classic

classic

Markus D.

okres Ružomberok
Som trenčiansky rodák ( „vďaka Pánovi na nebesiach” ), k Ruži sa akosi nehlásim. Film je extrémne návyková záležitosť, a to na veľmi dlhé obdobie, t. j. - do konca života !!! Skvelé !!!

Twitter: classic
LinkedIn: classic

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49
    • 27.5.2018  16:35

Doktor a Dokumentarista, tak tí dvaja sa síce stretnú zoči-voči, ale iba na malý okamih, takmer na konci ďalšieho dobrého filmu Woodyho Allena, ktorý stíha tri veci naraz, a to hrať, režírovať i písať, už len produkovať, a bol by za vodou ? Máloktorý snímok od neho ma veľmi N-A-D-C-H-N-E, i keď dobre viem, že by taký byť teoreticky mohol, pretože som ešte nevyčerpal všetky jeho zárezy do režisérskeho remesla. Akurát o ňom čítam zaujímavý rozbor, knihu, ktorá má čosi do seba, čiže povedal by som, že ako budem i naďalej hltať jeden riadok za druhým, tak sa postupne prepracujem k určitým snímkom, ktoré ma napríklad ohúria. Všímam si, že v jeho spoločnosti excelujú rôzni, výborní herci, taká Mia Farrow sa vyskytovala častejšie na striebornom plátne, ako Diane Keaton, no tentokrát ju trochu zatienil šibalský Martin Landau so špinavými úmyslami na „dokonalú vraždu” , ktorú aj zostroja takmer do najmenších detailov. WOODY je sám o sebe - REKORDMAN, ktorý nemá konkurenciu. Obdivujem ho ! Je extrémne kreatívny, aj keď sa z časti už prehráva, opakuje sa, ale ja mu to prepáčim !

• 27.5.2018  11:39

Čo majú de-facto spoločné obidva SPIN-OFFY : SOLO a dva roky starý ROGUE ONE ? Okrem toho, že predchádzajú legendárnym STAR WARS aj to, že mali veľké problémy pri nakrúcaní, keď sa pre nespokojnosť producentov MUSELI opätovne prekrúcať už nakrútené scény, čo v konečnom dôsledku neveští absolútne nič dobrého, a na MARGO by som ešte dodal to, že zo súboja „recyklácie” mám o trochu lepší pocit zo snímku Garetha Edwardsa ako z najnovšieho filmu režiséra Čistej duše, alias Rona Howarda, tatka Bryce Dalllas Howardovej, ktorá bude čochvíľa znovu utekať pred historickými jaštermi... Han Solo a Chewbacca, tak prve menovaného stelesnil uznávaný herecký chameleón Harrison Ford už pred dávnymi štyridsiatimi rokmi, keď tentokrát dostáva mladú tvár Aldena Ehrenreicha, kde sa pozrieme na to, ako a kedy stretol prvýkrát svojho „chlpatého kamaráta” , s ktorým bude tvoriť už naveky nerozlučnú dvojicu ! Skrátka ideme do „vzdialenej minulosti” , keď ešte o Lukovi a princeznej Leie, či trebárs o C-3PO, R2-D2 nebolo chýru ani slychu, ale nemožno tvrdiť, že by sa mladý pašerák extra nudil, pretože sa spozná s istým chlapíkom Beckettom, náchylným na všelijaké dobrodružstvá, kde najmä u vlakovej sekvencii by taký BUSTER KEATON slintal všetkými desiatimi ! I napriek tejto akčnej, dynamickej pasáži sa neodvážim tvrdiť, že by som i ja slintal blahom a kochal sa po celý zvyšok času vizuálnemu orgazmu, lebo scenár neskôr pôsobí akosi hlúpo, aj keď by sa možno ešte našlo zopár scén, ktoré stoja za povšimnutie, len si teraz nespomeniem, kde sa nachádzali ? To svedčí aj o tom, že si poriadne nespomínam, čiže opitý som na 3 D projekcii určite nebol, bohužiaľ tento snímok mi stačil vyšumieť do stratena, do prázdna, a i popri tom, že herecký ansámbel sa snaží, čo mu sily stačia, podľa mňa, keď sa na plátne zakaždým vyskytne bravúrny Chewbacca, tak všetkých okolo seba bezpochyby zatieni, i takéto kartového podvodníka Landa Calrissiana. Nevravím, že sa Ehrenreich nesnaží v úlohe Hana Sola, ale predsa sa stále jedná o neustále oživovanie niečoho, čo sa už v podstate oživiť nedá, len dokola sa RECYKLUJE, čo skrátka stráca význam. Hudba, kamera, ba ani strih nie je nič nadštandardné, z čoho by mi padala sánka, a tak je na škodu veci, že sa ani takéto zložky filmu nevyužili na plných 100%, keď už teda nič iné ! PS: Očakával som o trochu viac, ako sa mi v konečnom dôsledku dostalo, a nebyť toho trojrozmerného formátu, tak neviem, neviem, či by som ešte o stupeň neznížil hodnotenie, lebo ozaj to vylepšuje celkový pocit z pozerania. Po skončení záverečných tituliek si už ani poriadne nepamätám, čo by v tomto filme stálo za pozornosť... ?!

• 26.5.2018  16:18

„Maďarský JOHN TURTURRO” a pôvodom slovenská herečka excelujú v pôsobivom maďarskom snímku Ildikó Enyediovej , ktorej réžia sa najmä sústredila na vynikajúce kompozície, t.j. excelentné uhly kamery a vôbec kamera sama, k tomu bezchybný strih, ale čo vyzdvihujem najviac, je práca s hercami, predovšetkým - Géza a Saša. Obidvaja hrajú takým obyčajným spôsobom, ktorý má niečo do seba, ak je úsporný a minimalistický. Vyskytujú sa v profesii, ktorú vidieť na vlastné oči, by bol asi pre mňa problém, pretože by ma z toho všetkého vkuse napínalo, a dohromady ich spojí spoločný sen, ktorý naraz snívajú o jeleňoch... Prostredníctvom toho sa snažia k sebe nájsť spoločnú cestu k naplneniu túžby po láske. Tvorbu našich južných susedov vnímam, ako osviežujúcu, lebo napríklad Saulov syn bol extrémne účinný, skrátka ich kinematografia je na miernom vzostupe, na rozdiel od našej.

