváliť, to by muselo byť trochu vyššie celkové hodnotenie ! FILM : Dá sa povedať, že si ho kradne pre seba a ostatné vedľajšie postavy sú tu iba do počtu. Ide s-ó-l-o, a vážne to stojí za to ! A na záver ešte jedna zaujímavosť. Filmová dcéra Iris je skutočná dcéra Alison Eastwood. PS : Technické zložky ma extra neoslovili.

• 12.1.2019  16:07

» Ozaj, počuli ste niekedy o Operácii : Mleté Mäso, v origináli - “Mincemeat” z druhej svetovej vojny ? « 『 Ja až doposiaľ vôbec nie, a to je iba môj s/prostý problém, že som občas zle, či skôr málo informovaný, a veď od toho sú predsa filmoví tvorcovia, aby sa k tomu stále vracali, no nie ! ? 』Bola to unikátna spojenecká akcia, keď samotní britskí filmári o tom nakrútili aj znamenitý snímok : THE MAN WHO NEVER WAS, v slovenčine Muž, ( Človek ) ktorý nikdy nebol - William Martin, ktorá sa odohrávala v roku 1943, a tento film režiséra Ronalda Neameho je z roku 1956, teda o celých trinásť rokov neskôr. _ „Debutoval v ňom Messala, a opäť bol náramne presvedčivý” . _ I napriek krátkej časovej odchýlke je prístup, spôsob a spracovanie na veľmi vysokej úrovni, asi aj preto, lebo skrátka neubehlo veľa času od spomínanej operácie, skôr než by sa jednalo o typický vojnový film, ide predovšetkým o dobre zvolenú stratégiu, čiže špionážnu, keď divák musí mať nesmierne našponované nervy, pretože miniatúrna chybička krásy by mohla nadobro zmariť starostlivý plán Spojencov. Pochvaľoval som si špičkovú kameramanskú prácu Oswalda Morrisa, ktorý spolupracoval so Stanleyom Kubrickom, že nádherný širokoúhly formát bol totálnou pasiou pre milovníkov starej kinematografie, a zasa strihač Peter Taylor má taktiež dostatočné skúsenosti zo strihania Mostu cez Rieku Kwai. Šarmantná Gloria Grahame bola očarujúca, že i ONA predviedla kus zo svojho herectva. Má sekvenciu, ktorá bola dôležitá. Exceloval aj tak najviac Clifton Webb v úlohe dôstojníka Ewena Montagua, ktorý zosnoval celý plán, napísal o tom i scenár, aby Neame nakrútil bravúrny film.

• 12.1.2019  12:45

» SIR RIDLEY SCOTT a križiacke výpravy ? « 『 Veď, kto iný by sa mohol vrátiť v čase, ak nie režisér Gladiátora, ktorý sa tentokrát posúva o 1000 rokov do budúcnosti, aby vzkriesil jeruzalemského kráľa Balduina IV. , z 12. storočia ! 』Ale o ňom to nakoniec až tak nie je, aj keď tu na krátko vystupuje, je to o kováčovi Balianovi z Francúzska, z ktorého sa stáva rytier, a odchádza bojovať do Jeruzalema proti moslimovi Saladinovi. _ Asi najlepší filmový pocit som mal z výpravy Arthura Maxa a Sonji Klaus, ktorí dokázali navodiť brilantnú atmosféru danej doby, v ktorej dýcha neopakovateľná atmosféra stredoveku. A k tej sa taktiež hodí i fascinujúca hudba Harryho Gregsona-Williamsa, žiaka nikoho menšieho, ako profáka Hansa Zimmera. _Obsadenie je naprosto ojedinelé, že je sakramentská škoda, že títo vedľajší herci nedostali trochu väčšiu možnosť ukázať, čo sa v nich skrýva, a tak namiesto toho sa dostáva príliš častej i určite zbytočnej pozornosti predstaviteľovi postavy Baliana, čiže Orlandovi Bloomovi, ktorý podľa mňa nie je dostatočne skúsený herec, aby sám utiahol tak veľký film iba na svojich pleciach. Počítajte so mnou : Edward Norton, Liam Neeson, Jeremy Irons, Brendan Gleeson, Marton Csokas, David Thewlis i Eva Green, to je mimochodom až 7 najzaujímavejších postáv, ktoré majú minimum priestoru !!! Scenáristovi Billovi Monahanovi sa to patrilo viacej rozvinúť, keď takáto možnosť síce jestvuje v špeciálnom troj-hodinovom režisérskom zostrihu, kedy postava, ktorú stelesňuje „Eva Zelená” mala syna, a tak sa stáva t-h-e-a-t-r-i-c-a-l c-u-t akýmsi nechceným artiklom ! Aspoň ja to tak vnímam ! Ocenil som dve filmové zložky : Výprava a Hudba = 100 % a to trochu kazí Bloom, a že títo výborní vedľajší herci majú málo filmového pľacu, a vôbec: „Čo ste sa všetci náhle začali opičiť po Pánovi Prsteňov” ? Kópia je iba napodobeninou originálu, vážení ! PS: Pevne verím tomu, že Director's Cut je oveľa hĺbavejším filmovým poznatkom, a tak vtedy by sa moje hodnotenie výrazne navýšilo.

• 11.1.2019  18:31

» Škandinávska minimalistická ultra - záležitosť, ktorá exceluje v hraní si s divákovými očakávaniami « 『 Kamera Jaspera Spanninga po celý čas neodlepí svoj zrak od charakterného Jakoba Cedergrena 』Vskutku je neustále pred kamerou, ktorá ho sníma úplne zblízka, ako sa len dá. Tento zaujímavý švédsky herec si zahral postavu Asgera Holma - operátora linky tiesňového volania. Táto štandardná, ale dôležitá profesia, práca sa vyznačuje byť v neustálom strehu, keď hocikto zavolá. Je to bežná rutina, skrátka - každý deň si odkrútiť svoju šichtu, ktorá sa stáva už akosi stereotypnou. Ale nikdy nehovor nikdy. Čoskoro konfrontovaného, bývalého policajta Holma čaká súdne pojednávanie, ale ešte predtým potiahne svoju smenu do vyčerpania. Prečo ? Lebo mu zavolá jedna rozrušená žena menom Iben, a to je hlavný spúšťač následných udalostí... _Po prvé : Absolútne sa nepohnem z budovy, ba čo, maximálne sa ide z miestnosti do miestnosti, čiže máme tu stiesnené priestory, hotová klaustrofóbia, ako hrom ! Po druhé : Nikdy neuvidím ani na stotinu vedľajšie postavy, s ktorými Asger komunikuje prostredníctvom signalizačnej linky, všetko je na predstave daného filmového konzumenta, ako naloží so svojou fantáziou ? Po tretie : Je to strhujúce, ani na moment sa nepozriete na hodinky, to vám garantujem ! Po štvrté : Má to samozrejme svoju výhodu i v tom, ako sa na to v konečnom dôsledku vôbec pozeráte, ako to vstrebávate, čo je vám predkladané ? Ide o hru na diváka. A po piate nakoniec : Nachádza sa tu minimum strihov, a tak máte pocit diania na živo, že to prežívate takmer v reálnom čase. PS : Dostalo sa mi pekného, sviežeho, vizionárskeho sprestrenia na ani nie 90 minútový filmový večer, že ani Asger Holm nevedel, že si tak „spríjemní a predĺží” pobyt v robote. Mne to bohato stačilo, ale aj jemu to čosi prinieslo...

