classic

classic

MAREK "MARKUS" DIAN

okres Ružomberok
Guru i mág. Filmový EXPERT, KRITIK a KAT = FEKaK_Film je zároveň aj extrémne návyková záležitosť, a to na veľmi dlhé obdobie, t. j. - do konca života ! Skvelé ! / Ešte pre malú zaujímavosť: Som trenčiansky rodák, kde som strávil 23 (24) rokov života

Twitter: classic
LinkedIn: classic

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62
    • 7.6.2020  11:05

„Hviezdne vojny IX - Vzostup Skywalkera” , bodaj by aj nebol, keď neustále trénuje, či si i zároveň brúsi zuby na Cisára Palpatinea, t. j. na nenávideného nepriateľa, ktorý všetkých okolo seba iba nahuckal, až musí za to niesť aj patričné následky, no nevedno, odkiaľ sa vlastne vzal, totiž, v epizódach predtým, nebolo o ňom ani chýru, ba ani slychu, a tak "feministická" hrdinka Rey bude mať čo robiť, aby taktiež k tomu ešte vzdorovala aj Kylovi Renovi, ktorý pochádza z naozaj frekventovanej rodinky úžasných. Hrdinovia behajú sem i tam, bojujú všelikde, kde sa len dá, aby sa takpovediac - nikdy nenudili, že vrcholná, epická bitka biblických rozmerov, už totálne visí na vlásku, a tam sa to konečne, kompletne rozhodne, kto bude plakať, alebo kto sa bude radovať, ako malé dieťa, keď najmä pre decká do 12 rokov, je určená táto záverečná, deviata časť, ktorá nedopadla podľa mojich najväčších predstáv. Je to nakrútené vyslovene iba pre EFEKT. Režisér Jákob Abrams zabodoval už so Silou, ktorá sa prebúdza, pričom sa mu nepodarilo opäť vstúpiť do tej istej rieky, ako s Hviezdnym trekom. Nie som extra odborníkom na kult okolo STAR WARS, ale dovolím si tvrdiť, že ide asi o úplne najslabší diel, ktorý tvorcovia maximálne domrvili, ako sa domrviť dalo ? Mali sa vydať trochu inou cestou, ako sa o to pokúsil, nedávny, "seriálový hit" The Mandalorian, pretože by bolo z čoho čerpať, len bohužiaľ - chceli ísť na tzv. istotu, a tak už iba varili z prevarenej polievočky.

• 6.6.2020  15:17

„Mŕtvy (už) po príchode” na policajnú stanicu, kedy náčelníkovi oznámi vraždu jeho samého ! Notár - Frank Bigelow, je naozaj strašne moc zúfalý, pretože nevedno, kto a prečo ho vlastne smrteľne otrávil, pritom zhruba týždeň života mu (z)ostáva, až pokiaľ sa na podľahu v kancelárii nadobro nezrúti, a tak ešte tesne predtým svoj spletitý príbeh tu prítomným v "retrospektíve" vyrozpráva, ako do San-Francisca vtedy prišiel, kde v hoteli a vo veľkej nálade so samými babami flirtoval, že aj v nočnom podniku u Fishermana sa potom celkom obstojne zabavil, niečo to i vypil, že práve do pálenky mu ktosi čosi črpol, keď ráno po vytriezvení, nebude iba opicu pociťovať, u troch špecialistov vyšetriť sa necháva, kedy všetci mu stále len to isté vravia, ale on už bohužiaľ žiadny čas na "hospitalizáciu" nemá , keďže sa snaží v prvom rade zistiť, kto všetko za ušami niečo má... ? Všelijaké postavy k tomu stretáva, keď napríklad psychopatický jedinec mu do brucha vkuse s revolverom buší, či aj Paula Gibson mu neustále vyvoláva, až normálne roztrhať sa musí. Už i tak mu životné funkcie otrava trhá, kedy do posledného dobrodružstva sa naplno vrhá... / Začnem nikým iným, než krakovským rodákom, Rudolphom Matéom. Ide najmä o špičkového kameramana v Hollywoode, ktorý sa tejto úžasnej profesii venoval takmer 30 rokov, kde medzi jeho úplne najlepšie práce môžme započítať, trebárs také počiny, akýsi sú: Utrpenie panny Orleánskej, alebo Vidorova Gilda s Ritou Hayworth, a taktiež i veľa ďalších. A na základe týchto všetkých úspechov, sa zrejme odvážil presedlať na stoličku režiséra, ale už bez toho, aby si zároveň komponoval i obraz. D.O.A. je vôbec prvým režijným počinom, ktorý som od neho videl, keď kameramanské zárezy mám oveľa viac naštudovanejšie. Spokojnosť prevláda, ale i podľa hodnotenia, je nad slnko jasné, že nebola maximálna, ako to väčšinou po celý čas vypadalo, hviezdička smerom nadol, je kvôli kvantu postáv, z ktorých som mával miestami menší chaos, pričom aj po scenáristickej stránke, to nie je o nič lepšie. V podstate Maté ani za to nemôže, len si vybral trochu náročnejšiu látku, v ktorej sa strácal možno aj on sám ? Maďar Laszlo ho i napriek tomu vehementne vkusne zastúpil, že už automaticky uzrel svetlo sveta - extra ponurý Film- Noir, ktoré mám tak veľmi rád !!!

• 5.6.2020  16:05

„Všetko, čo nebo dovolí” , alebo i taká láska zabolí, lebo pokiaľ sa Cary Scott spamätá, tak aj Ron Kirby zo skaly zoskočí, až sa takmer (pri)zabije, keď samotná, hútna vrstva snehu, aspoň voľný pád utlmuje, inak by už bolo hádam neskoro nad rozliatym mliekom plakať. Zakázaný vzťah sa rodí, kedy závistliví susedia senzáciu obľubujú, či aj vlastné deti matku odsudzujú, kde staršia vdova a mladý záhradník, podľa nich všetkých, nemravný pomer majú, až útočisko, v starom, útulnom mlyne, spoločne nachádzajú. Najprv to skúšajú po dobrom rozumne vysvetliť, a keď sa už fakt nedá, tak sa rozchádzajú. Zbaviť sa deciek isto musí, že ani vlastnú bedňu extra nemusí, a tak druhá šanca sa črtá, i keď na vážkach ešte musí byť, akoby sa to celé malo skončiť ? / Sirk, Wyman a Hudson, to je najmä spoľahlivý trojlístok, ktorý čímsi vždy prekvapí, že som bol tentokrát o čosi viac spokojnejší, ako s predchádzajúcim Magnificent Obsession, čo bol až extra scenáristicky prekombinovaný. Vynikajúca Mettyho technicolorová kompozícia obrazu, ktorá odráža celkovú náladu postáv, i podľa farby vlasov. Vekový rozdiel je naprosto reálny, a možno i preto sú tak autentickí, ako len môžu byť. Táto romantická-dráma mi neuveriteľne sadla.

• 5.6.2020  13:03

„Poďme sa milovať” je v podstate satirická, divadelná šou, kedy sa samotný manažment divadla predovšetkým zameriava na významné osobnosti šoubiznisu, napríklad: Opernú divu Máriu Callas, či aj na Kráľa rokonrolu Elvisa Presleyho, ktorých takýmto spôsobom parodujú, zase sa nedá čestne prehlásiť, že by ich len totálne zosmiešňovali, iba sa trochu pohrajú so svojou, celkovou štylizáciou prejavov, čo sa akurát bezprostredne dotýka ďalšej "obete" Jeana-Marca Clémenta. (Už podľa mena je očividne jasné, že je pôvodom Francúz, a vôbec nie obyčajný. Pochádza zo siedmej generácie Clémentovcov, ktorá sa datuje už do 17. storočia, kedy starý sedliačisko Clément zemiaky na poli kopal, pričom zároveň i truhlicu so zlatom vykopal, čo sa odvtedy pripisuje tzv. „zemiakovému šťastiu” , že aktuálny Jean-Marc, je totiž už rovným miliardárom v New Yorku, s vlastným mrakodrapom, zbierkou luxusných obrazov, alebo neváha ani 1000 $ na nový vtip minúť, pretože ich tak rád každému rozpráva, len aby ho mal, kto počúvať...) Zrovna ale teraz sa práve schyľuje ku skúške, a tak sa prichádza pozrieť, ako to s ním vyzerá... ? Jednak sa na prvý pohľad zamiluje do Amandy Dell, či si ho aj pomýlia s hercom, čo má hrať Jeana-Marca Clémenta ! Predstaví sa im, ako "Alexander Dumas" , odteraz vystupuje už iba inkognito, no i napriek tomu má pod palcom všetko, čo sa okolo neho deje. Amanda originálom vskutku pohŕda, a preto sa hodí i jeho kópia. Jean-Marc ale: nie je komikom, netancuje a nespieva, a tak potrebuje vyškolených odborníkov, aby ho to rýchlo naučili, kedy by tým pádom mohol vstúpiť spolu s účinkujúcimi na pódium, či aj vyšachovať partnera Amandy, t. j. Tonyho, ktorý ovláda tieto tri funkcie naraz... « Čím viac bude všestrannejším, tým jej viac stúpi v očiach, alebo ešte ani zďaleka nemá vyhraté » / Yves i Marilyn síce veľmo dobre spievať vedia, ale či sa spoločne hodia do Cukorovho romanticky-atypického, ladeného muzikálu, tak to nechám na zvážení divákov ? Z môjho sedliackeho pohľadu ide najmä o akýsi egocentrický počin, v ktorom sa neustále točia veľké peniaze, alebo niekto stále hýbe figúrkami na šachovnici, ako uzná za vhodné. Cameá: Bing Crosby a Gene Kelly hrali samých seba, že škoda absencie ich spoločnej scény, no i oni mali svoje nadštandardné egá, prečo sa tomu vyhnúť. Zrejme by sa to k sebe vonkoncom nehodilo, ale bolo by to zaujímavé spojenie dvoch legiend strieborného plátna. Na Normu Jeane Mortensen, som vždy zvedavý, nech už hrá v priemerných, či nadpriemerných snímkoch, na nej obdivujem najmä jej komplet postavu, od päty až po hlavu + všetko, čo s tým súvisí.