• 20.5.2018  16:28
    Odnikud (2017)

FILM Odnikiaľ - nemeckého režiséra Akina má jednak veľmi silný záver, ktorý ma normálne prinútil ísť do kolien, a nepovedal by som, že by predtým strácal tempo, je rozdelený do troch kapitol, a priam v ňom EXCELUJE brilantná DIANE KRUGER, o ktorej by to človek nikdy nepovedal, keď by sa v minulosti zameral na historickú TRÓJU, kde videl nádhernú herečku, a to je asi tak nateraz všetko ? Len sa kochať mierami 90-60-90, a apropo - herecký potenciál nevedno kam zmizol ! Mýliť sa je ľudské, a o koľkých podobných „exemplároch” my netušíme, čo sa v nich v skutočnosti skrýva. Zreje ako víno, a pevne verím, že ešte ukáže, čo sa v nej ukrýva. _ K FILMU_ Jej postava Katja čoskoro pochopí, že radovánky, spokojný život je rázom fuč, keď podomácky nastražená B.O.M.B.A odstráni zo života jej najdrahších. Prichádza súd s hlavnými obžalovanými, ktorý mieri do stratena. A KATARZIA sa dostavuje v Grécku, kde som videl jednu z najlepších záverečných scén v histórii filmu, a to sú z mojej strany veľmi uvážené, premyslené slová ! Snímok má i vynikajúcu kameru Raisnera Klausmanna, ktorá svojim zovretím len podtrhuje depresívnu náladu, pretože vo filme pomerne často prší, čo len pridáva na melancholickej atmosfére. Spozoroval som viacero sugestívnych scén, ktoré vylepšujú samotné filmové dielo. Toto by som teda nechcel prežiť v reáli ! Výborná záležitosť, ktorá bude vo mne ešte dlho rezonovať.

• 20.5.2018  10:59

„A-L-K-O-H-O-L problémy nevyrieši, ale akoby som hrach na stenu hádzal, keď by som mal Brickovi Pollittovi dohovárať, aby sa spamätal, pokiaľ sa ešte dá. Typicky ho uvidíte extrémne zamysleného s pohárikom Whiskey v ruke, a takto ide deň za dňom, pričom všetkých vôkol seba nahnevá tým, že opitý o 3. ráno behá po ihrisku cez prekážky, ale je taký naliaty, že si doláme nohu, a tento HANDICAP mu znemožňuje vypadnúť z domu, a tak bude musieť počúvať svojich nielen pokrvných príbuzných, trebárs ženu Maggie tak nádhernú, že ju nemôže ani cítiť, nenávisť je na vzostupe, brutálne hádky len tak svištia cez veľký DOM, kam čochvíľa prichádza BIG DADDY... Komplikované medziľudské vzťahy klopú na dvere, a ešte, ak sa jedná o DEDIČSTVO, tak vtedy brat nepozná brata = 11 000 hektárov pôdy a 10 000 000 dolárov CASH, hm... , ako by ste sa vy zachovali, ak by ste zacítili vo vetre takúto príležitosť ? A pritom utrápený Brick nie je vôbec chamtivý, pretože najskôr jeho brat Gooper aj s manželkou Mae, i zo začiatku Maggie intenzívne myslia na to, čo bude, keď už Big Daddy Pollitt nebude ? Ako sa rozdelíme, kto si bude najviac nárokovať ? Práveže jestvuje dôvod na to, prečo PIJE, a to sa z minúty na minútu postupne odhaľuje DO NAHA, tak isto, ako sa Maggie správa, je veľmi oddaná, len to nemá spätnú odozvu. _ K FILMU_ MIMORIADNY HERECKÝ KONCERT „najsvätejšej trojice” : TAYLOR, NEWMAN a IVES. Sledovať ich = prežívať strastiplné konfrontácie, ktoré sa vo väčšine odohrávajú vo veľkom dome, v takých hádam aj v 90. % sa zdržujem s nimi v tejto nehnuteľnosti, pričom atmosféra je tak nepríjemná, lebo vonku LEJE AKO Z KRHLY, a vy nemáte kde utiecť, schovať sa, skryť sa. Divadelný nádych sa dostavil aj s určitým opakovaním sa zo strany hereckého ansámblu. Našťastie mi to vykompenzovali títo špičkoví herci, ktorí sú nepredvídateľní. RICHARD BROOKS sa pôvodne volal RUBEN SAX, a je to pozoruhodne šikovný scenárista i režisér v jednej osobe !!! Jeho CHLADNOKRVNE O.B.D.I.V.U.J.E.M DOTERAZ ! Ja osobne obdivujem LIZ, na ktorú nedám nikdy dopustiť aj s jej patričnými vrtochmi, ale úprimne : „Vymenujte mi iba jednu jedinú OSOBNOSŤ, súčasnú herečku, ktorá by sa jej vyrovnala nielen svojou krásou, ale najmä hereckým nasadením, aké nemá obdoby” ! .

• 13.5.2018  16:44

„Žena v tele muža“ . Daniel a Marina je jeden a ten istý človek, ktorý sa nedokáže stotožniť so svojou vlastnou IDENTITOU, a tak sa z neho stáva transgender. Som v Čilskej republike, čiže nachádzam sa vo vzdialenej galaxii, pardon v Južnej Amerike (prepáčte mi, ale SOLO už klope na dvere multiplexov), a čoskoro pochopím, ako sa musí cítiť takýto jednotlivec, ktorý má určitý druh „omylu prírody” , za ktorý prakticky ani nemôže, lebo sa tak narodil, a po chvíli si uvedomuje, že s ním niečo nie je v naprostom poriadku. A okolie to tak isto vníma a dá mu to aj patrične pocítiť, že sa bude cítiť, ako psychicky zdeptané psisko, ale s pozitívnym myslením - nikdy sa nevzdávať a bojovať za svoje práva ! Pokiaľ starý Orlando žije, je dobre, ale keď náhle umrie, tak automaticky pochopí, kto všetko sa na ňu začne s plnou paľbou rútiť dopredu a s veľkým úmyslom zvalcovať JU. / Daniela Vega je pozoruhodná, odvážna sa zhostiť postavy, tak komplikovanej, že to chce poriadnu dávku energie sa do nej naplno vložiť, ponoriť všetkými desiatimi, a ja som tomu bez akýchkoľvek problémov uveril, o čo sa jedná a ako to hrá. Na filme spolupracovali špičkoví majstri svojho remesla, námatkovo - PABLO, čiže dostávalo sa mi dostatočnej sugestívnosti i surovosti vo svojej podobe, ktorá posúva FILM smerom na - nezabudnuteľný !