• 10.1.2019  18:58

» Vidieť v spoločnej scéne, t. j. v jednom filme súčasných „velikánov herectva, ” Jakea Gyllenhaala s Joaquinom Phoenixom, je samo o sebe určite prospešné, ale pod kolónkou - réžia, podľa mňa nie je najvhodnejší kandidát, i keď... « 『 Od francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda som doteraz videl iba čisto rýdze neanglicky hovoriace veci, čiže Proroka s Dheepanom už dôverne poznám, obidva ma bavili i zaujali, a asi aj kvôli tomu, že sa v nich rozprávalo materinskou rečou 』Spomínané DUO dopĺňajú John C. Reilly, ktorý si zahral jedného z bratov, staršieho Elia Sistera, čo tvorí nerozlučnú dvojicu so svojim mladším súrodencom Charliem a Riz Ahmed, z ktorého je štvaná zver, a máme tu hotové k-v-a-r-t-e-t-o. _ Na neho sa zamerajú bratia Sisterovci, a tí sú profesionálni lovci odmien s koltami, ktoré tasia veľmi ľahko a rýchlo, a tak ich protivníci väčšinou skončia na psí tridsiatok. Akýmsi prostredníkom je istý John Morris ( Gyllenhaal ), ktorý má za úlohu najprv vystopovať Hermanna Kermita Warma ( Riz Ahmed ), a hodiť ho do náruče týmto dvom lotrom, ktorí ho budú mučiť, pokiaľ nepovie, ako sa to má s tým „receptom, ” aby sme boli v obraze, o čo de-facto vlastne ide, tak načrtnem, že máme rok 1851, keď kopačov zlata bolo všade neúrekom... Morris si to rozmyslí, skamaráti sa s Warmom, utečú, budú stopovaní nielen sisterovcami... Toľko skrátka k hlavnému dejstvu. _ Film je to dosť aj surový, sú tu naozaj brutálne sekvencie, ktoré sa perfektne hodia do tohto časového obdobia. Títo štyria herci sú nadštandardní. Pochválim to, že nikdy poriadne neodhadnete, čo sa dopredu stane ? Je to skrátka - nepredvídateľné ! Ale film sa občas vlečie, ba ani strih nie je tým, čo by som chcel vychváliť, kedy sa väčšinou zameriavam na to, ako sú pospájané všetky scény, ktoré sú nekonzistentné, čiže nedržia pohromade, čo dávam za chybu i režisérovi, ktorý sa očividne zľakol pracovať na takom veľkom projekte, s väčším rozpočtom a hereckými hviezdami na čele !

• 9.1.2019  18:26

» Detektívi Popeye s Cloudym « 『 Bill Friedkin nakrútil asi najlepšiu kriminálku všetkých čias ? ! 』Toto je tak výnimočne zostrihaný film, až tomu normálne nerozumiem ! Strihač Gerald Greenberg odviedol v strižni - poriadny kus roboty, pretože mnohé akčné, dynamické sekvencie vďaka tomu naberajú úplne nový rozmer, a keď k tomu taktiež pridám i ručnú kameru Owena Roizmana, ale aj zvuk od pánov majstrov zvukárov - Theodorea Soderberga s Christopherom Newmanom, tak máte priamy pocit bytia v deji na vlastnej koži, čiže skvostný, dokumentárny štýl vás nenechá ani na chvíľu vydýchnuť ! _ Životná úloha, výkon Genea Hackmana, ktorého výbušná povaha ho maximálne ženie vpred, jeho postava Jimmyho Doylea, prezývaná Pepek, je zarytý vyšetrovateľ. Má excelentný čuch na narkotiká... A trajektom z Francúzska dopláva autíčko s tučným kontrabantom do Brooklynu, kedy Doylov trochu viac rezervovanejší kolega Buddy Russo, nazývaný Zamračený, tak i on bude musieť mať oči na stopkách, keď vyčerpávajúce sledovačky nebudú mať konca kraja. „Skamarátia sa” so žabiakom Alainom Charnierom, ktorý raz Pepkovi zakýval v metre. _ Absolútne strhujúca sekvencia je so sniperom Pierrem Nicolim - od začiatku na streche až po neuveriteľnú nahaňáčku v aute, ktorá je stelesnením toho najlepšieho, čo môže kinematografia ponúknuť ! Máme tu taktiež nastrčenú figúrku, herca Henriho Devereauxa, či Sala Bocu, ktorý sa často angažuje = Ak by som to na záver ešte zhrnul, tak oni sú takou alternatívnou verziou Troch mušketierov. ZBOŽŇUJEM THE FRENCH CONNECTION. Poctivá, drsná, stará škola pre náročného diváka ! A to musím skrátka do nebies vynášať.