• 4.6.2020  11:21

„Niečo musí dať” , aby sa konečne zbavil trápenia, teda právnik Nicholas Arden čaká dlhých 5 rokov, pokiaľ sa odhodlá vstúpiť na pôdu súdnej siene, kde sudca predloží nasledovný, „hmatateľný” / » DÔKAZ « / : Žena - meno a priezvisko: Ellen Wagstaff Arden. Profesia: Oficiálne prihlásená fotografka. Miesto výkonu práce: Na palube jachty v závode cez Pacifik. Čo sa potom stalo ? Kvôli búrke sa prevrátila, vypadla do mora, keď si všetci hneď mysleli, že sa automaticky utopila. Kde visí pointa ? Prežila, zachránil ju istý "alfa samec" Stephen Burkett, zvaný ADAM, čiže už si nie je vôbec ťažké domyslieť, kto ešte k nemu chýba... (Eva, pustý ostrov...). Tieto všetky skutočnosti ale nikto v pojednávacej miestnosti zatiaľ nevie, a preto "posudzovateľ" na základe dostupných argumentov, sa rozhodne prehlásiť ju za legálne mŕtvu. A najmä kvôli tomuto faktu, sa môže Nicholas Arden znovu oženiť za paničku Biancu Russell Arden. Čo ale v takom prípade, ak sa jedného, pekného dňa, Ellen zrazu objaví pri bazéne, v ktorom sa zrovna kúpu jej vlastné deti, čo ju už ani nespoznávajú ? / Cukor nakrútil typickú, situačnú komédiu, v ktorej sa na povrch vynárajú samé nedorozumenia, ako sa na daný žáner už skrátka odjakživa patrí. Avšak ju už nestihol dokončiť. Bol by som vskutku veľmi zvedavý, akoby sa ďalej vyvíjala celá línia vzťahov, určite by sa bolo na čo pozerať ? Zhruba - filmová, celovečerná hodinka, vždy pochýba, a preto je tento "krátkometrážny snímok" , i napriek tomu stále - neúplný, nedokončený, a teda už naozaj neviem, komu je vlastne určený , alebo: Vidieť božskú a nahú Marilyn Monroe, ako sa zahaluje do modrého županu, sa predsa oplatí... ?

• 2.6.2020  17:04

„ Veľkolepá posadnutosť ” niekomu nezištne (vy)pomáhať v nepriazni osudu. Určite to sami poznáte. Akákoľvek nehoda sa stane veľmi rýchlo, ak si o ňu zároveň aj sám niekto koleduje. A zase trebárs na druhom konci jazera potrebuje voľakto úplne iný pomoc, ktorý dostal infarkt na móle. Čiže, takmer v rovnaký moment, sa udejú dve, vyhrotené situácie. Tak najprv namyslený švihák Bob Merrick sa extrémne svižne preháňa na svojom vysokorýchlostnom člne, červenej farby, značky G-2 Hurricane IV, až sa totálne vykoľají, ako vlak z trate, totiž postihla ho nebezpečne vypadajúca havária, kedy je na tom vskutku naozaj dosť bledo, že nebyť zrovna resuscitátor k dispozícii, mohol by skončiť až na samý psí tridsiatok, pričom tento "oživovací zázrak" , bezprostredne práve teraz vyžaduje i Dr. Wayne "CHIRURG" Phillips, ktorý inak pracuje pre brightwoodsku nemocnicu, kde sa bohužiaľ záchranári ponáhľali k prvému, roztržitému pánovi s vysokým egom už na pohľad. Summa summarum: „Očividne prežil iba ten, ktorý si to vôbec nezaslúžil” ? Medzitým pozorujem nič netušiace, ženské postavy, idúce v aute, keď jednou z nich je i "novopečená" manželka už nebožtíka Dr. Phillipsa, Helen, kde tou druhou je taktiež aj jeho dcéra Joyce. Vysmiate, v pozitívnej nálade sa pripravujú na večierok, na ktorý už nikdy nedorazia v citovanej zostave. Od tohto okamihu sa im zrútil celý svet... Toto všetko sa udeje v úvodných, desiatich minútach, keď už ďalší vývoj udalostí, by som nerád prezrádzal, pretože by som vyzradil hlavnú POINTU, ktorá je tak vyšperkovaná, až sa stáva automaticky neuveriteľnou, a predsa stráviteľnou. / Postava Dr. Phillipsa je maximálne záhadnou, lebo ho nikdy neuvidím na vlastné oči, iba sa o ňom neustále hovorí, že ani jediný portrét s ním vidieť absolútne nehrozí, ani na (mikro)stotinu ho nezazriem, a tým je kompletne obalená rúškom tajomstva, podobne ako v detektívnom seriáli Columbo, kde by ste márne čakali na poručíkovu ženu. I keď by sa medzi sebou trošku bili: mŕtvy/živá. Ešte Rebecca, Alfreda Hitchocka, je na tom navlas rovnako. Režisér Sirk je povestný svojimi melodramatickými počinmi, keď tentokrát ide rôznymi kľučkami na vec, až to ani neočákavate. Daný časový úsek sledujete filmovú tragédiu, ktorú čochviľa obráti naruby, že už ani nemohlo byť ešte horšie, než vôbec je, ak to tak môžem nazvať ? Scenáristicky ide o emotívnu bombu, ktorá môže kľudne vybuchnúť ? Miestami naivné. Ako celok - isto obstojí, ako sa mi ani nesnívalo !

• 1.6.2020  17:52

„Johnny Belinda” , tak v prvom rade, veľký "pozor si dajte" , pretože v žiadnom prípade nejde iba o jedného človeka, ako sa podľa názvu snímku môže zdať, ale konkrétne sa jedná o dve osoby ! Johnny bude onedlho narodené dieťa hluchonemej žene Belinde "Dummy" MacDonaldovej, keď ale vôbec nie je trkvasom, ako si to všetci navôkol o nej myslia (nikto ma nepresvedčí, že to tak nie je na celých 100 % !), je len veľmi nepochopená, introvertná, mladá, farmárska žena, žijúca na ostrove Cape Breton, na severovýchodnom konci Nového Škótska, kde žije v spoločnej domácnosti so svojim otcom a s tetou! Neďaleko odtiaľ má Dr. Robert Richardson taktiež svoju ordináciu, v ktorej mu vypomáha atraktívna asistentka Stella, ktorá po ňom v podstate tajne túži. Už tu mám tri extrémne dôležité postavy, kde sa pridáva ešte posledná, štvrtá, zlomová. Rybára Lockyho McCormicka spoznávam v samom úvode, aby som si už dopredu vedel o ňom vytvoriť dostatočný úsudok, s kým budem mať vlastne čo dočinenia, kedy je tento chlap schopný asi úplne všetkého ? Vzniká akýsi "milostný štvoruholník" , v ktorom sa doktor začne zbližovať s Belindou, ale nie tak, ako si myslíte. Čochvíľa sa istá situácia tak KRAJNE vyhrotí, že to len dopomôže k napredovaní samotného deja, ktorý sa nekompromisným spôsobom rúti dopredu, až je totálne nezastaviteľný ! A ešte na záver: Miestni obyvatelia na seba nenechajú extra dlho čakať svojimi ohováračskými názormi, ktoré bývajú dosť kontroverzné, čo dokáže narobiť - nenávisť a očierňovanie dohromady ? Ani sa ma nepýtajte. / Pevne verím, že ak by sa v tomto roku nevyskytol v kinách fenomenálny Hustonov kinematografický počin: POKLAD NA SIERRA MADRE (po režisérskej stránke), ktorý mám jednak medzi svojimi NAJobľúbenejšími majstrštykmi a Olivierov HAMLET !!!, ktorý si odniesol Oscara pre Najlepší film, čo je v podstate veľká somarina, tak by jednoznačne na plnej čiare skóroval práve Negulescov zázračný počin, ktorý napríklad nasnímal i kameraman citovaného Pokladu, teda majstrovský DP Ted D. McCord. Herečka Jane Wyman (inak pre zaujímavosť, pripomína mi "kolegyňu" Claudette Colbert, ktorá je ale o 14 rokov staršia) je vôbec priekopníčkou vo stvárnení hluchonemej postavy, keď ju budú neskôr napodobňovať ďalší/ďalšie dámy. Ani raz sa nepreriekla, nepovedala ani jedno, hovorené slovo. Podáva maximálne strhujúci, odovzdaný, herecký výkon, aký nemá v histórii kinematografie obdoby, už dlho si nespomínam, že by ma nejaká herečka takto ohúrila. Ansámbel je zrejme úplne bezchybný, trebárs "taký" Lew Ayres sa už asi zviditeľnil hlavnou postavou v legendárnom proti-vojnovom veľkofilme z 1. svetovej vojny: All Quiet on the Western Front z roku 1930, čo som si ani (i)hneď neuvedomil, až teraz ! Vedľajší: Charles Bickford, Agnes Moorehead, Stephen McNally a Jan Sterling, toto kvarteto je tak potrebné, ako si neviete ani predstaviť ? Dokonalý strih Davida Weisbarta a emotívna hudba Maxa Steinera sú nadštandardné. Čo ešte pridať na samý koniec ? Vôbec, nič, keďže sa už riadim týmto mottom: „Radšej raz vidieť, ako o nich sto krát počuť” . PS: Ale musel som sa takto rozpísať, lebo som nadšený.

