Cesta naděje (2014)

Myslím si,že vo filmovom priemysle by mali platiť jednoduché pravidlá: Režisér by mal byť režisérom,Herec by mal byť hercom.Za kamerou,pred kamerou.Výnimka potvrdzuje pravidlo a neplatí to vždy.Clint Eastwood,či Woody Allen sú tzv.lepší režiséri ako herci,alebo Ben Affleck nie je dobrý herec,tak o to lepší režisér.Oscarový Gladiátor Russell Crowe je niečo medzi tým,herec výborný,režisér? Jeho DEBUT o bolestných udalostiach Austrálie,ktorá bojovala v obidvoch svetových vojnách,tu v prvej,kde pri tureckom Gallipoli zahynuli tisícky austrálčanov,taktiež synovia farmára Joshui Connora.Matka synov prepadla veľkým depresiám,siahne si na život,kolaps v živote farmára,ktorý chce nájsť v Turecku hroby synov.Ale je nádej,že všetci nie sú mŕtvi.Tak prichádza do Istanbulu,kde ho nevítajú s otvorenou náručou...Má to svoje svetlé stránky,lebo stretne ženu,do ktorej sa zamiluje,ale nebezpečenstvo číha na každom kroku.Russell sa opiera o kameru Andrewa Lesnieho,ktorý má dostatočné skúsenosti s epičnosťou,a práve najväčšie grády réžie sú vo flashbackoch,kde sú synovia v extrémne nebezpečných situáciach.Bohužiaľ, Andrew nedávno zomrel.škoda a strata brilantného OKA,česť tvojej pamiatke.Ešte si prizval hlas Lise Gerrard,tak nostalgia je tu.Herci,okrem Russella,ktorý tu hrá ako o dušu,tu mám i krásnu Oľgu Kurylenko,ktorá nemá prakticky čo hrať,ale ani čo pokaziť.Film ako celok je dôstojným spracovaním látky o farmárovi,obyčajnom človeku,ktorý sa zmieta v žiali a strachu,chce nájsť pozostatky synov,ako to sľúbil žene,priviesť domov a pochovať.„Budúci režisér” Crowe má nábeh,že v ďalšom filme sa vráti ako lepší herec,skúsenejší režisér,ale nový Costner v Tanci s vlkmi,asi len ťažko?

Hacker (2015)

Súčasní mladí herci známi z komiksových trhákov ako THOR,AVENGERS sa nedokážu potom dobre presadiť v inom filme iného režiséra! To je príklad Chrisa Hemswortha,ktorý je sympaťák,možno bude z neho novodobý Brad Pitt? Herec s charizmou,ktorý stráca čas práve v týchto rýchlokvasených blokbasteroch! Kybernetický terorizmus je POJEM útokov v budúcnosti,namiesto samovražedných atentátnikov bude vládnuť počítačová kriminalita,z ktorej budú profitovať špičkoví HACKERI,ktorí sa dokážu nabúrať do akéhokoľvek systému na Zemi. To je príklad atómovej elektrárne v Číne,v ktorej vybuchne REAKTOR. Všetci sú v panike,čo bude nasledovať,a kde to bude? Na pomoc si chcú zavolať hackera vo väzení,pričom za spoluprácu mu ponúknu zníženie TRESTU... Stručné zhrnutie deja filmu režiséra Michaela Manna,ktorý sa sklamal,trest je samotné sledovanie v niektorých momentoch zaujímavého filmu,kde najväčší dôraz je kladený na kvalitne prevedené prestrelky,inak som mal pocit,že sledovanie nemá konca,dokedy to bude trvať? Mannovi dochádza tvorivá šťava a myslel som si,že prinesie perfektný high-tech thriller,ale mýlil som sa.Ľutovať svoj drahocenný čas sa dá nazvať premrhaním všetkých ich doterajších úspechov,kde vidieť jeden nepodarok môže zavrhnúť všetko doposiaľ kvalitnejšie,čo predtým priniesli!