• 13.5.2018  09:56

Po trochu hektickom pracovnom týždni, keď sa sotva dostanem k pozeraniu hocakého filmu, čo tentokrát neplatilo, tak som zvolil, že oddýchnuť si práve pri exotickej marvelovke Čierny panter by nemusel byť zlý nápad, i napriek tomu, akú averziu si uchovávam voči týmto extrémne prehnaným komiksovým filmom z dielne MARVEL, ktoré obsahujú nával digitálnych efektov, čo tak nepekne bijú do očí, a pritom sa tieto veci stávajú čoraz viac populárnejšími, a najmä publikum ich očakáva s otvorenou náručou. Preboha živého, čo na tom všetci vidíte ?! Na tomto filme tak maximálne ocením prácu kameramanky Rachel Morrison, lebo OBDIVUJEM ženy za kamerou (samozrejme i pred kamerou), ale radšej by som ju chcel pochváliť za nedávny kinematografický zárez s názvom MUDBOUND, ako za tento neprehľadný guláš, ktorý je ešte k tomu chaotický, zdĺhavý, ale najmä poriadne nudný, že sa s drzosťou tvári COOL ! Je to v prvom rade ako stvorené pre afroamerické publikum, pretože tak zhruba 90% hereckého ansámblu je tmavej pleti, a ja som mal zo všetkých tých postáv strašne veľký zmätok, jednoducho je to pekne pritiahnuté za vlasy, keď si vôbec nepamätáte, ako sa volá daný charakter, skôr si zapamätám meno herca, ako : M'Baku, W'Kabi, Ulysses Klaue... Vskutku si tieto filmy pozriem iba preto, aby som ich následne mohol poriadne zdrbať, skrátka všetky sú vyrobené, ako autá vo fabrike, kde sa rozlišuje len farba. KVANTITA víťazí nad KVALITOU. Ziskuchtivý producent FEIGE má dokonalú stratégiu, ako obalamutiť všade navôkol sprostých divákov, a obávam sa jedného, že to tak rýchlo neskončí, a vidieť, čo sa bude diať v roku 2030, ma privádza do šialenstva. Budem musieť oprášiť množstvo starých vecí...

• 6.5.2018  17:32

WOODY na tri spôsoby : Za písacím strojom, kde píše, na režisérskej stoličke, kde režíruje, a nakoniec je pred kamerou, kde hrá. A z týchto troch možných variant ma asi najviac zaujal maximálne len svojou filmovou zápletkou, ktorú spísal s Marshallom Brickmanom, a tá vypovedá o tom, ako sa vlastne veci majú s tou mŕtvou susedkou... ? Neponúknem ďalšie indície, ktoré by zbytočne prezradzovali hlavnú pointu, ale poviem iba to, že je to poriadne zamotané, a každou uplynulou filmovou minútou sa odkrýva TAJOMSTVO, čo sa v skutočnosti skrýva za nepríjemným pocitom, ktorý má postava Carol Lipton tesne potom, ako uvidí udalosť, ktorá jej čochvíľa nedáva vôbec spávať, a starého budieva o jednej ráno... Stáva sa ňou posadnutá, a postupne oboznamuje všetkých kamarátov, včetne svojho chlapa, že tu niečo nie je v poriadku... / Neurotik nakrútil detektívku s pomerne komediálnymi prvkami, ktorá ale obsahuje nepríliš dobrú kameru Carla Di Palmu (Kde ste nechali Gordona, p. Allen ?), a tak som nemal ani čo poriadne obdivovať, ako to robím zvyčajne, keď nič, tak aspoň si vážievam prácu kameramanov, trochu mi to vynahrádzala zapálená DIANE, na ktorú je radosť sa pozerať, ako ide vyriešiť jednu kriminálnu záhadu. Priemerný film, ktorý má k dispozícii pár scén, čo zlepšia náladu, ale sám o sebe, nie je bohviečo !

• 29.4.2018  17:00

Verný kameraman, verná strihačka, verný kostýmový návrhár, verný výpravca, tak to môže byť režisér a scenárista v jednej osobe určite rád, keď sa môže vždy spoľahnúť na svojich dlhoročných spolupracovníkov, bez ktorých by som si ani ja už nevedel predstaviť typickú štruktúru každej allenovky, a o čom by to ešte bolo, ak by sa herci doslova nebili medzi sebou, aby si mohli u neho zahrať, pretože to prináša neuveriteľne priaznivú cenovú úrodu. Je tomu i tentokrát, a vynikajúca Mira Sorvino sa parádne blysla v úlohe sexy herečky v porno biznise, pričom ju nikdy neuvidím v akcii, počujem to len z rozprávania, a človek si už vie veľmi dobre predstaviť, aké to je v reáli. A práve jej raz zaklope na dvere športový novinár, ktorý sa chce niečo dozvedieť o tom, kto je pravá MATKA jeho adoptívneho syna Maxa ? Zblíži sa s ňou, a začne jej radiť do života, že spamätať sa, nie je nikdy neskoro. Zatiaľ, čo pomáha druhým, sám prežíva manželskú krízu, a jeden brilantný PARADOX prichádza takmer na samý záver, keď som si vravel, že ten Woody Allen má niečo do seba. Nakrútil film s pomerne jednoduchou zápletkou, ktorá v konečnom dôsledku je dvojznačná. V budúcnosti ma čaká ďalšia filmová jazda s týmto neurotikom, a tých ešte zopár bude, na čo sa opäť teším. Nie som jeho extra veľkým fanúšikom, ale je mi jasné, ako facka, že TEN nakrúcať vedel o stošesť !

• 29.4.2018  11:32

Dobre sa na to pozeralo, aj keď to trvalo vyše dvoch hodín, nezaznamenal som toho pocitu, že by som sa výraznejšie nudil, mladí herci sa už nejaký ten piatok poznajú, a tak boli preto parádne zladení, behali v jednom kuse pred všelijakými nástrahami, spojenými nielen s beštiálnym vírusom, ktorý spustošil SVET, ale hlavná, tvrdohlavá postava Thomas sa snažil vyslobodiť svojho kamaráta „spod pazúrov zúrivej šelmy” . Je to obstojne nakrútené, lebo režisér Wes Ball má pod taktovkou kompletnú trilógiu, tak ako som rešpektoval prvý diel, a zase druhý ma dosť znechutil, už podľa komentára, čo som si tesne pred písaním tohto zrovna prečítal, tak TROJKA šľape, ako spoľahlivé švajčiarske hodinky, kde nepozorujem príliš mnoho filmových kazov, ale aj tak sa opakuje stále dokola jedno otrepané klišé, že z filmu na film sa treba prekonávať, ísť až za hranice svojich možností. Vezmite si prvých Pirátov Karibiku, a čo sa s nimi stalo v treťom pokračovaní ? Síce to až tak brutálne neplatí pre LABYRINT, ktorý je znesiteľný v rámci svojho žánru pre mládež, ale aj tak sa toto pravidlo občas porušuje, viď scéna s busom. Aj úvodná sekvencia s vlakom by mala teda čo rozprávať... Niekoľko filmových momentov má veľmi silnú RAZANCIU, napríklad scéna s nakazenými v tuneli, alebo taktiež “krásavec” mi pripomenul svojim odvážnym činom jednu účinnú pasáž v Dvoch Vežiach, ktorá spustila úžasnú bitku v dejinách KINEMATOGRAFIE, ktorej katalyzátorom bol pre zmenu iný ZLOSYN !!! Obsahuje to veľa vizuálnych tromfov, prečo sú tie dve a pol hodiny vskutku príjemné.

• 28.4.2018  16:35

Niekedy láska ku kinematografii nestačí na to, aby sa o nej nakrútil i výnimočný film, čo tentokrát neplatí pre vynaliezavého Woodyho Allena. Už aj pred ním a aj po ňom tu boli mnohí iní, ktorí vedeli o tom rozprávať v podstate zmysluplnejšie, aby som sa mohol k danému filmu znovu vrátiť. Námatkovo. Pred=Sunset Boulevard. Po=CINEMA PARADISO. Nejaké, hoc-aké pozitívum ? Nachádza sa tu v podobe perfektnej čiernobielej kamery kameramana Krstného otca, Gordona Willisa, s ktorým tento niekdajší majster spolupracoval niekoľkokrát.