• 6.1.2019  11:44
    X-Men 2 (2003)

» Hovorí sa, že dva-krát do tej istej rieky nevstúpiš, ale našťastie režisérovi Singerovi sa to podarilo « 『 S trojkou sa síce rozlúčil, a tú mimochodom poriadne sfušoval Ratner, no i napriek tomu môžem byť s obidvomi dielmi patrične spokojný 』...Zasa tí istí mutanti + prichádzajúci - noví, medzi nimi sa najviac zaskvel nemecký Kurt Wagner, alias Nightcrawler, ktorého si s veľkou chuťou zahral škótsky herec Alan Cumming, alebo pre zmenu - nemutantská postava Plukovníka Williama Strykera má megalomanské plány, ako vyhľadiť mutantov, či obávaný Magneto bude spolupracovať napríklad s dobrou stranou, t. j. s Wolverinom a spol, a to len preto, aby zastrel svoj skutočný zámer... Predstavitelia týchto tzv. „diktátorov” sú chamtiví, nenásitní, idú aj cez mŕtvoly, že z Briana Coxa a Iana McKellena vystupuje práva, nefaľšovaná hrôza ! Finále s priehradou je dostatočne napínavé i prehnané zároveň, ale zatiaľ v rámci únosnosti ! Nemá to ďaleko od maxima, chýba mu iba kúsok, aj tak nedám za 100 % ! PS: Každému to sadnúť nemusí, ale pozrite sa na súčasný stav dielne Marvel, kam až dospeli, čo ešte nie je nič v porovnaní s týmito kultivovanými X-Menmi, ktorí sa držia na uzde, teda, aspoň doposiaľ...

• 5.1.2019  17:32

» Nezabúdajte na jedno, že dallaskí, americkí občania mali v roku 1963 úplne iné myslenie, ako my dnes, ktorí sme prekŕmení všelijakými analýzami « 『 Na úvod sa musím zmieniť o tom, že neverím v oficiálne stanovisko warrenovej komisie o jednom strelcovi, teda o L.H. Oswaldovi 』ALE. PODOTÝKAM, ŽE : “Režiséra tohto dokumentu Toma Jenningsa až tak veľmi neupodozrievam z toho, že by týmto štylizovaním niečo hlbšie sledoval, i keď možno, že áno...” ? _ A síce neuvidím absolútne žiadnych „expertov” , či trebárs spisovateľov, čo napísali o atentáte na Kennedyho rôzne publikácie. Vidím len vzácne, pôvodné, archívne, dokumentárne zábery z 22. novembra 1963 až po pohreby. Stále ešte prezident mal určený harmonogram, ktorý chcel naplniť, t. j. pred osudnými výstrelmi sa napríklad zastavil na návšteve v texaskom Fort Worth v piatok ráno, alebo mal taktiež namierené na veletržné centrum, kde ho netrpezlivo očakávalo 2500 účastníkov... _ Neskôr sa prestrihmi venujeme udalostiam, ktoré sa následne odohrali. Všetko je sprostredkované strihom v reálny čas, cez média, novinárov, svedkov, doktorov a cetera. Fakt, do najmenších detailov starostlivo spracované autentické sekvencie očitými pozorovateľmi, čiže kameramani a fotografovia v akcii, alebo priblíži sa krátky film Abrahama Zaprudera, ktorý budú mnohí rozpitvávať ! Vtedy neboli žiadne mobilné telefóny, e-maily, a tak aj podľa toho sa šírili informácie. Bol to neuveriteľný šok. „Vraha prezidenta” a policajta J. D. Tippita, Lee Harveyho Oswalda o dva dni neskôr smrteľne postrelil majiteľ nočného klubu Jack Ruby. Štvanica na Oswalda bola v plnom prúde ! Na tento pozoruhodný dokument som sa pozeral iba z pohľadu danej doby, teda v pár dňoch, žiadne rozbory nepripadali do úvahy, pretože mali údajného atentátnika, a až po jeho rýchlej smrti, sa vyrojili nezodpovedané otázniky, ktoré sú uložené v zapečatených archívoch, ktoré by sa mali odtajniť v roku 2038 ? Tak, to si počkám, sarkazmus. _ Vyše 70 % Američanov je presvedčená, že Oswald nekonal sám, ak vôbec konal ? No, ale pred viac, ako 50. rokmi boli iného názoru ! Konšpiračné teórie nikdy neprestanú, a mne osobne je Johna Fitzgeralda Kennedyho veľmi ľúto...

• 4.1.2019  18:10

« Určite sa jedná o najzaujímavejší snímok z roku 2016, ktorý nezískal ani jednu nomináciu na Oscara, i keď by si minimálne herecká predstaviteľka Jessica Chastain i scenárista Jonathan Perera tieto prestížne nominácie zaslúžili » 『 To znamená, že i v „prestížnej” americkej Akadémii filmových umení a vied, skrátene: Oscar funguje v určitom slova zmysle = L-o-b-i-n-g, keď väčšina preferuje kvantitu nad kvalitou, a tak koľkokrát sa stáva oscarový film „o-s-c-a-r-o-v-ý-m” , čiže stráca váhu a význam !!! 』A o pragmatickom lobovaní je tento kompletný snímok režisérskeho veterána Johna Maddena, ktorý ma svojou dynamickou réžiou príjemne prekvapil, a že si ešte schoval eso do rukávu, tak tým si u mňa poistil - finálnu, maximálnu, piatu hviezdičku ! Jeho film je de-facto viacvrstvový, viacvýznamový, viacúčelový, než si to väčšina z nás vôbec myslí, klame svojim obalom, v ktorom obsahu sa skrýva niečo úplne iné, v čo nakoniec nedúfame, že sa vykryštalizuje v satisfakciu. _ Obsadenie je veľmi prospešné ! Zbadal som viacero pozoruhodných hereckých výkonov, a okrem hlavnej aktérky, by som napočítal aspoň na jednej ruke ďalších päť. Dĺžka mi neprekážala, lebo dejová línia bola dostatočne vyvážená, aby mi zabránila na to pomýšľať. Miss Sloane musíte jednoducho vidieť, a ja osobne som sa do nej strašne zažral, až to nie je pekné !