Impotence je tabu aneb O drsných mužích a jiné báchorky (2012) (TV film)

Veľkí,smutní,zahanbení zúfalci,ktorí rozprávajú o probléme impotencie,a čo teraz? Ak sa im nepostaví pri nahej a krásnej žene,tak to je na zamyslenie sa nad sebou,že nestojím za nič... Pred kamerami ODZNIE TABU,ktoré predstaví tých chudobnejších,že rázom zakúpením si viagry sa vyrieši pohlavný styk len na chvíľu,a byť zásobený účinnými tabletkami sa mi zdá vhodné len pre starcov,ktorí to chcú robiť aj v 70-tke! Alebo poprípade sa štúrať v úde cez všelijaké operácie,sa mi nezdá ako dobrý nápad? Tí perspektívnejší mladší radšej ani nemali vystúpiť pred kamerami a robiť si zo samého seba posmech,či hanbu! Dokument mali odvysielať podľa mňa po 10:00 pm. PS: A prečo som udelil 5 plných? Lebo mi ich bolo skutočne ľúto!

Nejlepší léta našeho života (1946)

Koniec vojny v Európe, pripadá do úvahy, na máj - 1945. , v Amerike majú zatiaľ čas, pokiaľ nezhodia v auguste, atómové bomby na dve japonské mestá - Hirošima a Nagasaki ! Dostáli taký údel, že si mali radšej premyslieť, december 41. a útok na americkú flotilu u Pearl Harbor, dostali výprask, z akého sa nespamätajú. Traja navrátilci z vojny sa vracajú domov, do Boone City, každý so svojimi vlastnými problémami, že návrat do reálu, bude ťažký. Stanú sa z nich dobrí kamaráti, ale príde do cesty - rozvrat priateľstva. Prednedávnom, t.j v pondelok, som videl Wylerovu klasiku, Mrs. Miniver z roku 1942. ,o tom, čo museli prežívať, obyčajní ľudia v neobyčajnej dobe, v tomto prípade sa pozerám na T-R-O-J-I-C-U príbehov z troch rodín. Najprv tu mám, už 20. rokov ženatého, Ala Stephensona, ktorý pracoval pred vojnou v banke, teraz sa tam vracia, na vyššiu funkciu, je povýšený, má manželku, syna a rajcovnú dcéru, P-E-G-G-Y, ( mimochodom, TERESA WRIGHT, si zahrala aj v Mrs. Miniver, a ja som si lámal hlavu, odkiaľ ju poznám, asi prichádza, prepracovanosť ? ). Druhý príklad, by som uviedol, Homera Parrisha, ktorý si so sebou priniesol - HANDICAP, v podobe hákov, namiesto rúk, býval, bývalým športovcom, teraz má DILEMU, čo ďalej ? Dvorí sa mu sympatická Wilma. A do tretice, všetko dobré, ako sa hovorí... Hm aj áno, aj nie, Fred Derry, má de facto, problém v manželstve so sexy Marie, ktorá si zvykla brať Fredov plat, keď bol na bojisku, teraz sa nevie spratať do kože, míňa peniaze ako o dušu, až spadnú do finančnej tiesni ! S Marie si dobre nerozumie a ešte sa zamiluje do Alovej dcéry, Peggy, pričom Al, sa neštíti ničoho a zakáže mu sa stýkať s Peggy, vzťahová - O-D-Y-S-E-A v bravúrnej réžii, Williama Wylera, ktorý po 4 rokoch opäť, D-O-M-I-N-U-J-E. MYRNA LOY, ako manželka, Ala Stephensona, t.j - Milly, má málo priestoru, sprevádza manžela po večierkoch, ale inak, minimum hereckých kreácii, skôr a isto, Peggy, ktorá cíti, že Fredovi manželstvo, skrátka neklape ! Fred pracuje v obchode s kozmetikou, ale po menšom incidente, mení povolanie. Mám tu 4. výrazne ženy: Myrna a Teresa - ( Stephensonovci ), VIRGINIA MAYO, ( ktorá je nespratná manželka Freda ) a Cathy O'Donnell, ( ako budúca Homerova ). A práve predstaviteľ, Homera, HAROLD RUSSELL, je zrejme najlepším hercom vo filme ! Prečo ? V skutočnosti mu boli amputované obidve ruky, nechtiac, s nesprávnym narábaním s TNT. Vlastne je nehercom ! Geniálny, unikátny výkon ! Neviem sa rozhodnúť, či je lepší - Mrs. Miniver, alebo, The Best Years of Our Lives ? V prvom prípade, oscary pre herečky, v druhom, oscary pre hercov, samozrejme, oscary pre režiséra ! HEREC, ktorý si zahral u velikána filmovej réžie - WYLERA, si bol viac - menej istý, že nejaká, tá herecká cena, sa urodí ! Špičkový kameraman, Gregg TOLAND, mal najlepšiu školu u perfekcionistu - O R S O N A / W E L L E S A, A LA, CITIZEN KANE ! Obľúbené miesto, kde sa stretávajú, je podnik u Butcha, v tomto bare, sa budú odohrávať vážne rozhovory medzi štyrmi očami ! Výhoda tohoto filmu je v : a) - viac príbehov b) - čistejší a svedomitejší, pocit a obraz c) - dlhší + oscar, navyše d) - výborný výkon, herečky, Teresy Wright, práve z Mrs. Miniver, a po e) - , že Harold má handicap, s ktorým sa parádne popasoval ! TENTO FILM BY SOM MAL ZARADIŤ DO TOP 10!