• 28.4.2018  16:19

„A v tú noc lialo, ako z krhly, čo ešte viac podtrhovalo depresívnu náladu v strašidelnom dome, v ktorom bolo niekoľko ľudí, pričom po odomknutí dverí, vzišiel z nich Saul, a o zábavu bolo postarané” .

• 28.4.2018  10:22

(CC+CG+RR+HC)=FC. Čo znamená tento “matematický vzorec” , keď by teoreticky posledná iniciála za rovná sa mohla vyznačovať skratku futbalového tímu, či skôr lepšie definované ako Kouča, a tie iniciály predtým by zase mohli byť štyria profesionálni hráči, pričom po spojení všetkých článkov dohromady = Víťazstvo zmiešaného družstva v totálne najprestížnejších 5. kategóriach, a la “Veľká Päťka” , a to konkrétne v siedmom udeľovaní „zlatých plešivcov” , a tým pádom sa dostávam ku samotnému kinematografickému zázraku, t.j. ku koreňu veci, ktorý by som z pôvodného názvu premenoval na : „STALO SA JEDNEJ KRÁSNEJ OSCAROVEJ NOCI” . Teraz by už mal vedieť každý občan akejkoľvek monarchie, či republiky vyriešiť môj „ťažký rébus” ?

• 22.4.2018  15:59

Pre mňa sa určite nejedná o špičkový, majstrovský thriller 90.rokov, 20. storočia, aj keď uznávam legendárnu, povestnú scénu Sharon Stone, vôbec jej výkon je plný nahoty, spojený s dostatočnou rafinovanosťou, lebo si akurát teraz jedného chlapa dokonalo obmotáva okolo prsta. Scenár a samotný Holanďanov film je natiahnutý, ako guma na trenkách, pri pozeraní som mal zdania, že sa dívam na 3. hodinový snímok, ktorý aspoň obsahoval viacero scenáristických ťahov, že i záver je nejednoznačný. Film je to nabitý erotikou, ako z klasických diel slovenského mága Juraja Jakubiska, a tak bolo aspoň na čo intenzívne pozerať. Stone je strašne sexy kosť, že nepodľahnúť jej na kolená, by sotva málokto zvládol, totiž vychádza z nej zvláštne afrodiziakum, ktorým si všetkých okolo seba opantáva, aj rovnaké pohlavie. Odohráva sa v San Franciscu, ako obdivované VERTIGO - Alfreda Hitchocka, a pritom chcem tým pádom naznačiť, že o napätie nie je núdze, ale bohužiaľ nie je tak gradované, ako v spomínanom mysterióznom filme z roku 1958, a áno, pozorujem v obidvoch prípadoch dve atraktívne blondínky, ktoré obom detektívom parádne zamotali hlavy. / K filmu. Vyzdvihnem vtedy 100 % prácu stále veľkého profesionála Jána de Bonta, ktorá čochvíľa skončí, alebo taktiež vynaliezavý strih Františka obsahuje prvotriednu prácičku v miestnosti so samými chlapíkmi a jednou ženou sediacou dole bez. Hudba klasika Goldsmitha, ktorý má na svedomí Planétu Opíc, či Votrelca, a mnoho ďalších, po celý čas spríjemňuje, podtrhuje dianie a necháva diváka v napätí, čo sa bude zase diať... ? Už úvodný záber s uspokojením a následným beštiálnym vraždením nenechával nič na náhodu, a upovedomil ma, že tadiaľto nebude prechádzka ružovou záhradou.

• 22.4.2018  11:00
    Nikdys nebyl (2017)

KRITICI považujú najnovší snímok britskej režisérky Lynne Ramsay - You Were Never Really Here za akúsi variáciu kultového filmu Taxikár, režiséra Scorseseho, kde od pravdy nie sú vôbec vzdialení. Veterán Joe v podaní Joaquina Phoenixa má veľa vecí spoločných práve s iným vojnovým veteránom Travisom Bickleom v podaní Bobbyho De Nira... Jednak obidvaja sú totálne v psychickom vyčerpaní, zmietajú sa svojim životom, a takpovediac sú jednou nohou už v hrobe, alebo ešte aká-taká nádej predsa len svitá, pretože prácu, ktorú majú, ich „strašne napĺňa” + stretávajú sa so všelijakým ULTRA-brutálnym násilím, či skôr lepšie povedané, novšia verzia ho priam vyhľadáva, živí sa ním (kladivo ovláda perfektne), ale ani staršej verzii určite nie je cudzie niekomu rozbiť hlavu, či zlomiť ruku... Aj Ekaterina Samsonov má s Jodie Foster jednu spoločnú vlastnosť, konkrétnejšie vysvetlené - postavu, charakter, rolu. / K filmu. Phoenix je herecký extrémista, ktorý sa vskutku vyžíva v typických úlohách rôznych magorov, pričom tu je za pozitívneho, len s tým, že robí atypické, škaredé veci. Neuvidíte ho v dnes čoraz viac žiadanejších komiksových filmoch, alebo niekde v šialených sériach, ako sú Rýchlo a Zbesilo, o to precíznejšie sa vie stotožniť so svojim predobrazom, ktorý stvárňuje. Jeho výkon by som definoval, ako bravúrny a brilantný ! Film má taktiež dobrý zvuk, kameru, strih a hudbu. Taxikár 21. storočia, to je presná kombinácia režisérky a herca v hlavnej úlohe ?