• 3.1.2019  16:26
    Mrazík (1964)

« Bývam alergický na totálny filmový nevkus, a nemôžem si normálne pomôcť, ale toto je jeden z nich ! » 『 Nejako som sa premohol, ba ani neviem ako, keď som sa z čista-jasna rozhodol, že „prehodnotím” pôvodne ohodnotený odpad, veď to som musel byť nadrogovaný, že som napálil takú krutú známku, a čuduj sa svete, ono sa to nakoniec vyšvihlo až na jednu hviezdičku, ktorá nie je extra vzdialená od, no už viete, od čoho ? 』Zo všetkých postáv mi prišla najnormálnejšia iba Nástenka, ktorá bola extrémne ponižovaná, utlačovaná, šikanovaná, ba aj vyhnaná od svojej brutálne zlej Macochy, s ktorou bola Marfuška ! Ešte predtým stretla zženštilého, narcistického mladíka Ivana, ktorý bol až doteraz samoľúby, a tak ho čarodejník premenil na medveďa. Musel vykonať dobrý skutok, aby sa dostal do normálneho stavu. Taktiež som mal čo dočinenia so škaredou Babou-Jagou, ktorú Ivan prekabátil, či prídu banditi, ktorí dostanú dva-krát výprask ! Zo spomínaných rozprávkových charakterov bol najviac cool - Dedo Mrázik, a s príchodom jeho prvej sekvencie, ma film Alexandra Roua začal trochu viac zaujímať, ale nebolo to nič svetoborné. _ Nerozumiem, čo všetci vidíte na tomto neznesiteľnom nepodarku ? Prosím vás, prezraďte mi jeho plytké tajomstvo... ?

• 3.1.2019  13:23
    X-Men (2000)

« A to nevyspytateľné dievča z Piána medzitým krásne zmutovalo, že zároveň objavilo Hugha Jackmana » 『 Na začiatku nového Milénia vstúpilo na plátna kín niečo, čo tu bolo aj v menšej podobe predtým, ale síce v konkurečnej stajni, no i napriek tomu, v prvej dekáde ešte nenastal taký b-o-o-m, ako v súčasnosti, keď to nemá konca kraja, pretože “AUDIENCE” nie je dostatočne presýtené... 』Režisér aktuálneho filmového trháku, Bohemian Rhapsody, Bryan Singer opäť spolupracoval s „ANTI-Gandalfom” , a vôbec, celý ansámbel k dispozícii, je skvostný, lebo je málo známy. Vizuálny štýl, t.j. obstojná kamera Thomasa Sigela + strih trojice strihačov je asi ťažko unikátny, ale hlavne je prehľadnejší, čo je oproti dnešnému trendu na nezaplatenie. Výborné sú taktiež jednotlivé masky m-u-t-a-n-t-o-v, ktoré sa vedľa efektov nikdy nestrácajú, a tie samy o sebe nie sú prehnané, čo je presne ten príklad, ako vysvetľujem o pár riadkov vyššie ! _ V centre diania je mutantka Rogue, okolo ktorej sa točí celá dejová línia, že mojou najobľúbenejšou postavou z univerza sa stal legendárny Wolverine, keďže rovnako dobrý bol i extrémne slizký Toad, alebo Mystique bola tou vôbec najlepšou, ktorá dokázala zobrať podobu na hocikoho, ale údajne vedie - Profesor Charles Xavier, a ten mal takú sympatickú schopnosť, ktorá spočívala v tom, že dokázal vsugerovať danému charakteru svoju myšlienku, čiže „prinúti” , aby sa choval tak, ako chce, a tak by som trebás : chodil do kina grátis, publikum by som radšej ani nevyžadoval, a nakoniec premietačovi by som prikázal premietať iba to, čo by som uznal za vhodné... Bohužiaľ, fantazírovať môžem do nekonečna !

• 31.12.2018  17:16
    Go West (1925)

« Keaton si nakrútil svoje vlastné j-u-m-a-n-j-i, a to veľmi dávno pred Jumanji, keď sekvencia s býkmi v meste, nemá žiadnej obdoby v dejinách kinematografie »

• 31.12.2018  17:10

« Po dlhšom čase som opäť zhliadol kultového Friga, ktorý bol pre zmenu- príliš temný, ale to nič nemení na veci, že sa znovu jednalo o absolútne majstrovstvo : komika i režiséra Bustera Keatona »

• 30.12.2018  18:32
    Velká hra (2017)

« Ty kokso, vygooglil som si "Poker Princess” , a je to kočka, ako hrom, že dekoltová chastainka sa nemusí vôbec za nič hanbiť, lebo je rovnako s-e-x-y » 『 Oscarový, ‘urečnený’ scenárista Aaron Sorkin napísal príbeh najznámejšej sociálnej sieti F-a-c-e-b-o-o-k, ktorý filmovo zrežíroval nikto menší, ako David Fincher, a ak si ešte dobre pamätáte, postavy tu neustále rapotali, ako staré tetky na trhu, čiže všeličo sa tu poriešilo, a tak isto činí i vo svojom režisérskom debute, kde neobyčajne zaujímavo hrá Jessica Ch. 』Ponuka réžie je na trojitý chod, t.j. flashbacky, prítomnosť a budúcnosť_a trochu tak roztržitý je scenár i réžia zároveň, čiže preskačky odtiaľ a tam pôsobia rušivým dojmom, keď sekvencie s Elbom sú o ničom, s Costnerom celkom fajn, ale najlepší je zlatý, stredný stred, kedy sledujem totálne extravagantnú osobnosť, ktorú extrémne baví to, čomu sa venuje, až jej to postupne prerastá cez hlavu ! _ G-A-M-B-L-E-R-S-T-V-O je nebezpečná vášen, či závislosť, a ako tak pozerám, nevyzerá to tak, že by to bolo na ústupe. „Molly Bloom bola mladá žena, ktorá si išla za svojim cielom” , a Aaron Sorkin mohol iba napísať scenár, a niekto iný sa mal chopiť réžie... Napríklad... ?

• 30.12.2018  12:52
    Rain Man (1988)