Paní Miniverová (1942)

Anglicko, rok 1939, pár mesiacov pred vypuknutím druhej svetovej vojny, bezstarostní a spokojní manželia, Miniverovci si žijú, vcelku honosný život, majú tri deti, najstarší syn, študuje na Oxforde a vracia sa domov, ostatné dve deti sú neplnoleté... P. Miniverová pracovať nemusí, lebo manžel pracuje ako architekt, tak ju bez problémov, vychová, praktický nemá čo na práci, tak si nakupuje jedna radosť, kúpila si nový klobúk, sympatický vlakový výpravca, pán Ballard, ju na chvíľočku zavolá, že jej chce niečo ukázať, ukáže jej špičkovú ružu, ktorú jednak po nej pomenuje, či sa prihlási s ružou na súťaž o najkrajší kvet ! Zaslúži si to, lebo - Kay Miniver, je čarokrásna ako K-V-E-T, sympatická na pohľad, že stačí sa pozrieť na človeka a viem, čo je zač... Skrátka, byť jej manželom Clementom Miniverom, by som chcel byť na veky - vekov. AMEN. Žena, ktorej charakter, znamená pre muža, pocit neba na Zemi, stará sa, dáva si pozor... Vojna klope na dvere a rázom sa podmienky menia rýchlosťou svetla, najstarší syn Vincent, nárokuje k letectvu, ktorý si predtým po príchode, nájde šarmantnú priateľku, Carol Beldon, s ktorou ho spája vášeň plná citov, tým pádom sa čoskoro vezmú ! Vojna už dorazila i do Anglicka, ktorého čaká besnenie nemeckých pilotov, ktorí bombardujú z nevysokej výšky, Londýn a okolie, bomby padajú ako huby po daždi, rodiny sa klasicky, skrývajú v londýnskom metre, ale tí, čo bývajú na dedine, tak musia ísť do úkrytov, kde rinčanie bômb, počujú extrémne presvedčivo, totiž dopadajú, vedľa nich, tak pocit strachu je tu, že byť zabitý, nie je problém, treba čakať, mať pevné nervy, vydržať, byť silný, byť oddaný, jednoducho, ale každý mať šťastie, nemusí, veľa zomretých, veru bolo... Clement ide na nebezpečnú misiu do Dunkirku, zachrániť vojakov, ktorí sa ocitli na vážkach, tak tisíce lodí, im ide na pomoc... Zachránili ich a evakuovali do bezpečia, do Británie, medzitým, ako je niekoľko dní preč, tak Kay, sa ocitá v extrémnom nebezpečí, lebo nemecký pilot, havaroval neďaleko ich domu, pričom Kay ho zbadá, ako leží v kríkoch, on ju zbadá a poberú sa do domu, v ktorom na ňu mieri zbraňou... ZREJME, nespochybniteľné je, že F-I-L-M, má preto také posolstvo, že sa odohráva reálne, cez druhú svetovú a film sa nakrúca v bezpečí, spojených štátov amerických, kde hľad po prežití a O-D-V-A-H-E, naberá na obrátkach. Trošku divné mi pripadalo vzťah „matky a syna” ,t.j - GREER GARSON a RICHARD NEY, trošku zvláštny vzťah matky a syna, zrejme sa milovali i v skutočnosti, lebo sa vzali naozaj ! I-N-C-E-S-T, sa nekoná, Greer je staršia o 12 rokov ! Všimol som si to, že sa naň vždy divne pozerá, to nemá nič spoločné s materinskou láskou, asi len toto mi vadilo ! Ja som sa zamiloval do Greer Garson, ktorá podáva dokonalý výkon, nebojácna žena, s nenávisťou v očiach, kedy to skončí ? Ale nedáva to zo seba najavo, len som to pri nej cítil. Film je i propagandou, aby sa nikto nebál, fungoval, podporoval sa navzájom, ale ľahko sa im to hovorí z Ameriky, že domácim zatiaľ padajú bomby na hlavu ! HITLER sa činil, chcel zbombardovať, Veľkú Britániu, v ktorej zahynuli tisícky, obyvateľstva ! Tento účelový počin, zahral ale tak bravúrne na strunu, že sa jedná o jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias, pritom nemusím vidieť gejzíry krvi a namakaných vojakov v zbroji. Toto je psychologická vojna, keď predstavuje civilné obyvateľstvo, zmietajúce sa v nehostinných časoch, DOBA, ktorá nepriala asi najviac spoločenským aktivitám, ale v tomto prípade, si našli čas vyhlásiť súťaž o najkrajší kvet. Srdcervúci film s ukážkovou réžiou, BORCA, WILLIAMA WYLERA, KAMERAMANA - JOSEPHA RUTTENBERGA A HERCOV AKO : GARSON, PIDGEON A TERESA WRIGHT ! TLIESKAM - výnimočnému filmu z Classic Hollywood ! Bravóóó !!!