• 31.5.2020  11:28

„Vojna svetov” Števka Spielberga, to sú predovšetkým všetky jeho doterajšie skúsenosti so science-fiction žánrom, ako takým, kedy spája dohromady jednotlivé filmové postupy, keď zároveň i nakrúca tzv. "vizuálnu bombu" , ale zase herecké výkony ústredného tria, ma väčšinou strašne akosi iritovali, no postupom času som si zvykol už aj na postavu Raya Ferriera, ktorý bol zo začiatku - maximálne neznesiteľný, akoby bol trebárs závislý na drogách, alebo si iba príliš dobre nerozumel so svojimi dvomi deťmi, t. j. naštrbené, medziľudské vzťahy. Priznám sa, že som si taktiež veľmi rýchlo spomenul i na paródiu Scary Movie 4, kde si títo tvorcovia trochu zgustli na kasovom trháku z roku 2005, ale už od zlomového "bodu epicentra" v New Yorku, sa konečne začali moje myšlienky presúvať už úplne niekde inde, keďže chlapci od firmy na špičkové, vizuálne efekty: Industrial Light & Magic (ILM), ma jednak dostatočne zamestnávali svojim spracovaním, alebo sa aj zároveň a extrémne odtrhli z reťaze, ako snáď nikdy predtým, že "TRIPODI" , vás vážne poriadne vydesia, tiež som si "obľúbil" aj horiaci vlak. Triky versus Tom Cruise, a síce sa to medzi sebou trochu bije, ale dá sa to zniesť, pretože Kahnov strih a Kamińskiho kamera, vylepšujú celkový dojem. PS: Veľmi dobre si ešte pamätám, že sme chceli ísť na Vojnu svetov i do kina, vtedy v Trenčíne (kino Metro), ba sme aj následne dorazili do sály, ale dlho sme čakali na spustenie filmu, ktorý nie a nie doraziť. Dorazil, ale zapnutý až od polovice a k tomu dole hlavou, čo bolo totálne fiasko zo strany vedenia kina, keď sme si radšej peniaze naspäť vypýtali ! A mohlo by sa zdať, že odvtedy budem mať iba negatívne spomienky na túto "spielbergovinu" , ale film za to v podstate vôbec nemôže !

• 30.5.2020  15:51

„Pomstiteľské svedomie: alebo „nezabiješ” , t. j. neporušíš desatoro prikázaní, medzi ktorými je i toto, obzvlášť extra závažné, ktoré sa absolútne nedodržiava, snáď už úplne odjakživa, ešte oveľa vekov skôr, než sa vôbec "uzákonilo" do vytesanej skaly Mojžišovej. Strýko a synovec. Odmalička ho vychovával, lebo mať mu na smrteľnej posteli umrela. Vzťahy medzi sebou mali nadštandardné, teda, až doteraz, no odkedy už mladý pokukuje po dievčati Annabel Lee, s ktorou to myslí "smrteľne vážne" , sa to zrovna začína práve uprostred nich dvoch akosi zvláštne vyostrovať, pretože strýčko nemá príliš pochopenia pre ich spoločnú lásku, a preto ho zrejme dosť vydržiava, že podľa jeho gést, si už nie je ťažké domyslieť, čo si o tomto celom myslí ? Synovec má toho už plné zuby, plánuje uskutočniť strýkovu vraždu. V amoku ho uškrtí ! Hneď vedľa krbovej steny ho vlastnoručne zamuruje. Niekto ale vraha videl v priamom prenose. Talian to bol. Okamžite mu na dvere zaklopal, kedy si zálohu (vy)pýtal, inak by ho prezradil, čiže ho vydieral. Aby toho nebolo ešte málo, navštevuje ho duch chladnokrvne zavraždeného strýka jeho vlastnou rukou. Svedomie ho bičuje. Istý cudzinec sa stále okolo motá. Čo má už iba samé halucinácie, alebo je to všetko, ako zo zlého sna, či hotovej, nočnej mory ? / Recenzia obsahuje množstvo spoilerov: Dvorný herec opäť so svojim mentorom, ale bez účasti pôvabnej Lillian Gish, za to s Blanche Sweet, keď Henry B. Walthall s Davidom Warkom Griffithom (pozoruhodným sa zároveň javil byť aj Spottiswoode Aitken), rozohrávajú podivuhodnú štylizáciu kompozície obrazu, a to taktiež za asistencie, tiež odvekého spolupracovníka za kamerou, DP Gottfrieda Wilhelma Bitzera, alebo ak chcete G.W.Bitzera, ako uvádza československá filmová databáza. Režisér sa s nami divákmi, de-facto, po celý čas iba hrá, necháva si nás myslieť neustále jedno a to isté, kedy nakoniec to druhé, spadá do úvahy. Famózna práca, ktorú sa dopredu nepodarilo odhaliť. Oplatí sa vidieť, i keď po odhalení súvislostí, sa dostaví menšie sklamanie.

• 29.5.2020  15:38

„Tucker: Muž a jeho sen” , prvé slovo označuje priezvisko, keď pred ním doplním ešte i meno Preston, ktorý bol z časti vizionárskym podnikateľom, a "ilúzia" za dvojbodkou by mala už definovať jeho víziu, uskutočnenie plánov, ktoré neskôr spočívali v masívnej výrobe automobilov, nesúcich pomenovanie sedan: Tucker 48, a ktorých sa síce vyrobilo iba rovných 50 kusov + "pôvodný prototyp" , lebo už vedľa toho, mal samé, súdne opletačky, no i tak sa zapísal do histórie, a to určite menej, než taký sympatizant nacistov Henry Ford, ale i napriek tomu, si jeho životopis koledoval o filmové spracovanie, ktorému vtisol konečnú podobu, nikto iný, ako legendárny Francis Ford Coppola, čo mal svoje najlepšie režisérske roky života už dávno za sebou, pričom sa i tak veľmi obstojne popasoval so samotným, vizuálnym cítením, aby sa divák mohol čo najlepšie identifikovať s človekom, ktorý bol zrejme nepochopený v danom období svojej existencie, kedy mu len mocní hádzali polená pod kolená, aby ho zničili. Obsadenie mám vkusné, najmä Martin Landau sa vyrovnáva Jeffovi Bridgesovi, kde si je možnosť taktiež všimnúť i účinkovanie jeho otca, Lloyda, v menšej roli uštipačného senátora Homera Fergusona. Tradične sa v snímku mihne i Francisova dcéra, Sofia, a tak sú sily vyrovnané. Treba byť ale strašne pozorný, inak ju ani nezbadáte. 4. film od Coppolu po sebe, ktorému som neudelil viac, než 60 % !

• 28.5.2020  14:07

„Divoká rieka” TENNESSEE, dokáže za sebou zanechať aj poriadnu, povodňovú spúšť i vziať ľudské životy zároveň, ak sa samozrejme vyleje z koryta, po trebárs dlhších a intenzívnejších dažďov, a najmä kvôli tejto nepriaznivej situácii sa Kongres Spojených štátov na základe toho rozhodol vytvoriť dňa 18. mája 1933 - veľkú, novú agentúru, nazvanú: Úrad pre správu povodia Tennessee, ktorú poveril výstavbou kaskád, priehrad na vybraných miestach pozdĺž tejto rieky. Súčasne musela i zabezpečiť, aby sa dané obyvateľstvo vysťahovalo z týchto lokalít, kadiaľ bude už neskôr prechádzať iba samá, hlboká voda, akonáhle spustí PRIEHRADA svoju činnosť. Všetky okolité ostrovčeky i so živými dušami sa už podriadili, lebo skrátka museli, čiže popredávali svoje pozemky a majetky, ale doteraz ešte jeden stále odoláva, na Garthovom ostrove totiž vládne železnou rukou "starešinka" , Ella Garthová, ktorá o tom nechce ani počuť, to by sa tu skôr utopiť nechala, než odtiaľto ubziknúť. A zamestnanec TVA (Tennessee Valley Authority), Chuck Glover, ju musí presvedčiť, aby sa čo najskôr zdekovalala, pokým aký-taký čas zostáva, no zamilováva sa do jej vnučky, vdovy Carol, a tak to nebude mať vôbec jednoduché, vytíčiť si svoj cieľ. Taktiež tu žije i početnejšie, afroamerické etnikum, ktoré jej neustále naslúcha, čo má robiť, ale donekonečna to trvať nemôže. Problémy na seba nenechajú dlho čakať. / Od Gréka, čo sa v Istanbule narodil, si už držím nejaký čas odstup, som k nemu rezervovaný, že som ho dokonca i z rebríčku najobľúbenejších režisérov vyhodil, a to už niečo znamená... (Strašne dlho si v ňom pobudol, že ani odísť sa mu asi nechcelo ?) No i napriek tomu, väčšinu jeho filmov, extrémne uznávam ! A k tým sa určite zaraďuje i ďalší, "Divoká rieka" s fenomenálnym Monty Cliftom v hlavnej roli ! Je to najmä veľmi pomalý, až vyčerpávajúci snímok, v ktorom sa príliš často nestrihá, a preto dominujú dlhšie zábery, ako vystrihnuté z 30. rokov. Fantastická a kolorovaná kamera Ellswortha Fredericksa, iba podtrhuje napätú atmosféru, ktorá tu prevažuje. Jo Van Fleet excelovala už Na východ od raja, za čo si aj oscara domov odniesla, a tu neostáva svojej povesti absolútne nič dlžná. A ako tak teraz práve pozerám, Lee Remick hráva v samých, špičkových veciach. Jej výrazné, modré oči vzbudzujú i nemalé očakávania. Fešanda. Odporúčam vnímavým divákom, facebookoví nadšenci - rýchlo padajte, kade ľahšie ! Pre vás by to bolo neuveriteľné utrpenie ! Vážne !