« Postava Raymonda Babbitta, autista, ktorého stelesnil fenomenálny DUSTIN HOFFMAN, je taký presvedčivý, že handicapovaní jedinci od prírody, by ho nerozoznali od originálu, čiže by dokonale zapadol medzi nich » 『 Kvôli väčšiemu dedičstvu, väčšinou, brat nepozná brata, alebo sestra sestru, ale medzi týmito dvomi bratmi, je veľký, priepastný 25 ročný vekový rozdiel, a tak po smrti svojho otca, sa Charlie Babbitt dozvedá nepríjemnú zvesť, že má staršieho autistického brášku, čo zdedil tučný balík peňazí. Navštívi ho v sanatóriu, „vypožičia” si ho, aby jeho šarmantná priateľka Susanna nemala o tom ani najmenšieho tušenia, čo v skutočnosti s ním vlastne zamýšľa ? Najprv sa všetci traja vydávajú na dlhú “Road-Movie” , že zakrátko na to, sa Susanna s Charliem pohnevá, odíde, aby sa títo dvaja viac spoznali, keď prvotné zajačie úmysly sa postupne menia na čosi oveľa viac, čo by som nazval - pochopením, porozumením, zmierením sa, či vytriezvením 』Hoffman si celý film Barryho Levinsona ukradol sám pre seba, v dobrom slova zmysle, že mu síce Cruise zručne sekunduje, áno, sú fakt skvostní, obaja, ale sledovať Dustinove majstrovské herectvo, ja balzamom na dušu ! Už som napísal, že je „herecký chameleón” ? Golino je rodená neapolčanka, čiže má daný akcent, je sexy, a spríjemňuje film, v ktorom panuje dosť často dusná atmosféra... Scenár - originálny, dua Morrow a Bass, je extraordinárny. Vskutku som vôbec neobdivoval ani kameru, ba ani strih, či trebárs ešte Hansovu hudbu, alebo výpravu... Réžia Levinsona je taktiež výborná. No, najviac excelentný je Dustin Hoffman, na ktorom snímok stojí a padá ! Je to jeho záležitosť ! Hlavný spúšťač filmového E-X-T-R-A zážitku.

• 29.12.2018  18:52

» Sovietska ponorka „stroskotá” tam, kde nie je vôbec vítaná, a tak obyvatelia malého, zapadnutého ostrovčeka systematicky podliehajú extrémnej davovej hystérii, a pritom deviati sa odvážia na prieskum... « 『 Tento režisér, t.j. Norman Jewison ma už druhý-krát po sebe extra nepotešil, aj keď sa snažil nakrútiť si presne taký „propagandistický” počin, ktorý by uzmieril dve rozhádané, nenávidené svetové veľmoci = ZSSR V-E-R-S-U-S USA, je to spracované v takom i drzejšom komediálnom poňatí, ale i napriek tomu som nemal veľa dôvodov, aby som sa trebás často z chuti zasmial, ba možno, debutujúci, brilantný Alan Arkin je jeden z nich, už som naznačil, že nielen „spoločenstvo deviatich” nebude vôbec nadšené, kde sa nachádza, a tak namiesto komédie som si pripadal, ako u dramédie, kde som sledoval niekedy aj komickú, ale najmä horlivú snahu, ako sa dostať odtiaľto preč, keď títo nešťastníci si koľkokrát mysleli, že budú lynčovaní... 』Strihač Ashby mal množstvo postáv na všelijakých miestach ostrova, že strihá pomerne chaoticky, až mi to liezlo krkom, že zrovna od neho by som to nečakal ! PS: Vidieť sa to síce oplatí, lebo sú tu : Alan, Eva Marie i Carl, a ten mi mimochodom pripomínal Jimmyho Stewarta, ale varujem vás dopredu, že veľké zázraky od toho ale určite nečakajte ! Je to tak strašne naivné, až to občas bolí, asi preto...

• 29.12.2018  12:00

» Tak a extrémne hlboký a bohatý Melbin výstrih trochu zatienil nielen peknú Christian, ale predovšetkým samotného Kida, ktorý si zahral partičku stud-pokeru s „kráľom” Howardom. « 『 I veterán Ed Robinson bol na mňa až príliš rezervovaný, alebo Steve bol zasa strašný poctivec, že s vychvaľovaním Normana Jewisona je rázom koniec. 』Síce netvrdím, že nakrútil vyslovene nudný film, ale od neho som zvyknutý predsa na niečo iné, lepšie, údernejšie, čo ešte de-facto má len prísť, a tak mu to nakoniec odpúšťam... PS: Spomínanému p-o-k-r-u sa dostalo obdivuhodnej starostlivosti, a tak by som aspoň pochválil, že fanúšikovia tejto kartovej hry si prídu určite na svoje !

• 28.12.2018  17:22

» Úvodná a úžasná sekvencia prepadu banky piatimi chlapíkmi v tmavých okuliaroch, oblečených v oblekoch, totiž predznamenáva, že mám s takýmto brilantným prístupom počítať až do záverečných tituliek « 『 ...Prichádzajú šikovní filmári z hnutia : „Nový Hollywood” , ktorí si so sebou taktiež prinášajú poriadnu dávku tvorivej kreativity, a tej majú na rozdávanie všade navôkol... 』Ešte stále žijúca režisérska legenda - Norman Jewison ma doteraz nikdy nesklamala, je to nesmierne talentovaný, všestranný človek, ktorý má po ruke extrémne „vycvičených” spolupracovníkov, jednoducho, obklopuje sa nimi, napríklad, Hal Ashby je režisérom filmu Harold a Maude, ľudia s prehľadom, už dávno vedia, čo myslím, ale ja by som ho chcel uviesť, ako charizmatického strihača - par excellence, všímajte si, ako je rozdelená obrazovka, dokonale ovládané remeslo v strižni, a ďalej nadviažem na kameramanský pojem: H-a-s-k-e-l-l W-e-x-l-e-r, ktorého vnímam, ako perfektnú kapacitu vo svojom obore - Hlavný kameraman, a keď teraz do toho následne primiešam hercov - Steve McQueen, prezývaný skrátka, ako “The King of Cool” , tak tento BOREC vyzerá vždy super, v čomkoľvek sa objaví, že kráska Faye Dunaway mu totálne podľahne, normálne som sa do nej na chvíľu zamiloval, ich „šachová partička” má všetko, čo vysvetľujem o pár riadkov vyššie, tak vzniká vynikajúci c-o-c-k-t-a-i-l, ktorého som sa nedokázal nabažiť !!! Fantázia filmovej všechuti !