• 21.4.2018  16:22

V prestížnom americkom filmovom inštitúte je TENTO herecký výkon skvelej herečky GLENN CLOSE umiestnený, ako SIEDMY najlepší medzi samými negatívnymi postavami, t.j. ( všelijakými HAJZLAMI, ZLOSYNMI, ZLODUCHMI...), keď zlatý je stále nedostihnuteľný Dr. Lecter. Jej Alex Forrest je nevyspytateľná, atraktívna, posadnutá žena v stredných rokoch, ktorá zažije akýsi nevinný FLIRT so ženatým právnikom, ktorého manželka nie je vôbec na zahodenie, ba práve naopak, je taktiež sexy ako čert ! Prvýkrát sa stretli na „japonskej akcii” , a odtiaľ to už nebolo ďaleko do postele, kde si Dan naivne myslel, že ju využije ako toaletný papier, na jedno, či dve, alebo trebárs aj tri použitia, že ju následne odhodí, ako špinavú handru, a akože ďakujem, tešilo ma, dovidenia a navždy zbohom. Tak sa strašne škaredo nedobre mýlil, lebo jej nároky budú zo dňa na deň - intenzívnejšie, radikálnejšie, premyslenejšie a brutálnejšie, skrátka CHCE mu zo života urobiť PEKLO, čo sa jej aj z časti pekne darí, lebo dochádza i na jeho členov famílie, konkrétne na manželku Beth Gallagher, ktorej sa „poctivý manžel” priznáva a ona bude čochvíľa psychicky na samom dne. Z perfektného rodinného zázemia a z dobre situovaného človeka sa stáva určitá štvaná zver, ktorá si neuvedomila, s kým sa zoznamuje, s kým si začína, pretože treba si dať bacha na to, s kým sa vôbec dávate do reči, aj keď vás opačné pohlavie neuveriteľne priťahuje, kľudne môžete skončiť ako Dan Gallagher... / K filmu. Jednoznačne vynikajúci Adrián, podľa mňa v jeho klasicky znepokojivom, odvážnom a dosť kontroverznom snímku, ktorý si servítku nekladie a je úprimne realistický, až z neho ide mráz po chrbte, ROVNAKO ako aj z ukážkového výkonu Glenn, ktorá načisto zatienila slávneho DOUGLASA, že je z nej totálne MIMO !!! Kamarát, mal si si radšej poriadne rozmyslieť, čo ideš učiniť... , lebo ALEX FORREST nie je FORREST GUMP !!! Páčil sa mi taktiež aj STRIH Miša Kahna, ktorý si odskočil od Štefana ku Adriánovi, a pritom s nožničkami sa vie bravúrne obracať, fantasticky striháva, ako nikto iný. Tie prelínačky na Alex a jej otroka sú extraordinárne. Osudovú príťažlivosť som chcel už veľmi dlho vidieť, a to nie kvôli Michalovi, ale najmä pre strhujúcu Glenn Close, ktorá podáva brilantný, diamantový herecký výkon, aký nikdy neumiera !!!

• 21.4.2018  10:19
    Hostiles (2017)

Chvíľu sa mi zdalo, že sa pozerám na dobrodružný The Revenant, pod taktovkou mexického vizionára A.G.Iñárritua, s božským Leom v hlavnej úlohe, a samozrejme nebyť CHIVA, tak by všetci mohli ísť, kade ľahšie, čiže trojlístok - režisér, herec a kameraman sú 100 % garanciou úspechu. Najnovší film Scotta Coopera, s názvom HOSTILES, čo vo voľnom preklade znamená : “Nepriatelia” . nie je príliš vzdialený spomínanému úspešnému snímku o POMSTE spred troch rokov, pretože aj tentokrát je špičkovo zachytená doba, ktorá je o pár desiatok rokov vpredu oproti slávnemu vzrušujúcemu kasovému trháku, vskutku, už dosť dobre po skončení domáceho, krvavého konfliktu, keď sa klbčili sami medzi sebou vo štvorročnej vojne Severu proti Juhu, áno, a na scénu prichádzajú slávni/neslávni, pôvodní obyvatelia Ameriky, ktorí pocítili, čo je to pojem : Indiánsky holocaust... A práve týchto „druhoradých občanov” extrémne nenávidí kapitán Joe Blocker, ktorý má za úlohu so svojou skupinkou vojakov ZAŠIKOVAŤ indiánskeho náčelníka Žltého Jastraba spolu s rodinkou späť na jeho teritórium do Montany. Totiž, zopár rôčkov strávili vo väzení, a teraz dostávajú šancu na podmienečné prepustenie, schválené a podpísané samotným 23. prezidentom USA Harrisonom. O malý okamih na to, sa k nim pridáva i VDOVA, ktorej krvilační Komančovia vyvraždili celú famíliu. Ona má veľký problém spamätať sa, a vôbec vzchopiť sa z udalostí, čo sa nedávno odohrali. Sme na prahu 20. storočia, kedy sa civilizácia a technológia bude vyvíjať prudkým vývojom... / K samotnému filmu. Veľmi drsný a surový snímok, ktorý absolútne na nikoho neberie ohľad. Už v otváracom zábere som bol priamym účastníkom krvavej orgie brutálnych „červených tvárach” , ktoré si vykompenzovali svoju zlosť na obyčajných „bledých tvárach” , že im nerobilo žiadne výraznejšie starosti postrieľať všetkých členov, okrem ženy, ktorá sa našťastie zachránila pred istou smrťou, bohužiaľ, dievčence obdržali guľky do chrbtov, ako prašiví psi. A takýmto naturalistickým štýlom sa chová aj ostatný zvyšok precízneho filmu. Kristián je pozoruhodný, ale aj zvyšný herecký ansámbel, v ktorom si zahrali najvýraznejší predstavitelia najpopulárnejšieho umenia. Ale ani postava kapitána nie je žiadne neviniatko, čo mu niekoľkokrát naznačí i postava spútaná v reťaziach, predstavená v druhej polovici filmu. Všímal som si, ako sa NENÁVISŤ zo strany Blockera začala pomaličky otáčať na opačnú stranu, pričom v takmer záverečnom zábere je to parádne vidieť, o čom je reč. Idem zmeniť hodnotenie na 80 %, lebo si to tento film isto zaslúži.

• 15.4.2018  18:27
    Stalker (1979)

Je to zložité, je to ešte ťažšie, než som si sprvoti myslel, trvá to takmer tri hodiny, a je pod tým podpísaný - ruský renomovaný umelecký režisér Tarkovskij, ktorý nakrúca presne také filmy, ako líčim v úvode. Totiž, nie sú určené pre súčasných, väčšinou jednoduchých divákov, na mysli mám najmä mládež, ktorá nepozná takmer nič iné, ako „výplachy mozgov” , ale aj spomedzi nich všetkých sa isto nájde zopár výnimiek, ale úprimne : „Koľko” ? Skôr je STALKER prispôsobený pamätníkom, ktorí tak trochu majú, čo dočinenia s tvorbou extrémne náročného režiséra, pretože dnešné rôznorodé publikum nie je zvyknuté na filozofické, neustále zamýšľanie sa nad ľudskou existenciou v zdecimovanom svete, kde jestvuje miesto zvané ZÓNA, čo je akýsi TUNEL, aj KOMNATA, ktorá je doteraz nepoznačená skazenosťou, a sem putujú tri postavy : Stalker, Profesor a Spisovateľ, že by sa im tu teoreticky mohli splniť i očakávané, najočakávanejšie želania... / Andrej Tarkovskij je zvláštny typ tvorcu, ktorého ocenia iba najväčší znalci dejín kinematografie, ktorí sa vyznajú... ZRKADLO a RUBĽOVA mám od neho vo svojej najväčšej obľube. Chcem vidieť aj zostávajúce. Vo svojom širokom okolí nepoznám nikoho, kto by sa odvážil vstúpiť do reálii A.T.