• 27.5.2020  16:05

„Peggy Sue sa (už raz) vydala” , a to pred štvrťstoročím, keď akurát práve teraz má (po)maturitné stretnutie - maturitného ročníku "60", pričom manželstvo, má už zrejme úplne v troskách, lebo sa momentálne rozvádza, alebo už je rozvedená s televíznou hviezdou "Šialeným" Charlie Bodellom, ktorý ju podviedol so ženou menom Janet. Čo čert ale nechcel, pred odovzdávaním torty k jej narodeninám, kedy sa taktiež stáva zároveň i kráľovnou večierku, zrazu a náhle omdlieva, že presnejšie povedané: „Doslova sa vracia v čase” , keď odznova prežíva svoje maturitné obdobie, čo sa dá vlastne všetko pripísať stavu - "klinickej smrti" ! Odteraz prehodnocuje svoj vzťah s Charliem, či to náhodou nie je trochu zlý nápad, aby sa vzali, keď vie, čo ju neskôr čaká, a tak popritom skúša iné vzťahy s dvomi nápadníkmi, vedcom Richardom Norvikom a básnikom Michaelom Fitzsimmonsom, či si nakoniec nerozmyslí, kto je de-facto, k nej, skrátka najvhodnejší... ? / Začnem niekoľkými negatívnymi postrehmi k tejto presladenej "coppolovke" . Herečka Kathleen Turner, ktorá v dobe nakrúcania, má zhruba 31 rokov, stelesňuje 18-ročnú študentku, čo by sa dalo ešte prepáčiť, ale i napriek tomu je z môjho uhla pohľadu nevierohodná, vonkoncom na to nevypadá, aj keď sa väčšinou veľmi snaží, aby tak i patrične vypadala. Helen Hunt si na chvíľu zahrala jej filmovú dcéru Beth Bodell, kde dokonca figuruje iba 9-ročný, vekový rozdiel, čo je ďalší absurdný nonsens ! To musia ísť body automaticky smerom nadol, t. j. uberanie hviezdičiek. A to ani nehovoriac, že Jim Carrey vyzeral stále rovnako v dvoch časových rovinách. Samé, tvorivé kiksy ! Asi vôbec najzásadnejšie výčitky mám jednoznačne k tomuto nepresvedčivému stárnutiu našich milých postáv, citovaných vyššie, čo najlepšie vystihuje, v čom tkvie najväčší problém sfušovanej réžie Francisa Coppolu, prečo film u mňa neprešiel, ako celok. Stále si zbytočne nahováram, že režisér trhákov, ako sú Krstný otec 1 a 2, Apokalypsa, alebo i Rozhovor medzi(tým), má veľký potenciál ma osloviť aj inými kinematografickými zárezmi, ktoré nakrútil, no, často sa len prizerám samým, priemerným počinom, ktoré sa ani na vlas nepribližujú týmto filmovým klasikám ! V 70. rokoch dominoval novému Hollywoodu, ale v tých "reaganovských" , to nie je žiadna sláva, p. Coppola. PS: Všímam si, že niektorí herci, či herečky, čo začínajú u Francisa Forda maličkými úlohami, sa neskôr preslávia, kedy sú plnohodnotnými hereckými matadormi. Nicky Cage už dávno nie je tým, čím býval, a to isté platí aj pre jeho nemenej významného strýka !

• 26.5.2020  15:31

„Krajina faraónov” , kde konkrétne sídli ? No, predsa, nikde inde, než v Egypte, kde kvantum otrokov, či ešte poprípade platených robotníkov, hádam aj pyramídy v Gíze postavili... ? A v útrobách "cheopsovky" potom zomretého "vládcu Khufua" do sarkofágu pochovali, cez spletitú cestu labyrintom až nadol v hrobke nakoniec skončil, obklopený samým z-l-a-t-o-m, alias rozprávkovým bohatstvom, ktoré počas svojej uhrančivej existencie nazbíjal, aby v "posmrtnom živote" nedajbože neživoril, a k tomu mu samozrejme dopomôže najmä jeho druhá manželka, cyperská princezná Nellifer, ktorá sa musí najskôr svojej sokyne striasť, alebo taktiež ďalšie zlomyselné plány zosnovať. No, ale vôbec nemá ani najmenšiu páru, že Ing. arch. Vaštar má obdivuhodné myslenie, pretože sa dopredu poistil s vymyslením a zdokonalením istého mechanizmu, ktorý extrémne skomplikuje už iba pomyslenie na to, že sa niekoho zbaviť, ešte automaticky neznamená - prísť k závratnému majetku ! Ani kňazi s odrezanými jazykmi vlastne vôbec nikomu nič nevyzradia, veď kvôli tomu ich majú beztak zrezané, aby držali jazyk za zubami, keď ani žiadny v podstate nemajú. Všade panujú intrígy, rituálne vraždy, až som mal trochu nepríjemný pocit, čo narobí s človekom vidina potenciálneho blahobytu ? / Je to až príliš neatraktívny, historický (veľko)film, než aby sa stal neskoršie uctievanou klasikou. Vyniká nezaujímavým, hereckým obsadením, ktoré mi neprirástlo k srdcu, i keď Jacka Hawkinsa som si potom obľúbil v Moste cez rieku Kwai, za to budúca hviezdička mydlovej opery Dallas, čiže Joan Collins, bola ako mladica, podobná hocakej cigánočke odvedľa. Ansámbel robí svoje, a preto jeden z kameňov úrazu, spočíva najviac práve v ňom ! To obsadenie naozaj oku veľmi nelahodí. Inak, väčšinou stále všestranne nadaný režisér Hawks, sa asi už i trochu precenil !? Zaujme aspoň formát "CINEMASCOPE" vo farbách Warneru, Tiomkinova, majestátna hudba a Traunerova výprava, ktorá ponúka naprosto exkluzívny pohľad na stavanie prevelice náročného cieľa, do podoby ihlana. Napokon, skúste to risknúť, pretože to nie je až také zlé, ako to na prvý pohľad môže vypadať, ale zase nič svetoborné od toho radšej ani nečakajte.

• 24.5.2020  17:51
    Cotton Club (1984)

„Bavlnový klub” je nočný, TOP-špičkový, harlemský podnik, zažívajúci asi najväčšie fanfáry už od roku 1928, kde sa do rána tancuje a spieva, že publikum je automaticky, úplne celé bez seba, lebo aj takí HERCI: Charlie Chaplin, Jim Cagney, či aj taká speváčka Fanny Brice, sem radi vkročia. No, taktiež sem i takí zločineckí mafiáni s veľkou obľubou zavítajú, že koľkokrát dôjde ku stretom, ktoré končia totálne-fatálne. Nadaný, jazzový trumpetista Michael “Dixie” Dwyer, ktorého meno vyslovuje snáď iba jeho matka, čo tu inak stále tak o dušu na trubke vyhráva (aj hranie na klavíri zručne ovláda), že raz, pohotovo a duchaprítomne, s vlastnou odvahou, zachráni miestneho gangstera Dutcha Schultza pred dynamitom, ktorý mu bol pod stôl náhle hodený od dvoch, falošných fízlov, keď práve odvtedy, sa mu stáva akousi spojkou, prostredníkom, cez ktorého sa budú rozvíjať ďalšie udalosti, trebárs, znepriateliť si iného gaunera (Owneyho Maddena), absolútne nepripadá do úvahy, pretože svoje chápadlá, má asi všade ? A tak radšej, kvôli bezpečnosti, Dixie prikývne na lukratívnu ponuku z Hollywoodu, kde má jednak Madden svoje styky, alebo herečka Gloria Swanson, mu na začiatok udelilí odporúčanie. Čiže od jedného hrdloreza, k druhému, keď aspoň, extra, dobije ešte "strieborné plátno" s filmom "Šéf bandy" . Zatiaľ tu mám typickú, kriminálnickú, filmovú zložku, ktorá sa často miesi s vystupovaním afroamerických umelcov, od prvotriednych steperov, ktorí sa snažia presadiť v šoubiznise s predsudkami zo strany bielych, až po sexy speváčku, miešankyňu Lilu Rose Oliver, a tak teraz vážne neviem, čo chcel režisér a scenárista Francis Coppola, nakrútiť skôr, či gangsterský alebo hudobný film ? Pravdepodobne skombinoval obidva žánre dohromady, čím sa vytvára taký zvláštny mix, o ktorom neviem, čo si mám vlastne myslieť ? Určite viem, že Diane Lane je síce krásavica, najmä za mladých čias, ale herecké nadanie isto nemá, ako jej kolega Richard Gere, ktorý mi tu zase prišiel, ako fackovací panák, ktorému sa nikdy nič nestalo. Francis už trošku preceňuje svoje sily ?!