• 27.12.2018  21:49
    Bumblebee (2018)

« Ak by som bol trebárs dieťa do piatich, šiestich, či aj do siedmych rokoch života, tak by som sa s rodičmi počas cesty z kina stále rozprával o pokornom Bumblebee a jeho oddanej kamarátky Charlie, skrátka, panovala by u mňa veľká nadšenosť a spokojnosť » 『 A v takomto duchu je spracovaný celý tento sympatický, rodinný snímok režiséra Travisa Knighta, kedy si rodinní príslušníci spomenú na svoje detské letá, pretože film je situovaný do 80. rokoch - 20. storočia, s takým typicky, nostalgickým nádychom. Je viac než dobré, že Mišo tentokrát iba produkuje, aj Štefan sa drží na uzde, a tak sa môže tvorca a hlavný strojca úspechu - animovaného Kuba a kúzelného meča, teraz obstojne popasovať, s neľahky akčnou, dobrodružnou a sci-fi látkou, ktorá sa tu vyskytuje už viac, ako 10 rokov, keď uzreli svetlo sveta prví Transformers. Obsadenie drží nad vodou len kočka Steinfeld, ktorá jednak sama utiahne úplný film, viac-menej, alebo od Skutočnej guráže už veľa vody pretieklo. _O Samovi Witwickym zatiaľ ani chýru, ba ani slychu, čo nie je vôbec na škodu veci, síce nepovedal by som, že by chlapci od vizuálnych efektov sa dekovali s prehnanosťou, tá tu skrátka patrí, musí tu byť, len je v rámci únosnosti, jednoducho: e-x-t-r-a netlačia príliš na pílu, a za to som im veľmi vďačný ! 』APROPO : K môjmu hodnoteniu si pridajte kľudne ešte ďalších 20%, lebo tento „rytier” si ich skutočne zaslúži... Ozaj svieži filmík pre celú rodinu !

• 27.12.2018  11:10
    Halloween (2018)

« Michael Myers si dlhých 40 rokov brúsil zuby na svojho najuhlávnejšieho nepriateľa č. 1, na Laurie Strode, a pokiaľ príde na ňu rada, zanechá po sebe obrovskú spúšť » 『 Keď už spomínam obidve kultové postavy, ktoré na plátnach kín po prvý-krát oživil John Carpenter, teda v roku 1978 i úspešne premiérovali, tak teraz som mal najnovší pocit taký, že sa pozerám na nepremožiteľného Terminátora z pohľadu Michaela, keď Laurie mi zase pripadala, ako Sarah Connor, aj s jej podzemným arzenálom zbraní, a to by som chcel ešte skombinovať s Laurieinými tajnými miestnosťami, ako vystrihnutými z thrilleru Úkryt, režiséra Davida Finchera, ktorý nás prišiel pozrieť v roku 2002, kde si zahrali Jodie Foster s Kristen Stewart...』 _ Režisér „Trávičky zelenej” , t. j. David Gordon Green si do Halloweenu odtiaľ priniesol herca Dannyho McBridea, ktorý sa tentokrát podieľal na spolu-scenári, že chlapci sa zasa držali starých, povestných klišé, nezrozumiteľností, či zvláštnych správaní sa jednotlivých charakterov. V samom úvode istý investigatívny novinár provokuje Michaela jeho typicky legendárnou maskou, na tom by nebolo ešte nič až tak divné, že neskôr si ho aj následne podal, aby tesne predtým s ním väzenský autobus havaroval pri prevoze, a to je opäť častou chybou všetkých scenáristov, ako jednoducho pracujú so zápletkou. Našťastie nám to vykompenzoval častými infarktovými sekvenciami jeho obetí, ktoré nešetrí, nožom vie zaobchádzať, ako nikto iný, je to besné, je to brutálne, až priam atmosferické, pokiaľ dôjde „do Bastily” , krvilačne zmasakruje najmenej desiatku nič netušiacich obyvateľov, a to sú vážení a milí, extrémne naturalistické scény, ktoré ma priklincovali do sedačky !!! Len pre silné žáludky. Blížiace sa finále, má svoj potenciál zaujať, už predtým som zhliadol vkusnú, ale aj trochu prehnanú vyvražďovačku, Jamie Lee podáva pozoruhodný výkon, no mňa osobne film viac fascinoval v tých spomínaných pasážach, ako s trojicou hrdiniek v dome, kam ich prišiel navštíviť starý kamarát...

• 26.12.2018  18:09

« Ak si budete pozorne všímať, tak vo filme na malý okamih natrafíte na súčasného amerického prezidenta T-r-u-m-p-a, O.K. , to ste už isto postrehli, ale všimli ste si „milimetrovú vsuvku” režiséra Chrisa Columbusa ? » 『 Ako to tak býva, pokračovania sa chcú väčšinou predviesť, že sa ksichtia lepšie, ako originály, čo by som až tak netvrdil o tomto kuse, ktorý má opäť toho istého detského protagonistu, mokrí sa premenovali na dlhoprstých banditov, sú V-I-A-N-O-C-E, Kevin bude zase sám, ale nie doma v Chicagu, ale pre opätovný vianočný chaos nasadne na spoj do vtedy nostalgického Veľkého jablka s dvojičkami, zatiaľ, čo jeho už známa, stále sa čoraz viac stretávajúca sa najmä na sviatky, veľkopočetná família, pôjde na upršanú Floridu... Totiž, predtým si na letisku poplietol otca s iným pánom, ktorý mal na sebe oblečený rovnaký kabát, a tak spolu s fotrovov peňaženkou, platobnými kartami sa zakrátko obytuje vo vysnívanom apartmáne v Hoteli P-L-A-Z-A, že tatkovi takmer účet vybielil... Svet je malý, čiže stretáva opäť, teraz už trochu hádam i viacej nebezpečnejších dlhoprstých, z Plazi sa bude musieť, či chce, alebo nechce, rýchlo odplaziť, vykoná taktiež dobrý skutok, že uchráni duncanovo hráčkárstvo, nie je ťažké uhádnuť, pred kým ? , či klasické finále bude vo veľkom, opustenom DOME, kde si „rýchlosťou svetla” pripravil parádne pasce pre “očakávané myši” , alebo keď sa pošmykne na ľade, môže sa spoľahnúť na pomoc dámy s holubmi, to je to isté, ako keď mu v jednotke pomohol „obávaný” sused s lopatou... 』Chris s kameramanom Juliom sú ešte odvážnejší, ako predtým, zmenili destináciu, s tým mohutným barákom im to vyšlo, ale povedzme si úprimne: „Padajúce tehly z Kevinovej dlane zo strehy domčiska na hlavu jedného z lupičov, by ho prinajmenšom prizabilo, že keď absolvujú všetky ďalšie eskapády, tak by v inom prípade boli totálne dolámaní, že by si pár mesiacov poležali na bratislavskom ARO, alebo by skončili, ako chladné mŕtvoly” ? » 2. diel s Macaulayom vznikol najmä preto, že pôvodný zarobil nekresťanské prachy, síce rýchlo odsýpa, nenudí, aj pobaví, ale už to skrátka - nie je ono, kúzlo sa vytráca... Má obstojnú úroveň, dobrú, no, ak by som si mal vybrať, ktorý je naozaj kultový ? „Tak niekedy menej, znamená viac” .