• 8.4.2018  16:51
    Čára (2017)

Keď som prvýkrát počul už hádam aj teraz kultovú pieseň : Hej, sokoly ! , nevedel som, že pochádza zo slovenského filmu - Čiara, ktorá nedávno obdržala 6 cien SLNKO v SIETI, pričom jedna z nich je zaslúžená práve pre Tomáša Maštalíra za postavu Adama Krajňáka, čo sa zrovna neživí poctivou činnosťou, tak isto, ako jeho kriminálna banda, ktorá pašuje CIGARETY cez slovensko-ukrajinskú hranicu... Jedného dňa všetko nevychádza podľa najlepších predstáv, a to je v druhej polovici filmu, režiséra Petra Bebjaka, a to je ten hlavný ZLOM, kedy som sa začal trošku viac zaujímať o dianie, pretože dovtedy mi to bolo akosi už ukradnuté, čo bude s „hrdinami” ? Na Naše domáce pomery - celkom dobre odvedená filmová práca, kde som mal k dispozícii i trojicu generačných herečiek, od najstaršej p. Vášáryovej, cez strednú p. Zuzku Fialovú, až po najmladšiu Kristínu Kanátovú, a áno, dve kočky sa ukázali v plnej kráse, ako ich Pán Boh stvoril. To je pozitívna stránka mince, ako aj kamera Maťa Žiarana, či trebárs zvuk Viktora Krivosudského, a tiež strih Marka Kráľovského, ale ako som už spomínal v rámci tuzemských možností ide o lepší priemer, štandard, na aký si trúfame... Domáca kinematografia mi zrovna dva-krát nechutí, budem sa do budúcna snažiť v nej nájsť také INGREDIENCIE, ktoré by mi mohli viac sadnúť na „chuťové poháriky” . FILM ČIARA obsahuje jeden SONG, ktorý sa dá takpovediac počúvať do úmoru, ale ak by som mal absolvovať film vo svojej celej kráse ZNOVU, tak asi len ťažko by som takto uvažoval, lebo podľa mňa to nie je bohviečo.

• 7.4.2018  17:53

Chlapík, ktorý má niečo po štyridsiatke, čo sa volá Félix, a k tomu pomýšľa na samovraždu, lebo mu krachlo manželstvo. To je hlavná línia divadelného scenára, ktorá ho podsúva smerom ku kamarátovi, u ktorého nachádza trvalý/dočasný pobyt, pokiaľ sa nespamätá zo situácie, ktorá mu tak trochu skomplikovala existenciu. Hlavu si bude môcť zložiť vo vysoko položenom „apartmáne” u Oscara, ktorý čochvíľa oľutuje moment, keď si myslel, že koná dobro. Totiž, neurotický a chorobne poriadku, večne oddaný Ungar začne liezť majiteľovi bytu Madisonovi poriadne na nervy. A konfrontácia dvoch ľudí visí na vlásku, je na spadnutie, klope predo dvermi... Lemmon a Matthau sú očividne skvelo zohraní, a je radosť sa na nich oboch pozerať, lebo nikdy neviete, čo zase vyvedú, pretože jeden neznáša poriadok, a riadi sa heslom : „Poriadok je pre blbcov, inteligent zvládne chaos” , a druhý pre zmenu nenávidí neporiadok, že by aj ruku do ohňa položil, aby sa tak nikdy nestalo. Na návštevu prídu sestry - Angličanky, z vrchu, a Félix opäť popustí city a naplno sa rozplače, ako malé dieťa. Zo začiatku som si prišiel na svoje v takej melancholickej nálade, keď už hlavnú postavu nebaví žiť, našťastie chytá „druhý dych” a postaví sa na nohy, len sa prejavuje jeho negatívna povahová stránka, ktorá taktiež nie je cudzia Madisonovi. Je vidieť a poznať, že sa čerpalo od klasického “teáter“ , čo síce nie je úplne na škodu, ale scenáristicky, štruktúrne som nemal veľkého zdania, že sa niekde posúvam, všetko, skrátka, sa dalo tak nejak už dopredu očakávať, že sa rozpoloženie, podmienky vyhrotia. Film dobre funguje po celý čas, a to vďaka hereckému koncertu dvoch hlavných predstaviteľov, ale čo viem na isto, že by som si reprízu asi znovu nezopakoval.

• 7.4.2018  11:49

“OLD SCHOOL” vo svojej najlepšej FORME, podobe, a to v excelentnom, mimoriadnom, detektívne brutálnom a nekompromisnom FILME režiséra Billa Friedkina - na motívy skutočných udalostí, ktoré sa odohrali. Dvojica hercov, keď jeden z nich premieňa oscarovú nomináciu, a ten druhý ostáva ako nominovaný, sú vskutku fenomenálni. Viac sa prediera strieborným plátnom akčnejší a húževnatejší Jimmy Doyle ( Gene Hackman stelesnil reálneho poliša Eddieho Egana ), ktorý doslova „baží” po KONTRABANDE DROG z Francúzska, pričom zhruba 60 kilogramov heroínu je prepašovaných v luxusnejšom automobile, ktoré nákladnou loďou mieri do newyorského Brooklynu.... Kolega, Buddy Russo, je síce spoľahlivý, ale nepôjde mu tak o život, ako Pepkovi, na ktorého sa o malú chvíľu zamieri, pripraví ostrieľaný SNIPER zo strechy, čo bude hlavným spúšťačom vrcholovej naháňačky, čiže majstrovskej SEKVENCIE, ktorá už dávno vstúpila do „siene slávy” . Ešte pár scénok predtým som bol priamym svedkom, ako Doyle prenasledoval „veľkú rybu” od Galtského kohúta - Alaina Charniera, ktorý mu neskôr pekne zakýva rukou vo vlaku metra, táto pasáž sa taktiež stala legendárnou. Vymenoval som filmové scény. Potrpím si na filmový STRIH ! A práve nakrútený materiál poputuje rovno do strižne. So strihačom sedí i takpovediac režisér. Gerald B. Greenberg zostrihal hotový snímok ukážkovo, štýlovo, autenticky, de-facto mám taký pocit, že sa pozerám na dokument. Už keď som pri strihaní, tak môžem nadhodiť aj snímanie. Kamera Owena Roizmana je sprostredkovaná ručne, do ruky, do exteriérov, a tak sa týmto spojením : Réžie, Kamery a Strihu jedná o čosi naprosto nadčasové - dôveryhodné, vierohodné. Americká verzia policajtov v akcii v 70. rokoch, dvadsiateho storočia. Friedkin čoskoro nakrúti desivého a strašidelného Exorcistu, čiže opäť nakrúca v prvom rade taký film, ktorý dokáže perfektne navodiť atmosféru... Francúzska spojka ju má neopakovateľnú.

• 3.4.2018  19:44

Dúfam, že sa už nikdy viac nevrátia, lebo ja som sa s nimi rozlúčil už veľmi dávno, a nie teraz, s týmito, takmer zbytočnými dvomi sériami EXTRA, ale musím skonštatovať, že záverečná sezóna bola o 80% lepšia, ako predchádzajúca, z roku 2016. Vrátili sa kvôli fanúšikom, ale ani tých to zrovna neinteresuje, keď oni sami sú tu na silu. THE X-FILES zbožňujem tak maximálne do šiestej série, skôr by som povedal do piatej. Na záver zomrú dve vedľajšie postavy, ktoré tu boli s nami už od nepamäti. Budú mi chýbať. Ku kultovému seriálu sa mám stále chuť vracať, ale do čias, keď im mozgové závity fungovali na plné obrátky. To obdobie sa datuje do druhej polovice 90. rokov, 20. storočia. Dôstojné ukončenie fenoménu, s ktorým sa Duchovny a Anderson nikdy nezmieria, t.j. že sa to skončilo, že už to nikdy nebude, ako predtým.