• 24.5.2020  11:57

„Neodpustený” , a nie slovenský, chybný preklad: "Nezmieriteľní" (plurál), i keď by sa mi týmto štýlom určite jednoduchšie písala samotná recenzia. Veď aj anglický originál znie presne takto: "UN/FORGIVEN" , kedy ("un" je zápor, "forgiven" je odpustený), čo je vôbec štandardným singulárom, ale teraz už radšej konečne prejdem k tomuto (proti)westernu. Odkazuje zrejme na surovú postavu Williama Munnyho, ktorý má toho inak veľmi veľa na rováši, že nedokáže odpustiť jeden čin, či aj viacero skutkov, spáchaných rôznou zložkou ľudí, a to od primitívnych kovbojov, až po diktátorského šerifa "Little" Billa Daggetta v ospalom mestečku BIG WHISKEY (aké sympatické pomenovanie), pričom jeho zástupcovia, bývajú nemenej krutí. A pritom sa to všetko začalo akosi nevinne, okolo roku 1880 vo Wyomingu, v nevestinci, kde dvaja citovaní "PASTIERI DOBYTKA" , Quick Mike s "Davey-Boyom" Buntingom, surovo napadli a dorezali jednu z prostitútok, Delilah, ktorej už asi navždy ostanú jazvy na tvári. To je jedna stránka mince. Druhou sa presúvam k spomínanému Willovi Munnymu, z ktorého sa stal chovateľ prasiatok, má dve, nedospelé deti, keď čochvíľa ich opustí, a to kvôli vypísanej odmene vo výške 1000 $, kedy sa z neho automaticky stáva "lovec odmien" , už vonkoncom nie je ťažké sa dopátrať, od koho peniaze sú, a na koho hlavy sú určené...? S touto "zákazkou" ho najprv osloví "zelenáč" Schofield Kid, za ktorým neskôr dorazí aj so svojim bývalým kumpánom Nedom Loganom, a tak sa budú musieť podeliť rovno tromi dielmi ? Ďalšou stránkou mince je i to, ako sa správa "policajný vedúci" Daggett, aj amatérskym tesárom je, ktorého služby by ste asi nechceli mať, potom by vám tieklo trebárs do kuchyne ! Totiž, do mesta prichádza obávaný pištoľník "ENGLISH BOB" , ktorý je jednak po uši ozbrojený, že ale nechce odozvdať svoje zbrane, a to "Little " Bill výsostne neznáša, až Bob následne okúsi, aké je to byť zoči-voči tomuto sadistickému šerifovi, ktorý ho brutálne domláti, ako žito, čiže mal som sa na úvod zoznámiť s mimoriadne beštiálnymi praktikami, aké používa k tomu, aby si vyslúžil daný rešpekt, a dá sa povedať, že všetci majú z neho strach ! Už sa dozvedel o ozname ohľadom kovbojov, a preto ich, nejakým čudným dôvodom, chráni. Síce odškodné pôvodne spočívalo vo vydaní 7. kobyl, ale predáčke bordelu "Jahodovej Alice" , sa to zdá, ako nedostatočná satisfakcia ! Jedného z lotrov sa im podarí zneškodniť, no po zabití druhého, sa rozpúta neuveriteľná štvanica... A rozporuplná postavička spisovateľa W.W. Beauchampa hovorí za všetko, t. j. kde ma postavíš, tam som ? / Čerešničkou na torte za ostatnými westernmi Clinta Eastwooda, tak tým je oscarový Unforgiven. Pocta Sergiovi Leonemu a Donovi Siegelovi, tak na nich odkazuje, oni boli jeho najväčšími mentormi a učiteľmi. Nepoznám lepšieho herca, ktorý je aj súčasne skvelým režisérom. Skrátka, ide o LEGENDU - kinematografie. No i napriek tomu, by som možno mal menšie výhrady ku scenáru Davida Webba Peoplesa, autora Blade Runnera. Zdal sa mi občas trochu mimo triezveho uvažovania, ale zase je ako priamo zo života. Hviezdička nadol kvôli nemu. Clint režíruje, no i pred kamerou zároveň exceluje a dominuje, že Gene Hackman je rovnako vynikajúci, aj keď iba "vo vedľajšej úlohe" . Freeman sa vtedy objavoval v zásadných snímkoch 80. a 90. rokov. Škoda len, že Richard Harris, nemal trochu viac hereckého priestoru, lebo i na tom malom, bol extra strhujúci, klobúk dole. Nijako zvlášť neobľubujem Clinta Eastwooda, ako režiséra, skôr ako herec, mi viac sedí, ale neurazím sa, ak zvláda obidve funkcie naraz. Coxov strih mal grády, no videl som aj lepšie strihové, Akademické práce. Sám sebe je i pánom, produkuje si to, na čo má chuť. Určite ide o výborný film, ale v roku 1992, mal len veľmi nízku konkurenciu, a asi aj preto, ovládol oscarový ročník !?

• 22.5.2020  14:35
    Dravé ryby (1983)

„Rachotenie rýb” , kam tento baladický názov vlastne smeruje ? Začal by som asi zrovna tým, že celý Coppolov film, je nakrútený na čierno-biely formát, pričom v ňom miestami pozorovať rybičky v akváriu "vo farbe" , ktoré sa konkrétne "zdržiavajú" v obchode s domácimi zvieratami, kdesi vo štvrti v Oklahome. A práve to, že sú akoby uväznené v malej, umelej nádrži, taktiež, strašne nabáda postavu "the Motorcycle Boya" , aby ich vypustil do rieky, ktorá potom ústi do mora, no sú zároveň aj oddelené, lebo by sa medzi sebou asi navzájom povraždili. A tým vzniká akási zvláštna pararela medzi domestikovanými rybkami versus človekom (ľuďmi), kedy sú skrátka, akoby na tej istej lodi. Minimálne, navrátilec z Kalifornie, to tak i bezprostredne vníma, ktorý sa po príchode domov, otočil povahovo o rovných 360 stupňov, smerom k extrémne zadumanému jedincovi, ktorému doslova hlava visí v oblakoch. Jeho brat Rusty James, si to ešte hneď neuvedomuje, pretože po ďalšej hustej bitke, prišiel takmer o život, že nebyť duchaprítomného, staršieho brata, ktorý sa na tom mieste stretu objavil - z čista jasna, tak naozaj netuším, akoby sa to celé skončilo, jednoducho zasiahol v úplne poslednej chvíli, čím mu zrejme zachránil život. V tomto prostredí vidieť iba samé drogy, alkohol, a kto sa do tejto pasce už raz chytí, je už dávno stratenou existenciou. Matka im odišla, otec si ľúbi vypiť do rána, a tak čo teraz s bratmi bude ? Rusty síce aj nejaký vzťah s atraktívnou brunetkou má, ale ju podvádza, čo sa neskôr prevalí... / Niekde som čítal, že Francis Coppola nazval svoj film: „Umelecký, určený pre deti” , zhruba, asi v takomto (vy)znení. V tomto roku, t. j. v 1983, nakrútil oba mládežnícke snímky, keď prví mali pôvodne premiéru "Vydedenci" , až následne o cca. pol roka neskôr aj "Rumble Fish" , pričom na CSFD, je to uvedené presne naopak ! V obidvoch vždy nejakým spôsobom exceloval: strhujúci a extra výrazný, ani nie 20-ročný Matt Dillon, i keď tu mal oveľa väčší priestor, kde hral v podstate už hlavnú úlohu, predtým iba takpovediac sekundoval, no taktiež prispel svojou účasťou k hodnotnému hereckému výkonu. Aj Diane Lane účinkovala v "jednotke" i v "dvojke" , ale ani tentokrát nedostala adekvátnu príležitosť - poriadne sa predviesť, ak nepočítam jej pobyt v negližé. Vážne som vôbec netušil, že bola za mlada taká fešanda, ako hrom ! A síce Francisov synovec Nicolas Cage, sa obrazom občas mihol, ale ani on sa ešte (na)plno nepredviedol, čo v ňom de-facto odjakživa driemalo, na to bude mať určite azda ďalšiu "opportunity" , v ďalšej, rozvíjajúcej sa kariéry. Prosím vás, neriešme, čo je s ním teraz, to už naozaj nemá žiadny, hlbší význam. A to isté platí aj pre Mickeyho Rourkea, ktorý ako "motocyklový chlapec" , vskutku - exceloval, keď sa ešte dalo. A Dennis i Laurence, sa už blysli v Apokalypse, tak k tomu už nemám vážne čo dodať ! Obsadzuje samých kamarátov, na ktorých sa môže zakaždým spoľahnúť ? Možno sa mi viac páčila samotná vizuálna stránka filmu + kreácie režiséra Coppolu, ale zase citovaní Vydedenci mi viacej sadli, ako celok, i keď boli príliš naivní a detskí, naviac. No, "originál" aj "sequel" , mali niečo do seba, čo najlepšie funguje spoločne, t. j. pozrieť si obidva filmy, ideálne naraz, alebo s odchyľkou jedného dňa.

• 21.5.2020  14:56
    Lov (2020)

„Lov” na jedenástich, nič dopredu netušiacich, medzi sebou nepoznajúcich sa ľudí, ktorých predtým zdrogovali, čo sa po prebudení, ocitajú úplne na zvláštnom a neznámom mieste, i s arzenálom zbraní po ruke, kvôli tzv. sebeobrane, pričom sa automaticky stávajú "štvanou zverou" , ktorých si sem prišli rekreačne a športovo uloviť akýsi nadutí zbohatlícki liberáli, že už naozaj nevedia, čo od rozkoše !? Prakticky títo nešťastníci nemôžu veriť nikomu a ničomu, keďže nikdy nedokážete poriadne odhadnúť človeka na prvý pohľad, z ktorého sa môže kľudne vykľuť obyčajný, zapredaný špión, a takých menších prekvapení, je tu viacero. Postupne sa dozvedám, kde vlastne sú, čo všetko je za tým, ale najmä, kto je tu samotným lídrom, čo celú akciu koordinuje. Postava sa s ním (s ňou) nakoniec stretne zoči-voči, čo už je v podstate také (pred)finále, až konečné, malé finále, iba priklincuje celú myšlienku, že "KARTA" sa bude môcť obrátiť v prospech šikanovaného, ktorý hral dlho na druhé husle, kedy sa čoskoro úlohy vymenia... / Je to (nad)štandardná "jednohubka" , ako silvestrovské očko, ktorá vyšumí snáď ešte rýchlejšie, než veľmi lacné šampanské, je to taká filmová kombinácia: pôžitku a prežitku, a la 2 v 1. Sú tu naozaj brutálne sekvencie, z ktorých má fanúšik normálne potešenie, zároveň ich aj strávi, niečo k tomu zažije, že to skrátka vydrží až do samého konca bez akejkoľvek ujmy na zdraví, i keď sa tu postavy chovajú k postavám vskutku nezdravo. Nečakajte od "Lovu" príliš veľa, a možno sa vám potom sám od seba odvďačí. Hilary Swank je stále sexica.

