Atalanta (1934)

Ďalší tak trochu-nadhodnotený film Jeana Viga, spadajúci k rannej, francúzskej kinematografii, ktorí mnohí označujú, ako: „zásadný, či prevratný” , s čím sa ja až tak veľmi nemôžem stotožniť, že sa nechcem znovu opakovať, ako taká obohratá platňa, a vymenovávať niekoľko kladov, ktoré film má k dispozícii. Jedným z nich je 100 % Dita Parlo+Borisova kamera, ktorá ma uchvátila, ale až o 20 rokov neskôr V prístave... _ “Manželských kríz bolo už neúrekom sfilmovaných, že táto sa ničím extra nerozlišuje od iných”_ Najzaujímavejšie na všetkom je to, že sa snímok nakrútil pred dávnymi osemdesiatštyrmi rokmi, keď sa v prvom rade zvukový film pekne adaptoval, a samotní francúzski filmári pristupovali k nakrúcaniu filmov s oveľa väčším rešpektom, používali perfektné uhly kamery, atmosféru, herci boli špičkovými umelcami, čo už bohužiaľ v súčastnosti neplatí, a to nielen u Galtského kohúta, ale všade navôkol !

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Rodený Francúz si nakrútil svojho Občana Kanea, alebo večný konkurent Forresta Gumpa, ktorý zaznamenal finančný a oscarový úspech, zatiaľ, čo si The Shawshank musel ešte chvíľu počkať na „katarziu” , keď sa stal vôbec najpožičiavanejším filmom na Videu za rok 1995 ! Ľudia, t.j. diváci začali o ňom doslova chrliť superlatívy, a tak ho odporúčali ďalším a ďalším, a vezmite si, že i taký kolosálny Cameronov TITANIC nemal zo začiatku také markantné šťastie v kino-sálach, až následná šuškanda o ňom prilákala milióny nadšených návštevníkov... _ Tento režisér Frank Darabont so záľubou v legendárnom Frankovi Caprovi natočil vysoko-kvalitný, umelecký snímok z väzenského prostredia, ktorý počas takmer 2. hodín a pol neopustí brány väznice, že ja ako zainteresovaný jedinec to všetko sledujem z diaľky, konkrétne z pohodlia obývačky, až si vravím, ako dobre nebyť kriminálnikom. Asi všetci sú tu väčšinou vinní, okrem Andyho Dufresneho, ktorý je neprávom obvinený z úmyselnej dvoj-vraždy manželky a jej milenca. Následne sa dostáva na miesto, odkiaľ niet úniku, a pokiaľ sa ešte adaptuje v týchto nehostinných podmienkach, veľmi veľa vody pretečie, taktiež i utečie, keď ho jedna situácia vyvedie z kontroly, ale až po dvoch dekádach, kedy znášal neustále ataky. Postupom času zapadne do „kolektívu” , keď plagáty hollywoodskych stálic-Hayworth, Monroe a Welch nevisia v jeho cele nadarmo, aby mal aj geologické kladivko, ktoré mu splašil jeho kamoš Ellis Boyd Redding, prezývaný jednoducho Red. _Nepovedal by som, že by sa Andy výraznejšie ponevieral počas týchto dlhých rokov, buď robil účtovníka bachárom, pral špinavé peniaze riaditeľovi Nortonovi, spravoval veľkú knižnicu, alebo sa predtým pár-krát ocitol na samotke, či ho každú chvíľu „nadržaní žrebci” bili, ako žito_ Zahrali si tu v prvom rade: Tim Robbins a Morgan Freeman, na ktorých je kladený najväčší dôraz ! I ostatní vedľajší herci podávajú výborné herecké výkony, námatkovo- Jim Whitmore ako Brooks, Clancy Brown ako Kapitán Hadley, či trebárs už spomínaný Bob Gunton ako Riaditeľ Warden Norton_ Kamera Deakinsa, hudba Newmana, strih Dicka, scenár Franka i poviedka Kinga spĺňajú najvyššie kvality kinematografie. Z tohto bravúrneho snímku Franka Darabonta S-Á-L-A priam obdivuhodná nádej, ktorá umiera posledná...