• 2.4.2018  13:22

Štefan ma v poslednej dobe akosi hneval, a už som ani nedúfal, že by sa to trebárs ešte mohlo hocako zmeniť. Som rád, že tento režisérsky GIGANT je stále vo FORME, a nakrútil výnimočný virtuálny science-fiction film, aký tu ešte nikdy nebol. Podobne, ako keď dorazil Avatar v roku 2009 a bol celý sprístupnený v 3D formáte, tak aj Ready Player One sa snaží ísť v takomto duchu, a v takejto “REALITE” strávim veľmi veľa času s hlavnými hrdinami. Predstavte si napríklad : „Kino budúcnosti” ? Môže začať fungovať presne na tejto báze. Síce neviem, či tomu bude tak už v roku 2045, ale technológia sa vyvíja neustále prudkým vývojom, a tak medze sa fakt nekladú, a možnosti sú neobmedzené. / K filmu. Chlapci z DIELNE Industrial Light and Magic sa riadili mojim heslom, a dali si extrémne záležať na vizuálnej stránke filmu, ktorá je naprosto zázračná ! Osvedčení spolupracovníci, ako sú Janusz za kamerou, či Michal v strižni, sú bezchybní, tak ako je tomu vždy v súlade s režisérskou víziou, a inak by som si to už ani ja nevedel predstaviť. Na moje počudovanie na chvíľu vymieňa Jána za Alana, a i napriek tomu ide o maximálne možnú výhru zo všetkých možných i nemožných výhier výherných. Marek je geniálny, na jeho Jima Hallidaya sa len tak nezabúda, na Tomáša nezostalo už voľného miesta, ba, nechýba mi. Olívia je v POHODE. Tye Kayle Sheridan, tak tento chalan sa taktiež osvedčil. Vo filme som sa AJ JA našiel, najmä v jednom hoteli... Ďakujem Vám, že ste mi po dlhšej dobe z Vašej strany zlepšili náladu.

• 1.4.2018  11:00

Okrádať MAFIU sa nevypláca, pretože si posvieti na tých, čo majú v danej lúpeži prsty. Totiž prachy si uložila do jednej banky, ktorú prepadne dobre zorganizovaná skupina, na čele s jej šéfom - Charleyom Varrickom. Po uskutočnení plánu a následnej strate dvoch členov v akcii, zostávajú len dvaja, samozrejme, starší a mladší. O chvíľu na to budú mať v pätách nielen „strážcov zákona” , ale aj profesionálneho nájomného vraha MOLLYHO, ktorý sa nezastaví takmer pred nikým a ničím. Harman Sullivan bude mať síce toľko peňazí, že by si s nimi mohol užívať hockde, kde by ho napadlo, no, Charley mu zrovna neverí, a radí mu : „Ostaň pre istotu v prívese, k tomu si otvor fľašu Whiskey, a čakaj...” . A o napätie bude dostatočne postarané. / K filmu. Walter Matthau je, ako zvyčajne, bezchybný, excelentný a vynikajúci. Jeho „kolegu” si zahral Andrew Robinson, ktorý nedávno EXCELOVAL v Drsnom Harrym, pod taktovkou Dona Siegela, a tento zaujímavý režisér si odskočil i sem, a nakrúca zabudnutý kriminálny klenot kinematografie.

• 31.3.2018  19:48

Čo urobí slepý mladík, keď sa k nemu vedľa nasťahuje nádherná modrooká blondínka ? Nemusím ani dlho našepkávať, že sa do nej buchne, alebo ona do neho, len háčik je v tom, že táto prelietavá „žienka domáca” bude čochvíľa konfrontovaná s jeho dominantnou matkou, ktorá sa objaví skôr, ako sa pôvodne očakávalo. Najlepšie je pozorovať Jill, ktorá sa v prvých záberoch zameriava na Dona, flirtuje s ním, a pritom absolútne netuší, že trpí takýmto nepríjemným handicapom. Odskočí si k nemu na kávu, rozprávajú sa, akoby sa nechumelilo, a až po čase zisťuje, kde je pes zakopaný, a ešte pár krát zaznie : „Mal by si to vidieť...” Dajú sa dokopy, len onedlho vstúpi na scénu ANTAGONISTA - radca, čo trochu zamieša kartami. Z môjho pohľadu sa jedná o pomerne dosť výstredný snímok, a to s tromi vynikajúcimi výkonmi, ktoré by som charakterizoval takto : podávajú naprostý herecký koncert. Nebudem sa zbytočne zmieňovať o kamere Charlesa Langa, áno, často riešim prácu kameramanov na filmoch, ten, kto vie, o koho ide, hneď pochopí... Snímok sa väčšinou sústreďuje na dianie v menšom, komornejšom byte, a tak i málo je veľa, vskutku - neobyčajná záležitosť. Goldie je GOLD, je radosť sa na ňu pozerať, a to buď v spodnej bielizni, v ktorej tu strávi tak zhruba 70 % času na plátne, alebo „chudák Edo ani nemal možnosť vidieť tú čistú krásu” . Nerobí jej problém pohybovať sa v gatkách ( škoda, že v tých časoch ešte neleteli, ako dnes, populárne TANGO - nohavičky, prezývané tangáče ) i pred očami Eileen Heckart, ktorá pozerá, ako puk... Veľmi dobrý snímok, ktorý videlo malo užívateľov, a ešte menej ho okomentovalo.

• 31.3.2018  15:33

Na Veľký Piatok sa už tradične venujem biblickej tématike. Po minuloročnom Umučení, ale zároveň aj v Pokušení, som tentokrát do „TRETICE” zvolil niečo nové, čo som doposiaľ síce nevidel, ale o „Najväčšom príbehu všetkých dôb” som mal zopár informácii, napríklad že režíroval môj obľúbenec George Stevens, v takmer jeho poslednom snímku predstavuje svoju víziu na život Ježiša Nazaretského... , ktorá je oproti Scorseseho, ale najmä Gibsonovej verzii, oveľa ale oveľa viac zhovievavejšia, keď zbytočne nezachádza do extrémov, ale servíruje poctivú, veľkolepú kinematografiu 60. rokov, a práve vtedy praskala vo švíkoch, no pomaličky sa blížilo jej zakončenie, a príchod - Nového Hollywoodu. Vidieť notoricky známu “Prestávku” , má stále čosi do seba. Viac-menej, voči troj - hodinovému KOLOSU nemám mnoho výhrad. Pekne odsýpa, extra nenudí, skrátka formát CINERAMA sprístupní neopakovateľné zábery, ktoré sa dajú stále vychutnávať, aj keď nad nimi výnimočne nejasám, ale musím skonštatovať, že sú na vysokej úrovni. Ak by som následne hľadal akúkoľvek „námietku” v hereckom ansámbli, ktorý je inak bezchybný, tak by som sa asi vŕtal v Kristovi, lebo švédsky predstaviteľ Max von Sydow, nie je vôbec starý, je priam ideálny, len sa mi zdá, že sa na túto postavu príliš nehodí, a pritom podáva fascinujúci, heroický výkon, hodný pochvaly. Je to v prvom rade dlhý film, sotva na jedno pozretie ? Hm... , tak na to si musí odpovedať každý sám, podľa svojho gusta.