• 20.5.2020  16:42
    Ztracenci (1983)

„Vydedenci” , tak tými sú najmä chlapci z gangu - Greasers, ktorí nosia na hlave hára, ako Danny Zucco z Pomády, keď ďalšia konkurenčná chamraď - Socs, sa zase vyznačuje tým, že prichádza iba výhradne na autách značky Mustang, čiže tým pádom sa stretávajú: chudobní s bohatými, ale to im vôbec nebráni tomu, aby sa medzi sebou poriadne pobili... A takto to funguje už od začiatku, až dovtedy, kým sa niečo tragické nestane. Ponyboya Curtisa a Johnnyho Cadea z "greasers" , jednej noci na ihrisku prepadnú poriadne podgurážení Randy Anderson s Bobom Sheldonom a inými z "socs" , pričom Johnny medzitým leží na zemi totálne dokopaný, keď Ponyboya, pre zmenu, topia vo fontáne, že zrazu znenazdajky sa Johnny boy dokáže postaviť na nohy, i zároveň vytiahnúť svoj nabrúsený nôž, ktorým Boba chladnokrvne dobodá, až všetci v panike rýchlo utečú. Síce konal v sebeobrane, ale na to už vonkoncom nemyslia, pretože idú k Dallasovi Winstonovi, aby im pomohol. Odovzdá im 50 $, taktiež aj „lístky na vlak” , pričom útočisko majú hľadať v starom, drevenom a schátralom kostole, kde majú prečkať určitý čas, pokiaľ sa situácia nezlepší, alebo keď sám za nimi príde. Tak aj neskôr následne učíní, že oboch vezme na menšiu jazdu, ale keď sa vrátia, kostol je už v plameňoch, a v ňom i niekoľko kričiacich detí, ktoré ušli učiteľke zo školského autobusu. Z kriminálnikov sa stávajú hrdinovia, ktorí vyslobodia tieto decká zo štipľavých plameňov, no, Johnny to extrémne najviac schytá, pretože má veľmi vážne popáleniny - asi 2. stupňa, a tak putuje rovno do špitálu na JISku. Schyľuje sa ku konečnému konfliktu, epickej bitke počas dažďa + so zopár prekvapeniami, extra. / Film je situovaný do polovice 60. rokov, keď zrejme už častokrát opakovali Hazardného hráča s Paulom Newmanom, kedy postava Ponyboy Curtis ho po odchode z kina napodobňuje, ale zase jeho banda Greasers má štýl obliekania, ako z citovanej Pomády, a tak tu mám (i)hneď taký mix, ktorý by som prirovnal radšej k filmom pre mládež, ako k tancovačkám na parkete. Typický "tínedžerizmus" , alebo ak chcete - Rebel bez príčiny s Jimom Deanom. Puberta a hudba Elvisa Presleyho, tak tým opradil Francis Ford Coppola svojich "VYDEDENCOV" , ktorým vtisol neuveriteľný pach po autenticite, až to doslova štípe ! Mladý Tom Cruise, ďalej Patrick Swayze, Matt Dillon, či aj strašne hriešna kočka Diane Lane, tak to je iba začiatok zaujímavého obsadenia, ktoré zakaždým graduje, má čo ponúknuť, blysli sa obzvlášť C. Thomas Howell a Ralph Macchio, ktorý sa čochvíľa "preslávi" i Karate Kidom. Je to veľmi pekne nakrútené, a to je asi aj najhlavnejšie a najväčšie lákadlo, ktorému sa nedá už odolať ?

• 19.5.2020  15:52
    Top Gun (1986)

„Top Gun” v podstate charakterizuje alebo zjednodušene označuje - Elitnú školu pre stíhacích pilotov, sídliacu v Miramari, v štáte Kalifornia Fightertown U.S.A. / A práve sem prichádzajú na 5-týždňový, školiaci kurz i poručíci: Pete "Maverick" Mitchell s Nickom "Gooseom" Bradshawom, a to vedľa takých és, akými sú napríklad: Tom "Iceman" Kazansky, Ron "Slider" Kerner, či ešte i Rick "Hollywood" Neven a pod. Maverick je už určitou celebritou, ktorá si to rozdala s MiGmi, taktiež ide aj o osobu s vysokým obsahom koféinu, ako aj všetci ostatní kolegovia, sa tým môžu popýšiť, chlapci si stále masírujú svoje egá... Napokon si to "rozdá" najmä so sexy inštruktorkou Charlotte "Charlie" Blackwood, ozaj, všímate si zatiaľ, ako majú všetky citované postavy - svoje prezývky, bez nich by sa to určite nezaobišlo. Čiže, hlavná premisa funguje asi takto: Hore na oblohe o dušu diabolsky lietajú, zároveň súperia medzi sebou o prvenstvo, ako malé deti na ihrisku, kedy potom zase dole sa správajú, ako nejakí pubertiaci, ktorí si niečo musia neustále dokazovať, to už normálne zaváňa, smrdí akousi cielenou, hollywoodskou propagandou, na ktorú by sa mali nechať nalákať i ďalší, nádejní regrúti ? Film na objednávku námorného ľodstva "Spojených štátov neamerických" , ktorú sprostredkovalo do filmovej podoby: duo Bruckheimer & Simpson, a to pod režijnou taktovkou hitmakera Tonyho Scotta, čo sa priam totálne vyžíva vo vzdušných súbojov. Speváčka Berlin k tomu zaspievala i peknú, oscarovú pieseň s poetickým názvom: „Zober mi dych” , ktorú som si jednak i strašne moc obľúbil, ale zase nemôžem povedať, že by ma chytil za srdce aj film, ako celok, čo je tak trochu nakrútený podľa typickej, americkej šablóny, t. j. veľmi COOL postavy, veľké sebavedomie, flirt-láska, božský, pesničkový soundtrack, svižná réžia a kamera, ale aj dynamický strih a zvuk, ďalej (ne)očakávaný zvrat-pád na samé dno, smútok, melanchólia na vzostupe, potom, spamätanie sa, žiť svoj sen, byť skrátka najlepší, strhujúce finále za asistencie epických bitiek na nebi. / Ridley Scott (u)kočíroval mladé ucho Toma Cruisea už v Legende, ale až jeho mladší brat Tony, vytvoril z neho naozajstnú "LEGENDU" , herca 1. kategórie (v súčastnosti to už extra neplatí !), ktorý sa vyšvihol do závratných výšin, kedy nakrúcal jeden lepší film za druhým. Niektorí herci vo vedľajších úlohách, odviedli svoj typický štandard: Skerritt, McGillis, Kilmer a Edwards. V roku 1986 mal premiéru obrí hit, ktorý vystrelil nielen hlavného herca, ale aj režiséra do hollywoodskej smotánky.

• 17.5.2020  11:44

„Posledný samuraj” bude bývalý kapitán 7. kavalérie, s medailou u Gettysburghu, Nathan Algren. Ako je to vôbec možné, keďže táto výsada sa výhradne týka iba JAPONCOV ? K tomu sa v priebehu písania recenzie určite vrátim. On je totiž (a)typický Yankee, čo má ešte i teraz časté, nočné mory z masakrovania Indiánov, kedy sa mu dostáva možnosť nadviazať na už možno dávno zašlú slávu, so samotným schválením od cisára Meidžiho, že môže (musí) vycvičiť cisárske vojsko, pozostávajúce so samých roľníkov, aby potlačili expanznú rebéliu samuraja Kacumota Moricugu, ktorý sabotuje aj železnice. Pre zaujímavosť: Tento kmeňový vodca bol bývalým učiteľom samotného cisára. Prístav Jokohama, 12. júla 1876, čiže je úplne viditeľné, že nakoniec túto "lukratívnu" ponuku prijal, a už prvý konflikt s Kacumotom doslova visí na vlásku, schyľuje sa ku stretu, a to i napriek tomu, že vonkoncom nie sú poriadne pripravení ! Samozrejme, že potečú potoky krvi, pričom z Algrena sa stáva akýsi «väzeň» , ktorý do poslednej chvíle bojuje, ako taký tiger, čo Kacumota totálne ohromí, a preto sa rozhodne, že ho ušetrí, čím ho so sebou odvlečú do akejsi samurajskej dediny, kde jednak prečká celú zimu, kedy začína radikálne meniť svoj postoj na túto orientálnu mentalitu, ktorá je s mysľou celkom niekde inde, než si vôbec dokáže predstaviť. Vrabce už čvirikajú, jar klope na dvere, keď sa dovolene vracia do svojho tábora, ale čo odteraz... ? Stane sa z Američana napokon posledný samuraj ? Ako a kam budú smerovať ďalšie jeho kroky, ktoré naberú epický rozmer ? Odpovede na tieto otázky, si už nie je ťažké domyslieť. / Zvyk je železná košeľa, a preto sa opäť snažím čo najsvedomitejšie popísať, čo som videl, tak isto, ako to vždy robím. A nielen kvôli tomu, že režisérom filmu je Edward Zwick, keď k jeho Samurajovi, mám odjakživa veľmi vrúcny vzťah. Snáď som ho videl už 6 až 8 krát, že ma jednoducho vždy čímsi pozitívnym osloví, pričom si už začínam dobre všímať menšie nedostatky, ako sú strih, či občasná, filmová afektovanosť. Príliš sa všetci snažia stvárniť prostredie v čo najlepšom (najreálnejšom) svetle (no, aj rôzne postavy z negatívnej stránky) + brutalita a surovosť, už k tomu skrátka patria! Scenár mi príde mierne pritiahnutý za vlasy. Zimmerova hudba je síce moc fajn, ale tento skladateľ sa lúbi akosi častejšie opakovať, hudobné motívy počuť i v iných snímkoch. Aj tak si ju väčšinou strašne užívam, akonáhle ju započujem. Výborná je aj Tollova kamera, ktorý sa predviedol v Braveheart + Tom Cruise patril ku špičke herectva, teraz sa z neho stal iba akýsi šialený kaskadér, voľakedy dokázal bez problémov úplne sám utiahnúť akýkoľvek film, klobúk dole. Vedľajší, najmä Watanabe, je priam skvelý + Spall so Sanadom ! Zvuk a kostýmy - čerešnička na torte. Hlavná postava je taktiež aj rozprávačom, vďaka čomu sa môžem dôkladnejšie identifikovať so všetkým, čo sa s tým spája. Ok. The last samurai je mojou - srdcovou záležitosťou.