Touha Veroniky Vossové (1982)

Konečne som skompletizoval Fassbinderovu trilógiu, ktorá sa vyznačuje, že má typicky problematickú hrdinku, čo dobre neskončí... Už veľmi dobre viem, že taká Mária Braunová v jednotke skončila oveľa horšie, ako Lola v dvojke, že sa to vôbec nedá ani porovnávať, a na rad prichádza smutná Veronika Voss v trojke, čo je v katastrofálnom objatí svojej doktorky, ktorá ju dopuje morfiom... Táto krásavica je totiž bývalou nemeckou herečkou, veľkou S-T-A-R U.F.Y, keď sa jej zrovna teraz ponuky bohvieako nehrnú. Čistou náhodou sa zoznámi so športovým novinárom Robertom Krohnom, ktorý sa snaží, aby sa vyprostila z tejto spletitej situácie, a tá má na príčine, že sa stala strašnou závislou osobnosťou so zištným zákulisím istej tretej temnej osoby, ktorú som už spomenul, a okolo ktorej sa pohybujú ďalší zlí ľudia. _ R.W.Fassbinder nakrútil veľmi znepokojivý čierno-biely snímok, ktorý mi akosi dosť často pripomínal môj vôbec najobľúbenejší_najlepší film, a pritom má vo svojom názve Veroniku Voss, čo je iba taký „optický klam” , lebo v skutočnosti ide o to, kto je za všetko zodpovedný, aké má de-facto “zajačie úmysly” , a prečo robí to, čo robí... ? Vedľajšia postava nakoniec dominuje, pretože ju pozorovať, je zároveň fascinujúce, ako sa bezcitne správa, ale na druhej strane-extrémne odpudzujúce, že sa to môže stať i vám ? _ Toto sa aj naozaj odohralo, a tento progresívny režisér o tom natočil dosť odvážny filmový projekt, ktorý si nekládol servítku pred ústa. A jeho koniec hovorí za všetko...

Lola (1981)

Postavy, ako sú : v prvom rade taká pobehlica Lola, či extrémne zištný chuligán Schuckert, alebo trebárs dobrácky, ale naivný Von Bohm, sa vám isto vryjú do pamäti, ako aj mne, no to je asi tak nateraz všetko, čo by som mohol k druhému dielu „trilógie” , čo povedať, pretože ma zaujala maximálne myšlienka korupcie, machinácie a moci v stavebnej firme, kde za všetkým stojí atraktívna žena, ktorá si robí zo všetkého taký holubník. A herecky výkon bravúrnej Barbary Sukuwej hovorí úplne v jej prospech, ako ľahučky zvláda svoju postavu, ktorá je strašne vypočítavá, pokrytecká, že i v záverečnom skonštatovaní v jednej z scén, zisťujem, aká je to m-a-s-k-a ! Stavebný referent Von Bohm sa na chvíľu rozhodol „vzoprieť sa obrom” , ale ako to už dopadlo, veľmi dobre viem, že systém ho položil na lopatky, a o tom tento celkom zaujímavý snímok Rainera Wernera Fassbindera pomocou obrazu rozpráva, len škoda, že to nebolo tak intenzívne, ako v M-árii B-raunovej, keď snímal Ballhaus... PS: V podstate oveľa menšiu roličku si tu zahral Ivan Desny, ktorý mal predtým v podstate oveľa väčšiu rolu v M.B.