• 25.12.2018  19:39

‹ Boli si svoji i v súkromí, a to sa taktiež odzrkadlilo na ich spoločnej filmovej tvorbe › , a ak by som si mal následne vybrať, ktorá ?, určite by nezvíťazila nákladná Kleopatra Josepha L. Mankiewicza z roku 1963, ale víťazí a dominuje, triumfuje, pozoruhodný, čiernobiely, sugestívny klenot Mikea Nicholsa z roku 1966 s názvom : Kto sa bojí Virginie Woolfovej? , čo je vskutku bravúrny film, aj vďaka excelentnej kamere Haskella Wexlera, b-o-d-k-o-č-i-a-r-k-a, tentokrát v tejto komediálnej hre podľa pera Williama Shakespearea, sú niekde v zlatej, strednej ceste, a tak by som teraz už hádam i rázom naznačil, že zaujímavé filmové prevedenie: Skrotenie zlej ženy, je v prvom rade zásluhou odborníka Franca Zeffirelliho na W.Sh. , ktorý má k dispozícii opuletné, obdivuhodné kostýmy, štylizované do danej doby, do stredoveku + výprava odpovedá svojim predpokladom, a tak sa dvaja velikáni herectva, i celej doterajšej kinematografie, stávali pre mňa akosi nezaujímaví, a pritom ich mám zvyčajne tak rád, vo veľkej obľube, len tu sú takí „neznesiteľní” , obidvaja, že mi liezli dlho na nervy ! Ďakujem za poučný dejepis, p. Zeffirelli, ale nikdy som sa počas sledovania nevžil s týmito zhýralými postavami, ktoré mi boli viac-menej ukradnuté, zbystril som, akonáhle som zbadal povestné, škandalózne DOU Taylor + Burton, no nevidieť ich v tomto rozpoložení by nebol vôbec žiadnym filmovým hriechom, de-facto, o nič dôležité by som aj tak neprišiel !

• 24.12.2018  20:43
    Sám doma (1990)

» Neviem, či práve teraz dobre hovorím, respektíve píšem, ale legendárny vianočný film - Home Alone, som videl asi nespočetnekrát, že ma ešte doteraz neomrzel « Je to vôbec jediný film, ktorý som zhliadol asi minimálne 20 krát, a to je už čo povedať ? 『 Rozpisovať sa o čom je, to je akoby ste si nosili drevo do hory, ale predsa niečo načrtnem, lebo inak mi to aj tak nedá. Totiž je čas Vianoc a u početnej rodiny, skladajúcej sa z troch chlapcov a dvoch dievčat, je Kevin McCallister, najmladší. Sem dorazí aj Kevinov strýko spolu s rodinou, keď zajtra majú spoločne letieť na dovolenku do Francúzska. Večer sa to poriadne vyostrí medzi Kevinom a všetkými ostatnými členmi veľkej famílie. Za trest bude spať hore v podkroví, aby čo čert nakoniec nechcel, ráno kvôli búrke všetci zaspia, že v strašnom frmole zabudnú na 8 ročného Kevina McCallistera. On sa predtým pohádal so svojou mamou, a želal si, aby zostal úplne sám, čo sa mu i splní, čiže doma na druhý deň nie je vôbec nikto. _ Iba „mokrí banditi” , ktorí systematicky vykrádajú dom za domom, natrafia na túto „haciendu” , v ktorej bol jeden z nich už od začiatku, aby si obkukol “zlatú baňu” , a tak sa z bojazlivého chlapčiska stáva hrdina a ochranca svojho príbytku ! 』Toto je vskutku tak notoricky známy filmový fakt, že to v podstate ani nie je treba hocikomu vysvetľovať, lebo to pozná úplne každý jedinec na Zemeguli. _ Režisér Columbus ešte pred vstupom do sveta Harryho Pottera urobil zo dňa na deň z predstaviteľa Kevina - MEGA- celebritu, ktorý rýchlo zbohatol, zaškatuľkoval sa, a zároveň sa prepadol do priepasti. Ale nech si hovorí každý, čo chce, Macaulay Culkin sa stal naprosto nesmrteľnou legendou vianočnej filmovej tématiky, aká nemá obdoby ! Joe Pesci a Daniel Stern sú na tom rovnako, ak nie isto ! «Hughes napísal parádny originálny scenár, na Williamsovi vidieť, ako je všestranný, Raja zostrihal do optimálnej, niečo nad 90 minútovej podoby, Macaulay vtedy skončil na psí tridsiatok, zrejme sa teraz už konečne pozviechal, vzchopil, čiže znovu sa postavil na nohy, ale i napriek tomu, povedzte mi úprimne : „Síce to je taká detská somarinka, ale stále sa dá donekonečna pozerať, ako počúvať obohratú platňu, a to sa podarí iba málokomu” . Z filmu mám stále ten istý pocit, ako keď som ho videl, napríklad v rokoch : 1995, 2000, 2005, 2010, ... = nesmrteľná klasika. » PS : V dnešnej pretechnizovanej spoločnosti, spolu so všelijakými sociálnymi sieťami, by nebolo absolútne možné nakrútiť tento film presne v takomto duchu, ako je spracovaný, pretože jeho mamka by ihneď, t.j. ešte počas letu, surfovala po internete, vyhľadala si Kevinových priateľov na Facebooku, zalarmovala ich, rýchlosťou svetla by sa to dostalo do hlavných správ, banditi by mohli zabudnúť na vykrádačku, a všetko kúzlo by bolo rázom fuč ! Sopliak by si neužil žiadne vylomeniny, lebo by mu všetci „virtuálni priatelia” sústavne vyklopávali na dvere, čiže mama by sa nemusela vôbec strachovať, lebo by sa jej trebárs cez SKYPE prihlásil, že som O.K.