• 16.5.2020  12:40

„Pán a veliteľ: Na druhej strane sveta” , keď prvé dvojslovie značí nikoho iného, než kapitána (britskej) lode Jeho Veličenstva: HMS "SURPRISE" - Jacka Aubreyho, ktorá kotví v apríli, roku 1805 u severného pobrežia Brazílie, kedy napoleonské vojny sú na vzostupe. / Štatistiky: Posádka: 197. Delá: 28. / Dostáva za domácu úlohu dostihnúť francúzsku, korzársku (lúpežnícku) loď "ACHERON" , ktorá je na ceste do Pacifiku. Zámer ? Preniesť vojnu do týchto vôd. / A teraz prechádzam k pokračovaniu názvu filmu za dvojbodkou: To sú v podstate: "GALAPÁGY" , kde sa uskutoční rozhodujúca, námorná bitka medzi nepriateľmi (Francúzskom a Anglickom), čiže J. Aubrey versus (miesto) ekvádorské súostrovie vo východnej časti Tichého oceánu. Ale pokým sa k tomu konečne dostaneme, keď v maximálne strhujúcom prevedení dôjde ku očakávanej konfrontácii, ešte veľmi veľa morských uzlov prepláva(jú), kedy zatiaľ budú riešiť trochu iné veci, ale zase hra mačky s myšou nikdy neutícha. Acheron už ich raz načapala takmer úplne nepripravených, že odvtedy im doslova zakaždým dýcha na chrbát, lebo jednak majú pred ňou i značný rešpekt, keďže je oveľa robustnejšia, ako ich "Prekvapenie" , že jedno si neskôr aj zároveň prichystajú (zinscenujú), keď ich nachytajú na hruškách. Medzitým sledujem ďalšiu, výraznú, vedľajšiu postavu - medicínskeho doktora Stephena Maturina, ktorý si s Aubreyom neustále vymieňa rôzne názory a postrehy v súlade s ustanoveniami všetkých pravidiel. Určitý priestor majú taktiež poverení dôstojníci, keď pod nimi sú zrovna - stáli úradníci + posádka (tesári, námorníci, lodníci a cetera), pričom u nich panuje určitá zákernosť a nevraživosť. / Zopár filmových viet k mimoriadne dobrodružnému filmu austrálskeho (nikdy poriadne nedoceneného) režiséra Petra Weira, ktorý pred 17. rokmi nakrútil tento odvážny snímok, ku ktorému mám špeciálne vybudovaný vzťah, už dobrých pätnásť rokov ! Zhruba 90 % filmu sa odohráva na vode, kedy som dostával morskú chorobu, ako autenticky a realisticky, je nakrútený (ozdobený). Možno film ako celok, sa občas trochu zadrháva a zasekáva, no i napriek tomuto "handicapu" , mám z neho strašne fantastické dojmy ! Najviac na filme milujem dobovú hudbu od trojlístka - Christopher Gordon, Iva Davies, Richard Tognetti. ZVUK a KAMERA iba podtrhujú atmosféru, ktorá by sa dala krájať + vizuálne efekty, sú naprosto špičkové, ojedinelé svojho druhu. Výprava a kostýmy, bez nich by to vôbec nešlo. Herecký ansámbel: Russell Crowe bol na vrchole svojich síl, kedy Paul Betanny mu zručne sekundoval. Pochválim i Leeho Smitha (strihača). PS: Je veľkou škodou-preškodou, že Weir už dočista rezignoval na režírovanie, ako také, a to ani nehovoriac, ako sa už dávno takéto úžasné veľkofilmy absolútne nenakrúcajú ! A finančný neúspech o to viac zamrzí. Poctivá filmárčina, ale publikum na ňu ani bohvieako nereagovalo. Bohužiaľ, i takéto veci sa stávajú !

• 15.5.2020  13:13

„Neviditeľný nepriateľ” , ktorý vykradnúť sejf s peniazmi by chcel, slúžka mu tip na "zakázku" dala, že vo vedľajšej miestnosti, zatiaľ obe sestry uväznila, keď cez dieru v stene, zbraň na ne mieri, kedy ešte jeden brat, čo predtým prašule do trezoru z dedičstva uložil, teraz na záchranu zvolá, všetkých navôkol seba, lebo skrz telefón, sa mu takejto nemilej správy do uší dostalo, ale počas akcie na vyslobodenie, vzniká malé nedorozumenie. Finále sa blíži, kedy zlodejom už nič nezvýši.

• 15.5.2020  11:58

„Zlodejovo dilema” po vniknutí na cudzí pozemok, do honosnejšieho domu, kde tesne predtým došlo k ostrej výmene názorov medzi dvomi bratmi, keď jeden druhého tak silno v amoku opitosti udrel, že si automaticky myslel, akoby ho namieste zabil, a tak potrebuje "obetného baránka" okamžite nájsť, ktorý by mu sám do priazne skočil, a v tom, sa niekto u nich vnútri doma potichúčky zakráda, aby čokoľvek ukradol, kedy vidí zároveň i veľmi vhodnú príležitosť - zvaliť celú vinu na tohto nešťastného chlapca. Nič netušiaceho ho zamyká, ponáhľa sa za políciou, len aby sa striasol svojho zlého svedomia, ktoré ho očividne zatiaľ ešte nehrýzie. Chlpatí ho nútia, aby sa ku skutku, ktorý nespáchal, priznal. Neustále mu hromžia, aby tak rýchlo učinil, a tak má strašne ťažkú voľbu, čo teraz vlastne urobiť... ? Udalosti pomaličky spejú do samého, zdarného konca, kedy sa v podstate všetko rozhodne, a každý bude viac-menej spokojný... / Barrymore a Griffith, taktiež vhodná alternatíva.

• 15.5.2020  10:33

„Newyorský klobúk” v cene 10. astronomických dolárov (čo chcete, vtedy to bola riadna finančná páka), bol sprvoti terčom samých posmechov, nepochopenia, závisti a nenávisti, a to iba kvôli tomu, že Pastor kúpil dievčaťu Mary z dedičstva vychýrené "sombrero" , a už sa začínajú rozširovať samé klebety, že niečo medzi sebou majú... ? Jej otec v návale zlosti ho roztrhal na malé franforce, a čo teraz ? Cirkevní hodnostári i ovečky sú informovaní o „veľkom škandáli” , keď o všetkom sa rozhodne na farnosti.

• 14.5.2020  16:07

„Mušketieri z Pig Alley” , alias malí-veľkí gangstri v New Yorku v bitke o teritórium, a v tom jeden muzikant, ktorého niektorí z nich už stihli okradnúť o poctivo zarobené peniaze. Vojna medzi mužmi už visí na vlásku, že i napriek určitej nepriazni osudu, sa mu podarí vydobiť si povesť D'Artagnana a "malá dáma" nepriamo, ale veľmi dobre asistováva... / Vraj by malo ísť vôbec o prvú gangsterku, aká bola doteraz nakrútená, čo nič nemení na tom, že som bol v maximálnom vytržení z Griffithovej, krátkometrážnej réžie. Naprosto skvelá vecička. Odporúčam.

• 14.5.2020  15:32

„Namaľovaná slečna” , to síce už neskôr konečne bola, ale prakticky to už bolo aj tak jedno. Bola neatraktívna, pretože sa nemaľovala, ako ostatné slečny, medzi ktorými bola aj jej sestra, ktorá bola oveľa populárnejšia, keďže sa líčila, ako nejaký indiánsky náčelník apačov, no i napriek tomu, zdá sa, že i tak natrafila na svojho milého nápadníka. Najprv to tak i vypadá, ale keď sa z neho vykľuje obyčajný zlodej, čo chcel zamaskovaný ukradnúť majetok jej otca v ich dome, nechtiac, omylom ho smrteľne postrelí, pričom ani nemala tušenia, o koho vlastne ide ? Od tohto okamihu, to už ide s ňou iba z kopca, áno, taktiež si aj nos napudruje, ale náhle umiera z nešťastnej lásky v náručí jej najbližšie pokrvne príbuzného.