Pomáda (1978)

Tento príšerný muzikál ma po celý čas extrémne odpudzoval, až sa normálne čudujem, čo na ňom preboha všetci vidia, keď v ňom absolútne nič poriadne nefunguje tak, ako má, a ešte k tomu rok predtým sa Travolta parádne blysol v Horúčke sobotnajšej noci, a tak prichádza na rad známe príslovie: „Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš” ? Občas sa to síce aj tak podarí, napríklad Francis Coppola by teda vedel rozprávať, ale tentokrát bohužiaľ-NIE ! On je väčšinou, ako duchom neprítomný, akoby sa ešte stále nedokázal spamätať z predchádzajúceho triumfu, keď nám všetkým akosi vytrel zrak ! Jeho Danny Zucco je na míle vzdialený tomu Tonymu Manerovi, možno i preto, že na neho a na ostatných dozeral nepríliš dobrý režisér Kleiser, ktorého réžia je strašne nezáživná, plytká, nudná, skrátka-hrozná, že to normálne bolí ! Kamera a strih sú taktiež na veľmi nízkej úrovni, keď najmä práca strihača je odfláknutá, tak isto, ako samotná robota režiséra !!! Nepovedal by som, že herecký ansámbel by mi nejakým zázračným spôsobom zlepšil náladu, jednoducho-nestojí ani za fajku dymu. _ Pomáda vôbec nie je podarený film, je najmä-nadhodnotený a preceňovaný, nespĺňa žiadne kritéria, ktoré by ma hocako oslovili, nenašiel som v ňom nič, čo by stálo za reč, jedine tak príchod „škaredého kačiatka” na záver ma možno dostal do kolien ?

Horečka sobotní noci (1977)

...Ako svoj už v poradí-tisícpäťstí komentár som si jednoducho zvolil Horúčku sobotnajšej noci, ktorú som ešte ani poriadne nevidel, a pritom ju pravidelne, rok čo rok-reprízujú. Zahviezdil v nej nikto iný, než John Travolta, ktorý sa skrátka musel pre rolu „búrlivého tanečníka” Tonyho Maneru narodiť, lebo si naozaj nedokážem predstaviť, že by si namiesto neho tu zahrali, napríklad-Dick Gere, alebo Patrick Swayze, aj keď sú určite dobrí, na neho nemajú ani zďaleka_ Nachádzam sa v new-yorskom Brooklyne v druhej polovici 70. rokov, 20. storočia, s nostalgickým pohľadom na Dvojičky, a tu je taktiež k dispozícii D-I-S-K-O klub 2001:ODYSSEY + stovky iných, kam chodí vymetať tanečné parkety Tony Manero, ktorého všetci obdivujú, ako fenomenálneho tanečníka ! Skrátka, tu na chvíľu, teda na noc vypne, zabudne na svoju debilnú rodinu, ktorá ho neskutočne serie. Nemôže NON-STOP tancovať, a tak musí aj pracovať v obchode s farbami, a nedá sa povedať, že by ho toto povolanie povznášalo do nebies. Tatko je už pol-roka nezamestnaný, mama stále myslí na jeho brata Franka, ktorý čoskoro-vystúpi z “CIRKVI” , alebo má mladšiu sestru, ktorú som iba raz uvidel. Keď nie je doma s nimi, tak dá sa povedať, že sa poflakuje s kamarátmi, či sa mu stále dvorí pekná kráska Annette, ktorú pošle k vode. Raz sa na akcii zahľadí do neprístupnej STEPHANIE, do ktorej sa zamiluje až po uši..._ Celý snímok na mňa pôsobil osviežujúcim dojmom, možno aj pre hudbu BEE GEES, ktorá viac-menej zlepšuje samotný film tak minimálne o 60% ! + životný výkon Johna Travoltu robí z tohto tanečno-hudobného dielka vskutku zaujímavý filmový zážitok, aj keď scenár nie je ničím výnimočný_ PS: Chcel by som vedieť takto vymetať tanečné parkety, bohužiaľ som neuveriteľné DREVO.