• 23.12.2018  18:49
    Bird Box (2018)

Hrá v tom nepríliš talentovaná Sandra Bullock, náramne sa to podobá na nedávny „tichý kinohit” Tiché miesto - Johna Krasinskiho, alebo scenárista Heisserer sem namixoval svoje predchádzajúce zárezy Lights Out + Arrival, keď posledne menovaný sa stáva zatiaľ jeho najlepšie odvedenou robotou ! 『 Tentokrát čoraz viac vychýrenejšia filmová dielňa Netflix sa zbytočne zahrala na „slepú babu” , keď najslabší článok filmu je réžia Susanne Bier, ktorá ma poriadne vyviedla z miery z toho, ako stupídne na mňa zapôsobila, televízny scenár je síce prispôsobený v dvoch časových rovinách, kedy druhá vysvetľuje, čo sa najprv stalo, čo jej predchádzalo, a to v celkovom päťročnom intervale, odkedy vypukla neznáma biologická zbraň, ktorá jednoducho núti ľudí páchať masové samovraždy všade na Svete, a tak tu zase máme Post-apokalyptickú tématiku. 』Celý herecký ansámbel mi pripadal, akoby spadol z višne. Toto je miestami tak nezvládnutá filmárčina, až to bolí na duši !!! A preto hovorím : „Škoda nevyužitého potenciálu” , len to by sa bohužiaľ musel kompletne vymeniť štáb i herci, inak by som hrach na stenu zase hádzal !!!

• 23.12.2018  11:09
    Roma (2018)

« To som čakal päť rokov kvôli tomuto, to snáď ani nemyslí vážne, a vôbec, koho to v konečnom dôsledku zaujíma, sakra, pre akú sortu divákov to vlastne je ? » Pre mňa už vonkoncom nie, keď som sa de-facto ani nemal o čo poriadne oprieť, spoľahnúť sa napríklad na kvalitné herecké výkony, a namiesto toho sa mi dostal jeden dlhočizný, typický výraz tváre predstaviteľky slúžky Cleo v podaní Yalitzy Aparicio, ktorá je stále rovnaká, a tak teraz už konečne napoviem, že od oscarového mexického režiséra Alfonsa Cuaróna, tvorcu bravúrnej Gravitácie, som po pravde očakával viac, s čím príde nabudúce, a zároveň som taktiež zistil, že extrémne pozitívne reakcie rôznych tzv. filmových kritikov sú v skutočnosti - nadhodnotené, fabulované, ktoré sa nezakladajú na pravde ! _ Najhoršie na tom je to, keď sa necháte strhnúť davom... 『 Mexičan si spomenul na svoje detské časy, čiže si o tomto životnom období zatúžil nakrútiť svoj doteraz najosobnejší, úplne autorský film, a trebárs ešte, jeden z tých chlapcov z bezmennej filmovej rodiny, je on sám... Môže byť, však ? Ale inak, je to „strašná nuda” , že som sa nudil skoro, ako pes, a mimochodom filmový pes Borras kadil všade, kde uznal za vhodné, humus ! Bolo tu tých najlepších priateľov človeka akosi moc. 』 _ Režisér, scenárista, producent, kameraman a strihač = ALFONSO C. _ To už mi pripadá, akoby som videl niekdajšieho Roberta Rodrigueza, ktorý sa stihol venovať viacerým filmovým profesiám súčasne. Cuarónova veľmi silná stránka je : réžia, strih, a teraz i kamera, keď CHIVO bol “to BUSY” . Už úvodný záber lietadla, ktoré vidieť z odrazu dlažby má niečo do seba, a vôbec tento populárny dopravný prrostriedok sa tu objavuje pomerne často, čiže skrýva v sebe daný význam. Strhujúce sekvencie sú tieto vybrané štyri : požiar, demonštrácia, pôrodnica a more. Viac-menej, si po celý čas tieto tri technické filmové zložky udržiavajú veľmi vysokú úroveň, a za každú som udelil po jednej hviezdičke, čiže 3 = 60 % = PRIEMER = DOBRÝ. Ale v žiadnom prípade nie výborný, či vynikajúci, to by som musel vidieť v hercoch trochu väčšiu snahu, možno iné obsadenie a cetera. Alfonso Cuarón je určite veľkým vizuálnym a profesionálnym režisérom, ktorého uznávam za spomínanú Gravitáciu, či ešte dopĺňam o Potomkoch ľudí, tu sa celkom precenil, ale nevravím, že nevie, ako režírovať, kde postaviť kameru, a čo nechať, či čo vystrihnúť... «Len natočil film, ktorý je o ničom a o nikde, síce má čo ponúknuť niektorým jedincom, ale mňa takmer na celej čiare sklamal»

• 22.12.2018  17:28

«Od dánskeho provokatéra Larsa von Triera môžem už asi očakávať úplne čokoľvek... ? » Určite, áno, a nijak inak ! »『 Vskutku som strašne znepokojene sledoval čudesného jedinca Jacka, ktorý má veľkú záľubu vo vraždení ľudí, a k tomu taktiež trademark - chorobné upratovanie po spomínanom akte chladnokrvného zabitia, a to ešte nie je zďaleka všetko, čo miluje, a čomu sa i venuje ! Nazýva sa ako : „Pán Rafinovaný” . Špecializuje sa predovšetkým na ženy, ale nerobí mu žiadny problém- zastreliť dieťa, ako škodnú zver. _ Je to zvrátené, je to nechutné, je to brutálne-kontroverzné ( u neho si skrátka toto čarovné slovíčko nemôžem nikdy odpustiť ! ), je to surové a beštiálne, bude tam samotné p-e-k-l-o, trvá to viac než dve hodiny- je to extrémne nebezpečné pre labilnejšie povahy, ktoré by mohli mať z videných obrazov možnú doživotnú traumu na duši, a preto tento film by som dal najradšej pod akýsi zámok, ktorý bude v konečnom dôsledku stále niekoho pokúšať myslieť si, že má na to pevné nervy, silný žalúdok, a tak sa vždy niekto nájde, kto dostane chuť na „zakázané ovocie” ? _ Hlavnej úlohy sa zhostil Matt Dillon, ktorý musí mať poriadny k-u-s odvahy, aby to takto presvedčivo zahral, klobúk dolu pred jeho odvážnym herectvom, keď si nedokážem predstaviť vhodnejšieho náhradníka na jeho nemilú postavu. Zároveň je aj rozprávačom spolu s Brunom Ganzom. Určitým spôsobom musí mať von Trier narušenú osobnosť, kedy ho vnímam, že je taký režisérsky „ANTI-krist” , s dostatočným zaujatím a vyjadrením sa, čo ho zaujíma i trápi. A pre mňa sa stáva pozeranie jeho filmov veľmi ťažkým, až odporným sústom, no, niečo ma na tom aj tak fascinuje... 』

<< předchozí 1 2 3 4 14 27 40 53