Proces (1962)

Spôsob,akým Orson Welles nakrúca sa chce čo najviac priblížiť ku Citizen Kane z roku 1941,výnimočný DEBUT,ktorý zopakovať sa mu nikdy nepodarilo,bavilo ma sledovať Proces len a kvôli uhlom kamery,filmovej reči bežnému konzumentovi filmov maximálne nepochopenej,dokonalý cit pre navodenie atmosféry v priestore! Obsadenie u Perkinsa má čaro,že si uvedomíte,ako hral v Psychu,tak vidieť extrémne zúfalého človeka obvineného z neznámeho činu dáva na zreteľ,že Norman Bates má spoločné črty s Jozefom K,de-facto spoločnosť ich nepochopila! Mr. K sa snaží zistiť,čo je za tým,komu sa má za to poďakovať,alebo aký postoj naberie jeho advokát... Môže byť pokojne obetným baránkom,ktorého si podávajú ako horúci zemiak,kde absolútne nemá šajnu vedieť,prečo sa mu to deje obklopený divnými postavami,pričom dominuje medzi nimi obhajca pána K ORSON WELLES! K nim pridávam Romy Schneider ako LENI asistentku obhajcu,a tým pádom sa Jozef ocitá v nezávideniahodnej situácii... Sledovať tento extrémne depresívny film človeku nijako nepomôže,i keď vie,že nespravodlivosť dýcha z každého rohu. Tzv. zbaviť sa jej nie je možné,prekvitať bude ako u p. K,ktorý prežíva obdobie plné nepochopených absurdných zvláštnych dní...