• 14.5.2020  14:03

„Siroty búrky” sú dve, vychovávané, ako sestry, a pritom nie sú sestry, keď v skutočnosti sú naozaj sestrami, jedná sa volá Louise, pochádza z významnej, aristokratickej rodiny, ale ešte o tom nemá ani páru, lebo bola ponechaná napospas osudu, že ešte k tomu aj neskôr oslepla, kedy Henriette Girard má najskôr veľmi nebohaté korene, pričom vyrastajú spolu odmalička, kedy úplnou a čírou náhodou osudu si v dospelosti vymenia úlohy, keď «slepá» bude dlhšiu dobu v zovretí frekventovanej žobráčky Frochardovej, že zase nie vždy "chudoba chudobu bije" , keďže sa jej zadarí zapáčiť sa Chevalierovi de Vaudreymu, ktorého famílii svitá na horšie časy, pretože sa pomaličky schyľuje k "Veľkej francúzskej revolúcii" , čiže sestry budú hodne dlho odlúčené, a ja medzitým stretávam také historické osobnosti, akými boli napríklad: DANTON, ROBESPIERRE, či aj francúzsky kráľ ĽUDOVÍT XVI. , ktorý spolu s manželkou Máriou Antoinettou skončili sťatí pod GILOTÍNOU, ó, áno, normálne nebude stíhať zotínať hlavy, skrátka, tento mechanický nástroj bude praskať vo švíkoch, kvôli ľudovému tribunálu, ktorý si teraz diktuje podmienky ! Vystupuje tu množstvo postáv, scenár je popretkávaný všelijakými udalosťami, ktorých sa vždy nejako zázračne dotýkajú obe, (ne)vlastné sestry. / Lilian a Dorothy Gishové (sestry), spoločne vystupujú na Nemom plátne, a sú k tomu aj fantastické, keď nestíham udeľovať pochvaly, a to isté platí i pre "Otca filmovej réžie" - D.W.Griffitha, ktorého filmárske postupy, sú ojedinelé svojho druhu ! Opäť cca. 2 a pol hodinový, nemý, historický - Megafilm, s kvantum komparzistov, a pritom je to extra prehľadné. Orphans of the storm z roku 1921, vnímam, ako "MASTERPIECE" .

• 13.5.2020  16:59

„Zlomené kvety alebo Žltý muž a dievča” , keď zrovna začnem dievčaťom Lucy Burrows, ktorej tatko je i boxerom, ale zároveň ju aj veľmi často extrémne týra v jednej z chudobných štvrtí Londýna s názvom Limehouse, a tak ani úsmev na tvári nikdy neprejaví, ak tak iba umelo, keď ju otec zvyčajne k tomu prinúti. Cheng Huan je Číňan, ktorý sem prišiel už pred tromi rokmi šíriť posolstvo BUDHY, ale namiesto toho vedie akýsi introvertný spôsob života, že aspoň malý obchodík má, kde mu raz dnu zavíta jeden "zlomený kvet" , a tak čochvíľa zakázaná láska náhle vzniká, kedy všetko onedlho zase zaniká, keďže špiceľ svoje ušiská už nastražené isto má, ktorý opäť štvanú zver privolá, aby sa vyšantila na svojej koristi... / David Wark Griffith si spolu s jeho dvornou hereckou stálicou - Lilian Gish, napravili u mňa:„Renomé, povesť a reputáciu” (po predchádzajúcom, kontroverznom Zrodení národa) , pretože spoločne zahrali na smutnú a emotívnu notu, že nakrútil(i) strhujúci, sentimentálny snímok plný emócií so štipkou mierneho rasizmu, aký sa každý deň v Nemom filme len tak nevidí. New-Yorčan Richard "Dick" Barthelmess »hrá« šablónovitú postavu, ktorá presne spadá do typických nálad (biely muž sa „prevteľuje” do rasového etnika, a to od černocha, až po aziata !) daného obdobia kinematografie a Donald Crisp je extrémne démonický, inak je to aj charakterný a kvalitný herec z perfektných snímkov ranného Hollywoodu v jeho najlepších rokoch ! Má to už viac, ako 100 rokov od nakrútenia, pričom mňa to výnimočne priaznivo bavilo, akoby to len včera malo premiéru, trebárs na Netflixe.

• 12.5.2020  14:41

„Zrodenie národa” sa skladá z dvoch častí: občianska vojna Juhu proti Severu + atentát na Lincolna a "OBNOVA" , t. j. vzostup rasistickej organizácie - Ku Klux Klan, označovaní aj ako: „BIELI RYTIERI” , pretože NEGRI, (takto sú často vykresľovaní vo filme, bez cenzúry), začali akosi príliš vystrkovať rožky, že zároveň režisér a scenárista David Wark Griffith ich chorobne uctieva, až to normálne hraničí s cielenou propagandou, ktorá oslavuje bielu, árijskú rasu nad menejcennou, čiernou, dovezenou z afrického kontinentu. V záverečných sekvenciách, vo veľkom útočiacich členov KKK, odetých v bielych plášťoch, s bielymi kapucňami na kotrbách, a so zapálenými krížmi v paprčách, si «xenofóbny» D.W.Griffith, každú chvíľu vypomáha hudobným audiom, čiže operou od Richarda Wagnera s názvom: „Jazda valkýr” , čím len podkopáva bezvýznamný-význam černochov, ako takých. Zatiaľ, čo som sa mohol s prvou polovicou filmu vskutku stotožniť, s tou druhou, som už mal značný problém ju vôbec prekúsnuť, lebo z každej strany sa na mňa valila lavínová nenávisť. Jednak je revolučne a nadčasovo - nakrútené, ale zase obsahuje extrémnu kontroverziu, z ktorej mi vlasy dupkom stáli, že aj taký »legendárny« Žid Süss, je oproti tomuto Nemému, (ale to vonkoncom neprekáža porozumieť hlavnému posolstvu) snímku z roku 1915, iba obyčajnou, mierumilovnou prechádzkou ružovým sadom ! Beloši sú nalíčení (na)čierno, Afroameričania sú tzv. pokusní králici, ktorí ani netušia, čo sa s nimi vlastne zamýšľa ? 2/2 filmu je z môjho úsudku strašne háklivá, režisér to väčšinou preháňal so zábermi, že to súčasne beriem i na škodu, ako sa nedokázal (u)držať na uzde, bol ako pes odtrhnutý z reťaze, akoby to nemal v hlave usporiadané, zrejme servíroval publiku to, čo už dlhšie túžilo vidieť na vlastné okále ! Najlepšou vo filme bola jednoznačne reálne jestvujúca postava "JOHN WILKES BOOTH" , ktorého stelesnil budúci, významný režisér Raoul Walsh. Najväčšou hviezdou pre zmenu bola Lilian Gish, ale ani na ňu nemám dobrého slova ! Tento viac, než tri hodiny trvajúci, nemý kolos, síce odporúčam, no po jeho celom vstrebaní, sa budete citíť možno dosť mizerne, a tak 1/2 sa javí, ako vôbec najideálnejšia alternatíva na pozeranie, pričom je asi potrebné ho vidieť v celku, kedy už divák výsostne trpí...

• 9.5.2020  16:17

„DESATORO PRIKÁZANÍ” sú rozdelené na 2 kapitoly: Prológ a Príbeh. Prvá, úvodná línia sa sústreďuje najmä na spor zákonodarcu Mojžiša proti faraónovi Ramzesovi II. , ktorý chce Izraelitov vyviesť z egyptského otroctva, a preto "JAHVE" zoslal na krajinu "Desať rán egyptských" , pokiaľ si to nerozmyslí. Diktátor si to nakoniec rozmyslel, prepustil ľud izraelský, Mojžiš ich viedol smerom do Zasľúbenej Zeme, skrz "červené more" , ktoré sa pred nimi, zázračne a úžasne - dokorán rozprestre (otvorí sa na obe strany), aby mohli naprosto suchí prejsť, no vzápätí, všetkých zmanipulovaných Egypťanov zaplaví, čo ich chceli na zaprahnutých vozoch opäť priviesť späť do reťazí. Neskôr, chudáčisko na vrchu Sinaj - 40 dní a nocí hrdlačí, len aby desatoro do skaly vytesal, aby sa zatiaľ tí, tam dolu, ku "zlatému teľaťu" modlili, a hýryli, celí sa skazili, kedy sa ON nenormálne zhrozí, že kamennú tabuľu o zem hodí ! Už sa blížim do druhej línie, kedy pani Martha McTavish BIBLIU pred synmi doslova CITUJE, čo by de-facto toto celé, predchádzajúce dianie mohlo byť, aby sme si to my diváci, dokázali lepšie predstaviť. Posunul som sa tým pádom o tisícky rokov do modernej doby, keď ani teraz neostáva tento odkaz nikomu nič dlžný. Niekto sa podľa neho riadi, iný zase nie, a to je i prípad oboch bratov - Johnnyho a Dannyho, že jeden je kresťan, druhý, korunovaný pohan, ktorý iba rukou mávne nad nejakým desatorom, z ktorého posmešky si robí. Tuláčka Mary sa k nim pritúli, že jeden z nich svadbu s ňou chystá, aby k nedorozumeniu náhle prišlo, čím sa od nej odstaví. Čestnosť sa o slovo hlási, zatiaľ čo sa chamtivosť ihneď prihlási, falošný betón sa mieša, že i jedna stena Božieho chrámu sa rúca, matku zavalí, ale už je neskoro čokoľvek upraviť. Chamtivec sa do pekla prepadáva, kedy hádam všetky prikázania nedodržiava, je už iba otázkou času, ako osud s ním naloží, ktorý napísaný asi dopredu mal ? / Velikán americkej kinematografie - Cecil B. Demille, nakrútil monumentálny a opulentný (nemý !) veľkofilm, s mimoriadne gigantickými kulisami, a to za asistencie rovných štyroch kameramanov, až tak to bolo kolosálne, že jeden by sotva stíhal všetko zaznamenať. Vizuálne efekty taktiež hrajú extra kľúčovú rolu, aj keď bol FILM takpovediac ešte v plienkach, už bolo zreteľne vidieť, kam sa chce posunúť, aby o 33 rokov neskôr natočil REMAKE vlastného filmu z roku 1923, čo nie je až tak podivuhodné, lebo aj taký Hitchock to už raz dokázal ! Samozrejme, že v päťdesiatom-šiestom už bol niekde na režisérskom olympe, keď si mohol dovoliť úplne čokoľvek, že The Ten Commandments sa stalo zároveň i jeho posledným filmom. Herci mi boli totálne neznámi, ale to vonkoncom neznamená, že by boli menejcennými. Výborní vo všetkých rovinách, aj keď sa trošku prehrávali. Treba vidieť ! Jeden zo zásadných snímkov dejín filmu !

<< předchozí 1 2 3 4 16 32 47 62