• 30.3.2018  16:15

„Zeleninárov” úprimne neznášam, som na nich alergický, a to ich povestné motto : „Pomáhať a Chrániť” , nech si radšej schovajú za klobúk, všetkých by som ich hodil do jedného, veľkého vreca s nápisom : “BANDA” . Pravdaže sa nájdu i výnimky, ale koľko by ich bolo, že by som sotva na piatich prstoch svojej ruky napočítal čestných a neskorumpovaných. K tejto druhej mini - skupinke by som zaradil policajta na motorke Jána Zimazeleného, ktorý túži po kariére detektíva, ale namiesto toho hliadkuje so svojim kolegom Zipperom na Monument Valley, kde tento rajón určite veľmi dobre pozná legendárny westernový kráľ John Ford. Sny sa občas stanú skutočnými, a tak sa predsa stane na okamih civilným vyšetrovateľom kriminálnych prípadov, len bohužiaľ spolupracuje s Harveyom Pooleom, ktorý si nekladie servítku pred ústa, a to ho odrádza, keď napríklad sekíruje „deti kvetov“ . Onedlho vymení štvoro kolies za svoje „obľúbené” dve a v mimoriadnom záverečnom zábere, sekvencii mi doslova vyráža dych z pľúc. Ani nie on sám, ale blížiaca sa udalosť, ktorá skrátka už dlho visela na vlásku. Bob Blake je unikátny, tak isto, ako kamera Conrada Halla, tak tieto dve zložky vynášam do nebies nebeských.

• 29.3.2018  18:18

„Údajne vôbec nebol taký dobrák, ako ho vykreslili filmári”. Ako napovedá samotný názov snímku The Greatest Showman, reč je o jednom americkom biznismenovi, čo založil CIRKUS, do ktorého zavítali všelijaké ľudské bytosti s dôrazným HANDICAPOM. Phineas Taylor Barnum žil v 19. storočí a bol vynaliezavý FILANTROP, ktorý podľa hollywoodskych tvorcov je ušľachtilý ľudomil, že by dal aj svoju poslednú košeľu... Skrátka - Scenár sa trochu pohral s históriou a obrátil ju NARUBY ! Pre americké sentimentálne publikum by bolo asi nepredstaviteľné, aby z neho urobili akéhosi TYRANA, kým v skutočnosti bol. To je, akoby som Hitlera zmenil na Gándhího. Film sa mi celkom páčil, a tak nechcem zachádzať do extrémov. Hádam nebudem porovnávať „mravca so slonom” . K filmu. Debutant na poli celovečernej réžie, Michael Gracey, ide na 100 % istotu, t.j. jednak má k dispozícii špičkovú kameru spoľahlivého Seamusa McGarveyho, o ktorého sa mohol v pohode oprieť. K tomu pracovalo 6 strihačov na hotovej verzii, čo vskutku nie je zrovna málo. To môže znamenať toto : Náročné muzikálové čísla spojené s obtiažnou choreografiou, čo v konečnom dôsledku vyzerá parádne najmä na „striebornom plátne” . Chytľavá hudba robí svoje, a hodí sa sem. Ansámbel. Všetci sú naprosto famózni, o Zacovi by som takúto pochvalu zo svojich úst voľakedy nevypustil, ale hovorí sa : „Nikdy nehovor nikdy” . Zendaya je kočka. Michelle je už dávno ostrieľaná. Rebecca má menej priestoru. A HUGH JACKMAN sa cíti v tomto žánri, ako ryba vo vode... Ak by som hodnotil čisto filmovú stránku, tak to by bolo za 5 hviezdičiek. Bohužiaľ, ochabnutý je úmysel scenáristov, ktorí okrem toho, ako sfilmovali biografiu Barnuma, neponúkajú absolútne nič iné, ako fungovalo zákulisie, ktoré pôsobí jednoducho dokonalou harmóniou. Povedzte mi, kto by nechcel mať takéhoto šéfa ? Alebo všetko bolo trošku inak...

• 26.3.2018  18:50

Hm... čo by som si dal dnes na večeru ? Žeby ľudské vnútornosti... Tvorcovia na mňa i na vás vytasili absolútne nemilosrdnú epizódu, aká nemá asi za svoju celú existenciu kultového seriálu obdobu ? Dalo sa, ale aj tak ide o čosi zvrátené, čo mi dva-krát nie je po chuti, ako postavám, ktoré sa neštítia vôbec ničoho. I tak sa musím priznať, že bolo na tom niečo fascinujúce, čo ani neviem popísať. Zábery šialenej sekty v byte sú najviac znepokojivé, že mi všetko nebolo jedno.

• 25.3.2018  17:43
    Šampón (1975)

...Ako sa jeden kaderník, tú profesiu treba podčiarknuť, intenzívne snažil obháňať ženské sukne, lepšie povedané svoje zákazníčky, ktoré preťahoval jednu za druhou, a úplne pozabudol, že sníval o tom, že si otvorí vlastný kadernícky salón... Trochu atypické je, že má náklonnosť k osobám opačného pohlavia, keď väčšinou títo jedinci sú náchylní k homosexualite. Pravdaže je priaznivejšie, že sa považuje za ojedinelú výnimku, lebo koho by to bavilo sledovať, ak by bol na chlapov. Prístupnosť filmu je R, čo znamená iným jazykom, že scenár si servítku pred ústa málokedy čo dával, a samotná réžia Hala Ashbyho ide na totálnu drzovku ! Trochu smutné je inak aj to, že vidieť pokope Beattyho, Christie, Hawn, Grant a Wardena + menšie cameo Francis Fisher, je z minúty na minútu, čoraz tragickejšie i z filmového pohľadu. Skrátka, nudil som sa, ako pes, aj keď som mal k dispozícii krásne herečky, ktorými som sa síce mohol donekonečna kochať, slintať, ale v konečnom dôsledku som sa ani o jednej z nich nič nedozvedel, len samé zbytočnosti. Nepovedal by som, že takýto špecialista na strih si nedá pozor na svoj vlastný, lebo ten je často neprehľadný a chaotický zároveň, aký je film sám, ktorý som si chcel vo chvíli voľna pozrieť, len som naďabil na sprostú absurditu, áno, vulgarizmy sú tu rozsypané všade navôkol.

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 37 49