Manželství Marie Braunové (1979)

Pôvodne som mal pozerať niečo s Fassbenderom, ale nakoniec som sa rozhodol stretnúť sa prvý-krát s FASSBINDEROM, a k tomu zhliadnuť jeho svetoznáme uznávané dielo=Manželstvo Márie Braunovej, s naprosto fascinujúcou Hannou Schygullou, a tak sa dá na záver zhrnúť, že:„Vlk ostal sýty aj ovca celá” . Tento, takmer 40 rokov starý snímok poznám zo svojej zaujímavej filmovej knižky, viac ako tri letá mám informácie o tom, o čom je, ale až teraz som sa konečne odvážil vidieť ho vo svojej celučičkej kráse, s jedným brilantným hereckým výkonom, na aký sa len tak určite nikdy nezabúda... _ Pozoroval som mimoriadne pôvabnú, c-y-n-i-c-k-ú a atraktívnu ženu v stredných rokoch, ktorá bola oddaná sa vypracovať kariérne aj cez postel svojho šéfa, de-facto, všetci muži v jej objatí vyšli asi tak na „psí tridsiatok” , za prvého Hermanna sa vydala počas bombardovania, s druhým černochom Billom nebude mať príliš dlhého trvania-milenecká láska, lebo “navrátilec” sa vracia zrovna domov v momente, keď sa to nehodí, a v amoku ho O-N-A zabije, z tretieho Karla Oswalda si robí iba dobrý deň, a so štvrtým Willim Klenzeom len špásuje... Má dokonalý prehľad o tom, ako sa chová, čo si môže i nemôže dovoliť, ale viacej prevláda to, že si robí, čo sa jej zachce, no situáciu, ktorá sa na záver totálne vyhrotí, nepredvídala, aj keď asi zrejme mala ? Možno také zadosťučinenie, ktoré som jej v skutočnosti neprial, i keď si o to viac-menej koledovala, že tak skončí... ? _ R.W.F. dám ešte do budúcna šancu+pochválim perfektnú kameru Miša Ballhausa.

Kapitán (2017)

Stačí si obliecť U.N.I.F.O.R.M.U, mať extrémne silné sebavedomie, ale najmä veľkú guráž, pretože tá si to bude doslova vyžadovať, ktorá je aj skúškou odvahy ! Týka sa obyčajného, rádového vojaka WEHRMACHTU-Williho Herolda, z ktorého sa po počiatočnej „lovnej zvery” , keď ho opití kolegovia s bombastickou chuťou naháňali s nabitými pištolami, že mal vôbec šťastie v nešťastí, a ušiel svojej koristi, ako zebra levovi, aby sa z neho vzápätí stal úplne iný jedinec, ktorý sa „prevtelí” do Kapitána, vezme na seba novú IDENTITU, a ja som sa iba mlčky prizeral, čo sa z neho nakoniec vykľulo...? _ Nemeckí tvorcovia-režisér Schwentke a kameraman Ballhaus naprosto famóznym spôsobom spracovali látku z konca druhej svetovej vojny, pár týždňov pred samovraždou Führera v bunkri, s minimalistickým čiernobielym snímaním a s brutálnou, naturalistickou režisérskou víziou som bol priamym svedkom, ako fungovala už takmer dosluhujúca: “BRANNÁ MOC” v ešte stále v Tretej ríši, kde viedli vlastnú, súkromnú vojnu v pracovnom tábore, kam boli umiestňovaní všelijakí dezertéri a rôzni zbehovia, keď sem raz zavíta práve „novopečený” KAPITÁN Herold, a ten tu určite nastolí PORIADOK _ Sledoval som naprosto nepredstaviteľne zhýralú spoločnosť, strašne skazenú, zdecimovanú alkoholom, keď už v hlave nemali ani kúsok rozvahy zamyslieť sa nad svojimi zbytočnými činmi a skutkami. Namiesto aktívnych bojov na fronte, viedli akúsi podivnú, upadajúcu vojnu medzi sebou, že by sa tak ani zviera nechovalo. Strhujúca pasáž je z tábora, ale ani po jej skončení by som nepovedal, že by snímok upadal _ Je to v prvom rade film, v ktorom sa sami NEMCI zamýšľajú nad svojou temnou históriou, a pritom sa vôbec neboja ukázať, ako to k-l-a-p-a-l-o v skutočnosti, a verte mi, že to nie je zrovna príjemné na pohľad.