Zátah na Jižní ulici (1953)

SKIP je vreckový zlodej,ktorý má vyhliadnutú ďalšiu obeť,keď v METRE potiahne kabelku od sexy dámy CANDY,pričom okrem istého obnosu peňazí sa tu taktiež nachádza istý mikrofilm,po ktorom bažia komunistickí špióni... Bravúrna réžia Samuela Fullera od prvého záberu záťahu v metre profesionálneho vreckára až po koniec taktiež v metre,tak je tu trademark,značka,že začiatok i koniec má spoločnú vlastnosť v podobe kolízii v úvode a v bitke medzi dvoma mužmi na konci.Neviem,či vôbec Skip vedel,čo obsahuje kabelka,samozrejme peniaze áno,mikrofilm: zrejme nie? Candy zatelefonuje svojmu kumpánovi,ktorý chce,aby zistila,kde býva,podplatila ho a získala film späť... Skip je v kontakte s policajnými detektívmi,lebo je nútený k spolupráci,inak by ho zašili. Vôbec v úvode bol so Skipom v metre i detektív,ktorý dokáže identifikovať podozrivého Skipa,a to vďaka istej staršej paní Moe Williams,ktorá vie pomocou postupu zlodeja zistiť,kto to je...A ona bude mať problém s kumpánom Joeym,ktorý chce vedieť,kde býva Skip? Miešanica medzi Skipom a SEXY CANDY,ktorá stojí za hriech,za pokušenie,má odvahu a pôjde jej o život,na Oscara je nominovaná,ale iná lady,a to Thelma Ritter,ktorá má svojské správanie,niečo už za sebou,pred sebou má posledné hodiny života,zmysel pre humor,odhodlanie nebyť udavačom,a tak zachráni tým pádom život! Radosť vidieť Candy,JEJ postavu,jej jazyk,zmysel pre získanie informácii,z čoho naberie opačný postoj,ako sa iba nabaliť,vznikne láska.Neviem prísť na chuť hlavnému predstaviteľovi Richovi Widmarkovi,neviem,čím to je,žeby mi bol nejako protivný? Vydiera,hrá na dve strany,koleduje si o výprask,čuduj sa svete,nič sa mu nestane! Obľúbil som si viac Candy a Moe ako Skipa! Réžia,kamera je na jednotku!

SK DEJINY - Oslobodenie (2015) (pořad)

Moderátor Marián Leško si pozýva dvoch historikov,aby diskutovali o pozícii Slovenska v Druhej svetovej vojne,ako sa postupne oslobodzovalo,v dôkladných analýzach sa laik dozvie veľa informácii,o ktorých nevedel! Budem sledovať všetky diely.

La Fumée vous dérange ? (2012) (TV film)

Slovenský spevák Janko Kuric zo skupiny VIDIEK excelentne spieva a názov pesničky znie:„Fajčenie škodí zdraviu...” To hovorí samo za seba,a ja sa teším,že som nepodľahol najhoršiemu zlozvyku všetkých čias!

Panika v ulicích (1950)

Nie je to až tak dobrý film,nie je to typický Elia Kazan,má zaujímavé obsadenie:Richard Widmark,Paul Douglas,alebo Jack Palance,vidím pôsobivé prostredie New Orleans,vskutku zápletka ohľadom nákazy populácie je určite prospešná,napríklad Oscar za originálny scenár pre Ednu a Edwarda Anhaltových,a to je asi tak všetko. Mám tu dva tábory:Lekár a polícia na stope vraha Blackieho+jeho kumpánov,jedna partia vie,že toho chlapa,ktorého zastrelil Blackie doniesol so sebou nebezpečný mor,ktorý sa rozšíri v momente nachádzania sa v blízkosti tohto chlapíka,a tak práve nielen Blackie bude v nebezpečenstve,dozvedel sa,že sa všetci zháňajú po ňom a on si myslí,že Kochak (to je ten zavraždený),že má niečo pre neho cenné,jeho dvaja kumpáni medzitým pociťujú strachy,lebo jednému z nich je veľmi zle... Čo je zaujímavé asi najviac je to,že sa nakrúca v reálnom prostredí,kde v prístave bude najlepšia scéna z celého filmu! PS: Najväčšie PLUS je JACK PALANCE ako Blackie,ktorý sa ženie za niečím,čo neexistuje,kde si myslí,že ten veľký hurhaj má na svedomí ten emigrant,ktorý najprv vyhral peniaze,potom ho o ne pripravil pomstychtiví Blackie s partiou,zavraždil ho,neuvedomuje si.že prichádza do kontaktu s človekom,ktorý je ťažko chorý...