Akta X - Film (1998)

Kultový, mysteriózny i ambiciózny seriál The X-Files mám vo svojej veľkej obľube, že po štyroch rokoch som sa opäť podujal na to, aby som zhliadol úplne všetky série, ale maximálne do deviatej. Čiže na konci piatej sezóny tvorcovia nakrútili, podľa mňa-vydarený, celovečerný film, ktorý by mal s veľkou určitosťou potešiť skalných fanúšikov MULDERA a SCULLY, Aktov X, a tí si svoj „drahocenný poklad” nenechajú 100% ujsť, pretože sú odjakživa pohltení týmito záhadami, ktoré nemajú obdoby. Podotýkam ale, že potenciálni diváci by mali ovládať hlavnú štruktúru seriálového fenoménu, a keď o polnoci zobudím niekoho z nich, tak by mi mal vedieť povedať, napríklad, kto sú : „Osamelí strelci” , ďalej - Fajčiar, Skinner, Chris Carter, Mark Snow, Kim Manners a cetera ? _ Rob Bowman, režisér mnohých epizód, pozná celú problematiku , ako svoje hodinky, a tak tento VSTUP hodnotím, ako pôsobivý, že zaujme ! Už úvodné zábery s človekom neandertálskym sú neuveriteľne strhujúce, a takto to väčšinou pokračuje počas celého snímku, nachádzajú sa tu ozaj kvalitné sekvencie, ktoré sú občas plné klišé, a preto asi volím „iba” štyri hviezdičky. PS: „Som rád, že nerežíroval tatko-zakladateľ, ktorý skôr lepšie píše, akoby mal svoje myšlienky previesť na plátno” ?

Ivanhoe (1952)

Dobrý historický film Dicka Thorpea, s nádhernou a mladou Liz Taylor, ale i Joan určite stojí za hriech, alebo som mal po ruke svojho obľúbeného Freddieho Younga, či trebárs, odohráva sa to v časoch anglického kráľa-Richarda I. Levie srdce, keď bol ale väznený na rakúskom zámku, a tak si zatiaľ jeho brácho Ján Bezzemok robil, čo chcel, a pochybujem, „že bol bez akéhokoľvek pozemku” ! _Do tohto obdobia „vtesnal” škótsky spisovateľ WALTER SCOTT v prvej polovici 19. storočia „fiktívnu” postavu legendárneho R-Y-T-I-E-R-A Wilfreda z IVANHOE, ktorý musí vzdorovať nielen pochabému kráľovi, ale aj ostatným hrdlorezom-templárom_ Je vôbec zaujímavé pozorovať, ako v stredovekom Anglicku funguje rozdelená spoločnosť na dva tábory: ANGLO-Sasi VERSUS Normáni, že do toho sú zakomponované rôzne postavy, napríklad na REBECCU a ROWENU, s veľkou pravdepodobnosťou-len tak nezabudnete, či aj k povestnému obliehaniu hradu dôjde, čo inak znamená, že sa schyľuje k poriadnej bitke, ktorú si pre nás filmoví tvorcovia prichystali. I napriek niekoľkým pozitívnym faktom, ktoré snímok ponúka, má ich, v konečnom dôsledku mu niečo chýba, s čím nie som spokojný, a tak mi to automaticky bráni zvýšiť hodnotenie smerom nahor ! Nevravím, že by som sa vyslovene nudil, ale zdalo sa mi, akoby sa čudne vliekol, s pár komickými postrehmi.